Depresja osób starszych – jak sobie radzić?

15.06.2023

Powiększająca się populacja osób starszych, u których proces starzenia się ma charakter patologiczny i manifestuje się obecnością zaburzeń stanu zdrowia oraz zniedołężenia staje wyzwaniem w szczególności dla rodzin i sytemu ochrony zdrowia.

depresja-osob-starszych-jak-sobie-radzic.jpg

Spis treści

Zespół otępienny czy depresja?
Wsparcie dla opiekuna osoby starszej
Rola opiekuna osoby starszej

Do czynników ryzyka pojawienia się symptomów depresyjnych zalicza się:

  • dolegliwości związane z chorobą przewlekłą,
  • niską ocenę stanu zdrowia,
  • obniżoną zdolność funkcjonowania psychospołecznego,
  • dostrzeganie negatywnych zmian w życiu codziennym,
  • utratę osób bliskich1.

Zespół otępienny czy depresja?

Przyjmuje się, że wśród zaburzeń psychicznych, obok zespołów otępiennych, najbardziej rozpowszechnione są depresje. Zarówno depresja, jak i choroby somatyczne, przyczyniają się do istotnego pogorszenia w codziennym funkcjonowaniu osób starszych i wymagają pomocy medycznej. Obydwa stany na siebie oddziałują: wysokie nasilenie symptomów depresyjnych bardzo często współwystępuje z obniżoną oceną stanu zdrowia fizycznego. Podobnie – wysoki poziom dolegliwości fizycznych może wpływać na pojawienie się i nasilenie objawów depresyjnych.

Bardzo często zdarza się również tak, że stany depresyjne są pierwszym symptomem rozwijającej się choroby neurodegenaracyjnej (Alzheimer, Parkinson). W początkowym etapie otępienia u około 70% chorych obserwuje się takie zmiany, jak:

  • obniżony nastrój,
  • chwiejność emocjonalna,
  • drażliwość i/lub nadmierną wesołość,
  • niewspółmierne do sytuacji wybuchy gniewu, złości i agresji. 

We wczesnym etapie otępienie przypomina depresję, przez co często jest mylnie rozpoznawane. Należy pamiętać, że w depresji objawy pojawiają się zazwyczaj nagle, a w otępieniu narastają powoli. Osoba z depresją zdaje sobie sprawę i ma świadomość utraty pewnych zdolności i próbuje im zaradzić (robi listy zakupów, pilnych spraw do załatwienia), zaś osoby otępieniem są nieświadome utraconych zdolności poznawczych i nie próbują im zaradzić.

Dlatego niezmiernie ważna jest diagnostyka neuropsychologiczna, gdyż pozwala to dobrać prawidłowe leczenie przez lekarza neurologa i/lub psychiatrę, a tym samym poprawić jakość życia pacjenta i jego opiekuna. 

Wsparcie dla opiekuna osoby starszej

Niezmiernie ważne staje się zapewnienie opieki osobom starszym. Najczęściej podejmuje się tego członek rodziny. Bliscy dają potrzebne wsparcie osobom w podeszłym wieku. Jednak należy pamiętać, że sprawując opiekę nad osobą starszą są poważnie obciążone – także psychicznie2. 

Do najważniejszych potrzeb opiekunów należą:

Konsultacja psychiatry

  • uznanie roli opiekuna pozwalające odczuwać, że jego wysiłek jest dostrzegany,
  • wsparcie psychiczne (od rodziny, przyjaciół) obniżające poziom doświadczanego stresu i bezradności,
  • dostęp do informacji na temat choroby, jej objawów, sposobu leczenia, sposobu postępowania z osobą chorą, a także łatwy i szybki dostęp do powyższych źródeł pomocy,
  • stały kontakt z neurologiem, neuropsychologiem i psychiatrą,
  • pomoc w opiece nad chorym ze strony instytucji, stowarzyszeń, szpitali, pozostałych członków rodziny i przyjaciół,
  • wsparcie materialne umożliwiające pełną opiekę nad chorym i zakup leków, środków pielęgnacyjnych, sprzętu rehabilitacyjnego,
  • potrzeba odpoczynku i wytchnienia od opieki nad osobą chorą ze względu na duże obciążenie fizyczne, psychiczne, finansowe, społeczne.

