Fluoryzacja (higienizacja zębów)

01.12.2022

Fluoryzacja to zabezpieczenie zębów preparatami ochronnymi zawierającymi fluor.

fluoryzacja.jpg

Działanie jonów fluoru zawartych w piance lub lakierze aplikowanym na powierzchnie zębów polega na zmniejszeniu produkcji kwasów i odkładania płytki bakteryjnej na powierzchni zębów, hamowaniu procesu deminaralizacji (utraty minerałów – pierwszego etapu powstawania ubytku próchnicowego) oraz wspomaganiu remineralizacji (naturalnej naprawy szkliwa). Piankę fluorową można stosować u dzieci od 6. roku życia, a lakiery fluorkowe – bez ograniczeń wiekowych. Przy umiarkowanym ryzyku próchnicy zabieg należy powtarzać 2 razy w roku (co 6 mies.), przy wysokim ryzyku – 4 razy w roku (co 3 mies.).

Zobacz także

invisalign.jpg
Stomatologia

Leczenie Invisalign vs tradycyjny aparat – czy leczenie różni się ceną

Leczenie wad zgryzu za pomocą zdejmowanych nakładek ortodontycznych staje się coraz popularniejsze. Nic dziwnego – dla Pacjenta oznacza brak ograniczeń w codziennym życiu, a utrzymanie higieny jest o wiele prostsze. Często można jednak usłyszeć opinię, że leczenie jest o wiele droższe od tradycyjnego aparatu – sprawdzamy czy to prawda.

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.