Bóle głowy i szyi związane z wadami zgryzu – przyczyny i leczenie

Wysoką jakość treści zapewnia LUX MED Stomatologia.

LX Stomatologia.png
12.09.2023

Uporczywy ból głowy może mieć wiele przyczyn, m.in. związanych ze zgryzem lub zaburzeniem czynności stawów skroniowo-żuchwowych odpowiedzialnych za otwieranie i zamykanie ust czy żucie. Ból głowy i szyi spowodowany problemami stomatologicznymi należy leczyć, eliminując jego przyczynę. W tym przypadku konieczna jest wizyta u stomatologa. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny tego typu dolegliwości bólowych i jakie są metody leczenia.

GettyImages-1061900212.jpg

Spis treści

Nieprawidłowy zgryz a ból głowy
Bruksizm a ból głowy
Jak pozbyć się bólu głowy spowodowanego wadą zgryzu?

Nieprawidłowy zgryz a ból głowy

Wady zgryzu wymagają leczenia ortodontycznego, ponieważ mają wpływ nie tylko na estetykę uśmiechu, lecz także mogą powodować bóle głowy.

Stomatolog

Jak podaje dr hab. n. med. Monika Machoy przyjmująca w klinice LUX MED Stomatologia Szczecin, Pl. Hołdu Pruskiego 9:

Nieprawidłowe ustawienie zębów w zgryzie powoduje nierównomierne umieszczenie głów stawowych żuchwy w stawie. W konsekwencji następuje nierówne obciążenie struktur stawowych jednej i drugiej strony. Dochodzi do ucisków zarówno struktur chrzęstno-kostnych, jak i naczyń oraz nerwów w obrębie stawów”.

Wyeliminowanie przyczyny, jaką jest nieprawidłowy zgryz, i poprawa stosunków zwarciowych zębów (czyli miejsca, gdzie zęby kontaktują się ze sobą w jakikolwiek sposób) często niwelują ból w okolicy potylicy, skroni czy szyi.

Bruksizm a ból głowy

Zgrzytanie zębami czy ich zaciskanie, nazywane bruksizmem, jest dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego. Często towarzyszą mu ciągłe bóle szyi lub głowy. Napięcie mięśni wywołane zaciskaniem zębów powoduje dolegliwości w obrębie skroni, stawu skroniowo-żuchwowego i twarzy. Rozwiązaniem jest leczenie tego typu dysfunkcji poprzez zastosowanie szynoterapii czy fizjoterapii.

Przeczytaj również: „Higiena jamy ustnej – najważniejsze zasady”

Jak pozbyć się bólu głowy spowodowanego wadą zgryzu?

Wywiad lekarski i badanie pozwolą znaleźć przyczynę bólu i włączyć odpowiednie leczenie. W przypadku wad zgryzu rozwiązaniem jest leczenie ortodontyczne. Korekta zgryzu poprawia nie tylko estetykę uśmiechu, lecz przede wszystkim wpływa na funkcjonalność całego układu narządu żucia.

Źródła
  1. K.A. Ambroziak-Kudła, J. Kostrzewa-Janicka, Związek między bólem głowy a zaburzeniami skroniowo-żuchwowymi na podstawie piśmiennictwa, „Protetyka Stomatologiczna”, 2023,73(1) s. 81–88.
  2. Endodoncja w ujęciu klinicznym, (red.) M. Tanasiewicz, Wydawnictwo Elamed, Katowice 2021.
  3. T. Renton, Tooth-Related Pain or Not?, „Headache”, 2020 Jan, 60(1), s. 235–246

Zobacz także

jak czyścić aparat.jpeg
Stomatologia

Jak zachować prawidłową higienę jamy ustnej podczas leczenia aparatem ortodontycznym? Wskazówki

Leczenie ortodontyczne może trwać nawet kilka lat. To okres, w którym zęby przyjmują prawidłowe położenie, ale także – szczególnie w przypadku aparatów stałych – są bardziej narażone na rozwój próchnicy przez obecność elementów aparatu stałego, które mogą utrudniać dostęp dla szczoteczki i innych środków do higieny jamy ustnej. Bakterie gromadzące się w tkankach twardych zębów mogą powodować ubytki, choroby dziąseł czy nieprzyjemny zapach z ust. Sprawdź, jak utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej w trakcie leczenia stałym aparatem ortodontycznym, aby uniknąć tych problemów!

palenie po wyrwaniu zęba.jpeg
Stomatologia

Palenie po wyrwaniu zęba – dlaczego jest szkodliwe?

Po ekstrakcji zęba Pacjent otrzymuje szereg zaleceń, które mają wspierać proces gojenia rany. Wśród nich jest m.in. zakaz palenia papierosów. Ten szkodliwy nałóg może niepotrzebnie wydłużyć czas rekonwalescencji, a dodatkowo zwiększyć ryzyko powstania tzw. suchego zębodołu oraz infekcji. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być konsekwencje palenia po usunięciu zęba i przekonaj się, że naprawdę nie warto tego robić.

wpływ palenia.jpeg
Stomatologia

Jak palenie papierosów wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Palenie tytoniu to powszechny nawyk. Jak wynika z raportu Palenie tytoniu – najważniejszy czynnik zdrowotny, problem dotyczy aż ponad 30% mężczyzn i 27% kobiet w Polsce [5]. Tytoń nie tylko uzależnia i powoduje choroby płuc, ale także ma wpływ na zdrowie i estetykę zębów. Sprawdź, z jakimi problemami stomatologicznymi najczęściej zmagają się palacze.

Wszystkie artykuły i poradniki