Jak objawia się autyzm u dorosłych? Diagnostyka i leczenie

05.08.2024

W zdecydowanej większości przypadków diagnoza autyzmu stawiana jest u dzieci, głównie między 3. a 10. rokiem życia. Zdarza się jednak, że dopiero w wieku dorosłym dana osoba decyduje się na wizytę u psychologa. Nie oznacza to jednak „nabycia choroby”, tylko brak odpowiedniej diagnozy w wieku dziecięcym. Jak objawia się autyzm u osób dorosłych? Dowiedz się więcej.

Jak objawia się autyzm u dorosłych? Diagnostyka i leczenie

Spis treści

Autyzm u dorosłych – najważniejsze objawy
Jak stawiana jest diagnoza autyzmu w wieku dorosłym?
Jak wygląda leczenie autyzmu u dorosłych?

Autyzm u dorosłych – najważniejsze objawy

Autyzm może zostać zdiagnozowany zarówno u dzieci, jak i u nastolatków oraz osób dorosłych. W tym ostatnim przypadku najczęściej chodzi o tzw. autyzm wysokofunkcjonujący lub też o zespół Aspergera, przynależący do spektrum autyzmu. Autyzm definiowany jest jako całościowe zaburzenie rozwojowe, którego symptomy mogą różnić się w zależności od danego przypadku.

W trudniejszych przypadkach pojawiają się poważne zaburzenia mowy i problemy z komunikacją. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że współcześnie do spektrum autyzmu zaliczane są także te przypadki, gdy nie pojawiają się problemy z mową, niepełnosprawnością intelektualną lub psychomotoryką. W takich sytuacjach zdarza się, że rodzice nie decydują się na wizytę z dzieckiem u psychologa, dlatego zaburzenie pozostaje praktycznie niezauważone i diagnoza następuje dopiero w wieku dorosłym, np. podczas psychoterapii.

Do objawów autyzmu u osób dorosłych można zakwalifikować:

  • niechęć do zmian, koncentrację na rutynach i procedurach oraz wypracowanych już wcześniej schematach;
  • problemy z rozumieniem emocji własnych oraz innych ludzi, niewielkie lub większe trudności w kontaktach międzyludzkich;
  • zainteresowania tylko w jednym obszarze, niechęć do próbowania nowości;
  • preferowanie samotności nad pracą grupową i spędzaniem czasu z innymi ludźmi;
  • nadwrażliwość na dźwięki, zapachy i inne bodźce;
  • pewną niezgrabność ruchową.

Warto zauważyć, że nie u każdej osoby dorosłej z zaburzeniem ze spektrum autyzmu występują wszystkie wyżej wymienione symptomy.

Zobacz także: Inteligencja emocjonalna

Pakiet Diagnoza w kierunku zaburzeń ze spectrum autyzmu przy wykorzystaniu narzędzia ADOS-2 - dorośli

Jak stawiana jest diagnoza autyzmu w wieku dorosłym?

Diagnostyka spektrum autyzmu u dorosłych jest dosyć trudnym zadaniem. Zwykle zajmują się tym psycholog lub neuropsycholog. Dorosłe osoby z tym zaburzeniem zwykle uczą się przez całe swoje życie „maskowania” objawów, a jednocześnie stosunkowo dobrze funkcjonują w społeczeństwie, radząc sobie zarówno z nauką, jak i z pracą. Nie ma uniwersalnego sposobu diagnozy autyzmu, jednak następuje to najczęściej podczas konsultacji psychologicznej lub w czasie psychoterapii. Jednocześnie należy zaznaczyć, że u osób dorosłych można pomylić zaburzenia ze spektrum autyzmu z ADHD, nerwicą natręctw czy nawet chorobą afektywną (jednobiegunową lub dwubiegunową), dlatego ważna jest konkretna diagnoza u specjalisty, a nie samodzielne przeprowadzanie testów przez internet.

Dlaczego zaburzenie ze spektrum autyzmu nie zostało zdiagnozowane wcześniej u danej osoby, a więc w wieku dziecięcym? Oczywiście nie ma możliwości, aby autyzm pojawił się dopiero w czasie dorosłości. Problemem bywa diagnoza, która mogła w ogóle nie zostać postawiona lub też pojawił się błąd. Zdarza się na przykład, że zaburzenia ze spektrum autyzmu są mylone z ADHD.

Jak wygląda leczenie autyzmu u dorosłych?

Autyzm jest zaburzeniem, które może utrudniać codzienne funkcjonowanie, dlatego dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie leczenia, nawet dopiero w wieku dorosłym. Podstawą jest psychoterapia, np. w nurcie poznawczo-behawioralnym, w trakcie której możliwa jest zmiana postaw i skryptów myślowych, a także psychoedukacja. Czasami proponowany jest również trening umiejętności społecznych, zwłaszcza w przypadkach, gdy zaburzenie powoduje trudności w relacjach z innymi ludźmi lub problemy w wejściu w związki romantyczne czy przyjacielskie. Dostępne są też grupy wsparcia, działające zarówno stacjonarnie, jak i online, gdzie spotykają się ludzie o podobnych doświadczeniach i symptomach.

Zobacz także: Budowanie odporności psychicznej

Źródła
  1. J. Buława-Halasz, Rehabilitacja społeczno-zawodowa dorosłych osób autystycznych. Wprowadzenie do zagadnienia, „Forum Pedagogiczne”, nr 6, 2016.
  2. M. Kanar, Wspieranie dorosłych osób ze spektrum autyzmu w Polsce – od rozważań teoretycznych do praktycznej egzemplifikacji, „Ogrody Nauk i Sztuk”, nr 9, 2019.
  3. A. Lenart, Funkcjonowanie dorosłych osób z autyzmem w kontekście różnic międzypłciowych, „Edukacja – Technika – Informatyka”, nr 10, 2019.

Zobacz także

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!
Psychologia

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!

Konflikty są nieodłącznym elementem życia ludzkiego. Występują zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej, w relacjach rodzinnych, partnerskich oraz w miejscach pracy. Umiejętność skutecznego rozwiązywania konfliktów ma istotne znaczenie dla zachowania harmonii w relacjach międzyludzkich i efektywnego funkcjonowania w grupie. W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Jakie techniki są najskuteczniejsze?

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?
Psychologia

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?

Krótkotrwały spadek popędu seksualnego (wywołany np. zmęczeniem fizycznym, niewłaściwą higieną snu, przeziębieniem czy chwilowym stresem w pracy) jest czymś normalnym, jeżeli jednak obniżone libido utrzymuje się przez dłuższy czas i rzutuje negatywnie na samopoczucie czy relację partnerską, należy poszukać źródła problemu i podjąć odpowiednie leczenie.

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki
Psychologia

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki

Każdego dnia ludzie doświadczają różnych emocji, które mają znaczenie dla podejmowanych decyzji, nastroju, zachowań oraz relacji interpersonalnych. Niestety, mimo że emocje są naturalnym elementem życia codziennego, nie zawsze udaje się nad nimi panować. W momentach stresu, frustracji czy smutku emocje mogą przejąć nad tobą kontrolę, co prowadzi do niepożądanych zachowań. Jak nauczyć się panowania nad swoimi emocjami? Dowiedz się więcej.