Bóle głowy i szyi związane z wadami zgryzu – przyczyny i leczenie

12.09.2023

Uporczywy ból głowy może mieć wiele przyczyn, m.in. związanych ze zgryzem lub zaburzeniem czynności stawów skroniowo-żuchwowych odpowiedzialnych za otwieranie i zamykanie ust czy żucie. Ból głowy i szyi spowodowany problemami stomatologicznymi należy leczyć, eliminując jego przyczynę. W tym przypadku konieczna jest wizyta u stomatologa. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny tego typu dolegliwości bólowych i jakie są metody leczenia.

GettyImages-1061900212.jpg

Spis treści

Nieprawidłowy zgryz a ból głowy
Bruksizm a ból głowy
Jak pozbyć się bólu głowy spowodowanego wadą zgryzu?

Nieprawidłowy zgryz a ból głowy

Wady zgryzu wymagają leczenia ortodontycznego, ponieważ mają wpływ nie tylko na estetykę uśmiechu, lecz także mogą powodować bóle głowy.

Stomatolog

Jak podaje dr hab. n. med. Monika Machoy przyjmująca w klinice LUX MED Stomatologia Szczecin, Pl. Hołdu Pruskiego 9:

Nieprawidłowe ustawienie zębów w zgryzie powoduje nierównomierne umieszczenie głów stawowych żuchwy w stawie. W konsekwencji następuje nierówne obciążenie struktur stawowych jednej i drugiej strony. Dochodzi do ucisków zarówno struktur chrzęstno-kostnych, jak i naczyń oraz nerwów w obrębie stawów”.

Wyeliminowanie przyczyny, jaką jest nieprawidłowy zgryz, i poprawa stosunków zwarciowych zębów (czyli miejsca, gdzie zęby kontaktują się ze sobą w jakikolwiek sposób) często niwelują ból w okolicy potylicy, skroni czy szyi.

Bruksizm a ból głowy

Zgrzytanie zębami czy ich zaciskanie, nazywane bruksizmem, jest dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego. Często towarzyszą mu ciągłe bóle szyi lub głowy. Napięcie mięśni wywołane zaciskaniem zębów powoduje dolegliwości w obrębie skroni, stawu skroniowo-żuchwowego i twarzy. Rozwiązaniem jest leczenie tego typu dysfunkcji poprzez zastosowanie szynoterapii czy fizjoterapii.

Przeczytaj również: „Higiena jamy ustnej – najważniejsze zasady”

Jak pozbyć się bólu głowy spowodowanego wadą zgryzu?

Wywiad lekarski i badanie pozwolą znaleźć przyczynę bólu i włączyć odpowiednie leczenie. W przypadku wad zgryzu rozwiązaniem jest leczenie ortodontyczne. Korekta zgryzu poprawia nie tylko estetykę uśmiechu, lecz przede wszystkim wpływa na funkcjonalność całego układu narządu żucia.

Źródła
  1. K.A. Ambroziak-Kudła, J. Kostrzewa-Janicka, Związek między bólem głowy a zaburzeniami skroniowo-żuchwowymi na podstawie piśmiennictwa, „Protetyka Stomatologiczna”, 2023,73(1) s. 81–88.
  2. Endodoncja w ujęciu klinicznym, (red.) M. Tanasiewicz, Wydawnictwo Elamed, Katowice 2021.
  3. T. Renton, Tooth-Related Pain or Not?, „Headache”, 2020 Jan, 60(1), s. 235–246

Zobacz także

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.