Jakie są metody chirurgicznego leczenia jaskry?

26.03.2024

Jaskra to grupa chorób oczu, które charakteryzują się postępującym zanikiem nerwu wzrokowego, wynikają z podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego i przyczyniają się do pogorszenia pola widzenia. Problem dotyczy ok. 80 mln ludzi na całym świecie, a brak odpowiedniej diagnozy i leczenia może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Sprawdź, kiedy należy poddać się operacji jaskry i jakie są najczęściej stosowane metody chirurgicznego leczenia tego schorzenia.

Lekarz okulista rozmawia z pacjentem w gabinecie

Spis treści

Kiedy konieczne jest chirurgiczne leczenie jaskry? Wskazania do operacji
Metody chirurgicznego leczenia jaskry
Operacja jaskry a leczenie zaćmy

Kiedy konieczne jest chirurgiczne leczenie jaskry? Wskazania do operacji

Leczenie operacyjne jest zalecane przez okulistów w przypadkach, gdy nie można osiągnąć pożądanego poziomu ciśnienia w oku za pomocą terapii farmakologicznej.

Istnieje kilka wskazań do wykonania zabiegu chirurgicznego w przypadku jaskry. Należą do nich:

  • progresja jaskry – gdy obserwuje się pogorszenie stanu Pacjenta pomimo regularnego stosowania leków;
  • niewłaściwa tolerancja leków – gdy Pacjent nie toleruje lub doświadcza niepożądanych skutków ubocznych po przyjmowaniu leków przeciwnadciśnieniowych;
  • konieczność redukcji liczby leków – gdy Pacjent przyjmuje wiele leków przeciwnadciśnieniowych, a leczenie operacyjne umożliwia zmniejszenie ilości stosowanych preparatów.

Przed zabiegiem Pacjent przechodzi kwalifikację, a w jej ramach m.in. tomografię optyczną siatkówki. Na podstawie wyników badań lekarz proponuje konkretną metodę leczenia, która uwzględnia indywidualne uwarunkowania Pacjenta.

Metody chirurgicznego leczenia jaskry

Wśród metod chirurgicznego leczenia jaskry wymienia się zabiegi niepenetrujące (np. kanaloplastykę, sklerektomię głęboką), penetrujące (np. śródtwardówkowe wkleszczenie tęczówki obwodowej, trabekulektomię) oraz operację z zastosowaniem implantów drenujących.

Trabekulektomia

Trabekulektomia jest jedną z powszechnie stosowanych metod chirurgicznego leczenia jaskry. Polega na stworzeniu nowej drogi odpływu płynu wodnistego z oka poprzez usunięcie części tkanki ocznej. Podczas zabiegu tworzy się mały kanał, który umożliwia płynowi wodnistemu opuszczenie oka i zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Śródtwardówkowe wkleszczenie tęczówki obwodowej

To zabieg, który polega na umiejscowieniu fragmentu naciętej tęczówki pod wytworzonym wcześniej płatkiem twardówki. W trakcie operacji powstaje nowa droga odpływu cieczy wodnistej z komory przedniej pod spojówkę.

Mikroprzetoki filtracyjne

Mikroprzetoki filtracyjne to nowoczesna metoda chirurgicznego leczenia omawianego schorzenia, która ma na celu obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Przetoki filtracyjne są wszczepiane wewnątrz oka i umożliwiają odpływ płynu wodnistego, co prowadzi do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Umów się na zabieg usunięcia jaskry w LUX MED Szpital MAVIT

Kanaloplastyka

Kanaloplastyka to mało inwazyjna procedura, polegająca na odblokowaniu naturalnego systemu odpływu płynu wodnistego z oka. Podczas zabiegu lekarz wprowadza mikrokateter (rodzaj małego cewnika) do kanalika Schlemma, który jest jednym z kanałów odpływu płynu wodnistego. Następnie kateter jest usuwany, a kanalik zostaje udrożniony, co umożliwia płynowi wodnistemu swobodne odpływanie i obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Sklerektomia głęboka

Nieperforująca głęboka sklerektomia to zabieg, w którym tworzy się małe otwory w twardówce, co umożliwia odpływ płynu wodnistego i obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Metoda polega na rozszerzeniu kanałów odpływu płynu wodnistego za pomocą lasera. Istnieją również inne metody laserowe, np. cyklofotokoagulacja laserowa, które mają na celu zmniejszenie produkcji płynu wodnistego.

Zabiegi z zastosowaniem implantów drenujących

Operacje setonowe – tak brzmi inne określenie dla tego rodzaju zabiegów – są przeprowadzane w przypadkach, gdy nie zadziałało leczenie farmakologiczne, a wcześniejsze operacje przeciwjaskrowe nie przyniosły oczekiwanych efektów. Podczas operacji część rezerwuarową umieszcza się pod spojówką, natomiast element drenujący (tj. cienką rurkę) umieszcza się w komorze przedniej lub tylnej.

Operacja jaskry a leczenie zaćmy

Jeśli Pacjent cierpi jednocześnie na jaskrę i zaćmę, w trakcie jednego zabiegu można leczyć oba schorzenia. Takie połączenie nie czyni operacji bardziej inwazyjną i wydłuża ją zaledwie o kilka minut.

Wybór metody chirurgicznego leczenia jaskry zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Operacyjne leczenie jaskry nie likwiduje wrodzonych wad wzroku, które wynikają z nieprawidłowej budowy oka. Aby skorygować ostrość widzenia, warto skonsultować się z optometrystą, który dobierze odpowiednie okulary lub szkła kontaktowe.

Przeczytaj także: Leczenie zaćmy – jak przebiega? Kiedy warto operować?

Zobacz także

Jęczmień na oku – przyczyny, objawy, leczenie
OkulistykaZdrowie na co dzień

Jęczmień na oku – przyczyny, objawy, leczenie

Jęczmień na oku to dość powszechna i nieprzyjemna dolegliwość. Choć w większości przypadków nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, warto wiedzieć, skąd się bierze i jak sobie z nim radzić. Sprawdź, jakie są przyczyny i główne symptomy tej przypadłości i poznaj skuteczne metody leczenia jęczmienia na oku, zarówno te domowe, jak i wymagające konsultacji lekarskiej.

laser_baner.jpg
OkulistykaSzpital Mavit

Nowoczesny laser mikropulsowy w LUX MED Szpital MAVIT w Warszawie

W LUX MED Szpital MAVIT na warszawskich bielanach przy ul. Podleśnej 61 pojawił się nowoczesny laser mikropulsowy służący do fotokoagulacji siatkówki.

Ptoza – dlaczego powieka opada i jakie może to mieć konsekwencje?
Okulistyka

Ptoza – dlaczego powieka opada i jakie może to mieć konsekwencje?

Opadanie powieki, znane też jako ptoza, to zaburzenie charakteryzujące się obniżeniem pozycji górnej powieki oka. To widoczny defekt estetyczny, który może również prowadzić do poważnych problemów z widzeniem i wymaga kompleksowej diagnozy oraz leczenia. Sprawdź, jakie są przyczyny tego schorzenia i skuteczne metody terapii.