Czym jest baby blues? Jak sobie z nim radzić?

12.11.2023

Baby blues to zjawisko nazywane smutkiem poporodowym, które nie oznacza depresji. Nastrój świeżo upieczonej mamy po prostu jest obniżony przez kilka dni po porodzie. Zjawisko to występuje nawet u 80% kobiet. Dowiedz się więcej na temat baby blues i przeczytaj nasze porady.

Baby-blues.jpeg

Spis treści

Czym jest baby blues?
Czym różni się baby blues od depresji poporodowej?
Po jakim czasie przechodzi baby blues?
Czy można uniknąć baby blues?

Czym jest baby blues?

Baby blues to smutek poporodowy występujący u około 80% kobiet po narodzinach dziecka, który nie jest traktowany jako stan chorobowy. Uznaje się, że jest spowodowany zmianami hormonalnymi, które prowadzą do przejściowych trudności emocjonalnych. U kobiet po porodzie pojawia się podwyższony poziom oksytocyny, przy jednoczesnym obniżeniu poziomu endorfin oraz estrogenu i progesteronu, a to może wywoływać znaczny dyskomfort.

Dodatkowo następują ogólne zmiany życiowe – nowe obowiązki, ból po porodzie, konieczność karmienia maluszka, obawa o jego zdrowie. Uznaje się, że baby blues szczególnie często występuje u tych kobiet, które rodzą po raz pierwszy. Smutek poporodowy wiąże się z pogorszeniem nastroju, bardziej negatywnymi emocjami i przygnębieniem. Zwykle jednak zjawisko to ustępuje w ciągu kilku dni po porodzie.

Czym różni się baby blues od depresji poporodowej?

Baby blues to umiarkowany smutek występujący tylko przez kilka dni po porodzie. Z kolei depresja poporodowa daje znacznie silniejsze symptomy, wiąże się z zanikiem chęci do życia i pogorszeniem funkcjonowania, a także wyraźnym smutkiem. Depresja poporodowa pojawia się zwykle w ciągu 6 miesięcy od urodzenia dziecka i może trwać przez wiele miesięcy lub lat. W tym przypadku przyczyną są nie tylko zmiany hormonalne, lecz także genetyczne, społeczne i środowiskowe.

Psychoterapia indywidualna

Baby blues ustępuje samoistnie, natomiast depresja poporodowa wymaga konkretnego leczenia i kontaktu ze specjalistą, a jej objawów nie należy bagatelizować. Kobieta cierpiąca na depresję poporodową nie ma chęci, by zajmować się nowonarodzonym dzieckiem lub / i sobą. Koncentruje się na przeżywaniu własnych myśli i emocji, jest smutna, nie ma ochoty na żadne działania, traci zainteresowania i hobby. Czasami mama odczuwa również złość i niechęć wobec dziecka, obwinia je o swoje samopoczucie, a po jakimś czasie pojawia się poczucie winy związane z poprzednimi myślami.

Warto pamiętać o tym, że zwiększone ryzyko pojawienia się depresji poporodowej występuje u tych pacjentek, u których wcześniej wystąpiła depresja lub też choroba ta dotyczy innych członków rodziny.

Należy zaznaczyć, że depresja poporodowa oraz wszelkie stany depresyjne powinny być leczone, ponieważ takie zjawiska nie przechodzą po kilku dniach i mogą w znacznym stopniu pogorszyć funkcjonowanie długofalowo. Pomóc może psychiatra lub psycholog, a także cały proces psychoterapii połączonej z farmakoterapią.

Po jakim czasie przechodzi baby blues?

Baby blues trwa zwykle od 2 do 5 dni po porodzie. Zdarza się jednak, że zły nastrój utrzymuje do 10 dni. Tak naprawdę dopiero kilka tygodni po porodzie można zacząć się niepokoić i zastanawiać nad diagnozą w kierunku depresji poporodowej. W tym przypadku kluczowe jest jednak skonsultowanie swoich objawów z psychologiem lub psychiatrą. W sytuacji, gdy baby blues trwa tylko kilka dni, nie ma konieczności rozmowy ze specjalistą, ponieważ po wyrównaniu poziomu hormonów nastrój wróci do normy.

