W placówce
Sedacja wziewna

Sedacja wziewna, czyli użycie podtlenku azotu (gazu rozweselającego), to skuteczna metoda minimalizowania stresu, lęku i dyskomfortu, który może wiązać się z wizytą u stomatologa. Jest bezpieczna i sprawdza się u osób, które odczuwają silny lęk przed zabiegami stomatologicznymi, zwłaszcza u dzieci. Nie każdy może jednak skorzystać z sedacji wziewnej. Dowiedz się więcej na ten temat.

Co to jest sedacja wziewna? Jakie są wskazania do jej podania?

Sedacja wziewna polega na podaniu pacjentowi mieszanki tlenu i podtlenku azotu (gazu rozweselającego), co powoduje stan głębokiej relaksacji i odprężenia, przy zachowaniu pełnej świadomości.

Gaz rozweselający u dentysty ma na celu zmniejszenie lęku przed zabiegiem stomatologicznym, dlatego doskonale sprawdza się u osób, u których występuje dentofobia (silny lęk przed wizytą u dentysty/leczeniem stomatologicznym).

W stomatologii dziecięcej często wykorzystuje się sedację wziewną, by zmniejszyć stres małych pacjentów, a jednocześnie ułatwić współpracę na płaszczyźnie stomatolog–dziecko. Dodatkowo podanie podtlenku azotu sprawdza się u osób nadpobudliwych, z odruchem wymiotnym na tle nerwowym, a także w przypadku takich chorób jak padaczka, ponieważ zmniejsza ryzyko wystąpienia napadu na skutek stresu związanego z wizytą u stomatologa. Podczas zabiegu wykorzystywana jest specjalna maseczka do sedacji, przez którą pacjent wdycha mieszaninę tlenu i gazu rozweselającego.            

Czy sedacja wziewna jest bezpieczna?

Sedacja wziewna to bezpieczna metoda łagodzenia stresu związanego z wizytą u stomatologa. Jej efekt pojawia się szybko, a jednocześnie równie szybko ustępuje. Sedacja wziewna u dzieci może być stosowana już od czwartego roku życia. Ważne by mały pacjent był gotowy na współpracę z lekarzem (dojrzałość emocjonalna). Pacjent przez cały czas pozostaje przytomny, co ułatwia kontakt z lekarzem i monitorowanie jego stanu na bieżąco przez specjalistę.

Przeciwwskazania do sedacji wziewnej

Gaz rozweselający u dentysty powszechnie uznaje się za bezpieczną metodę, aczkolwiek istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania sedacji. W niektórych przypadkach, nawet pomimo występowania obostrzeń, stomatolog może jednak podjąć decyzję, by użyć podtlenku azotu podczas zabiegu, po dokładnej ocenie stanu zdrowia pacjenta czy konsultacji z innymi specjalistami.

Do głównych przeciwwskazań do wykonania sedacji u dentysty należą:

  • ciąża (w szczególności pierwszy trymestr),
  • uzależnienia, jak alkoholizm, narkomania,
  • choroby układu oddechowego, np. POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc), rozedma płuc, poważne infekcje górnych dróg oddechowych,
  • niedrożność nosa wywołana alergią, polipami, przeziębieniem,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • niewydolność serca, wrodzone wady serca,
  • niewyrównane nadciśnienie tętnicze,
  • niedawno przebyte operacje ucha lub oka,
  • stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis
  • brak współpracy ze strony pacjenta.

Ile trwa sedacja wziewna?

Czas trwania sedacji wziewnej u dentysty zależy od długości leczenia właściwego. Z reguły wynosi od 15 minut do około 1,5 godziny. Sedacja podtlenkiem azotu zaczyna działać bardzo szybko, bo już kilka minut od podania, i może być stosowana przez cały czas trwania procedur dentystycznych. Stomatolog nieustannie kontroluje ilość podawanego gazu w trakcie zabiegu, by na bieżąco dostosowywać ją do potrzeb pacjenta. Po zakończeniu wizyty u dentysty efekt sedacji bardzo szybko ustępuje, zwykle trwa to zaledwie kilka minut. Po zabiegu Pacjenci mogą wrócić do codziennych czynności.

Czy sedacja wziewna to narkoza?

Sedacja wziewna i narkoza (znieczulenie ogólne) to dwie różne metody stosowane u pacjentów stomatologicznych. Różni je od siebie przede wszystkim:

  • stan świadomości pacjenta – podczas narkozy pacjent nie jest świadomy, z kolei podczas sedacji wziewnej u dentysty – tak. Może cały czas porozumiewać się ze stomatologiem;
  • metoda podawania – podtlenek azotu przy sedacji podawany jest przez maskę nosową, podobnie narkoza, jednak zdarza się, że przy znieczuleniu ogólnym środek anastetyczny jest aplikowany dożylnie;
  • głębokość znieczulenia – przy narkozie środek znieczulający działa głęboko. Pacjent wówczas traci całkowicie świadomość oraz zniesiona jest większość odruchów. Z kolei przy sedacji wziewnej głębokość jest lekka do umiarkowanej. Pacjent pozostaje przytomny przez cały zabieg;
  • personel – przy narkozie wymagana jest obecność anestezjologa, który przez cały zabieg czuwa nad parametrami życiowymi pacjenta. Z kolei sedację wziewną może wykonać stomatolog, po wcześniejszym przeszkoleniu.
Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

Artykuły i poradniki na temat stomatologii

invisalign.jpg
Stomatologia

Leczenie Invisalign vs tradycyjny aparat – czy leczenie różni się ceną

Leczenie wad zgryzu za pomocą zdejmowanych nakładek ortodontycznych staje się coraz popularniejsze. Nic dziwnego – dla Pacjenta oznacza brak ograniczeń w codziennym życiu, a utrzymanie higieny jest o wiele prostsze. Często można jednak usłyszeć opinię, że leczenie jest o wiele droższe od tradycyjnego aparatu – sprawdzamy czy to prawda.

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.