Negatywnym skutkiem nadmiernego obciążenia jest zespół wypalenia sił. Podstawowym czynnikiem tego zespołu są:

  • wyczerpanie emocjonalne,
  • depersonalizacja, czyli uporczywe i nawracające poczucia oddzielenia i obcości wobec siebie, własnego ciała i/lub otaczającego świata. Towarzyszy mu poczucie jakościowej zmiany przeżywania, nierealności, odległości lub zautomatyzowania czynności codziennych,
  • utrata satysfakcji z wykonywanych obowiązków względem osoby starszej i schorowanej. 

Powyżej wymienione formy wsparcia rodzin i opiekunów osób starszych powinny zmierzać do obniżenia poziomu napięcia, bezradności, obejmować przekazywanie wiedzy na temat zaburzeń związanych z depresją i/lub zespołami otępiennymi, a także uczuć sposobów radzenia sobie z nimi.

Rola opiekuna osoby starszej

Starości nie da się uniknąć, gdyż jest jednym z etapów w rozwoju człowieka. Jednakże możliwe są różne działania – od profilaktyki zaburzeń, przez dobrą diagnostykę kliniczną po opracowanie programów pomocowych, mających na celu podtrzymanie jakości życia osób starszych i zabezpieczenia ich przed poczuciem osamotnienia, marginalizacją oraz wykluczeniem społecznym. Niezmiernie ważne jest również włączenie w powyższe oddziaływania ich opiekunów.

Źródła
  1. Suden S., Psychologia starzenia się i starości, Warszawa 2014
  2. Sadowska A., Jak radzić sobie z chorobą Alzheimera. Poradnik dla opiekunów, Warszawa 1998.

Zdjęcie: Image by Freepik

Zobacz także

Presja oczekiwań – jak presja stawiana przez rodzica wpływa na dziecko?
Psychologia

Presja oczekiwań – jak presja stawiana przez rodzica wpływa na dziecko?

„Dlaczego dostałaś czwórkę, a nie piątkę?”, „Musisz się bardziej starać, jeżeli chcesz coś osiągnąć w życiu. Z takimi ocenami Cię nigdzie nie przyjmą”, „Nie możesz iść się pobawić, niedługo idziesz na korepetycje z matematyki, a jeszcze masz przecież tyle nauki”. To tylko kilka zdań, które już od najwcześniejszych momentów edukacji dziecko może usłyszeć od swojego nadmiernie wymagającego rodzica. Współcześnie można odnieść wrażenie, że duża część dzieci od najmłodszych lat wystawiona jest na ogromną presję oczekiwań swoich opiekunów. Rodzice mogą nie być świadomi tego, w jaki sposób ta presja wpływa na rozwijającego się człowieka. Dowiedz się więcej na temat presji oczekiwań i tego, jak wpływa ona na dziecko.

Czym są style przywiązania? Czy można zmienić swój styl przywiązania?
Psychologia

Czym są style przywiązania? Czy można zmienić swój styl przywiązania?

Style przywiązania kształtują się we wczesnym dzieciństwie w oparciu o interakcje z głównymi opiekunami, najczęściej rodzicami. Te wzorce wpływają na sposób, w jaki budujemy relacje z innymi ludźmi w późniejszym życiu. Dowiedz się więcej na ich temat. Sprawdź, jak się kształtują i czy możliwa jest zmiana stylu przywiązania na inny.

 Jak poradzić sobie ze zdradą?
Psychologia

Jak poradzić sobie ze zdradą?

Zdrada to częsty temat pojawiający się w gabinecie psychologa. Odwiedzają mnie zarówno pary, które chciałyby przepracować temat zdrady i nadal być razem, jak i osoby cierpiące po zdradzie i zakończonym związku. Nierzadko są to także pacjenci, którzy „utknęli” na którymś z etapów żałoby po zdradzie i nie potrafią zaufać ponownie. Dowiedz się więcej na temat zdrady i tego, jak sobie z nią poradzić.