Czy można uniknąć baby blues?

Tak naprawdę nie istnieją rady pokazujące, jak uniknąć baby blues. Ten stan nie jest chorobą ani trwałą zmianą psychiczną, tylko wynika ze zmian hormonalnych. Na hormony w trakcie ciąży wpływają czynniki wewnętrzne, związane z pracą organizmu, więc nie da się tego zmienić.

Skonsultuj swoje problemy z psychologiem

Bardzo ważne są natomiast działania wspierające świeżo upieczoną mamę. Partner powinien odciążyć partnerkę i przejąć część obowiązków, a także udzielać wsparcia emocjonalnego. Pomóc może również obecność rodziców kobiety, jej rodzeństwa czy też najlepszej przyjaciółki. Warto dać sobie czas na relaks po ciężkich przeżyciach porodu, dbać o siebie podczas połogu, skoncentrować się na swoim zdrowiu i na dziecku.

Przeczytaj także: Jak radzić sobie z depresją poporodową? Jakie są jej objawy?

Źródła
  1. K. Mbillara, J. Swendsen, E, Glatigny-Dallay, D. Dallay, D. Roux, Baby blues: characterization and influence of psycho-social factors, „L'encephale” 2005, nr 31, s. 331–336.
  2. M.M. McKelvey, J. Espelin, Postpartum depression: Beyond the „baby blues”, „Nursing Made Incredibly Easy” 2018, nr 16, s. 28–35.
  3. G.P.K. Moyo, N. Djoda, Relationship between the baby blues and postpartum depression: A study among cameroonian women, „American Journal of Psychiatry and Neuroscience” 2020, nr 8, s. 26–29.

Zobacz także

Czym jest trauma pokoleniowa? Jaki jest jej wpływ na zachowanie i podejmowanie decyzji?
Psychologia

Czym jest trauma pokoleniowa? Jaki jest jej wpływ na zachowanie i podejmowanie decyzji?

„Trauma pokoleniowa” to określenie odnoszące się do pewnych doświadczeń lub przekonań przekazywanych z jednej generacji na drugą, wiążących się z negatywnymi konsekwencjami. W psychologii pojęcie to nazywane jest również traumą transgeneracyjną i ma związek z długotrwałym procesem, a nie z jednorazowymi sytuacjami. Czym dokładnie charakteryzuje się trauma pokoleniowa i jak wpływa na kolejne generacje? Dowiedz się więcej na ten temat.

DDA a związek – jak przeszłość dorosłych dzieci alkoholików wpływa na relacje?
Psychologia

DDA a związek – jak przeszłość dorosłych dzieci alkoholików wpływa na relacje?

Dorosłe dzieci alkoholików, w skrócie DDA, to osoby, które w swoim życiu mogą napotkać wiele różnego rodzaju trudności i problemów, skorelowanych z dzieciństwem oraz z doświadczeniami ze środowiska, w którym wyrastały. Jednym z poważnych problemów jest sposób nawiązywania głębszych relacji, w tym również związków romantycznych oraz przyjaźni. Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda budowanie związku z osobami DDA.

Czym jest epizod maniakalny? Jakie są jego objawy i przyczyny?
Psychologia

Czym jest epizod maniakalny? Jakie są jego objawy i przyczyny?

Choć mogłoby się wydawać, że depresja i epizod maniakalny nie mają ze sobą nic wspólnego, to jednak oba te przypadki należą do zaburzeń nastroju. Tak jak epizod depresyjny, epizod maniakalny jest pewnego rodzaju stanem psychologicznym i fizjologicznym, w którym znajduje się pacjent. Co więcej, w większości przypadków występują łącznie – przeplatają się, głównie w ramach choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD), której rozpowszechnienie w skali światowej wynosi 2–5% i występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Przebieg ChAD charakteryzujący się wyłącznie nawrotami manii jest niezwykle rzadki. Większość pacjentów w całościowym przebiegu choroby, niezależnie od jej podtypu, doświadcza więcej epizodów depresyjnych.