Jak przygotować dziecko na zabieg pobierania krwi?

Pobieranie krwi u dziecka spędza sen z powiek niejednemu rodzicowi. Obawiają się oni reakcji pociechy na widok krwi, dyskomfortu czy stresu związanego z samą wizytą w placówce ochrony zdrowia. Aby zabieg pobrania krwi nie wiązał się z nieprzyjemnymi wspomnieniami, warto stosować się do poniższych wskazówek.

Pobieranie krwi – jak przygotować dziecko?

Spis treści

Pobieranie krwi u dziecka – o czym należy pamiętać przed badaniem?
Pobieranie krwi u dziecka – oswojenie z tematem
Bądź szczery z dzieckiem i obecny przy badaniu
Rodzicu, bądź spokojny i pochwal dziecko
Pobieranie krwi u dziecka – tolerancyjny personel

Aby pobieranie krwi u dziecka przebiegło spokojnie i pomyślnie, konieczne jest specjalne przygotowanie. Chodzi nie tylko o sam aspekt praktyczny, czyli np. o odpowiednią porę badania czy zapewnienie, że dziecko wypiło odpowiednią ilość płynów, ale i o kwestię psychicznego przygotowania dziecka do badania, czyli przybliżenie informacji o jego przebiegu.


Pobieranie krwi u dziecka – o czym należy pamiętać przed badaniem?

Pobranie krwi w przypadku pacjentów pediatrycznych powinno odbyć się w godzinach porannych. Dzieci od trzeciego roku życia przygotowywane są do badania jak dorośli, czyli zwykle przychodzą do punktu pobrań na czczo. Pamiętać trzeba o zachowaniu przynajmniej trzygodzinnej przerwy od ostatniego posiłku. Wyjątek stanowią małe dzieci i niemowlęta, którym dopuszczalne jest podanie lekkiego śniadania, ale trzeba o tym bezwzględnie powiadomić lekarza, by wyniki laboratoryjne nie były później zafałszowane. Najlepiej zgłosić się na badanie przed kolejnym posiłkiem malucha, po upływie około godziny od poprzedniego karmienia. Kolejną ważną kwestią jest dobre napojenie małego pacjenta, które ułatwia pobranie krwi. Dziecku można podawać niegazowaną, niesmakową wodę, aż do momentu wykonania samego zabiegu pobrania krwi. Należy zrezygnować z napojów słodzonych. Bez nawodnienia organizmu krew jest mocno zagęszczona, co bardzo utrudnia jej pobranie.


Pobieranie krwi u dziecka – oswojenie z tematem

Niezmiernie ważną kwestią jest psychiczne przygotowanie dziecka do badania. Przed wizytą w punkcie pobrań powinno się zapoznać je z podstawowymi informacjami o pobieraniu krwi – ile czasu spędzi w punkcie pobrań, kto tam będzie i że idzie tam po to, aby było zdrowe. Należy mu przedstawić każdy krok badania. W tym celu pomocne będzie przedstawienie zabiegu w formie zabawy w domu:

  • nałóż dziecku na ramię „magiczną opaskę”,
  • pokaż żyły i wskaż miejsce, z którego zostanie pobrana krew,
  • na koniec naklej plaster i wręcz niewielką nagrodę za odwagę.

Zabawa będzie jeszcze ciekawsza i edukacyjna, jeśli rodzic zamieni się z dzieckiem miejscem i stanie się pacjentem. Przygotowując malucha do pobrania krwi, można też skorzystać z bajek, np. „Igiełki Tusi” autorstwa Mirosławy Lis w interpretacji Marii Seweryn. Dużym błędem jest przyprowadzanie do punktu pobrań dziecka nieuprzedzonego o badaniu.

