Depresja nerwicowa a nerwica depresyjna – różnice, objawy, przyczyny

12.11.2023

Zauważasz u siebie obniżenie nastroju i masz wrażenie, że twoim życiem zawładnął lęk? Realizowanie dotychczasowych pasji przestało sprawiać ci przyjemność? Być może cierpisz na depresję nerwicową (dystymię) lub nerwicę depresyjną. Zaburzenia te na pierwszy rzut oka wydają się podobne, jednak to dwa różne problemy. Sprawdź, na czym polega różnica i jakie są objawy obu chorób.

Depresja-nerwicowa.jpg

Spis treści

Depresja nerwicowa (dystymia) – co to takiego?
Nerwica depresyjna – co to takiego?
Depresja nerwicowa (dystymia) a nerwica depresyjna – na czym polega różnica?

Depresja nerwicowa (dystymia) – co to takiego?

Depresja to coraz większy problem społeczny w Polsce i na świecie. Szacuje się, że w naszym kraju na zaburzenia tego rodzaju choruje ok. 1,2 mln osób, choć liczba ta może być zdecydowanie większa, jeśli weźmie się pod uwagę tysiące osób, które nigdy nie zgłosiły się do psychiatry po diagnozę.

Ta podstępna choroba cywilizacyjna ma różne oblicza, a jednym z nich jest depresja nerwicowa. Tak potocznie nazywa się dystymię, która znajduje się w katalogu chorób ICD-10. W porównaniu z „klasycznym” rodzajem depresji jej symptomy są łagodniejsze, jednak obniżony nastrój i towarzyszące mu inne objawy mogą utrzymywać się przez 2 lata lub dłużej.

Jak rozpoznać depresję nerwicową?

Do głównych objawów dystymii, czyli depresji nerwicowej, należą:

Konsultacja psychiatry

  • uczucie permanentnego zmęczenia;
  • obniżenie nastroju;
  • spadek motywacji;
  • problemy z koncentracją i brak zainteresowania codziennymi czynnościami;
  • rozdrażnienie i płaczliwość;
  • skłonność do izolowania się;
  • niska samoocena;
  • poczucie bezsensu życia i działania;
  • zaburzenia łaknienia;
  • problemy ze snem;
  • ciągłe odczuwanie napięcia w ciele;
  • zamartwianie się i poczucie winy;
  • w skrajnych przypadkach pojawiają się myśli samobójcze.

Jakie są przyczyny depresji nerwicowej?

Za powstawanie depresji nerwicowej odpowiadają m.in. czynniki genetyczne, czyli prawdopodobieństwo wystąpienia objawów dystymii jest większe, jeśli członkowie twojej rodziny chorowali lub chorują na zaburzenia depresyjne. Do możliwych przyczyn należą również uwarunkowania biologiczne, w tym zaburzenia w funkcjonowaniu neuroprzekaźników. Oprócz tego na rozwój choroby wpływają czynniki zewnętrzne (środowiskowe) takie jak śmierć bliskiej osoby czy rozwód. Pesymiści i osoby krytyczne wobec siebie mają większą skłonność do dystymii.

Jak leczyć depresję nerwicową?

Najczęściej stosowaną metodą leczenia dystymii jest psychoterapia prowadzona metodą poznawczo-behawioralną. Prowadzi ją doświadczony psycholog, który pomoże ci dotrzeć do źródła problemów i zrozumieć mechanizmy zachowań. W przypadku nasilonych objawów konieczne może się okazać wsparcie farmakologiczne.

Nerwica depresyjna – co to takiego?

Nerwica depresyjna – w przeciwieństwie do dystymii – nie występuje w żadnym katalogu chorób, jednak ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie psychiczne człowieka. To potoczne określenie zaburzeń lękowych, w których stany lękowe łączą się z objawami depresji.

Jak objawia się nerwica depresyjna?

W nerwicy depresyjnej dominuje uczucie lęku i niepokoju. Oprócz tego mogą pojawić się inne symptomy, takie jak m.in.:

Psychoterapia indywidualna

  • drażliwość;
  • napięcie;
  • natrętne myśli;
  • zmienność nastrojów;
  • problemy z koncentracją i motywacją do działania;
  • niezdolność do odczuwania przyjemności.

Do tego dochodzą również objawy somatyczne, takie jak bóle brzucha, głowy, kręgosłupa, ucisk w klatce piersiowej, spadek libido u kobiet czy problemy z erekcją u mężczyzn.

Jakie są przyczyny nerwicy depresyjnej?

