Stomatologia dziecięca – główne wyzwania i zagadnienia

01.08.2022

Stomatologia dziecięca jest bardzo prężnie rozwijającą się dziedziną. Obejmuje leczenie i profilaktykę stomatologiczną dzieci od 1. miesiąca życia. Polega nie tylko na oddziaływaniu na małych pacjentów, lecz także na ich rodziców w kształtowaniu nawyków sprzyjających zdrowiu jamy ustnej.

Stomatologia dziecięca – główne wyzwania i zagadnienia

Spis treści

Co to jest stomatologia dziecięca?
Pierwsza wizyta u stomatologa i wizyta adaptacyjna
Stomatologia dziecięca – zabiegi profilaktyczne
Leczenie zębów u dzieci

Zdrowe zęby to wizytówka każdego z nas. Są ważne ze względów estetycznych, jak również funkcjonalnych – zapewniają pobieranie pokarmów czy wyraźne mówienie. Dbałość o zdrowie jamy ustnej powinno się rozpocząć już w wieku dziecięcym. Nawyki wyrobione w dzieciństwie mają ogromny wpływ na zdrowie zębów i przyzębia w dorosłości. Sprawdź, jakie są główne problemy stomatologiczne najmłodszych i w jaki sposób można im zapobiegać.

Co to jest stomatologia dziecięca?

Stomatologia dziecięca nazywana jest także pedodoncją. To specjalizacja stomatologiczna dotycząca najmłodszych pacjentów z uwagi na odrębności występujące w budowie układu stomatognatycznego w okresie rozwojowym. Mając na uwadze zdrowie jamy ustnej pacjentów w wieku rozwojowym, stomatologia dziecięca zajmuje się szeregiem zagadnień, m.in. takimi jak:

  • ząbkowanie i zaburzenia ząbkowania;
  • leczenie chorób błony śluzowej u dzieci;
  • leczenie zębów mlecznych i zębów stałych niedojrzałych;
  • urazy jamy ustnej, jakie się przytrafiają małym pacjentom podczas upadków czy zabaw, leczenie stanów pourazowych, odbudowa koron zębów;
  • edukacja w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej;
  • zapobieganie lękowi stomatologicznemu od najmłodszych lat;
  • wady zgryzu – to rosnący problem wśród dzieci, którego przyczynami mogą być czynniki zewnętrzne (np. obgryzanie paznokci, gryzienie końcówki długopisu, ssanie paca) lub genetyczne. Stomatologia dziecięca jest w stanie zaproponować wiele skutecznych sposobów na problemy ze zgryzem u małych pacjentów;
  • profilaktyka chorób jamy ustnej, zwłaszcza wciąż powszechnie występującej wśród najmłodszych próchnicy.

Stomatologia dziecięca zajmuje się pacjentami aż do uzyskania przez nich pełnoletności.

Pierwsza wizyta u stomatologa i wizyta adaptacyjna

Stomatologia dziecięca

Zabiegi higienizacyjne u dzieci należy zacząć wykonywać nie później niż w momencie pojawienia się pierwszych zębów. To także czas, kiedy rodzice powinni wybrać się maluchem na pierwszą wizytę do stomatologa dziecięcego. Specjalista określi harmonogram kolejnych spotkań i przekaże informacje na temat zasad higieny jamy ustnej u niemowlaka. Należy w tym miejscu wspomnieć o równie ważnej wizycie adaptacyjnej. Głównym jej celem jest przyzwyczajenie małego pacjenta do samego gabinetu stomatologicznego, zbudowanie zaufania i zminimalizowanie lęku dziecka przed dentystą. Powinna odbyć się, zanim dziecko ukończy 2 rok życia.

Stomatologia dziecięca – zabiegi profilaktyczne

Podstawą zapobiegania chorobom zębów i przyzębia u najmłodszych jest edukacja zdrowotna oraz zabiegi profilaktyczne. Stomatologia dziecięca zajmuje się edukowaniem – nauką prawidłowej higieny jamy ustnej i kształtowaniem właściwych nawyków żywieniowych. Dzieci i ich rodzice dowiadują się m.in.: w jaki sposób myć zęby, jakie dodatkowe zabiegi higienizacyjne mogą stosować, jaka szczoteczka i pasta są najbardziej odpowiednie dla dziecka. Jedną ze stosowanych w tym obszarze metod jest np. instruktaż mycia zębów.

