Czym jest depresja sezonowa i jak ją leczyć?

12.09.2023

Depresja sezonowa dotyczy ok. 2% populacji na świecie, a w Polsce cierpi na nią ok. 800000 ludzi. Zaburzenie to cechuje się przede wszystkim obniżeniem nastroju, smutkiem i apatią. Objawy występują głównie w miesiącach jesiennych i zimowych. Dowiedz się więcej na temat depresji sezonowej i sposobów jej leczenia.

Depresja_sezonowa.jpg

Spis treści

Czym jest depresja sezonowa?
Z czego wynika depresja sezonowa?
Jak objawia się depresja sezonowa?
Ile trwa depresja sezonowa?
Leczenie depresji sezonowej

Czym jest depresja sezonowa?

Depresja sezonowa, czyli Seasonal Affective Disorder, w skrócie SAD, to zaburzenie występujące w okresie jesienno-zimowym. Właśnie dlatego SAD często nazywana jest depresją jesienną. Nie można jednak mylić depresji sezonowej ze zwykłym smutkiem, który może pojawiać się właśnie na jesieni, ze względu na koniec wakacji, konieczność powrotu do pracy lub szkoły, brak możliwości podejmowania wielu aktywności i brzydką pogodę. SAD występuje praktycznie tylko w tych krajach, w których w okresie jesienno-zimowym jest bardzo mało słońca, a temperatury są niskie, a więc m.in. w Polsce, a także w krajach skandynawskich.

Depresja sezonowa ma charakter nawrotowy i zwykle jej objawy ustępują w okresie wiosenno-letnim, gdy ilość promieniowania słonecznego jest wysoka. Ze względu na symptomy SAD przypomina nieco typową depresję jednobiegunową. Czym innym jest z kolei depresja psychotyczna, w której pojawia się znacznie więcej niebezpiecznych objawów.

Z czego wynika depresja sezonowa?

Konsultacja psychiatry

Zdecydowanie najważniejszym czynnikiem depresji sezonowej są zmiany dotyczące długości dnia i nocy, a także ilości światła słonecznego. Nawroty depresji pojawiają się więc w konkretnych porach roku, gdy jest znacznie mniej słońca. Dodatkowo widoczne jest nadmierne wydzielanie melatoniny, czyli hormonu snu, czego konsekwencję stanowi wyższy poziom zmęczenia i ospałość.

W SAD, podobnie jak w przypadku innych stanów depresyjnych, widoczne jest obniżenie poziomu serotoniny oraz zaburzenia w zakresie neuroprzekaźnictwa dopaminy i noradrenaliny. Szczególne znaczenie mają także niedobory witaminy D, która dostarczana jest do organizmu głównie przez promieniowanie słoneczne. Właśnie dlatego tak istotne znaczenie ma jej suplementacja.

Jak objawia się depresja sezonowa?

Symptomy depresji sezonowej są bardzo podobne do objawów w przebiegu innych zaburzeń nastroju. Do najważniejszych symptomów można tutaj zakwalifikować:

  • wycofanie społeczne, brak chęci na kontakty z innymi ludźmi;
  • smutek, apatia;
  • ogólne spowolnienie psychoruchowe;
  • zwykle występuje również senność i wzmożony apetyt, a bardzo rzadko widoczna jest bezsenność (typowa bardziej dla choroby afektywnej jednobiegunowej);
  • lęk, niepokój.

Sprawdź też: Depresja u kobiet w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

Ile trwa depresja sezonowa?

W przypadku gdy symptomy SAD są lekkie lub umiarkowane, zwykle zaburzenie trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Minimalny czas występowania objawów do diagnozy depresji sezonowej to 4 tygodnie. W poważniejszych przypadkach jesienna depresja zaczyna się we wrześniu lub październiku i trwa nawet do kwietnia, a dodatkowo ma charakter nawracający.

