Czym są grupy wsparcia i jakie są ich rodzaje?

09.08.2023

Wiele osób zmaga się na co dzień z różnymi problemami, z którymi bardzo trudno poradzić sobie samodzielnie. W takich przypadkach doskonałym rozwiązaniem może być znalezienie odpowiedniej grupy wsparcia. Jej głównym założeniem jest wzajemna pomoc emocjonalna i dzielenie się doświadczeniami. Dowiedz się więcej na ten temat.

Grupa wsparcia.jpeg

Spis treści

Czym zajmuje się grupa wsparcia?
Jak wygląda spotkanie grupy wsparcia?
Jakie korzyści daje grupa wsparcia?
Jakie są grupy wsparcia?
Grupy wsparcia – psychoterapia grupowa

Czym zajmuje się grupa wsparcia?

Grupa wsparcia najczęściej definiowana jest jako samopomocowa forma pomocy psychologicznej, tworzona przez pewien zespół ludzi zmagających się z podobnymi problemami.

Grupy wsparcia mogą być zarówno formalne, jak i nieformalne. W tym pierwszym przypadku zwykle tworzone są przez pewne ośrodki lub stowarzyszenia, a w drugim dotyczą po prostu pewnej grupy ludzi, która samodzielnie decyduje się na stworzenie wspólnego miejsca do pomocy. Te bardziej formalne noszą nazwę grup terapeutycznych i bardzo często są tworzone przez psychoterapeutów lub psychologów. Grupa wsparcia może pomóc w różnych problemach, takich jak uzależnienia oraz stany lękowe, a także nauczyć, jak przynieść samoukojenie.

Jak wygląda spotkanie grupy wsparcia?

Podstawą działania grup wsparcia jest dzielenie się wspólnymi doświadczeniami i problemami. Wszystko to dzieje się w bezpiecznym, empatycznym i nieoceniającym środowisku. Na samym początku mogą pojawić się problemy z rozmawianiem z obcymi ludźmi, dzieleniem się z nimi doświadczeniami, a także przekazywaniem osobistych informacji. Lęk przed oceną może wyzwalać niezwykle silne, czasami również negatywne uczucia. Zwykle jednak po kilku spotkaniach znacznie łatwiej można rozmawiać o swoich problemach i emocjach. Spore znaczenie ma tutaj znalezienie osób o podobnych doświadczeniach i poglądach, rozumiejących damskie lub męskie emocje.

Zwykle w grupach wsparcia bierze udział od kilku do kilkunastu osób, a cały proces wspiera terapeuta rozumiejący konkretne trudności, z którymi mierzą się na co dzień członkowie społeczności, potrafi też przeanalizować cały proces grupowy i wesprzeć poszczególne osoby na różnych etapach drogi ku zdrowieniu lub radzeniu sobie z trudnościami. Niezwykłym wsparciem w rozumieniu innych ludzi jest inteligencja emocjonalna, która umożliwia postawienie się w sytuacji drugiego człowieka. Terapeuci zwykle dysponują nie tylko wiedzą i doświadczeniem, lecz także empatią.

Jakie korzyści daje grupa wsparcia?

Do najważniejszych korzyści związanych z przynależności do grupy wsparcia można zaliczyć:

  • zrozumienie ze strony innych ludzi i emocjonalne wsparcie;
  • możliwość rozładowania swoich negatywnych uczuć w sposób kontrolowany i akceptowalny społecznie;
  • poznanie ludzi o podobnych doświadczeniach;
  • zrozumienie, w jaki sposób radzić sobie z problemami;
  • zapanowanie nad swoim losem;
  • poznanie ludzi, którzy mogą służyć jako wsparcie.

Grupy wsparcia działają nie w ramach modelu naukowego czy też empirycznego, lecz w sposób praktyczny, oparty na konkretnych zdarzeniach i doświadczeniach, dlatego są tak skuteczne. Zwykle dobrym rozwiązaniem jest połączenie uczestnictwa w grupie wsparcia z psychoterapią indywidualną. Takie usługi znajdziesz w placówkach LUX MED. Sprawdź koniecznie naszą ofertę i wybierz rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb.

