W placówce
Lekarz wykonuje badanie usg
Na czym polega i kiedy warto się na nie wybrać?

Podejrzewasz, że możesz mieć problemy zdrowotne związane z tętnicami i żyłami? Może warto byłoby zatem wykonać  USG Doppler? Zobacz, na czym polega badanie i jak się do niego przygotować.

Szczegóły

Na czym polega badanie USG Doppler?

USG Doppler to całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne badanie, przeprowadzane za pomocą aparatu ultrasonograficznego. Jest jednym z badań ultrasonograficznych, czyli wykorzystujących ultradźwięki do diagnostyki obrazowej. Urządzenie wykorzystuje tzw. efekt Dopplera, czyli zjawisko fizyczne, polegające na zmianie częstotliwości fali, gdy źródło fali się porusza. Pozwala to na dokładną ocenę stanu naczyń krwionośnych pacjenta-  tętnic i żył.

Istnieją trzy formy badania dopplerowskiego:

  • USG Doppler o fali ciągłej lub o fali pulsacyjnej,
  • USG duplex doppler,
  • kolorowe USG Doppler.

Pierwszy rodzaj nie uwidacznia okolicznych tkanek, a pokazuje zmiany zachodzące w natężeniu płynącej krwi. Duplex doppler uwidacznia naczynia krwionośne i sąsiednie tkanki, natomiast w przypadku dopplera kolorowego krew przedstawiana jest w kolorze czerwonym lub niebieskim, w zależności od kierunku i szybkości jej przepływu.

Kiedy należy wykonać badanie Dopplera?

USG Doppler wykonuje się głównie u Pacjentów ze zmianami miażdżycowymi i chorobami zakrzepowo-zatorowymi. Badanie to jest przeprowadzane również przy podejrzeniu tętniaków. Specjaliści podkreślają, że badanie umożliwia wykrycie wielu stanów chorobowych, może się również przyczynić do zapobiegania potencjalnie groźnym powikłaniom i schorzeniom, np. zatorowości płucnej, udarowi mózgu.

USG Doppler jest przeprowadzane u Pacjentów z podejrzeniem wszelkich innych patologicznych zmian, prowadzących do nieprawidłowego przepływu krwi w żyłach i tętnicach. Ponadto wskazaniem do wykonania USG Doppler są zmiany nowotworowe.

USG Dopplera – przeciwwskazania

Jak już wcześniej zostało wspomniane, USG Doppler jest zupełnie bezinwazyjne i bezbolesne. Co za tym idzie – jest ono też bezpieczne. Specjaliści nie podają żadnego długoterminowego przeciwwskazania. Przyczyną przełożenia terminu badania mogą być różnego rodzaju uszkodzenia skóry. Mowa m.in. o oparzeniach, otwartych lub niezagojonych jeszcze ranach oraz złamaniach. Przerwanie ciągłości naskórka mogłoby się wiązać z ryzykiem infekcji. Tymczasem inne urazy mogą powodować ból w miejscu, które ma styczność z głowicą, wykorzystywaną podczas USG.

Diagnostyka może być przeprowadzona niezależnie od wieku i ogólnego stanu zdrowia Pacjenta. Można ją także wykonywać u kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz u dzieci.

Jak przebiega badanie USG Doppler?

Badanie Dopplera jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym. Żeby jednak je wykonać, konieczne jest skierowanie od lekarza specjalisty. Przeprowadzenie USG Doppler zajmuje od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Podczas badania Pacjent odsłania miejsce, które ma zostać poddane diagnozie.

