Kiedy jest czas na zmianę pracy? 11 oznak, że to już czas

24.05.2023

Zauważasz, że czasy, w których rozwijałeś się zawodowo, bezpowrotnie minęły? Nierzadko czujesz, że wykonujesz pracę poniżej kwalifikacji, a i tak w obecnej firmie nikt nie chce zaproponować Ci nowych możliwości rozwoju? Może to czas na zmianę pracy? W Twojej pracy nie ma jasno wytyczonej ścieżki awansu? Pamiętaj, że nie jesteś sam w takiej sytuacji, ponieważ aż 2/3 pracodawców nie planuje konkretnej drogi kariery dla swoich pracowników. Co więcej, brak możliwości rozwoju to obok niskiego wynagrodzenia oraz nieukładających się dobrze relacji z pracodawcą i pracownikami główne przyczyny rezygnacji pracownika z pracy.

Nikt nie lubi, gdy nie ma ustalonych celów, a zamiast wyzwań towarzyszy mu nuda. Przełam rutynę i zacznij szukać czegoś nowego.

kiedy-jest-czas-na-zmiane-pracy-11-oznak-ze-to-juz-czas.jpg

Spis treści

Dotknęło Cię wypalenie zawodowe
Nieustannie się stresujesz
Nie masz czasu na życie prywatne
Pogarsza się sytuacja finansowa firmy
Nie lubisz swojego szefa
Nie dogadujesz się z zespołem
Masz za niskie wynagrodzenie i brak szans na awans czy podwyżkę
Twoje wartości kłócą się z wartościami firmy
Podupadasz zdrowotnie
Boisz się zastąpienia przez nowe technologie

Dotknęło Cię wypalenie zawodowe

Coraz częściej czujesz niechęć do pracy mimo że wcześniej uwielbiałeś swoje obowiązki? Odczuwasz wyczerpanie emocjonalne? W zasadzie jest Ci już wszystko jedno i ogarnia Cię obojętność? Masz mniejszą wydajność i zauważasz, że to, co robisz jest niewystarczająco dobre, a obowiązki bez sensu? Dużo dajesz od siebie, a w zamian otrzymujesz znacznie mniej przez co umniejszasz swoje osiągnięcia? To może być wypalenie zawodowe! Zdaniem badaczy Schaufeli i Enzmanna pojawia się ono często wówczas, gdy pracownik za bardzo angażuje się w pracę, a w zamian otrzymuje bardzo mało. Wypalenie zawodowe to bardzo poważny problem i nie należy go bagatelizować. Świadczy o tym chociażby fakt, że od 1 stycznia 2022 roku zjawisko to jest uznawane za chorobę w ICD, na którą pracownik może otrzymać zwolnienie L4.

Jeżeli jesteś ofiarą wypalenia zawodowego, dobrym pomysłem będzie najpierw nabranie nowych sił na L4, a następnie dokonanie zmian. Jeżeli obawiasz się tak drastycznego kroku, jak odejście z pracy możesz porozmawiać z przełożonym o zmianie stanowiska pracy. 

Nieustannie się stresujesz

Sporadycznie odczuwany stres w miejscu pracy nie wywołuje negatywnych skutków, a wręcz przeciwnie – może być dobrym motywatorem do działania. Problem pojawia się wówczas, gdy stres towarzyszy Ci przez większość czasu spędzanego na wykonywaniu obowiązków zawodowych. Nie lekceważ go, ponieważ może on stać się przyczyną wypalenia fizycznego i psychicznego. Praca bez stresu nie istnieje, ale jeżeli stres zdominował Twoje życie, odejdź. Rezygnacja z pracy z powodu stresu to bardzo częste zjawisko. Jeżeli czujesz ogromną presję, coraz częściej odczuwasz objawy somatyczne stresu takie jak bóle brzucha, biegunki i inne, mniejszym złem będzie odejście z pracy bez nowej i poświęcenie czasu na poszukiwanie czegoś nowego niż tkwienie w tak negatywnie oddziałującym na Ciebie miejscu.

Stres może być wywołany także poczuciem, że swój sukces zawodowy osiągasz kosztem rodziny. Dzieje się tak wtedy, gdy dużo czasu poświęcasz na pracę, a znacznie mniej na bliskich. 

Nie masz czasu na życie prywatne

Zdrowy balans pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym jest niezbędny, by czuć się dobrze psychicznie i nie zatracić swoich relacji z bliskimi. Nie wierz w to, gdy ktoś twierdzi, że na sukces i awans zasłużysz jedynie, gdy będziesz pracować przez kilkanaście godzin dziennie. Tak naprawdę to droga do wypalenia zawodowego.

Cierpliwie znosiłeś nadgodziny, pracę na zmiany, a także pracę w weekendy, ale widzisz, że taki styl życia niekorzystnie wpływa na Twoje relacje z bliskimi? Dodatkowo, jest Ci przykro, gdy rodzina czy znajomi zarzucają Ci, że nie masz dla nich czasu, a jednocześnie nie okazują Ci zrozumienia, kiedy skarżysz się na swojego szefa? Po raz kolejny odwołałeś wyjazd, bo musiałeś dodatkowo pracować? Znowu nie odpocząłeś? Może to czas na zmianę pracodawcy, a nie odwrócenie priorytetów w Twoim życiu? 

