W placówce
Lekarka bada ramię pacjenta w gabinecie.

RTG ręki to bezinwazyjne badanie, które pozwala lokalizować urazy i diagnozować stany patologiczne kości. Jest to podstawowe narzędzie diagnostyczne lekarza ortopedy. Prześwietlenie ręki możesz wykonać w jednym z centrów medycznych LUX MED.

Szczegóły

Czym jest bezinwazyjne badanie obrazowe RTG ręki?

Zdjęcie rentgenowskie to czarno-biały obraz przedstawiający wewnętrzne struktury, takie jak kości i tkanki  znajdujące się w obrębie dłoni. To narzędzie diagnostyczne może pomóc lekarzowi zlokalizować i zrozumieć urazy lub choroby zwyrodnieniowe, które dotyczą jednej dłoni lub obu. Ortopeda może również wykonać RTG ręki dziecka lub młodego dorosłego w celu monitorowania wzrostu kości w dłoniach (wzrost kości może być zaburzony przy niedoborach żywieniowych i zaburzeniach metabolicznych).

Narażenie na promieniowanie podczas prześwietlenia ręki jest minimalne, a samo prześwietlenie trwa nie dłużej niż kilka sekund. Korzyści z diagnozowania urazów i chorób zwykle przewyższają ryzyko krótkiej ekspozycji na promieniowanie.

W niektórych sytuacjach po wykonaniu RTG ręki zaleca się USG ortopedyczne, które jest bardziej przydatne w ocenie tkanek miękkich, takich jak: mięśnie, ścięgna i więzadła. Może pomóc w diagnozowaniu urazów mięśniowych, skręceń, naderwań ścięgien czy zmian zapalnych w okolicach stawów. USG ortopedyczne jest bezpieczne i nieinwazyjne, dlatego może być stosowane u wszystkich Pacjentów, w tym u dzieci i kobiet w ciąży. Jest to badanie, które również możesz wykonać w centrach medycznych LUX MED.

Jeśli doszło do złożonego złamania kości w obrębie dłoni lub planowany jest zabieg chirurgiczny, konieczna jest tomografia komputerowa. Jest ona bardziej zaawansowanym badaniem niż RTG i USG. Wiąże się z promieniowaniem i może być zalecana tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne.

Wskazania do wykonania RTG ręki

Nie tylko kontuzje i urazy są wskazaniem do wykonania RTG ręki. Istnieją również inne stany, w których prześwietlenie ułatwi diagnostykę, takie jak:

  • urazy sportowe,
  • bóle i obrzęki, zwłaszcza po przebytym urazie,
  • kontrola po urazach i zabiegach operacyjnych,
  • nowotwory kości,
  • złamane kości.

Przebieg badania RTG ręki

Ciąża jest względnym przeciwskazaniem do wszystkich badań związanych z użyciem promieni rentgenowskich. Jednakże w pewnych, szczególnych sytuacjach, może się zdarzyć, że mimo ciąży lekarz skieruje kobietę na takie badanie. Poinformuj technika, jeśli jesteś w ciąży lub podejrzewasz, że możesz być w ciąży. Istnieje niewielkie ryzyko, że narażenie na promieniowanie uszkodzi płód. Ze względów ostrożności kobiety i dzieci są zwykle ubrane w fartuch wyłożony ołowiem, aby chronić ich narządy rozrodcze.

Zostaniesz poproszony o położenie się na stole do badań. Podczas wykonywania zdjęć rentgenowskich należy zachować jak największy spokój i pozostać nieruchomo do momentu, gdy technik da znak, że zdjęcie zostało wykonane. Technik może układać rękę w różnych pozycjach, aby wykonać serię zdjęć.

Same zdjęcia rentgenowskie nie są bolesne. Jednak promienie rentgenowskie są wykorzystywane do diagnozowania schorzeń, takich jak: złamania kości, nowotwory i zapalenie stawów. W niektórych przypadkach warunki te mogą powodować ból podczas badania rentgenowskiego.

