Staw skroniowo-żuchwowy – objawy i przyczyny dysfunkcji, sposoby leczenia

28.01.2024

Masz trudności z otwieraniem ust? Niepokoją Cię trzaski i ból podczas przeżuwania czy mówienia? To mogą być problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym. Sprawdź, co może je powodować i w jaki sposób przebiega leczenie tych dolegliwości.

Kobieta siedzi na fotelu dentystycznym i uśmiecha się do lekarza

Spis treści

Przyczyny dolegliwości ze strony stawu skroniowo-żuchwowego
Objawy problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym
Do jakiego lekarza zgłosić się z problemami ze stawem skroniowo-żuchwowym?
Jak leczyć staw skroniowo żuchwowy?

Przyczyny dolegliwości ze strony stawu skroniowo-żuchwowego

Można wyróżnić następujące przyczyny dolegliwości ze strony stawu skroniowo-żuchwowego:

  • uraz (np. podczas wypadku samochodowego, uprawiania sportów kontaktowych);
  • zmiany degeneracyjne (mogą być wynikiem np. przeciążenia, uwarunkowań genetycznych);
  • stany zapalne (artropatia łuszczycowa, zesztywniające zapalenie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów);
  • ankyloza (zesztywnienie stawu związane z obecnością m.in. zmian ropnych, zapalnych, pooperacyjnych, nowotworowych);
  • chondromatoza (zaburzenie funkcjonowania błony maziowej stawu);
  • bruksizm (może mieć podłoże psychiczne, ale i somatyczne oraz mieć związek z refluksem żołądkowym lub bezdechem nocnym).

W większości przypadków problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym spowodowane są stresem. Do ich powstania przyczyniają się m.in.: praca umysłowa przy komputerze, narażenie na silne negatywne emocje, nagromadzenie obowiązków, brak umiejętności rozładowywania stresu. Kumulowanie się tych czynników w organizmie powoduje odruchowe zaciskanie lub zgrzytanie zębami. To zaś wyzwala nacisk na staw, w wyniku czego dochodzi do jego degradacji. Problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym mogą być również następstwem braku zęba.

Objawy problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym

W wyniku zaburzeń w stawie skroniowo-żuchwowym dochodzi do pojawienia się szeregu dolegliwości. Początkowo pojawia się dyskomfort, a z czasem ból podczas mówienia, jedzenia czy przełykania śliny. Gdzie boli staw skroniowo-żuchwowy? Ból możesz odczuwać w obrębie żuchwy i skroni. Wraz z rozwojem problemów dolegliwości bólowe nasilają się na tyle, że utrudniają poruszanie szczęką podczas codziennych aktywności.

Objawami zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego są:

  • odpryski szkliwa na zębach;
  • pojedyncze klikanie przy otwieraniu ust;
  • brak możliwości pełnego otwarcia ust;
  • sztywność mięśni twarzy po przebudzeniu;
  • bóle głowy promieniujące do ucha, oka, żuchwy, zębów, szyi, pleców;
  • kłucie w okolicy ucha.

Dowiedz się więcej na temat bólów szyi i głowy w wadach zgryzu.

Stomatolog

Niepodjęcie leczenia wiąże się z dalszym postępem zaburzenia. Objawy rozwijają się i nasilają. Może się pojawić się:

  • szczękościsk;
  • bezsenność;
  • zawroty głowy;
  • szumy uszne;
  • starcie zębów;
  • nadwrażliwość zębów na bodźce zewnętrzne;
  • trzaski w okolicy ucha.

Do jakiego lekarza zgłosić się z problemami ze stawem skroniowo-żuchwowym?

Z uwagi na mnogość i różnorodność objawów towarzyszących dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego możesz mieć problem z wyborem lekarza, do którego powinieneś się zgłosić.

Przy tego typu dolegliwościach wskazana jest konsultacja u stomatologa, który po wstępnej diagnozie rozpocznie leczenie, lub – w razie potrzeby – skieruje Cię do odpowiedniego specjalisty. Może to być chirurg twarzowo-szczękowy, neurolog, laryngolog czy logopeda. Pamiętaj, aby w przypadku pojawienia się niepokojących objawów ze strony stawu skroniowo-żuchwowego jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, żeby uniknąć bolesnych konsekwencji.

Jak leczyć staw skroniowo żuchwowy?

Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego powinny być leczone tzw. metodami odwracalnymi. Ich zastosowanie nie powinno powodować trwałych zmian zębów lub żuchwy. Należą do nich m.in.:

Chirurg szczękowo-twarzowy

  • farmakoterapia z zastosowaniem środków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym dostępnych bez recepty lub leków na receptę;
  • delikatne ćwiczenia rozluźniające i rozciągające żuchwę, wykonywane zgodnie z instrukcją fizjoterapeuty, który dobierze je indywidualnie do potrzeb Pacjenta;
  • szyny stabilizujące (relaksacyjna płytka podjęzykowa, szyna zwarciowa na noc – wykonywane są przez protetyka stomatologicznego);
  • fizjoterapia – terapia manualna, masaże, terapia punktów spustowych, laseroterapia, elektroterapia, ciepłolecznictwo.

Pamiętaj również o higienie snu, gdyż odpowiednia ilość i jakość snu umożliwia regenerację układu mięśniowego. Dodatkowo zadbaj o redukcję stresu – wybierz najbardziej odpowiadające Ci metody walki ze stresem (np. joga, medytacja, muzykoterapia, trening autogenny).

Źródła
  1. B. Czerwińska-Niezabitowska, M. Kulesa-Mrowiecka, Diagnostyka i leczenie dysfunkcji czaszkowo-żuchwowych w ujęciu holistycznym, Medycyna Praktyczna, Kraków 2016.
  2. J. P. Okeson, K. Grocholewicz (red. wyd. pol.), Leczenie dysfunkcji skroniowo-żuchwowych i zaburzeń zwarcia, Czelej, Lublin 2018.
  3. I. Różyło-Kalinowska, K. Orhan, Obrazowanie stawów skroniowo-żuchwowych, Czelej, Lublin 2022.

Zobacz także

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.

baza zdjec LX (393).JPG
Stomatologia

Czym jest stan zapalny miazgi zęba? Objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Stan zapalny miazgi zęba może mieć różne przyczyny. Najczęściej jednak jest konsekwencją próchnicy. Zazwyczaj towarzyszy mu wiele nieprzyjemnych objawów. Niepodjęcie leczenia może doprowadzić do konieczności usunięcia chorego zęba. Jeśli więc podejrzewasz stan zapalny miazgi zęba, nie zwlekaj i udaj się do stomatologa. Dowiedz się, jakie są objawy stanu zapalnego i jak sobie z nim poradzić.

Leczenie zębów mlecznych.jpeg
Stomatologia

Dlaczego warto leczyć zęby mleczne? Konsekwencje zaniedbań

Po co leczyć zęby, skoro i tak wypadną, prawda? To jest pytanie, które często zadają rodzice. Oczywiście, że zęby wypadną. Ale trzeba pamiętać, że pod mlecznymi zębami rozwijają się zawiązki stałych zębów. Dlatego każdy proces zapalny w mlecznym zębie negatywnie wpływa na zęby stałe. Sprawdź, dlaczego należy leczyć zęby mleczne, jak o nie dbać, kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa.