Irydotomia laserowa – skuteczna metoda leczenia jaskry

12.06.2024

W wyniku jaskry pacjenci okulistyczni mogą cierpieć na zanik nerwu wzrokowego. To z kolei skutkuje zanikami w zakresie pola widzenia i znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Odpowiednio wczesne wykonanie irydotomii pozwala na wyeliminowanie leczenia farmakologicznego. Osoby z grupy ryzyka powinny regularnie wykonywać badania kontrolne w kierunku jaskry, by móc skutecznie zapobiegać jej skutkom.

Irydotomia-laserowa-–-skuteczna-metoda-leczenia-jaskry.jpg

Spis treści

Jaskra – co to za schorzenie?
Leczenie jaskry – jak rozpoznać objawy choroby?
Na czym polega irydotomia laserowa?

Jaskra – co to za schorzenie?

Jaskra to choroba nerwu wzrokowego, która polega na jego stopniowym zanikaniu co może skutkować nawet całkowitą utratą widzenia. Takich zmian nie da się niestety odwrócić, a stopień ich zaawansowania zależy od konkretnego typu choroby. Wyróżnia się zatem:

  • jaskrę pierwotną lub wtórną otwartego kąta,
  • jaskrę pierwotnie lub wtórnie zamkniętego kąta.

Od rodzaju schorzenia będzie także zależało leczenie pacjenta wdrożone przez okulistę.

Przyczyny choroby

Do niedawna za najważniejszą przyczynę jaskry uważano podwyższone ciśnienie tzw. cieczy wodnistej znajdującej się w gałce ocznej. Jeżeli odpływ tej cieczy zostaje zamknięty, a wysokie ciśnienie utrzymuje się przez długi czas, nerw wzroku zostaje uszkodzony. Dziś już wiadomo, że przyczyny występowania tej choroby nie są tak jednoznaczne.

Za czynniki ryzyka uważa się m.in.:

  • choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, zaburzenie krążenia obwodowego),
  • cukrzycę,
  • miażdżycę,
  • krótkowzroczność,
  • nawracające migreny,
  • przypadki jaskry w rodzinie (czynnik genetyczny).

Leczenie jaskry – jak rozpoznać objawy choroby?

Niezależnie od tego, czy chodzi o jaskrę wrodzoną, dziecięcą, młodzieńczą czy jaskrę ludzi dorosłych, każdy z tych typów schorzenia wiąże się ze zwiększonym ciśnieniem w oku. Zaczyna się ona od niewielkich ubytków w polu widzenia, a nieleczona skutkuje w efekcie zupełnym zanikiem nerwu i ślepotą. Niestety pacjenci zgłaszający się na konsultacje to często osoby, u których jaskra postąpiła na tyle, że leczenie nie przynosi oczekiwanej poprawy. Z tego powodu tak ważne jest regularne badanie osób znajdujących się w grupie ryzyka zachorowania na jaskrę.

Z kolei ostry atak choroby można rozpoznać m.in. po:

  • intensywnym łzawieniu oczu,
  • silnym bólu oczu,
  • wymiotach,
  • nudnościach,
  • jadłowstręcie,
  • spowolnieniu akcji serca.

Takie sytuacje wymagają natychmiastowej konsultacji i interwencji lekarskiej.

Na czym polega irydotomia laserowa?

To zabieg stosowany przy jaskrze z wąskim, zamykającym się kątem przesączania. Wykonuje się go na oczach, którym zagraża zupełne zamknięcie się kąta przesączania. Taki stan może prowadzić do ostrego ataku jaskry, przez co ciśnienie w oku będzie niebezpiecznie gwałtownie wzrastało.

W ramach irydotomii laserowej przecina się tęczówki, aby utworzyć swobodną drogę przejścia dla cieczy wodnistej z komory tylnej do przedniej.

Kwalifikacja do zabiegu

Aby móc zakwalifikować pacjenta do irydotomii, należy poddać go próbie ciemniowej i odnotować dodatni wynik. Próbę wykonuje się za pomocą aparatu SL-OCT. Dzięki niemu okulista może obserwować cały kąt przesączania, jego szerokość, położenie tęczówki względem rogówki, a także zmianę szerokości tego kąta pod wpływem poszerzania się źrenicy w określonych warunkach, czyli w ciemności.

Jeżeli irydotomia laserowa zostanie przeprowadzona odpowiednio wcześnie, skutecznie zapobiegnie tworzeniu się zrostów w przednim odcinku oka (często występujących w trakcie zamykania się kąta). Zabieg pozwala na rezygnację z leczenia farmakologicznego. Po irydotomii pacjent powinien jedynie regularnie pojawiać się na kontroli lekarskiej.

Przed leczeniem jaskry tą metodązaleca się ocenę przedniego odcinka oka, aby móc wykluczyć inne przyczyny zamykania się kąta przesączania niż jaskra.

Przebieg zabiegu

Podczas zabiegu, po znieczuleniu kroplami, lekarz nakłada na oko pacjenta soczewkę nagałkową powiększającą elementy kąta przesączania. W dalszej kolejności przecina on laserem tęczówkę w odpowiednim miejscu, tworząc wspomnianą przestrzeń do przechodzenia cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory oka.

Cała procedura trwa nie dłużej niż 10 minut. Po zakończeniu zabiegu pacjent powinien stosować krople o działaniu przeciwzapalnym przez około 4 dni.

Poza leczeniem operacyjnym w CM Mavit pacjenci mogą skorzystać także z metod zachowawczych w ramach terapii jaskry. Kluczowa jest tutaj współpraca okulisty z w pełni świadomym pacjentem. Wspólny wybór odpowiedniego postępowania i metody leczenia jaskry pozwala na skuteczne działanie ze strony lekarza i zapewnienie komfortu choremu.

Zobacz także

Na-czym-polega-usuwanie-metow-z-oka.jpg
Zdrowie na co dzieńOkulistykaSzpital Mavit

Na czym polega usuwanie mętów z oka?

Usuwanie mętów z ciała szklistego oka to zabieg znacznie poprawiający komfort życia pacjentów z tym problemem okulistycznym. Są to zwykle osoby, które uskarżają się na trwałe, ruchome cienie obecne w polu ich widzenia. Nieinwazyjne i bezbolesne leczenie witreolizą laserową przynosi trwałe efekty i jest realizowane w pełni profesjonalnie w specjalistycznych placówkach.

Mavit105904905-1.jpg
Zdrowie na co dzieńOkulistykaSzpital Mavit

Diagnostyka bezdechu sennego

W Szpitalu Specjalistycznym CM MAVIT w Katowicach zapewniamy kompleksową diagnostykę bezdechu sennego. Na początku ważne jest określenie, czy występuje bezdech oraz jaki jest jego stopień nasilenia. W CM MAVIT korzystamy z nowoczesnej aparatury, która na wielu etapach umożliwia stały monitoring snu pacjenta przez lekarza prowadzącego.

Jaskra-u-dzieci-przyczyny-objawy-i-mozliwosci-leczenia-scaled.jpg
Zdrowie na co dzieńOkulistykaSzpital Mavit

Jaskra u dzieci – przyczyny, objawy i możliwości leczenia

Jaskra to różnorodna grupa chorób oczu, w której dochodzi do postępującego zaniku nerwu wzrokowego, najczęściej spowodowanego zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Następstwem tej neuropatii są ubytki w polu widzenia, a w miarę postępu choroby – całkowita ślepota. Etiologia jaskry jest bardzo złożona. Zazwyczaj rozwija się u osób w wieku dojrzałym, na skutek innych zmian patologicznych w obrębie oka, chorób ogólnoustrojowych, procesów starzenia się organizmu. Około 3% zachorowań stanowi jaskra wrodzona. Szacuje się, że występuje ona z częstością 1 na 10 000 urodzeń.