Bądź szczery z dzieckiem i obecny przy badaniu

Rodzic nie powinien okłamywać dziecka, że badanie jest bezbolesne i przyjemne. Przecież i tak podczas pobierania krwi maluch odczuwa pewien ból. W ten sposób można go tylko zrazić na przyszłość do kolejnych badań, co znacznie utrudni ich przeprowadzenie. Sprawi, że pobranie krwi stanie się koszmarem z dzieciństwa, o którym trudno zapomnieć pomimo upływu lat. Niewątpliwie ważną kwestią jest zapewnienie dziecka o obecności rodzica podczas badania. „Nie bój się, cały czas będę z tobą!”. Bliskość opiekuna podnosi poczucie bezpieczeństwa, a tym samym redukuje obawy związane z badaniem. Dobrym pomysłem jest trzymanie dziecka u rodziców na kolanach podczas pobrania krwi. Wykazuje to działanie uspokajające. Kolejnym sposobem na podniesienie poczucia bezpieczeństwa jest zabranie na badanie ulubionej zabawki. Niemniej trzeba przyjąć za pewnik, że całkowicie lęku u dziecka przed pobraniem krwi wyeliminować się nie da.


Rodzicu, bądź spokojny i pochwal dziecko

Trudno jest oczekiwać od dziecka, że mimo wcześniejszych przygotowań do pobierania krwi nie zacznie płakać, nie okaże strachu. Aby nie potęgować negatywnych emocji, ważna jest opanowana postawa rodzica. W przeciwnym wypadku brak spokoju mamy czy taty może udzielić się dziecku. Nie można zapomnieć o pochwaleniu pociechy po badaniu. Słowa „Byłeś bardzo dzielny” mogą podnieść jego odwagę podczas kolejnych badań. Swego rodzaju potwierdzeniem uznania dla dziecka są niewielkie upominki w punktach szczepień. Maluchy otrzymują nagrody dzielnego pacjenta, które mają zazwyczaj postać kolorowych naklejek.

Pobieranie krwi u dziecka – tolerancyjny personel

Bez wątpienia ważną kwestią przy zabiegu pobierania krwi u dziecka jest wybór odpowiedniego punktu pobrań, w którym zatrudnione pielęgniarki:

  • po pierwsze umieją dostosować technikę pobrania do wieku pacjenta, dzięki czemu skutecznie skracają do minimum czas zabiegu,
  • po drugie wykazują dużą cierpliwość, opanowanie, tolerancję. Taka pielęgniarka będzie próbowała razem z rodzicem uspokoić płaczące dziecko.

Niewątpliwie dobry wpływ na małych pacjentów ma aranżacja punktu pobrań. Chętniej przebywają oni w miejscu, gdzie czekają na nich kolorowe meble, małe place zabaw – kąciki z książeczkami, kredkami i kolorowankami. Takie pomieszczenia zapewniają dobre samopoczucie, łagodzą stres, a tym samym odwracają uwagę od celu wizyty.

Źródła
  1. M. Panek, P. Kwinta, Nakłucie pięty u noworodka – najważniejsze zasady, „Postępy Neonatologii” 2018, t. 24, nr 1, s. 73–79.
  2. Śląskie Laboratoria Analityczne, Przygotowanie dziecka do pobrania krwi w laboratorium. Online: https://sla.pl/ebook/e-book_jak_przygotowac_dziecko_do_badania_krwi.pdf.

Zobacz także

Dziecko leży z przykurczonymi nogami
OrtopediaPediatriaOpieka nad dzieckiem

Krzywica. Przyczyny i leczenie

Krzywica to choroba metaboliczna związana z zaburzeniami procesu mineralizacji kości. Niepodjęcie jej leczenia lub terapia prowadzona w nieprawidłowy sposób wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Poznaj objawy krzywicy i sprawdź, co może doprowadzić do tej choroby.

Rehabilitacja dzieci_small.jpeg
RehabilitacjaPierwsze objawyOpieka nad dzieckiem

Wady postawy – samoopieka

Wady postawy to wszelkie odstępstwa od prawidłowej postawy ciała. Mogą prowadzić do zmian przeciążeniowych, bólu czy dolegliwości o charakterze neurologicznym

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie i podpiera głowę reką
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Edwardsa? Jaki ma wpływ na dziecko?

Trisomia 18 chromosomu jest drugim pod względem częstości (po zespole Downa) zespołem wad genetycznych uwarunkowanym obecnością dodatkowego chromosomu. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą zespołowi Edwardsa i na podstawie jakich badań lekarz stawia rozpoznanie.