Bóle głowy i szyi związane z wadami zgryzu – przyczyny i leczenie
Uporczywy ból głowy może mieć wiele przyczyn, m.in. związanych ze zgryzem lub zaburzeniem czynności stawów skroniowo-żuchwowych odpowiedzialnych za otwieranie i zamykanie ust czy żucie. Ból głowy i szyi spowodowany problemami stomatologicznymi należy leczyć, eliminując jego przyczynę. W tym przypadku konieczna jest wizyta u stomatologa. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny tego typu dolegliwości bólowych i jakie są metody leczenia.
Spis treści
Nieprawidłowy zgryz a ból głowy
Wady zgryzu wymagają leczenia ortodontycznego, ponieważ mają wpływ nie tylko na estetykę uśmiechu, lecz także mogą powodować bóle głowy.
Jak podaje dr hab. n. med. Monika Machoy przyjmująca w klinice LUX MED Stomatologia Szczecin, Pl. Hołdu Pruskiego 9:
“Nieprawidłowe ustawienie zębów w zgryzie powoduje nierównomierne umieszczenie głów stawowych żuchwy w stawie. W konsekwencji następuje nierówne obciążenie struktur stawowych jednej i drugiej strony. Dochodzi do ucisków zarówno struktur chrzęstno-kostnych, jak i naczyń oraz nerwów w obrębie stawów”.
Wyeliminowanie przyczyny, jaką jest nieprawidłowy zgryz, i poprawa stosunków zwarciowych zębów (czyli miejsca, gdzie zęby kontaktują się ze sobą w jakikolwiek sposób) często niwelują ból w okolicy potylicy, skroni czy szyi.
Bruksizm a ból głowy
Zgrzytanie zębami czy ich zaciskanie, nazywane bruksizmem, jest dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego. Często towarzyszą mu ciągłe bóle szyi lub głowy. Napięcie mięśni wywołane zaciskaniem zębów powoduje dolegliwości w obrębie skroni, stawu skroniowo-żuchwowego i twarzy. Rozwiązaniem jest leczenie tego typu dysfunkcji poprzez zastosowanie szynoterapii czy fizjoterapii.
Przeczytaj również: „Higiena jamy ustnej – najważniejsze zasady”
Jak pozbyć się bólu głowy spowodowanego wadą zgryzu?
Wywiad lekarski i badanie pozwolą znaleźć przyczynę bólu i włączyć odpowiednie leczenie. W przypadku wad zgryzu rozwiązaniem jest leczenie ortodontyczne. Korekta zgryzu poprawia nie tylko estetykę uśmiechu, lecz przede wszystkim wpływa na funkcjonalność całego układu narządu żucia.