Dzień Solidarności z Osobami Uzależnionymi od Narkotyków
Co roku w dniu 26 czerwca na świecie jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Solidarności z Osobami Uzależnionymi od Narkotyków. Wydarzenia organizowane w tym dniu mają na celu zwiększenie współpracy międzynarodowej na rzecz zwalczania i zapobiegania narkomanii oraz przestrzegają przed negatywnymi skutkami zażywania substancji zmieniających świadomość.
Uzależnienie od narkotyków stanowi realne zagrożenie, tym bardziej, że nieustannie pojawiają się nowe, niebezpieczne substancje psychoaktywne m.in. dopalacze, których wysoka toksyczność oraz nieprzewidywalny skład może prowadzić do ostrych zatruć organizmu, a często też zgonów, nawet na skutek jednorazowego zażycia. W tym dniu szczególnie zwracamy uwagę na potrzebę humanizacji polityki narkotykowej w Polsce i na świecie, kładziemy nacisk na konieczność, jak również możliwość leczenia osób uzależnionych.
Wspomniana data zbiega się nieprzypadkowo z okresem wakacyjnym. To właśnie latem wiele młodych osób sięga po narkotyki pierwszy raz. Początkowe wakacyjne eksperymentowanie traktowane jako zabawa, może mieć poważne konsekwencje zdrowotne w postaci napadów padaczkowych, zawału serca, udaru mózgu, uszkodzenia nerek i wątroby, a nawet HIV; często prowadzi do cierpienia, uzależnienia, a nawet utraty życia.
Główny Inspektorat Sanitarny podaje, iż w naszym kraju na skutek zażywania narkotyków umiera rocznie ok. 200 osób. Według najnowszych informacji zawartych w „Raporcie o stanie narkomanii w Polsce 2020”, wydanym przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii (KBPN), używanie narkotyków deklarował co dziesiąty badany z grupy wiekowej: 15 – 34 lata (dane z 2018 r.).
Należy pamiętać, że przy wsparciu profesjonalistów, a także osób bliskich można powrócić do funkcjonowania bez narkotyków, odzyskując równowagę emocjonalną, radość i życie w wolności. Warto też obalać mity, które narosły wokół ludzi uzależnionych, nie ulegać stereotypom czy uprzedzeniom na ich temat, unikać stygmatyzacji oraz wykluczania osób borykających się z problemami spowodowanymi przyjmowaniem środków odurzających.
Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić, jeśli zażywasz substancje psychoaktywne lub wiesz, że ktoś z Twoich bliskich po nie sięga? Oto niektóre sygnały ostrzegawcze:
- silna potrzeba lub nieodparte pragnienie (przymus) przyjęcia substancji i towarzyszący temu subiektywny głód substancji,
- utrata kontroli nad rozpoczynaniem i kończeniem zażywania substancji oraz ilością przyjętego narkotyku,
- potrzeba przyjmowania coraz większych dawek, aby uzyskać pożądany efekt, podobny do tego, który występował podczas pierwszych kontaktów z substancją psychoaktywną (tzw. wzrost tolerancji),
- sięganie po substancje zmieniające świadomość w obliczu samotności, nudy, smutku, wstydu, poczucia winy, trudności, niepowodzeń, straty,
- „branie” w ukryciu i oszukiwanie bliskich, co do ilości lub częstotliwości zażywania,
- myśli o narkotyku/-ach powracające niczym bumerang,
- częste odczuwanie niepokoju i lęku o nieuzasadnionym podłożu,
- rozdrażnienie i złe samopoczucie przy próbach odstawienia używki,
- przyjmowanie substancji celem uniknięcia nieprzyjemnych objawów abstynencyjnych,
- zaniedbywanie obowiązków, a nawet codziennej higieny,
- zmiana stylu życia, środowiska, ubioru,
- zażywanie substancji mimo wyraźnych szkód, strat i destrukcji w różnych obszarach życia,
- problemy z prawem,
- wycofywanie się z konstruktywnych relacji społecznych,
- postępujące zaniedbywanie alternatywnych źródeł przyjemności na rzecz zdobywania i przyjmowania substancji uzależniającej.
Przyznanie się do istnienia problemu, rozmowa z bliską, życzliwą osobą i podjęcie decyzji o sięgnięciu po fachową pomoc to pierwszy krok na drodze zdrowienia. Terapia uzależnień umożliwia przejęcie odpowiedzialności za swoje życie, buduje i wzmacnia motywację do utrzymania abstynencji, jak też do trzeźwienia, rozumianego jako rozwój osobisty – proces prowadzący do zmian w postawach, myśleniu, przeżywaniu, radzeniu sobie z emocjami, stresem, codziennością.
Poradnie Harmonia oferują wszystkim zgłaszającym się pacjentom konsultacje diagnostyczne, jak również zróżnicowane metody leczenia, pomagające radzić sobie z wyzwaniami codzienności, bez sięgania po substancje psychoaktywne. Nasi specjaliści prowadzą ambulatoryjną psychoterapię uzależnień, terapię małżeńską lub par i terapię rodzin. W uzasadnionych sytuacjach może zostać włączona farmakoterapia, leczenie psychiatrycznejest zalecane w przypadku powikłań związanych z używaniem substancji takich, jak: ostre lub przewlekłe zatrucie (intoksykacja), zespół abstynencyjny – objawy somatyczne i psychiczne po zmniejszeniu dawki lub odstawieniu narkotyku, współwystępujące zaburzenia psychiczne, jak np. zaburzenia depresyjne czy psychozy wywołane używaniem substancji, zaburzenia organiczne i deficyty neurologiczne (m.in. zaburzenia zachowania czy zespoły otępienne).
Oprócz psychoterapii indywidualnej i grupowej proponujemy inne formy pomocy psychologicznej:
- psychoedukacja,
- wsparcie motywacyjne i psychologiczne,
- poradnictwo,
- interwencja kryzysowa,
- terapia podtrzymująca ukierunkowana na zapobieganie nawrotom.
Pomagamy też rodzicom nastolatków i bliskim osób mających kontakt z substancjami psychoaktywnymi: uczymy rozpoznawać sygnały ostrzegawcze, wskazujące na zażywanie środków odurzających, dostarczamy rzetelnej, aktualnej wiedzy dotyczącej profilaktyki uzależnień, rekomendujemy dorosłym adekwatne zachowania w sytuacji, w której dziecko sięga po narkotyki. Nasz zespół doświadczonych profesjonalistów (psychologów, specjalistów psychoterapii uzależnień, psychoterapeutów, psychiatrów) współpracuje ze stacjonarnym Ośrodkiem Leczenia Uzależnień WOLMED. Ta prywatna Klinika Psychiatryczna i Terapii Uzależnień umożliwia pacjentowi między innymi: pobyt całodobowy, detoksykację pod okiem wykwalifikowanych specjalistów oraz wsparcie po zakończeniu terapii odwykowej.
Pamiętaj! Działając na wczesnym etapie używania narkotyków, zmniejszasz ryzyko uzależnienia. Powodzenie leczenia w dużej mierze zależy od szybkości podjęcia terapii. Co najważniejsze: zaburzeniom związanym z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych lepiej zapobiegać, niż je leczyć.
Jeśli dostrzegasz u siebie lub bliskich wyżej wymienione objawy oraz zachowania mogące świadczyć o problemie nadużywania substancji psychoaktywnych, zadzwoń już dziś i umów się na konsultację: 22 338 16 11.