Czym charakteryzuje się zespół Aspergera? Przyczyny i leczenie

05.08.2024

Zespół Aspergera to zaburzenie ze spektrum autyzmu, dotyczące około 4% populacji. Symptomy mogą różnić się w zależności od wieku, jednak zespół Aspergera jest diagnozowany nie tylko u dzieci, lecz także u osób dorosłych. Dowiedz się więcej na temat objawów, przyczyn, konsekwencji oraz metod leczenia.

Czym charakteryzuje się zespół Aspergera? Przyczyny i leczenie

Spis treści

Czym charakteryzuje się zespół Aspergera?
Przyczyny zespołu Aspergera
Diagnostyka zespołu Aspergera
Leczenie zespołu Aspergera

Czym charakteryzuje się zespół Aspergera?

Objawy zespołu Aspergera różnią się intensywnością, jednak do tych najczęściej pojawiających się należą przede wszystkim problemy z interakcjami społecznymi, a więc trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji rówieśniczych, brak intuicji społecznej czy rozumienia norm i zasad interakcji. Dodatkowo mogą pojawić się problemy z interpretowaniem niewerbalnych sygnałów, takich jak mimika, gesty czy ton głosu. Często występują również ograniczone i powtarzalne zachowania, między innymi sztywne przywiązanie do rutyny i schematów, których zmiana wywołuje lęk i niepokój. Charakterystyczne są również intensywne wąskie zainteresowania, np. obsesyjne zgłębianie jednego tematu lub konkretnego hobby i widoczne upieranie się przy nim.

U niektórych osób można zaobserwować nadwrażliwość lub niedowrażliwość na bodźce sensoryczne, np. dźwięki, światło, dotyk, a także specyficzne reakcje na tekstury ubrań, jedzenie czy hałasy. W przypadku dzieci dosyć typowy jest opóźniony rozwój mowy. Z czasem jednak rozwój językowy może się unormować. Dodatkowo pojawiają się trudności w prowadzeniu dialogu oraz problemy z rozumieniem figuratywnego języka, ironii, żartów. Należy zaznaczyć, że symptomy zespołu Aspergera najczęściej uwidaczniają się u dziecka w okolicach 2–3. roku życia lub wcześniej, a do objawów prostych do zauważenia należą trudności językowe oraz w kontaktach z rówieśnikami i rodziną.

Zobacz także: Autyzm i Asperger – na co zwrócić uwagę u najmłodszych

Pakiet Diagnoza w kierunku zaburzeń ze spectrum autyzmu przy wykorzystaniu narzędzia ADOS-2 - dzieci

Przyczyny zespołu Aspergera

Przyczyny zespołu Aspergera są złożone i wieloczynnikowe, obejmujące zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Uznaje się, że stosunkowo często osoby z zespołem Aspergera mają krewnych z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, a dodatkowo różne kombinacje genów mogą zwiększać ryzyko wystąpienia tego schorzenia. Niektóre badania wskazują na wpływ komplikacji ciążowych, takich jak infekcje, niedotlenienie płodu czy ekspozycja na toksyny. Badania obrazowe mózgu pokazują różnice w strukturze i funkcjonowaniu mózgu u osób z zespołem Aspergera, w szczególności w obszarach odpowiedzialnych za komunikację i interakcje społeczne.

Dodatkowo badacze, w tym psychologowie i psychiatrzy, wskazują na znaczenie czynników psychospołecznych, a więc między innymi doświadczenie trudnych i traumatycznych przeżyć, a także lęk na wczesnych etapach życia. Wskazuje się jednak, że dotychczasowe badania na ten temat są niewystarczające i znacznie ważniejsze są czynniki genetyczne.

Zobacz także: Zaburzenia psychosomatyczne

Diagnostyka zespołu Aspergera

Pakiet Diagnoza w kierunku zaburzeń ze spectrum autyzmu przy wykorzystaniu narzędzia ADOS-2 - dorośli

Zwykle to rodzice lub opiekunowie zauważają pewne symptomy, które mogą wskazywać u dziecka na zaburzenia ze spektrum autyzmu. W takiej sytuacji zgłaszają się zwykle do pediatry lub też od razu do psychologa. Kluczowe znaczenie ma wykonanie badań przesiewowych, a także dokładne obserwowanie objawów w dalszym okresie życia.

Jeśli interesuje cię taka tematyka, przeczytaj również: Diagnostyka spektrum autyzmu u dzieci oraz Diagnostyka spektrum autyzmu u dorosłych.

Leczenie zespołu Aspergera

Zespół Aspergera jest stanem, który towarzyszy przez całe życie. Proces wyrównywania pewnych deficytów rozwojowych zwykle koncentruje się przede wszystkim na terapii behawioralnej i poznawczo-behawioralnej, która pomaga w radzeniu sobie z lękiem, depresją i innymi problemami emocjonalnymi. Psychoterapeuta jest w stanie dopasować proces terapii do danej osoby.

Ważne są ponadto kwestie psychoedukacji, a więc indywidualne programy edukacyjne dostosowane do potrzeb ucznia. Czasami przydaje się pomoc specjalistów, takich jak logopedzi czy terapeuci, w niektórych przypadkach przepisywane są leki. Dotyczy to jednak tylko sytuacji, gdy u danej osoby występują inne zaburzenia towarzyszące, takie jak depresja, nadmierny poziom lęku lub ADHD. Bardzo dużą rolę odgrywają również edukacja i wsparcie ze strony rodziców czy uczestnictwo w dedykowanych grupach.

Źródła
  1. J. Cieszyńska-Rożek, M. Korendo, Zespół Aspergera – wczesne symptomy zaburzenia w sferze społecznej, językowej, motorycznej i poznawczej, „Poradnik Językowy”, nr 754, 2018.
  2. B. Skawina, Autyzm i zespół Aspergera, objawy, przyczyny, diagnoza i współczesne metody terapeutyczne, 2016.
  3. A. Sławińska, Zespół Aspergera u osób dorosłych – zbieżność z innymi zaburzeniami, zaburzenia współwystępujące i problemy towarzyszące, „Psychiatria i Psychologia Kliniczna”, nr 14, 2014.

Zobacz także

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!
Psychologia

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!

Konflikty są nieodłącznym elementem życia ludzkiego. Występują zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej, w relacjach rodzinnych, partnerskich oraz w miejscach pracy. Umiejętność skutecznego rozwiązywania konfliktów ma istotne znaczenie dla zachowania harmonii w relacjach międzyludzkich i efektywnego funkcjonowania w grupie. W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Jakie techniki są najskuteczniejsze?

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?
Psychologia

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?

Krótkotrwały spadek popędu seksualnego (wywołany np. zmęczeniem fizycznym, niewłaściwą higieną snu, przeziębieniem czy chwilowym stresem w pracy) jest czymś normalnym, jeżeli jednak obniżone libido utrzymuje się przez dłuższy czas i rzutuje negatywnie na samopoczucie czy relację partnerską, należy poszukać źródła problemu i podjąć odpowiednie leczenie.

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki
Psychologia

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki

Każdego dnia ludzie doświadczają różnych emocji, które mają znaczenie dla podejmowanych decyzji, nastroju, zachowań oraz relacji interpersonalnych. Niestety, mimo że emocje są naturalnym elementem życia codziennego, nie zawsze udaje się nad nimi panować. W momentach stresu, frustracji czy smutku emocje mogą przejąć nad tobą kontrolę, co prowadzi do niepożądanych zachowań. Jak nauczyć się panowania nad swoimi emocjami? Dowiedz się więcej.