Fakty i mity stomatologiczne

21.04.2024

Poznaj najpopularniejsze pytania dotyczące stomatologii - dbania o zęby, profilaktyki oraz leczenia stomatologicznego i dowiedz się, które z nich to utarte w świadomości społecznej mity. 

fakty i mity.jpg


Należy szczotkować zęby po każdym posiłku?

MIT – zęby należy myć dwa, trzy razy dziennie, rano, w południe i przed snem, zawsze przez około 2 minuty. 


Twarda szczoteczka myje lepiej niż miękka?

MIT – zbyt twarde włosie może nie tylko uszkodzić szkliwo ale również delikatne tkanki miękkie – dziąsła. Poza tym twarda szczoteczka jest mniej elastyczne i nie ma szans doczyścić przestrzeni międzyzębowych.


Czy szczoteczka elektryczna może zaszkodzić?

FAKT – zbyt duże użycie siły może zaszkodzić nasze zęby i dziąsła dlatego pamiętajmy o delikatnych ruchach bez nacisku.


Krówki szkodzą bardziej niż czekolada?

FAKT - Bardziej szkodliwe dla zębów są tzw. słodycze kleiste ponieważ dłużej przylegają do zębów. Ważniejszą rzeczą niż zawartość cukru w słodyczach jest to, jak długo pozostaje on na zębach. Dlatego błędem jest jedzenie słodyczy i picie słodkich napojów przed snem (jeśli nie umyjemy później zębów).


Czy cola rozpuszcza zęby?

MIT - Picie coli nie doprowadzi do rozpuszczenia zębów ale zawarte w niej kwasy (podobnie jak w sokach owocowych) mogą spowodować erozję szkliwa. Bardzo ważne: nie wolno myć zębów bezpośrednio po wypiciu napoju, bo możemy pogłębić erozję szkliwa. Bezpieczniej jest odczekać 30 minut. Nasza podpowiedź – jeśli musimy to colę pijemy przez słomkę.


Próchnica jest chorobą zakaźną?

FAKT – Tak, próchnicą jest zakaźna i można zarazić się przez np. pocałunek, dlatego warto zadbać o higienę jamy ustnej swojej i partnera. Trzeba również leczyć zęby mleczne u dzieci, aby próchnica nie przeniosła się na stałe zęby. Nie należy również brać smoczka dziecka do buzi, aby nie zarazić dziecka swoją próchnicą, której często jesteśmy nieświadomi.


Wyrywanie zęba boli?

MIT - Sam zabieg wyrywania wcale nie musi być strasznym przeżyciem! Przy odpowiednio dobranym znieczuleniu, dobrej technice chirurga i odpowiednim przygotowaniu pacjenta (dobre nastawienie i zaufanie do lekarza) zabieg ekstrakcji zęba nie jest bolesny! Nie należy się go więc bać. Przypominamy, że przed wizytą chirurgiczną trzeba wykonać zdjęcie pantomograficzne, aby lekarz mógł ocenić ułożenie zęba zakwalifikowanego do ekstrakcji.


Czy można wyleczyć zęby w narkozie?

FAKT – Jeśli pacjent ma wskazania do leczenia w znieczuleniu ogólnym, to można. Nie zawsze jednak taki rodzaj znieczulenia jest potrzebny. Należy zawsze wykorzystać wszystkie inne metody. Są sytuacje, w których narkoza jest jedyną możliwością na wyleczenie np. u pacjentów z dentofobią lub innymi ograniczeniami. Najważniejsze jest aby pamiętać, że najbezpieczniejszym miejscem na wykonanie zabiegu jest blok operacyjny.

Umów się na konsultację: Stomatolog WarszawaStomatolog KrakówStomatolog GdańskStomatolog SzczecinStomatolog Poznań, Stomatolog Katowice

Zobacz także

invisalign.jpg
Stomatologia

Leczenie Invisalign vs tradycyjny aparat – czy leczenie różni się ceną

Leczenie wad zgryzu za pomocą zdejmowanych nakładek ortodontycznych staje się coraz popularniejsze. Nic dziwnego – dla Pacjenta oznacza brak ograniczeń w codziennym życiu, a utrzymanie higieny jest o wiele prostsze. Często można jednak usłyszeć opinię, że leczenie jest o wiele droższe od tradycyjnego aparatu – sprawdzamy czy to prawda.

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.