Pogarsza się sytuacja finansowa firmy

Lubisz swoją pracę, ale widzisz, że firma prosperuje coraz gorzej? Pracodawca ledwo wiąże koniec z końcem, bardzo często wysyła Cię na bezpłatne urlopy albo oferuje postojowe? Dodatkowo nikt nie ma pomysłu na to, jak podnieść firmę z upadku? Postaw sprawę jasno i porozmawiaj z szefem o kwestiach finansowych. Jeżeli dowiesz się, że firma nie działa najlepiej, aby zapewnić sobie stabilność finansową, rozważ poszukiwanie innego zajęcia. 

Nie lubisz swojego szefa

Problemy z szefem to bardzo częsty powód rezygnacji z pracy. Zauważasz, że Twojego szefa cechuje niski poziom kultury oraz brak szacunku do pracownika? Gdy po raz kolejny jest dla Ciebie niemiły, dopadają Cię myśli: „jestem bez żadnych szans” albo „chcę odejść z pracy”? Dodatkowo niektórzy zarzucają Ci, że jesteś pracownikiem nie szanującym przełożonego? Nie ma sensu tkwić dłużej w tak wyniszczającej relacji. Nie łudź się, że sytuacja się polepszy. Niby nawet najgorszy pracodawca może się zmienić, ale to wymagałoby wiele pracy z jego strony, a niestety często takie osoby nie mają sobie nic do zarzucenia. Wówczas lepszym rozwiązaniem jest odejście. Pamiętaj także o kwestii: „urlop a zmiana pracy”. Dopilnuj, by pracodawca udzielił Ci urlopu lub wypłacił ekwiwalent za niewykorzystane dni urlopowe.

Nie dogadujesz się z zespołem

Przychodzenie do pracy to dla Ciebie wyłącznie przykra konieczność? Gdy tylko przekraczasz próg firmy, myślisz: „nikt mnie nie szanuje”? Zła atmosfera w pracy jest dla Ciebie przytłaczająca i obniża Twoje poczucie własnej wartości? Dodatkową irytują Cię pracownicy, którzy nieustannie mają do Ciebie o wszystko pretensje? Zamiast miłego przywitania coraz częściej spotykasz się z niechęcią, a nawet wrogością ze strony innych osób? Konflikt ma ogromny wpływ na motywację do pracy. Badacze Bodanko i Kowolik wskazują na takie negatywne następstwa nieporozumień w pracy jak poczucie niesprawiedliwego traktowania, izolacja od grupy, a także sabotowanie jej działań. Brak zaufania do innych osób powoduje, że przebywanie w takim środowisku jest wyniszczające psychicznie i fizycznie.

Masz za niskie wynagrodzenie i brak szans na awans czy podwyżkę

Jesteś specjalistą w swojej dziedzinie, ale z jakiegoś powodu – np. uprzedzeń swojego szefa – nie masz szans ani na awans, ani na podwyżkę. Czujesz się niedoceniony i denerwujesz się, gdy dowiadujesz się, że pomimo takich samych lub nawet wyższych osiągnięć, zarabiasz mniej niż koledzy po fachu? Być może zauważasz, że coraz częściej towarzyszą Ci przez to takie myśli jak: „szef mnie nie docenia”, „nie radzę sobie”, „jestem do niczego”? Zadbaj o siebie i poszukaj miejsca, gdzie Cię docenią. Jeśli jesteś świetnym specjalistą, możesz także pomyśleć o otwarciu własnej działalności gospodarczej. Wówczas będziesz pracować na własnych zasadach. Swój niewykorzystany urlop możesz poświęcić na stworzenie biznesplanu czy poszukanie dotacji na otwarcie firmy. 

Twoje wartości kłócą się z wartościami firmy

Coraz częściej zauważasz, że po prostu nie pasujesz do firmy, ponieważ:

  • pracodawca oczekuje od Ciebie, np. zadeklarowania poglądów, z którymi się nie zgadzasz albo postępowania na granicy legalności,
  • pracownicy postępują nieetycznie względem klientów czy przełożonego, a to jest niezgodne z Twoimi wartościami,
  • produkty czy usługi, które oferuje Twój pracodawca wywołują u Ciebie wątpliwości moralne. 

Jeżeli chociaż jeden z tych punktów jest zgodny z tym, co teraz czujesz, rozważ odejście z pracy.

Podupadasz zdrowotnie

Pracujesz w szkodliwych warunkach, które negatywnie wpływają na Twoje zdrowie? Może, np. z racji wieku, nie masz już siły na to, by odpowiednio wykonywać swoich obowiązków? Dowiedz się o możliwościach związanych z przejściem na rentę albo wcześniejszą emeryturę. Jeżeli zdrowie zupełnie nie pozwala Ci na pracę, sprawdź, czy przysługuje Ci wsparcie od państwa, dzięki któremu mógłbyś bez obaw o swoje źródło dochodu odejść z pracy.