Jakie są grupy wsparcia?

Zdecydowanie najbardziej znaną grupą wsparcia jest AA, czyli Anonimowi Alkoholicy. Jej działanie w mocnym stopniu opiera się na wierze w Boga (lub siłę wyższą) oraz 12 krokach ku trzeźwości.

Dobrze wiedzieć o tym, że grupy wsparcia nie dotyczą tylko uzależnień od substancji takich jak alkohol i narkotyki, lecz także innych problemów, w tym uzależnień behawioralnych (seksoholizm, zakupoholizm, fonoholizm, uzależnienie od gier, pracoholizm). Dotyczą również osób zmagających się z depresją, osób współuzależnionych, rodziców dzieci z różnymi chorobami (np. z zaburzeniami ze spektrum autyzmu).

Grupy wsparcia – psychoterapia grupowa

W procesie leczenia możesz skorzystać zarówno z psychoterapii indywidualnej, jak i grupowej. W tym pierwszym przypadku spotkania z psychoterapeutą odbywają się twarzą w twarz, w ramach współpracy dwóch osób – klienta i specjalisty.

Psychoterapia grupowa z kolei opiera swoje działanie właśnie na grupach wsparcia i jest bezpiecznym miejscem umożliwiającym wymianę doświadczeń, budowę więzi międzyludzkich, rozwiązywanie wspólnych problemów, a także poszukiwanie najlepszych rozwiązań w określonych przypadkach. Sprawdź ofertę i wybierz najlepszą formę psychoterapii dla siebie.

Źródła

Bibliografia:

  1. P. Bronowski, K. Chotkowska, J. Bednarzak, Ruch samopomocowy osób z doświadczeniem choroby psychicznej–Grupa Wsparcia TROP, „Postępy Psychiatrii i Neurologii”, 2016, nr 25, 190-195.
  2. M. Wysocka-Pleczyk, Grupy wsparcia online jako nowa forma pomocy w zmaganiu się z chorobą, „Hygeia Public Health”, 2012, nr 47, 391-397.
  3. B. Zarzycka, D. Ziółkowska, J. Śliwak, Wsparcie i zmagania religijne jako predyktory jakości życia anonimowych alkoholików–moderacja przez czas abstynencji, „Annals of Psychology”, 2017, nr 20, 99-120.

Zobacz także

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!
Psychologia

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!

Konflikty są nieodłącznym elementem życia ludzkiego. Występują zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej, w relacjach rodzinnych, partnerskich oraz w miejscach pracy. Umiejętność skutecznego rozwiązywania konfliktów ma istotne znaczenie dla zachowania harmonii w relacjach międzyludzkich i efektywnego funkcjonowania w grupie. W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Jakie techniki są najskuteczniejsze?

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?
Psychologia

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?

Krótkotrwały spadek popędu seksualnego (wywołany np. zmęczeniem fizycznym, niewłaściwą higieną snu, przeziębieniem czy chwilowym stresem w pracy) jest czymś normalnym, jeżeli jednak obniżone libido utrzymuje się przez dłuższy czas i rzutuje negatywnie na samopoczucie czy relację partnerską, należy poszukać źródła problemu i podjąć odpowiednie leczenie.

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki
Psychologia

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki

Każdego dnia ludzie doświadczają różnych emocji, które mają znaczenie dla podejmowanych decyzji, nastroju, zachowań oraz relacji interpersonalnych. Niestety, mimo że emocje są naturalnym elementem życia codziennego, nie zawsze udaje się nad nimi panować. W momentach stresu, frustracji czy smutku emocje mogą przejąć nad tobą kontrolę, co prowadzi do niepożądanych zachowań. Jak nauczyć się panowania nad swoimi emocjami? Dowiedz się więcej.