Problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym

01.12.2022

Staw skroniowo-żuchwowy to obszar w okolicy ucha, łączący ruchomą kość żuchwy z nieruchomą kością czaszki. To wyjątkowy staw w organizmie człowieka. Dlaczego? Tak naprawdę to zespół dwóch stawów połączonych jedną kością. Chociaż wykonują różne funkcje ich praca zawsze jest wzajemnie powiązana.

staw skroniowo żuchwowy

Spis treści

Jak zbudowany jest staw skroniowo-żuchwowy
Co się dzieje, gdy staw przestaje działać prawidłowo
Przyczyny problemów
Jak zadbać o zdrowie stawów

Jak zbudowany jest staw skroniowo-żuchwowy

Dodatkowo budowa stawu też wydaje się być unikatowa- tworzą go struktury kostne, chrzęstny krążek stawowy, torebka stawowa ze stabilizującymi ją więzadłami oraz maź stawowa. Każdy z tych elementów pełni określoną rolę:

  • Krążek stawowy znajdujący się pomiędzy kośćmi redukuje siłę nacisku żuchwy w kierunku ucha o 90%.
  •  Maź wytwarzana podczas ruchu stawu nawilża i odżywia otaczające ją struktury.

Harmonia budowy i funkcji stawów skroniowo-żuchwowych, zębów i mięśni umożliwia wykonywanie codziennych czynności takich jak żucie, mowa, połykanie i oddychanie.

Co się dzieje, gdy staw przestaje działać prawidłowo

Co się stanie, gdy ta harmonia zostanie zaburzona? Automatycznie wykonywane podstawowe funkcje życiowe zaczną sprawiać dyskomfort i ból. Mogą najpierw pojawić się niepozorne, dające się ignorować oznaki problemu – takie jak odpryski szkliwa na zębach, lekkie przemieszczenie zębów, pojedyncze klikanie przy otwieraniu ust, sztywność mięśni twarzy po przebudzeniu, bóle głowy, kłucie w okolicy ucha.

Bez kontroli u specjalisty, objawy mogą z czasem się rozwijać i nasilać. Bóle głowy mogą stać się częstsze, bardziej uciążliwe, promieniujące w ucho, oko, żuchwę, zęby, szyję, plecy. Na ból ucha mogą przestać działać leki przeciwbólowe. Może się pojawić się:

Chirurg szczękowo-twarzowy

  • szczękościsk,
  • bezsenność,
  • szumy uszne.

Zęby będą ulegały starciu, mogą być nadwrażliwe na bodźce zewnętrzne, a trzaski w okolicy ucha będą stawały się częstsze i głośniejsze. Tak nasilone objawy będą wymagać długiego i wielospecjalistycznego leczenia.

Przyczyny problemów

U większości pacjentów problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym spowodowane są stresem (wywoływanym ciężką umysłową wielogodzinną pracą przy komputerze, zobowiązaniami kredytowymi, tematem pandemii i wojny), który kumulując się w organizmie człowieka powoduje odruchowe zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi.

Zaciskanie zębów jest groźniejsze w skutkach, ponieważ wyzwalane ogromne siły nacisku doprowadzają do przemieszczania lub niszczenia struktur stawu, bólu mięśni twarzy, ścierania się zębów. Niektóre następstwa bywają nieodwracalne. Ważne jest, aby po zaobserwowaniu u siebie wyżej opisanych objawów zgłosić się na badanie do specjalisty.

Stomatolog

Zgrzytanie zębami może być spowodowane nie tylko stresem, ale również refluksem żołądkowym, bezdechem nocnym lub chorobami pasożytniczymi. Na kontroli u specjalisty, po dobrze zebranym wywiadzie i badaniu będzie można zastosować odpowiednio ukierunkowane leczenie.

Jak zadbać o zdrowie stawów

Chcąc już dziś zadbać o zdrowie swoich stawów skroniowo-żuchwowych, należy pamiętać aby:

  • nie otwierać za szeroko ust ( max. na szerokość 3 palców),
  • nie trzymać w stałym kontakcie zębów, bo stawy lubią ruch,
  • dbać o ilość i jakość snu, gdyż tylko głęboki sen umożliwia pełną regenerację układu mięśniowego, przez wytwarzanie odpowiednich hormonów,
  • stosować różne metody redukcji stresu.

W razie pojawienia się niepokojących objawów trzeba jak najszybciej zgłosić się do specjalisty zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych.

Autor: Lek. Dent. Natalia Kościelska, LUX MED Stomatologia, Wrocław, ul. Fabryczna 6

Zobacz także

invisalign.jpg
Stomatologia

Leczenie Invisalign vs tradycyjny aparat – czy leczenie różni się ceną

Leczenie wad zgryzu za pomocą zdejmowanych nakładek ortodontycznych staje się coraz popularniejsze. Nic dziwnego – dla Pacjenta oznacza brak ograniczeń w codziennym życiu, a utrzymanie higieny jest o wiele prostsze. Często można jednak usłyszeć opinię, że leczenie jest o wiele droższe od tradycyjnego aparatu – sprawdzamy czy to prawda.

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.