O ile takie rozwiązania nie wchodzą w grę, możesz pomyśleć o przebranżowieniu się i poszukaniu pracy, która będzie mniej obciążająca dla Twojego organizmu. Już sam pomysł zwiększenia kwalifikacji może być bardzo stresujący, dlatego warto mieć w takim momencie życia kogoś, kto wesprze Cię w tej decyzji, np. rodzinę czy psychologa.

Boisz się zastąpienia przez nowe technologie

W Twojej firmie dążą do cyfryzacji i robotyzacji? Wiesz, że planują w najbliższych latach zamknąć, np. połowę swoich filii, a klientów zachęcić do korzystania z technologii, przez co zwolnienie połowy kadry będzie nieuniknione? Nieustannie towarzyszą Ci wątpliwości, bo z jednej strony masz kredyt hipoteczny, a z drugiej strony boisz się, że za kilka miesięcy zostaniesz bez źródła utrzymania? Już teraz szukaj nowej pracy.

Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję o rezygnacji, odpowiedz sobie na pytanie: „czy i dlaczego chcę zmienić pracę?”. Nie wiesz, kiedy odejść z pracy, a jednocześnie czujesz strach przed nową pracą? W takich sytuacjach warto udać się do psychologa, który pomoże przeanalizować Ci wszystkie za i przeciw związane z rezygnacją z obecnej pracy.

Pamiętaj, że diametralna zmiana nie wydarzy się bez Ciebie. To Ty samodzielnie kreujesz swoje życie. Specjalista pomoże Ci jedynie odkryć, co dla Ciebie na tym etapie jest najlepsze i czego tak naprawdę pragniesz. Na konsultacji dowiesz się, co powiedzieć na rozmowie związanej z wypowiedzeniem oraz jak zrezygnować z klasą i bez odczuwania większych przykrości. Psycholog podpowie Ci, jak zmienić pracę, a także wskaże co zrobić, by poradzić sobie w starej firmie w okresie wypowiedzenia.

Źródła
  1. M. Krajewska, Konflikty w organizacji a motywacja pracowników do pracy, Politechnika Białostocka, Wydział Inżynierii Zarządzania, Akademia Zarządzania – 3(3)/2019, s. 29-41.
  2. M. Ostrowska, A. Michcik, Wypalenie zawodowe – przyczyny, objawy, skutki, zapobieganie, Bezpieczeństwo pracy, 08/2013.
  3. https://www.pit.pl/aktualnosci/l4-na-wypalenie-zawodowe-od-2022-r-nowa-jednostka-chorobowa-w-icd-1006041

Zdjęcie: Image by Freepik

Zobacz także

Presja oczekiwań – jak presja stawiana przez rodzica wpływa na dziecko?
Psychologia

Presja oczekiwań – jak presja stawiana przez rodzica wpływa na dziecko?

„Dlaczego dostałaś czwórkę, a nie piątkę?”, „Musisz się bardziej starać, jeżeli chcesz coś osiągnąć w życiu. Z takimi ocenami Cię nigdzie nie przyjmą”, „Nie możesz iść się pobawić, niedługo idziesz na korepetycje z matematyki, a jeszcze masz przecież tyle nauki”. To tylko kilka zdań, które już od najwcześniejszych momentów edukacji dziecko może usłyszeć od swojego nadmiernie wymagającego rodzica. Współcześnie można odnieść wrażenie, że duża część dzieci od najmłodszych lat wystawiona jest na ogromną presję oczekiwań swoich opiekunów. Rodzice mogą nie być świadomi tego, w jaki sposób ta presja wpływa na rozwijającego się człowieka. Dowiedz się więcej na temat presji oczekiwań i tego, jak wpływa ona na dziecko.

Czym są style przywiązania? Czy można zmienić swój styl przywiązania?
Psychologia

Czym są style przywiązania? Czy można zmienić swój styl przywiązania?

Style przywiązania kształtują się we wczesnym dzieciństwie w oparciu o interakcje z głównymi opiekunami, najczęściej rodzicami. Te wzorce wpływają na sposób, w jaki budujemy relacje z innymi ludźmi w późniejszym życiu. Dowiedz się więcej na ich temat. Sprawdź, jak się kształtują i czy możliwa jest zmiana stylu przywiązania na inny.

 Jak poradzić sobie ze zdradą?
Psychologia

Jak poradzić sobie ze zdradą?

Zdrada to częsty temat pojawiający się w gabinecie psychologa. Odwiedzają mnie zarówno pary, które chciałyby przepracować temat zdrady i nadal być razem, jak i osoby cierpiące po zdradzie i zakończonym związku. Nierzadko są to także pacjenci, którzy „utknęli” na którymś z etapów żałoby po zdradzie i nie potrafią zaufać ponownie. Dowiedz się więcej na temat zdrady i tego, jak sobie z nią poradzić.