USG Doppler jest wykonywane w pozycji leżącej, Pacjent znajduje się na kozetce. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego USG, tak i w tym przypadku lekarz przykłada do badanego miejsca głowicę aparatu. Skóra Pacjenta jest natomiast nasmarowana specjalistycznym żelem, który ułatwia głowicy przemieszczanie się po badanym miejscu. Co ważne – lekarz diagnosta ma bieżący podgląd na badany fragment ciała, a dokładniej – na przepływ krwi. Lekarz może dzięki temu w szybki i łatwy sposób ocenić stan naczyń krwionośnych. Pod wpływem fal ultradźwiękowych pojawiają się miejsca, w których przepływ krwi jest zdecydowanie nieprawidłowy, czy też ustaje. Zaskoczeniem dla Pacjenta może być bardzo charakterystyczny podczas badania dźwięk, czyli odgłos przepływu krwi. Lekarz specjalista także na tej podstawie jest w stanie zdiagnozować ewentualne patologiczne zmiany i podjąć decyzję o dalszym leczeniu, jeśli jest ono potrzebne.

Zaletą badania jest fakt, że jego wyniki są dostępne od razu i nie trzeba czekać na ich interpretację. To skutecznie przyśpiesza dalszą diagnostykę.

Co może wykazać USG Doppler?

Badanie USG Doppler pozwala na dokładne sprawdzenie oraz prześledzenie przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Co za tym idzie – diagnosta może w szybki i łatwy sposób stwierdzić , chociażby, zmiany w tętnicach szyjnych, żyłach kończyn dolnych czy w aorcie brzusznej.

Dzięki USG dopplerowskiemu można zbadać m.in.:

  • tętnice szyjne i kręgowe,
  • żyły i tętnice kończyn dolnych,
  • tętnice podobojczykowe.

Badanie dopplerowskie tętnic szyjnych i kręgowych pozwala na wykrycie zwężenia na przebiegu tych naczyń, dzięki czemu można zawczasu zapobiec udarowi mózgu. Zaleceniami do badania są m.in.: nadciśnienie, miażdżyca i cukrzyca typu 2. Dopplera kończyn dolnych przeprowadza się przy podejrzeniu zakrzepicy żył głębokich, natomiast badanie tętnic podobojczykowych, gdy istnieje ryzyko tzw. zespołu podkradania. Jest to grupa objawów, spowodowanych niewydolnością kręgowo-podstawną. Objawia się m.in.: omdleniami, zaburzeniami widzenia oraz niedokrwieniem kończyn.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Artykuły i poradniki na temat badań diagnostycznych i profilaktycznych

rak-prostaty.jpg
DiagnostykaZdrowie na co dzieńOnkologia

Nowoczesna diagnostyka raka prostaty - rezonans prostaty MRI, płynna biopsja, badania 4K

W Polsce co tydzień ponad 300 mężczyzn dowiaduje się, że ma raka prostaty. Najczęściej rozpoznaje się go u mężczyzn po 60. roku życia, ale wciąż diagnozuje się go za późno. Tymczasem nowoczesna diagnostyka sprawia, że raka można rozpoznać o wiele szybciej i skutecznie z nim walczyć.

mammografia.jpg
Diagnostyka

Mammografia - na czym polega i jak przygotować się do badania?

Badanie mammograficzne to główna metoda wykrywania raka piersi i najskuteczniejsze badanie przesiewowe wykonywane u Kobiet powyżej 50. roku życia. Przeprowadzanie go umożliwia wykluczenie raka piersi na jak najwcześniejszym etapie rozwoju. Wczesne wykrycie nowotworu pozwala na natychmiastowe, skuteczne leczenie, co zapewnia niemal 100% gwarancji powrotu do zdrowia.

Rezonans magnetyczny.jpg
Zdrowie na co dzieńDiagnostyka

Rezonans magnetyczny – co to za badanie? Wskazania i przeciwwskazania

Rezonans magnetyczny to nieinwazyjne badanie obrazowe, które wykorzystuje silne pole magnetyczne i fale radiowe. Przeciwwskazaniem do wykonania go jest obecność w ciele metalowych elementów, np. aparatu ortodontycznego, rozrusznika serca, płytek, klipsów czy gwoździ.