Czym charakteryzuje się osobowość zależna? Jak ją leczyć?

15.05.2024

Osobowość zależna to jeden z rodzajów zaburzeń osobowości, polegających na istnieniu utrwalonych cech i wzorców zachowania mających wpływ na relacje z innymi ludźmi oraz sposób funkcjonowania. Osobowość zależna charakteryzuje się przede wszystkim brakiem niezależności i samodzielności, a także oczekiwaniem na pomoc i opiekę ze strony innych ludzi. Dowiedz się więcej na ten temat.

Osobowość zależna.jpeg

Spis treści

Co to jest osobowość zależna i jakie są jej objawy?
Przyczyny osobowości zależnej
Osobowość zależna w związku
Leczenie osobowości zależnej

Co to jest osobowość zależna i jakie są jej objawy?

Osobowość zależna definiowana jest jako zaburzenie osobowości cechujące się niesamodzielnością, zależnością od innych. Charakterystyczne jest również oczekiwanie na opiekę i pomoc od innych, bez wykazywania inicjatywy i chęci działania. Pacjenci z osobowością zależną zwykle przejawiają niską samoocenę oraz zachowania lękowe. Poszukują relacji, w których mogą wejść w rolę dziecka. Bardzo często występuje również problem z podejmowaniem decyzji, czego symptomem jest konieczność konsultowania wszystkich kwestii z innymi i oczekiwania na zapewnienia o słuszności swoich postanowień.

Pacjenci z osobowością zależną obawiają się, że inni ludzie ich opuszczą, przez co żyją w ciągłym poczuciu niepokoju i lęku. Jednostki te często działają w taki sposób, aby być zależnymi od reszty społeczeństwa i bliskich sobie osób. Dobrym przykładem może być niechęć do zrobienia prawa jazdy, ukończenia różnych kursów i szkoleń, nauczenia się załatwiania spraw bankowych i urzędowych. Wszystko to sprawia, że osoba taka zaczyna być zależna od innych ludzi.

Psychoterapia indywidualna

W przypadku osobowości zależnej mogą pojawić się następujące symptomy:

  • Zaniepokojenie, cechy osobowości unikającej;
  • Lęk przed porzuceniem;
  • Posiadanie złych przeczuć na przyszłość, lęk;
  • Poszukiwanie sposobów radzenia sobie z trudnościami, przy jednoczesnej koncentracji na spokoju w życiu codziennym.

Należy jednak zaznaczyć, że nie każdy przejawiający wyżej wymienione symptomy jest jednostką z osobowością zależną, ponieważ konieczne jest spełnienie kryteriów ogólnych zaburzeń osobowości, zgodnych z podręcznikami diagnostycznymi. ICD-11 wskazuje między innymi na następujące objawy:

  • Zaburzenie jest trwałe w czasie, a więc utrzymuje się dłużej niż dwa lata;
  • Wzór zachowania jest obecny w różnych sytuacjach społecznych, osobistych, interpersonalnych;
  • Konkretne symptomy sprawiają, że u jednostki pojawia się dyskomfort lub problemy w funkcjonowaniu społecznym.

Przeczytaj także, czym jest syndrom DDA.

Przyczyny osobowości zależnej

Zaburzenia osobowości mogą mieć zróżnicowane przyczyny. W przypadku osobowości zależnej wyróżnia się różne czynniki prowadzące do jej wykształcenia. Największy wpływ na wykształcenie osobowości zależnej wpływ czynniki środowiskowe, a więc wychowanie, w tym postawy rodziców wobec dziecka, sposób komunikacji. Osobowość zależna może być w dużym stopniu spowodowana autorytarnym stylem wychowania lub nadopiekuńczością, a więc wyręczaniem dziecka, utrudnianiem samodzielności, kontrolowaniem go na każdym kroku. Niektórzy badacze wskazują również na przyczyny genetyczne, które mogą mieć pewien związek z osobowością zależną.

Osobowość zależna w związku

Relacja z partnerem o osobowości zależnej jest dosyć trudna i może wywoływać stres. Jednostka zależna potrzebuje stałej opieki oraz uwagi i kontaktu ze strony drugiej osoby – chodzi tu m.in. o telefonowanie, wiadomości na komunikatorach czy spotkania. Wszystko to może sprawiać, że dana osoba będzie postrzegana jako nadmiernie kontrolująca i narzucająca się.