Prześwietlenie ręki trwa zaledwie kilka minut, a obraz z aparatu trafia do komputera. Zdjęcia wydawane są obecnie w postaci zapisu na płycie CD. Wynik badania otrzymuje się z opisem, który pomoże lekarzowi prowadzącemu w postawieniu diagnozy i wdrożeniu leczenia.

Jak przygotować się do badania RTG ręki?

RTG ręki nie wymaga specjalnego przygotowania. Jeśli nosisz pierścionki, bransoletki lub zegarek, musisz je zdjąć. Również ubrania zawierające metalowe elementy, np. zamki błyskawiczne, powinny być ściągnięte na czas wykonywania zdjęcia. Ułatwi to technikowi ustawienie dłoni w pozycji właściwej do wykonania zdjęcia rentgenowskiego. Umożliwi to także odczytanie zdjęć rentgenowskich bez ryzyka pomylenia biżuterii np. z obecnością ciała obcego w tkankach.

Jeśli masz obrzęk spowodowany urazem ręki, możesz nie być w stanie zdjąć biżuterii. Zarys Twojej biżuterii będzie widoczny na zdjęciu rentgenowskim, ale nie przeszkodzi to technikowi w zrobieniu zdjęć Twojej dłoni.

Jakie choroby i urazy wykrywa RTG ręki?

Badanie rentgenowskie (RTG) ręki jest często wykorzystywane do diagnozowania różnych chorób i urazów układu kostno-stawowego ręki.

Złamania i pęknięcia kości

RTG pozwala na wykrycie złamań kości ręki, zarówno tych dotyczących kości promieniowej i łokciowej w okolicy nasady bliższej, jak i złamania śródręcza czy palców.

Choroby zwyrodnieniowe stawów

Prześwietlenie ręki może pomóc w diagnozowaniu chorób zwyrodnieniowych stawów, takich jak: osteoartretyzm, reumatoidalne zapalenie stawów czy dna moczanowa. Obrazowanie rentgenowskie pozwala na ocenę zmian w strukturze stawów oraz stopnia zniszczenia chrząstki stawowej.

Zapalenie stawów

Choroby zapalne stawów, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, mogą być diagnozowane za pomocą RTG. Powodują bowiem charakterystyczne zmiany w strukturze stawów.

Infekcje

Choroby zakaźne, takie jak zapalenie kości czy zapalenie stawów, mogą być przyczyną zmian widocznych na zdjęciach rentgenowskich.

Nowotwory kości

RTG ręki może pomóc w wykryciu zmian w kościach, które sugerują obecność nowotworu. W takich wypadkach wykonuje się szereg dodatkowych badań diagnostycznych, np. rezonans magnetyczny, których celem jest dokładniejsza ocena zmian.

Obce ciała

W przypadku obecności obcego ciała w ręce RTG może pomóc w jego zlokalizowaniu i ocenie ewentualnych uszkodzeń przez niego spowodowanych.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Jakie są przyczyny bólu barku? Zalecane badania
DiagnostykaOrtopedia

Jakie są przyczyny bólu barku? Zalecane badania

Ból barku może towarzyszyć wielu stanom klinicznym, w tym m.in. naderwaniu ścięgna, przeciążeniu mięśni, zespołowi zimnego barku czy schorzeniom reumatologicznym. Do postawienia odpowiedniej diagnozy konieczne jest wykonanie szeregu badań. Sprawdź jakich!

Czym jest sarkoidoza? Diagnostyka, objawy i leczenie
DiagnostykaPulmonologiaPierwsze objawy

Czym jest sarkoidoza? Diagnostyka, objawy i leczenie

Sarkoidoza jest chorobą wielonarządową. Charakteryzuje się obecnością ziarniniaków w różnych tkankach i narządach, takich jak węzły chłonne, płuca, skóra, serce, gałki oczne, a nawet nerwy. Poznaj objawy i sposoby leczenia sarkoidozy

 Ból po prawej stronie brzucha – przyczyny i zalecane badania
DiagnostykaGastrologia

Ból po prawej stronie brzucha – przyczyny i zalecane badania

Ból brzucha to powszechna dolegliwość. W określeniu przyczyn jej powstania pomocne są informacje o umiejscowieniu źródła bólu. Sprawdź, co może powodować ból po prawej stronie brzucha.