Poza edukacją stomatologiczną niezwykle istotne są zabiegi profilaktyczne, których rodzaj dobierany jest przez stomatologa dziecięcego w zależności od stanu uzębienia dziecka i jego wieku. Oto najczęściej wykonywane z nich:

  • fluoryzacja – polega na nakładaniu na powierzchnię zębów związków fluoru w postaci żeli, pianek lub lakierów;
  • ozonowanie – polega na nałożeniu na objęty próchnicą ząb silikonowej nakładki połączonej z ozonatorem, który wytwarza gaz; zabieg pozwala na zatrzymanie zmian próchnicowych, jest w stanie usunąć znaczną część bakterii odpowiedzialnych za próchnicę;
  • lapisowanie – polega na nałożeniu na powierzchnię zęba preparatu azotanu srebra lub chlorku cynku, który ulegając reakcji chemicznej, działa bakteriobójczo i ogranicza rozwój próchnicy;
  • lakowanie – polega na wypełnieniu uszczelniaczem (tzw. lakiem) bruzd, szczelin i zagłębień w zębach, czyli miejsc, z których trudno usunąć resztki pokarmowe. Lak „spłyca” naturalne zagłębienia w zębach, które trudno jest czasem dokładnie oczyścić podczas codziennej higieny jamy ustnej, a tym samym pozwala na utrzymanie zdrowia zębów;

Leczenie zębów u dzieci

Wciąż jeszcze wśród części rodziców panuje błędne przekonanie, że mleczaków nie warto leczyć. To kompletna bzdura. Występowanie próchnicy w zębach mlecznych wiąże się z ryzykiem wystąpienia próchnicy w uzębieniu stałym. Bakterie próchnicowe mogą także przedostać się do innych części organizmu i wywołać tam stan zapalny. Również sama próchnica bywa dla dziecka źródłem bólu lub prowadzi do powstawania wad zgryzu. Przedwczesna utrata zęba mlecznego może skutkować upośledzeniem funkcji żucia, zaburzeniem rozwoju kości i mięśni twarzy. Należy podkreślić, że stomatolog dziecięcy jest w stanie leczyć małego pacjenta tak, by wizyta nie była dla dziecka źródłem przykrych doświadczeń. Możliwe są różne formy znieczulenia – od znieczulenia powierzchownego w postaci smakowitego żelu aż po zabiegi z zastosowaniem sedacji, czyli znieczulenia z użyciem gazu, który sprawia, że dziecko jest dodatkowo zrelaksowane i spokojne. W szczególnych przypadkach zabiegi wykonywane są w znieczuleniu ogólnym, czyli narkozie. Nowością w gabinetach jest wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości, która przenosi malucha w świat bajek i przygód podczas leczenia zębów, lub zastosowania urządzenia The Wand, w którym igła i strzykawka do podawania znieczulenia zastąpione zostały końcówką przypominającą magiczną różdżkę.

Źródła
  1. M. Barańska-Gachowska, M. Lipski, Endodoncja wieku rozwojowego i dojrzałego autorstwa Marii Barańskiej-Gachowskiej, Czelej, Lublin 2021.
  2. D. Olczak-Kowalczyk, J. Szczepańska, U. Kaczmarek, Współczesna stomatologia wieku rozwojowego, Med Tour Press, Otwock 2017.
  3. J. Szczepańska, A. Hilt, M. Daszkowska i wsp., Zalecenia w zakresie higieny jamy ustnej dla dzieci i młodzieży w kolejnych grupach wiekowych. Online: https://ptsd.net.pl/wp-content/uploads/2017/05/Zalecenia_w_zakresie_higieny_jamy_ustnej_dla_dzieci_i_mlodziezy_w_kolejnych_grupach_wiekowych.pdf [dostęp: 16.07.2022].

Zobacz także

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.

baza zdjec LX (393).JPG
Stomatologia

Czym jest stan zapalny miazgi zęba? Objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Stan zapalny miazgi zęba może mieć różne przyczyny. Najczęściej jednak jest konsekwencją próchnicy. Zazwyczaj towarzyszy mu wiele nieprzyjemnych objawów. Niepodjęcie leczenia może doprowadzić do konieczności usunięcia chorego zęba. Jeśli więc podejrzewasz stan zapalny miazgi zęba, nie zwlekaj i udaj się do stomatologa. Dowiedz się, jakie są objawy stanu zapalnego i jak sobie z nim poradzić.