Podczas badania RTG ocenie poddaje się struktury kostne, należy jednak zaznaczyć, że nie zawsze są one odpowiedzialne za ból lub ograniczoną ruchomość stawu. W takiej sytuacji wskazane jest USG, które można wykonać w ramach NFZ lub prywatnie. Pozwala ono szybko wykryć nieprawidłowości w obrębie stawu. Sprawdź, jak przebiega USG stawu biodrowego i kiedy warto je wykonać!
Czym jest badanie USG stawu biodrowego?
USG stawu biodrowego to badanie nieinwazyjne. Wykorzystuje fale ultradźwiękowe do tworzenia obrazów ścięgien, więzadeł, mięśni, chrząstek, a także okolicznych naczyń krwionośnych. Fale te wnikają w badane struktury, po czym się odbijają się od nich i wracają do głowicy. Odbite ultradźwięki są przetwarzane na obrazy, które można zobaczyć na monitorze do ultrasonografii.
USG daje wyraźny obraz tkanek miękkich, których nie można byłoby dobrze zobaczyć na RTG stawów biodrowych. Badanie przeprowadzane jest w czasie rzeczywistym, dlatego często wykorzystuje się je podczas wykonywania biopsji gruboigłowej lub aspiracji płynu stawowego.
Wskazania do wykonania badania USG stawu biodrowego
Zazwyczaj o wykonaniu badania decyduje lekarz, gdy Pacjent odczuwa dolegliwości, wskazujące na nieprawidłowości w obrębie stawu biodrowego. USG przeprowadza się w przypadku zmian pourazowych, zwyrodnieniowych, stanu zapalnego lub przeciążenia. Pacjent może skarżyć się na silny ból w okolicy biodra, pośladka lub pachwiny, niekiedy promieniujący do kolana. Czasami bólowi towarzyszy ograniczona ruchomość stawu.
Na badanie warto umówić się, gdy odczuwamy ból bioder podczas wstawania, siadania, czy chodzenia. Kolejnym wskazaniem do wykonania USG jest trzeszczenie lub „przeskakiwanie” w stawie biodrowym. Diagnostyki wymaga również ból pachwiny, po wewnętrznej stronie biodra lub pośladka. Lokalizacja dolegliwości bólowych uzależniona jest od umiejscowienia zmian chorobowych lub urazu. Do wykonania USG stawu biodrowego powinno nas też skłonić utykanie, trudności w poruszaniu się i problemy z pochylaniem.
Przebieg badania USG stawu biodrowego
USG stawu biodrowego wykonuje ortopeda lub radiolog. Lekarz przeprowadza wywiad z Pacjentem, aby ustalić, z jakimi dolegliwościami się zgłasza. Diagnosta zapyta również o przebyte urazy, choroby bioder i układowe stany zapalne. Następnie Pacjent kładzie się na leżance i odsłania pachwinę oraz pośladek. Specjalista aplikuje na badany obszar specjalny żel, który umożliwia przewodzenie ultradźwięków. Przesuwa głowicę urządzenia po skórze, dzięki czemu jest w stanie zobaczyć poszczególne struktury stawu biodrowego.
Aby lekarz mógł zbadać przednią część stawu biodrowego, Pacjent układa się na plecach, a nogę trzyma w pozycji neutralnej (swobodnej). W ten sposób uwidacznia się staw biodrowy i mięśnie (krawiecki, prosty uda i biodrowo-lędźwiowy). Pacjent może również ułożyć się na niebadanym biodrze, dzięki czemu specjalista zbada boczne okolice uda i mięśnie pośladkowe. Aby sprawdzić tylną stronę biodra, badany układa się na brzuchu. Ocenie można także poddać nerw kulszowy i mięśnie kulszowo-goleniowe.
Po badaniu specjalista podsumowuje wyniki i wskazuje struktury, które mogą budzić niepokój. Może również zasugerować wizytę u lekarza prowadzącego, a także określić, czy konsultacja musi odbyć się w trybie pilnym. Ponadto diagnosta poinformuje, kiedy powinno odbyć się badanie kontrolne. Każdy Pacjent dostaje zdjęcia wraz z opisem, nawet jeśli wynik jest prawidłowy. Należy wziąć je ze sobą na kolejną wizytę u ortopedy. Niekiedy lekarz może zlecić inne badania obrazowe, które mogą dokładnie ocenić stwierdzone patologie.
Jak przygotować się do USG stawu biodrowego?
Do USG stawu biodrowego nie trzeba specjalnie się przygotowywać. USG zwykle trwa kilkanaście minut, a po jego zakończeniu można wrócić do normalnej aktywności. Warto założyć luźne, wygodne ubranie, aby łatwo je było zdjąć. Do wykonania USG nie trzeba ściągać bielizny.
Na wizytę należy wziąć dotychczasową dokumentację medyczną. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia badania USG są niezagojone rany na badanym obszarze.
Co wykaże USG stawu biodrowego?
Badanie ultrasonograficzne pozwala wykryć:
- naderwanie, zerwanie lub zwapnienie ścięgien;
- jałową martwicę głowy kości udowej;
- łagodne i złośliwe nowotwory;
- urazy przyczepów mięśni;
- tendinopatie (choroby ścięgien);
- biodro przeskakujące (zespół trzaskającego biodra);
- obecność wysięku zapalnego;
- ucisk na nerw udowy lub kulszowy;
- wolne ciała w jamie stawowej;
- tętniak rzekomy tętnicy udowej;
- konflikt udowo-panewkowy;
- powiększenie węzłów chłonnych w pachwinie;
- zapalenie kaletki krętarza większego;
- torbiele galaretowate.
Podczas badania USG lekarz ocenia zarysy kostne stawu biodrowego, a przede wszystkim kości udowej. Oprócz tego sprawdza kondycję ścięgna i przyczepów mięśni. Diagnosta może również wykryć przerost błony maziowej lub wysięk w stanie biodrowych. Specjalista ten stwierdzi także, czy doszło do uszkodzenia obrąbka panewki. Płyn w stawie biodrowym może być związany z przeciążeniem lub urazem. Niejednokrotnie spowodowany jest chorobą, która ma podłoże wirusowe, bakteryjne lub reumatologiczne.
Miejsca, w których zrealizujesz usługę
Zarezerwuj wizytę