Brak zębów – konsekwencje i sposoby uzupełnienia

18.03.2024

Najczęstsze powody utraty zębów to zaawansowana próchnica, choroby przyzębia, urazy mechaniczne, choroba okluzyjna i bruksizm. Zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby uzupełnić braki zębowe? Z pomocą przychodzi współczesna stomatologia, która dysponuje skutecznymi metodami uzupełniania braków w uzębieniu. Dowiedz się więcej.

Lekarz dentysta i asystentka podczas leczenia stomatologicznego pacjentki

Spis treści

Konsekwencje braku zębów w jamie ustnej
Jakie dolegliwości może powodować brak zębów?
Jak uzupełnić brak pojedynczego zęba?
Brak kilku zębów – jak je uzupełnić?

Konsekwencje braku zębów w jamie ustnej

Pamiętaj, że brak zębów to znacznie więcej niż nieestetyczny uśmiech. Stan ten może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Eksperci podkreślają, że nawet jeden brakujący ząb może wywierać negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej i codzienne funkcjonowanie. Im większe są braki zębowe, tym większą szkodę wywołują.

W miejscu po brakującym zębie dochodzi do stopniowego zaniku kości. Można zaobserwować to w badaniach obrazowych, np. na pantomogramie. W konsekwencji sąsiednie zęby tracą podparcie i przechylają się w stronę powstałej luki. Co więcej, ząb z łuku przeciwstawnego zaczyna się wysuwać w stronę pustej przestrzeni. Dentyści nazywają to efektem Godona.

Implantologia

Powstałe zaburzenia zgryzu mogą doprowadzić do przeciążenia stawów skroniowo-żuchwowych. Objawem mogą być m.in. trzaski, strzelanie, przeskakiwanie lub tarcie w stawie skroniowo-żuchwowym, odczuwanie dyskomfortu lub trudności w gryzieniu.

Sąsiadujące zęby może dotknąć problem odsłonięcia szyjek zębowych. W konsekwencji tego zęby te  są wyeksponowane na działanie czynników zewnętrznych. Pojawia się nadwrażliwość zębiny i wzrasta ryzyko próchnicy.

Kiedy brakuje zębów, wpływa to na rozkład sił podczas gryzienia. Za brakujący ząb muszą pracować te, które pozostały w jamie ustnej. Nie pozostaje to bez wpływu na ich fizjologiczną wytrzymałość. Jeżeli brak zębowy nie zostanie uzupełniony przez dłuższy czas, istnieje ryzyko rozchwiania lub złamania pozostałych zębów, które przyjmują na siebie dodatkowe siły. To zaś skutkuje często ich utratą.

Jakie dolegliwości może powodować brak zębów?

Brak zębów wpływa na zdrowie jamy ustnej, a nawet na ogólny stan zdrowia. Wśród możliwych skutków braków w uzębieniu można wymienić zwłaszcza:

  • zmiany o charakterze czynnościowym – stopniową utratę funkcji żucia, nieodpowiednie rozdrabnianie pokarmów prowadzi do zaburzeń gastrycznych,
  • zmiany w wyglądzie zewnętrznym – zmarszczki i bruzdy na twarzy, opadanie kącików ust,
  • kłopoty z wymową – seplenienie,
  • inne dolegliwości – m.in. szumy uszne, uciążliwy ból głowy.

Przeczytaj: w jakich sytuacjach należy skorzystać z pomocy chirurga szczękowo-twarzowego.

Jak uzupełnić brak pojedynczego zęba?

Zastanawiasz się, jak zastąpić brakujący ząb? Przy braku jednego zęba lekarz może zaproponować dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest implant zębowy, który jest najtrwalszym i najlepiej odwzorowującym własny ząb rozwiązaniem. Drugim jest wykonanie mostu protetycznego. To bardzo wygodna i estetyczna forma leczenia. Wymaga jednak konieczności szlifowania zębów sąsiednich, które pełnią funkcję filarów dla uzupełnienia protetycznego.

Brak kilku zębów – jak je uzupełnić?

Protetyka

W sytuacji braku kilku zębów dostępne są trzy opcje ich uzupełnienia. Pierwszą jest wspomniana wcześniej pomoc implantologa. Implanty sprawdzą się nawet w przypadku bezzębia. Odtwarzają one funkcje zębów. Przenosząc siły żucia na kość, zapobiegają jej zanikowi i zapewniają prawidłową pracę mięśni. Drugą możliwością jest odbudowa zębów za pomocą mostu protetycznego. Zastosowanie mostu przy kilku brakach zębowych uzależnione jest od ich rozległości i obecności zębów sąsiadujących z luką, aby można było wykorzystać je jako filary. Dla przykładu przy braku dwóch zębów lub trzech zębów obok siebie można wszczepić  implanty i osadzić na nich mosty z koronami.

Trzecim rozwiązaniem przy kilku brakach zębowych jest ruchome uzupełnienie protetyczne w postaci protez akrylowych i protez szkieletowych. Pacjent otrzymuje indywidualnie zaprojektowaną, naturalnie wyglądającą, wysokoestetyczną i komfortową w użytkowaniu pracę protetyczną.

Uzupełnienie braków zębowych to konieczność bez względu na to, która metoda leczenia zostanie wybrana. Odkładanie w czasie wizyty u stomatologa będzie się wiązało  z postępującymi problemami zdrowotnymi. Współczesna stomatologia dysponuje różnymi możliwościami uzupełnienia brakującego uzębienia.

Źródła
  1. E. Bruna, A. Fabianelli, A. Bożyk i wsp., Implantoprotetyka. Zalety. Przeciwwskazania. Rozwiązania praktyczne, Edra Urban & Partner, Wrocław 2017.
  2. J. Ciesielski, Od bondingu do implantoprotetyki. Część 1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
  3. D. Jabłonowska, K. Reszelewska, P. Smołka, Konsekwencje oraz postępowanie w przypadku wczesnej utraty pierwszych stałych trzonowców u dzieci, „Forum Ortodontyczne” 2021, t. 17, nr 3, s. 205–218.

Zobacz także

invisalign.jpg
Stomatologia

Leczenie Invisalign vs tradycyjny aparat – czy leczenie różni się ceną

Leczenie wad zgryzu za pomocą zdejmowanych nakładek ortodontycznych staje się coraz popularniejsze. Nic dziwnego – dla Pacjenta oznacza brak ograniczeń w codziennym życiu, a utrzymanie higieny jest o wiele prostsze. Często można jednak usłyszeć opinię, że leczenie jest o wiele droższe od tradycyjnego aparatu – sprawdzamy czy to prawda.

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.