W placówce
null

Znieczulenie dentystyczne jest stosowane przez stomatologów, aby zwiększyć komfort pacjenta podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dzięki niemu pacjent nie odczuwa bólu, a stomatolog może sprawnie i skutecznie przeprowadzić niezbędne procedury. Wybór odpowiedniego znieczulenia zależy jednak od kilku czynników, takich jak rodzaj zabiegu, stan zdrowia pacjenta i jego indywidualne preferencje.

Rodzaje znieczulenia stomatologicznego

Znieczulenie stomatologiczne to nieodłączny element wielu zabiegów dentystycznych, które mogą być niekomfortowe dla pacjenta. Istnieje wiele rodzajów znieczulenia, odpowiadających na różnorodne potrzeby pacjentów. Decyzję o tym, jaki rodzaj znieczulenia będzie zastosowany podejmuje stomatolog.

Stosujemy m.in. znieczulenie miejscowe, w tym:

  • Znieczulenie powierzchniowe – polega na aplikacji specjalnego sprayu lub żelu znieczulającego na dziąsło bądź błonę śluzową jamy ustnej. Stosuje się je przy stosunkowo mało inwazyjnych zabiegach lub przed podaniem znieczulenia nasiękowego.
  • Znieczulenie nasiękowe – to najczęściej stosowany rodzaj znieczulenia w stomatologii. Polega na wstrzyknięciu znieczulającego środka w dziąsło bezpośrednio w okolicy zęba. Znieczula go razem z najbliższymi tkankami.
  • Znieczulenie przewodowe – jest stosowane gdy leczona jest grupa zębów lub w sytuacji gdy znieczulenie nasiękowe ze względu na anatomię znieczulanej okolicy nie pozwala na skuteczne znieczulenie. Środek znieczulający podawany jest w okolicę nerwu i znieczula nie tylko okoliczne tkanki, lecz również okolice unerwione przez daną gałązkę nerwu (np. wargę dolną, kącik ust, część języka od strony znieczulanej).
  • Znieczulenie śródwięzadłowe – odmiana znieczulenia nasiękowego, które polega na podaniu środka znieczulającego bezpośrednio do szpary ozębnej, tj. przestrzeni między korzeniem zęba a kością wyrostka zębodołowego.

Wykorzystuje się również takie rodzaje znieczulenia jak:

  • Sedacja wziewna, z użyciem mieszanki tlenu i gazu rozweselającego – sprawdza się jako znieczulenie stomatologiczne dla dzieci lub osób, które czują lęk przed zabiegiem. Pacjent wprowadzany jest w stan odprężenia, dzięki czemu odczuwa mniejszy dyskomfort I lęk podczas zabiegu.
  • Znieczulenie komputerowe – to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego znieczulenia miejscowego. Podaje się je specjalnym urządzeniem sterowanym komputerowo. Znieczulenie komputerowe charakteryzuje się precyzją dozowania, mniejszym dyskomfortem podczas podawania oraz szybszym działaniem w porównaniu z tradycyjnym znieczuleniem.
  • Znieczulenie ogólne – jest stosowane przy skomplikowanych zabiegach i wymaga obecności anestezjologa. Pacjent zostaje wówczas wprowadzony w stan kontrolowanej utraty świadomości. Stomatologia w znieczuleniu ogólnym daje możliwość przeprowadzenia trudnych i rozległych zabiegów w sposób bezstresowy i bezbolesny.

Jak dentysta podaje znieczulenie?

W gabinetach dentystycznych najpowszechniej stosowanym znieczuleniem jest znieczulenie nasiękowe. Znieczulenie podaje się poprzez wstrzyknięcie go w odpowiednie miejsce w jamie ustnej. Po kilku minutach pacjent traci czucie w miejscu wkłucia oraz w tkankach otaczających

Jak długo utrzymuje się znieczulenie u dentysty?

Działanie znieczulenia w stomatologii może się różnić w zależności od np. ilości użytego środka, miejsca podania, rodzaju zabiegu czy indywidualnych cech pacjenta (masa ciała, metabolizm). Znieczulenie powierzchniowe działa najkrócej, bo od kilku do kilkunastu minut. Po zastosowaniu znieczuleń nasiękowych pacjent zwykle odzyskuje w pełni czucie po około 2–4 godzinach, w przypadku znieczulenia przewodowego – nawet po 6 godzinach. Po podaniu środka znieczulającego do czasu jego ustąpienia nie należy spożywać pokarmów czy np. żuć gumy ze względu na brak kontroli.

Czy znieczulenie u dentysty jest bezpieczne?

Nowoczesne środki znieczulające stosowane w stomatologii są bezpieczne. Po zastosowaniu znieczulenia mogą pojawić się skutki uboczne, takie jak: mrowienie, drętwienie, uczucie oszołomienia, lekkie zawroty głowy czy krótkotrwałe przyspieszenie akcji serca, ale zazwyczaj są łagodne i szybko mijają.


Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

Artykuły i poradniki na temat stomatologii

invisalign.jpg
Stomatologia

Leczenie Invisalign vs tradycyjny aparat – czy leczenie różni się ceną

Leczenie wad zgryzu za pomocą zdejmowanych nakładek ortodontycznych staje się coraz popularniejsze. Nic dziwnego – dla Pacjenta oznacza brak ograniczeń w codziennym życiu, a utrzymanie higieny jest o wiele prostsze. Często można jednak usłyszeć opinię, że leczenie jest o wiele droższe od tradycyjnego aparatu – sprawdzamy czy to prawda.

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.