Kompendium wiedzy na temat marihuany medycznej

11.07.2023

Określenie „konopie medyczne” obejmuje leki i składniki , które spełniają wymagania Farmakopei Europejskiej, a ich uprawa, hodowla i przetwarzanie  do użytku medycznego podlega surowym wymogom jakości wytycznym UE GMP.

kompendium-wiedzy-na-temat-marihuany-medycznej.jpg

Spis treści

Zastosowanie medyczne marihuany
Status konopi medycznych w Polsce
Kiedy lekarz może przepisać konopie medyczne?

Zastosowanie medyczne marihuany

Główne składniki czynne konopi działają przede wszystkim poprzez receptory CB1 i CB2 układu endokannabinoidowego (ECS) organizmu, modulując uwalnianie różnych neuroprzekaźników. Ma to wpływ na szereg procesów biologicznych i fizjologicznych, między innymi na odczuwanie bólu, apetyt, trawienie, motorykę i napięcie mięśniowe, układ odpornościowy i neurogenezę.

Efekty działania THC

Zwiotczające mięśnie / spazmoliza: +++
Przeciwdziałanie kacheksji: +++
Przeciwwymiotne: ++
Znieczulające: ++
Przeciwzapalne: +
Uspokajające: +
Przeciwlękowe: +

Terpeny

Wiele terpenów jest bardzo silnych i rozwija swoje działanie nawet w bardzo małych dawkach rzędu kilku ng / ml. Często występującymi w konopiach terpenami są między innymi: limonen (cytrusy), α-pinen (sosny), linalol (lawenda), β-kariofilen (goździki, czarny pieprz), α-mircen (piżmo).5, 6, 7 Dzięki aktywności farmakologicznej terpeny mogą modulować działanie głównych kannabinoidów. 

Medyczna marihuana

Status konopi medycznych w Polsce

Konopie medyczne są w Polsce zdefiniowane jako „surowiec farmaceutyczny do wytwarzania leków i farmaceutyków na receptę”. Różne formy tego surowca są dopuszczone do wytwarzania leków i farmaceutyków na receptę: a) niewłókniste zioła konopne oraz uzyskane z nich wyciągi i nalewki farmaceutyczne, b) wszelkie inne niewłókniste wyciągi z konopi oraz c) niewłóknista żywica konopna. Ponieważ Polska Farmakopea nie zawiera monografii konopi, obecnie stosowana jest monografia Farmakopei Niemieckiej (DAB). W Polsce konopie medyczne nie podlegają refundacji w ramach systemu ubezpieczeń zdrowotnych.

Kiedy lekarz może przepisać konopie medyczne?

W LUX MED recepta może zostać wystawiona przez przeszkolonego w tym zakresie lekarza specjalistę, w trakcie konsultacji stacjonarnej w poradni leczenia marihuaną leczniczą. Czy i w jakiej ilości konopie zostaną przepisane zależy od oceny lekarza.

Zobacz także

marihuana_na_recepte.jpg
Medyczna marihuana

Marihuana medyczna na receptę

Konopie medyczne i wytwarzane z nich leki są środkami odurzającymi z grupy 1-N i jako takie mogą być przepisywane tylko na receptę Rpw. W LUX MED. taka recepta może zostać wystawiona przez przeszkolonego w tym zakresie lekarza specjalistę, w trakcie konsultacji stacjonarnej w poradni leczenia marihuaną leczniczą. Tak jak każda inna recepta Rpw, recepta na konopie medyczne musi zawierać albo całkowitą ilość przepisanej substancji wyrażoną słownie, albo ilość środka odurzającego wyrażoną liczbą jednostek dawkowania i wielkością dawki. Ilość nie może przy tym przekraczać potrzeb pacjenta przez więcej niż 90 dni.

kto-powinien-stosowac-marihuane-medyczna.jpg
Medyczna marihuana

Kto powinien stosować marihuanę medyczną?

Konopie medyczne stosowane są jako terapia modyfikująca przebieg choroby, której celem jest uwolnienie od cierpienia przy jednoczesnej poprawie funkcjonowania i ogólnej jakości życia pacjenta. Mogą być pomocne w kontrolowaniu pierwotnych i wtórnych objawów różnych schorzeń, a zatem mogą być postrzegane jako terapia modyfikująca przebieg choroby.

spoosby-przyjmowania-konopii-medycznych.jpg
Medyczna marihuana

Sposoby przyjmowania konopi medycznych

Istnieje kilka sposobów rozpoczęcia terapii kwiatami konopi. Nierzadko konieczne jest eksperymentowanie z różnymi kwiatami lub wyciągami, dopóki nie zostanie znaleziona idealna odmiana dla konkretnego pacjenta i jego indywidualnych potrzeb medycznych. Zaleca się rozpoczynanie terapii od niskiej lub średniej dawki THC. Zasadniczo należy dawkę zwiększać stopniowo, aby z należytą ostrożnością ustalić optymalną dawkę i postać dla danego pacjent.