Staw skroniowo-żuchwowy – objawy i przyczyny dysfunkcji, sposoby leczenia

28.01.2024

Masz trudności z otwieraniem ust? Niepokoją Cię trzaski i ból podczas przeżuwania czy mówienia? To mogą być problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym. Sprawdź, co może je powodować i w jaki sposób przebiega leczenie tych dolegliwości.

Kobieta siedzi na fotelu dentystycznym i uśmiecha się do lekarza

Spis treści

Przyczyny dolegliwości ze strony stawu skroniowo-żuchwowego
Objawy problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym
Do jakiego lekarza zgłosić się z problemami ze stawem skroniowo-żuchwowym?
Jak leczyć staw skroniowo żuchwowy?

Przyczyny dolegliwości ze strony stawu skroniowo-żuchwowego

Można wyróżnić następujące przyczyny dolegliwości ze strony stawu skroniowo-żuchwowego:

  • uraz (np. podczas wypadku samochodowego, uprawiania sportów kontaktowych);
  • zmiany degeneracyjne (mogą być wynikiem np. przeciążenia, uwarunkowań genetycznych);
  • stany zapalne (artropatia łuszczycowa, zesztywniające zapalenie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów);
  • ankyloza (zesztywnienie stawu związane z obecnością m.in. zmian ropnych, zapalnych, pooperacyjnych, nowotworowych);
  • chondromatoza (zaburzenie funkcjonowania błony maziowej stawu);
  • bruksizm (może mieć podłoże psychiczne, ale i somatyczne oraz mieć związek z refluksem żołądkowym lub bezdechem nocnym).

W większości przypadków problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym spowodowane są stresem. Do ich powstania przyczyniają się m.in.: praca umysłowa przy komputerze, narażenie na silne negatywne emocje, nagromadzenie obowiązków, brak umiejętności rozładowywania stresu. Kumulowanie się tych czynników w organizmie powoduje odruchowe zaciskanie lub zgrzytanie zębami. To zaś wyzwala nacisk na staw, w wyniku czego dochodzi do jego degradacji. Problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym mogą być również następstwem braku zęba.

Objawy problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym

W wyniku zaburzeń w stawie skroniowo-żuchwowym dochodzi do pojawienia się szeregu dolegliwości. Początkowo pojawia się dyskomfort, a z czasem ból podczas mówienia, jedzenia czy przełykania śliny. Gdzie boli staw skroniowo-żuchwowy? Ból możesz odczuwać w obrębie żuchwy i skroni. Wraz z rozwojem problemów dolegliwości bólowe nasilają się na tyle, że utrudniają poruszanie szczęką podczas codziennych aktywności.

Objawami zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego są:

  • odpryski szkliwa na zębach;
  • pojedyncze klikanie przy otwieraniu ust;
  • brak możliwości pełnego otwarcia ust;
  • sztywność mięśni twarzy po przebudzeniu;
  • bóle głowy promieniujące do ucha, oka, żuchwy, zębów, szyi, pleców;
  • kłucie w okolicy ucha.

Dowiedz się więcej na temat bólów szyi i głowy w wadach zgryzu.

Stomatolog

Niepodjęcie leczenia wiąże się z dalszym postępem zaburzenia. Objawy rozwijają się i nasilają. Może się pojawić się:

  • szczękościsk;
  • bezsenność;
  • zawroty głowy;
  • szumy uszne;
  • starcie zębów;
  • nadwrażliwość zębów na bodźce zewnętrzne;
  • trzaski w okolicy ucha.

Do jakiego lekarza zgłosić się z problemami ze stawem skroniowo-żuchwowym?

Z uwagi na mnogość i różnorodność objawów towarzyszących dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego możesz mieć problem z wyborem lekarza, do którego powinieneś się zgłosić.

Przy tego typu dolegliwościach wskazana jest konsultacja u stomatologa, który po wstępnej diagnozie rozpocznie leczenie, lub – w razie potrzeby – skieruje Cię do odpowiedniego specjalisty. Może to być chirurg twarzowo-szczękowy, neurolog, laryngolog czy logopeda. Pamiętaj, aby w przypadku pojawienia się niepokojących objawów ze strony stawu skroniowo-żuchwowego jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, żeby uniknąć bolesnych konsekwencji.

Umów się na konsultację: Stomatolog WarszawaStomatolog KrakówStomatolog GdańskStomatolog SzczecinStomatolog Poznań, Stomatolog Katowice

Jak leczyć staw skroniowo żuchwowy?

Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego powinny być leczone tzw. metodami odwracalnymi. Ich zastosowanie nie powinno powodować trwałych zmian zębów lub żuchwy. Należą do nich m.in.:

Chirurg szczękowo-twarzowy

  • farmakoterapia z zastosowaniem środków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym dostępnych bez recepty lub leków na receptę;
  • delikatne ćwiczenia rozluźniające i rozciągające żuchwę, wykonywane zgodnie z instrukcją fizjoterapeuty, który dobierze je indywidualnie do potrzeb Pacjenta;
  • szyny stabilizujące (relaksacyjna płytka podjęzykowa, szyna zwarciowa na noc – wykonywane są przez protetyka stomatologicznego);
  • fizjoterapia – terapia manualna, masaże, terapia punktów spustowych, laseroterapia, elektroterapia, ciepłolecznictwo.

Pamiętaj również o higienie snu, gdyż odpowiednia ilość i jakość snu umożliwia regenerację układu mięśniowego. Dodatkowo zadbaj o redukcję stresu – wybierz najbardziej odpowiadające Ci metody walki ze stresem (np. joga, medytacja, muzykoterapia, trening autogenny).

Źródła
  1. B. Czerwińska-Niezabitowska, M. Kulesa-Mrowiecka, Diagnostyka i leczenie dysfunkcji czaszkowo-żuchwowych w ujęciu holistycznym, Medycyna Praktyczna, Kraków 2016.
  2. J. P. Okeson, K. Grocholewicz (red. wyd. pol.), Leczenie dysfunkcji skroniowo-żuchwowych i zaburzeń zwarcia, Czelej, Lublin 2018.
  3. I. Różyło-Kalinowska, K. Orhan, Obrazowanie stawów skroniowo-żuchwowych, Czelej, Lublin 2022.

Zobacz także

invisalign.jpg
Stomatologia

Leczenie Invisalign vs tradycyjny aparat – czy leczenie różni się ceną

Leczenie wad zgryzu za pomocą zdejmowanych nakładek ortodontycznych staje się coraz popularniejsze. Nic dziwnego – dla Pacjenta oznacza brak ograniczeń w codziennym życiu, a utrzymanie higieny jest o wiele prostsze. Często można jednak usłyszeć opinię, że leczenie jest o wiele droższe od tradycyjnego aparatu – sprawdzamy czy to prawda.

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.