Podobnie jak w przypadku dystymii, nerwica depresyjna może być spowodowana czynnikami genetycznymi, osobowościowymi, środowiskowymi lub biologicznymi. Wśród czynników zewnętrznych często wymieniane są traumatyczne wydarzenia z przeszłości, które odcisnęły piętno na psychice, np. molestowanie seksualne, przemoc lub nagła śmierć najbliższej osoby.

Czy nerwicę leczy się tak samo jak depresję?

W przypadku nerwicy depresyjnej – podobnie jak w przebiegu dystymii – stosuje się terapię indywidualną z psychologiem według wybranej metody, np. poznawczo-behawioralnej. W przypadku nasilonych objawów zaleca się wsparcie farmakologiczne pod postacią leków przeciwlękowych, uspokajających i przeciwdepresyjnych. O ich dawkowaniu decyduje psychiatra.

Depresja nerwicowa (dystymia) a nerwica depresyjna – na czym polega różnica?

Mimo licznych podobieństw i zbieżnych objawów depresja nerwicowa (dystymia) i nerwica depresyjna to dwa różne problemy. Podstawowa różnica polega na tym, że dystymia traktowana jest jako zaburzenie afektywne związane z nastrojem, natomiast w nerwicy depresyjnej dominuje lęk, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. W obu przypadkach zgłoś się do psychologa lub psychiatry – specjaliści za pomocą dostępnych środków pomogą ci wrócić do równowagi i odzyskać utraconą radość życia.

Źródła
  1. D. Gromnicka, Depresja. Jak pomóc sobie i bliskim, Wydawnictwo Edgar, Warszawa 2020.
  2. A. Duman, Depresja. Jak pokonać śmiertelny smutek, Wydawnictwo RM, Warszawa 2021.
  3. M. Jarema, Depresja i zaburzenia lękowe W gabinecie lekarza specjalisty, Rozpoznawanie i leczenie, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2021.
  4. M. Jarema, Zaburzenia nerwicowe w praktyce lekarza POZ, PZWL Wydawnictwo Lekarskie 2018.
  5. Raport NFZ o zdrowiu. Depresja, https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/badania-i-dane/zdrowe-dane/raporty/nfz-o-zdrowiu-depresja [dostęp 29.10.2023].

Zobacz także

Czym jest trauma pokoleniowa? Jaki jest jej wpływ na zachowanie i podejmowanie decyzji?
Psychologia

Czym jest trauma pokoleniowa? Jaki jest jej wpływ na zachowanie i podejmowanie decyzji?

„Trauma pokoleniowa” to określenie odnoszące się do pewnych doświadczeń lub przekonań przekazywanych z jednej generacji na drugą, wiążących się z negatywnymi konsekwencjami. W psychologii pojęcie to nazywane jest również traumą transgeneracyjną i ma związek z długotrwałym procesem, a nie z jednorazowymi sytuacjami. Czym dokładnie charakteryzuje się trauma pokoleniowa i jak wpływa na kolejne generacje? Dowiedz się więcej na ten temat.

DDA a związek – jak przeszłość dorosłych dzieci alkoholików wpływa na relacje?
Psychologia

DDA a związek – jak przeszłość dorosłych dzieci alkoholików wpływa na relacje?

Dorosłe dzieci alkoholików, w skrócie DDA, to osoby, które w swoim życiu mogą napotkać wiele różnego rodzaju trudności i problemów, skorelowanych z dzieciństwem oraz z doświadczeniami ze środowiska, w którym wyrastały. Jednym z poważnych problemów jest sposób nawiązywania głębszych relacji, w tym również związków romantycznych oraz przyjaźni. Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda budowanie związku z osobami DDA.

Czym jest epizod maniakalny? Jakie są jego objawy i przyczyny?
Psychologia

Czym jest epizod maniakalny? Jakie są jego objawy i przyczyny?

Choć mogłoby się wydawać, że depresja i epizod maniakalny nie mają ze sobą nic wspólnego, to jednak oba te przypadki należą do zaburzeń nastroju. Tak jak epizod depresyjny, epizod maniakalny jest pewnego rodzaju stanem psychologicznym i fizjologicznym, w którym znajduje się pacjent. Co więcej, w większości przypadków występują łącznie – przeplatają się, głównie w ramach choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD), której rozpowszechnienie w skali światowej wynosi 2–5% i występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Przebieg ChAD charakteryzujący się wyłącznie nawrotami manii jest niezwykle rzadki. Większość pacjentów w całościowym przebiegu choroby, niezależnie od jej podtypu, doświadcza więcej epizodów depresyjnych.