Dodatkowo taka osoba potrzebuje pomocy w wielu kwestiach, wymaga wsparcia w załatwianiu różnych spraw, a także podejmowaniu decyzji. Partner zależny często podporządkowuje się drugiej osobie z obawy przed odrzuceniem lub rozstaniem, jak również stara się zaspokoić jej potrzeby. Taki związek jest jak najbardziej możliwy, jednak wymaga akceptacji ze strony drugiej osoby. W sytuacji, gdy pojawiają się problemy i brak zrozumienia, może sprawdzić się psychoterapia par.

Leczenie osobowości zależnej

Zwykle pierwszym krokiem jest diagnoza, a więc test psychologiczny w kierunku zaburzeń osobowości. W ten sposób można dokładnie przeanalizować wyniki pacjenta i je omówić. Specjalista, a więc psycholog lub psychoterapeuta, przeprowadza test, dzięki czemu może znacznie lepiej poznać pacjenta.

Kolejnym etapem jest psychoterapia, którą przeprowadza się np. w nurcie poznawczo-behawioralnym. Najważniejszy cel leczenia stanowi wzmocnienie poczucia własnej wartości i samooceny u pacjenta, a także nauczenie go, że jest samowystarczalny i samodzielny. W przypadku zaburzeń osobowości zdarza się, że u danej osoby występują inne trudności, w tym między innymi zaburzenia lękowe, zaburzenia afektywne lub inne. Szczególne znaczenie ma zajęcia się tymi problemami jako pierwszymi, a dopiero później zaburzeniami osobowości. Zdarza się bowiem, że to właśnie zaburzenia lękowe lub afektywne były czynnikami prowadzącymi do wykształcenia zaburzeń osobowości. W tym przypadku możliwe jest więc połączenie procesu psychoterapii z farmakoterapią i stosowaniem na przykład leków przeciwlękowych lub antydepresyjnych, przepisanych przez psychiatrę. Z kolei w trakcie spotkań z psychoterapeutą pacjent rozmawia ze specjalistą, uczy się nowych sposobów zachowania i jest zachęcany do wykonywania niewielkich kroków w stronę samodzielności i niezależności życiowej.

Źródła
  1. M. Dacko, Zaburzenia osobowości a styl przywiązania u osób w bliskich związkach partnerskich, „Current Problems of Psychiatry” 2011, nr 12.
  2. B. Gawda, K. Czubak, Style przywiązania a cechy zaburzeń osobowości, „Studia Psychologica” 2012, nr 2.
  3. A. Pilarska, A. Suchańska, Poczucie tożsamości a przejawy zaburzeń osobowości–wyniki badań populacji nieklinicznej, „Psychiatria Polska” 2015, nr 49.
  4. M. Ślosarczyk, Przerwanie terapii jako cena utrzymania pozycji terapeutycznej: opis przypadku pacjentki z osobowością zależną, „Psychoterapia” 2014, nr 1.

Zobacz także

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!
Psychologia

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!

Konflikty są nieodłącznym elementem życia ludzkiego. Występują zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej, w relacjach rodzinnych, partnerskich oraz w miejscach pracy. Umiejętność skutecznego rozwiązywania konfliktów ma istotne znaczenie dla zachowania harmonii w relacjach międzyludzkich i efektywnego funkcjonowania w grupie. W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Jakie techniki są najskuteczniejsze?

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?
Psychologia

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?

Krótkotrwały spadek popędu seksualnego (wywołany np. zmęczeniem fizycznym, niewłaściwą higieną snu, przeziębieniem czy chwilowym stresem w pracy) jest czymś normalnym, jeżeli jednak obniżone libido utrzymuje się przez dłuższy czas i rzutuje negatywnie na samopoczucie czy relację partnerską, należy poszukać źródła problemu i podjąć odpowiednie leczenie.

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki
Psychologia

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki

Każdego dnia ludzie doświadczają różnych emocji, które mają znaczenie dla podejmowanych decyzji, nastroju, zachowań oraz relacji interpersonalnych. Niestety, mimo że emocje są naturalnym elementem życia codziennego, nie zawsze udaje się nad nimi panować. W momentach stresu, frustracji czy smutku emocje mogą przejąć nad tobą kontrolę, co prowadzi do niepożądanych zachowań. Jak nauczyć się panowania nad swoimi emocjami? Dowiedz się więcej.