Sposoby przyjmowania konopi medycznych

11.07.2023

Istnieje kilka sposobów rozpoczęcia terapii kwiatami konopi. Nierzadko konieczne jest eksperymentowanie z różnymi kwiatami lub wyciągami, dopóki nie zostanie znaleziona idealna odmiana dla konkretnego pacjenta i jego indywidualnych potrzeb medycznych. Zaleca się rozpoczynanie terapii od niskiej lub średniej dawki THC. Zasadniczo należy dawkę zwiększać stopniowo, aby z należytą ostrożnością ustalić optymalną dawkę i postać dla danego pacjent.

spoosby-przyjmowania-konopii-medycznych.jpg

Podczas przyjmowania kwiatów konopi należy pamiętać, że aktywne składniki uwalniane są po podgrzaniu. 

Można to zrobić w następujące sposoby:

  • Pacjenci używają parownika do podgrzewania kwiatów konopi do ponad 185 °C i wdychania składników aktywnych.
  • Wyciąg THC i CBD pochodzący z konopi indyjskich można odparowywać lub przyjmować doustnie.
  • Jeśli kwiaty konopi są przygotowywane jako herbata, należy zauważyć, że herbatę gotuję się na wolnym ogniu przez około 30 minut. A ze względu na silne właściwości lipofilowe składników aktywnych należy pić herbatę z pewną ilością tłuszczu, np. z mlekiem lub masłem.

Działanie kannabinoidów przez odparowanie lub inhalację rozpoczyna się już po kilku minutach, a efekt może utrzymywać się do czterech godzin. Po przyjęciu doustnym działanie pojawia się po 30–90 minutach, a następnie efekt może trwać do ośmiu godzin, w zależności od takich czynników jak między innymi rodzaj spożywanej w tym samym czasie żywności i indywidualny czas pasażu żołądkowojelitowego.

Jaki parownik wybrać?

Jedyne parowniki zatwierdzone do celów medycznych przez ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech jako wyroby medyczne to: Mighty Medic Vaporisator i Volcano Medic Tischvaporisator. Te i podobne parowniki są również dostępne na polskim rynku.

Zobacz także

kompendium-wiedzy-na-temat-marihuany-medycznej.jpg
Medyczna marihuana

Kompendium wiedzy na temat marihuany medycznej

Określenie „konopie medyczne” obejmuje leki i składniki , które spełniają wymagania Farmakopei Europejskiej, a ich uprawa, hodowla i przetwarzanie  do użytku medycznego podlega surowym wymogom jakości wytycznym UE GMP.

marihuana_na_recepte.jpg
Medyczna marihuana

Marihuana medyczna na receptę

Konopie medyczne i wytwarzane z nich leki są środkami odurzającymi z grupy 1-N i jako takie mogą być przepisywane tylko na receptę Rpw. W LUX MED. taka recepta może zostać wystawiona przez przeszkolonego w tym zakresie lekarza specjalistę, w trakcie konsultacji stacjonarnej w poradni leczenia marihuaną leczniczą. Tak jak każda inna recepta Rpw, recepta na konopie medyczne musi zawierać albo całkowitą ilość przepisanej substancji wyrażoną słownie, albo ilość środka odurzającego wyrażoną liczbą jednostek dawkowania i wielkością dawki. Ilość nie może przy tym przekraczać potrzeb pacjenta przez więcej niż 90 dni.

kto-powinien-stosowac-marihuane-medyczna.jpg
Medyczna marihuana

Kto powinien stosować marihuanę medyczną?

Konopie medyczne stosowane są jako terapia modyfikująca przebieg choroby, której celem jest uwolnienie od cierpienia przy jednoczesnej poprawie funkcjonowania i ogólnej jakości życia pacjenta. Mogą być pomocne w kontrolowaniu pierwotnych i wtórnych objawów różnych schorzeń, a zatem mogą być postrzegane jako terapia modyfikująca przebieg choroby.