Leczenie depresji sezonowej

Pierwszym etapem jest diagnoza, która zwykle odbywa się u psychologa lub psychiatry. Zwykle osoby z depresją sezonową dosyć szybko zaczynają szukać pomocy, ponieważ czują, że ich samopoczucie zmieniło się w sposób nagły i zaczyna im to przeszkadzać. Leczenie depresji opiera się głównie na psychoterapii, jednak w przypadku SAD szczególnie ważne są metody związane z fototerapią, czyli zwiększeniem ilości światła w formie zabiegów. Zwykle fototerapia odbywa się codziennie lub co drugi dzień przez 2 godziny. Metoda ta sprawia, że poprawia się neuroprzekaźnictwo, a dodatkowo możliwe jest zadbanie o samopoczucie oraz zmniejszenie symptomów depresji sezonowej. Fototerapia to metoda bezpieczna, jednak bardzo ważna jest opinia okulisty w przypadku osób z różnymi problemami ze wzrokiem.

W niektórych przypadkach, gdy symptomy SAD są bardzo wyraźne, psychiatrzy decydują się na przepisanie leków. Istotna jest także psychoterapia, najlepiej w nurcie poznawczo-behawioralnym, która pomaga w zwalczaniu symptomów depresji. Sesje mogą odbywać się indywidualne lub grupowo i zwykle są prowadzone w formie krótkoterminowej, a więc przez ok. 6-24 tygodni. Najlepsze efekty daje połączenie fototerapii z psychoterapią. Dodatkowo takie metody sprawiają, że zmniejsza się ryzyko wystąpienia depresji sezonowej w kolejnym roku.

Zobacz również: Jak wygląda i na czym polega psychoterapia CBT?

Źródła
  1. Bereza, B., Depresja sezonowa–wybrane aspekty diagnostyczne i terapeutyczne, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2009, nr 5, s. 113–119.
  2. Sokół-Szawłowska, M., Fototerapia, postęp zastosowań w psychiatrii i innych dziedzinach medycyny, „Psychiatria” 2018, nr 15, s. 50–52.
  3. Święcicki, Ł., Depresja zimowa-epidemiologia, etiopatogeneza, objawy i metody leczenia, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2007, nr 4.

Zobacz także

Czym jest trauma pokoleniowa? Jaki jest jej wpływ na zachowanie i podejmowanie decyzji?
Psychologia

Czym jest trauma pokoleniowa? Jaki jest jej wpływ na zachowanie i podejmowanie decyzji?

„Trauma pokoleniowa” to określenie odnoszące się do pewnych doświadczeń lub przekonań przekazywanych z jednej generacji na drugą, wiążących się z negatywnymi konsekwencjami. W psychologii pojęcie to nazywane jest również traumą transgeneracyjną i ma związek z długotrwałym procesem, a nie z jednorazowymi sytuacjami. Czym dokładnie charakteryzuje się trauma pokoleniowa i jak wpływa na kolejne generacje? Dowiedz się więcej na ten temat.

DDA a związek – jak przeszłość dorosłych dzieci alkoholików wpływa na relacje?
Psychologia

DDA a związek – jak przeszłość dorosłych dzieci alkoholików wpływa na relacje?

Dorosłe dzieci alkoholików, w skrócie DDA, to osoby, które w swoim życiu mogą napotkać wiele różnego rodzaju trudności i problemów, skorelowanych z dzieciństwem oraz z doświadczeniami ze środowiska, w którym wyrastały. Jednym z poważnych problemów jest sposób nawiązywania głębszych relacji, w tym również związków romantycznych oraz przyjaźni. Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda budowanie związku z osobami DDA.

Czym jest epizod maniakalny? Jakie są jego objawy i przyczyny?
Psychologia

Czym jest epizod maniakalny? Jakie są jego objawy i przyczyny?

Choć mogłoby się wydawać, że depresja i epizod maniakalny nie mają ze sobą nic wspólnego, to jednak oba te przypadki należą do zaburzeń nastroju. Tak jak epizod depresyjny, epizod maniakalny jest pewnego rodzaju stanem psychologicznym i fizjologicznym, w którym znajduje się pacjent. Co więcej, w większości przypadków występują łącznie – przeplatają się, głównie w ramach choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD), której rozpowszechnienie w skali światowej wynosi 2–5% i występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Przebieg ChAD charakteryzujący się wyłącznie nawrotami manii jest niezwykle rzadki. Większość pacjentów w całościowym przebiegu choroby, niezależnie od jej podtypu, doświadcza więcej epizodów depresyjnych.