Licówki – sposób na piękny uśmiech

Wysoką jakość treści zapewnia LUX MED Stomatologia.

LX Stomatologia.png
04.12.2022

Licówki porcelanowe czy bonding? To pytanie, które na pewno będą sobie (lub swojemu protetykowi) zadawać osoby zainteresowane poprawą estetyki uśmiechu dzięki licówkom. Przygotowaliśmy krótki przewodnik po obu metodach.

fluoryzacja.jpg

Spis treści

Bonding, czyli licówki kompozytowe
Licówki porcelanowe
Porównanie metod

Bonding, czyli licówki kompozytowe

Jest to najszybsza i najtańsza metoda metamorfozy uśmiechu. Zazwyczaj wykonuje się je na jednej wizycie w gabinecie. Dentysta nakłada na każdy ząb materiał kompozytowy w wybranym kolorze – pokrywa w ten sposób wszystkie przebarwienia i formuje nowy kształt zębów. 

Licówki porcelanowe

To metoda nieco bardziej czasochłonna, wymaga co najmniej dwóch wizyt. Na pierwszej wizycie dentysta delikatnie szlifuje zęby – bez obaw, zazwyczaj szlif pod licówki jest bardzo delikatny, bez dużej utraty tkanki zębów. Następnie wykonywany jest wycisk, który wysyłamy do laboratorium, a zęby zostają zabezpieczone licówkami tymczasowymi.
Po tygodniu bądź dwóch, gotowe licówki trafiają do gabinetu i możemy umówić się z Pacjentem na ich zacementowanie. Przyklejamy je specjalnym światłoutwardzalnym klejem i gotowe – można cieszyć się nowym, pięknym uśmiechem.

Porównanie metod

Jak wybrać metodę odpowiedzią dla siebie? Podstawowe różnice między dwiema metodami podsumowaliśmy poniżej:

Protetyka

Licówki porcelanowe

  • Dłuższy czas przygotowania
  • Wyższy koszt
  • Odporne na przebarwienia i matowienie
  • Trwałość na dłużej: 10-15 lat 

Bonding

  • Szybsza procedura
  • Niższy koszt
  • Szybciej się przebarwiają i matowią
  • Częstsza konieczność wymiany, naprawy i polerowania 

Autor: Daria Rowecka, lek. dentysta, protetyk, LUX MED Stomatologia Katowice

Zobacz także

jak czyścić aparat.jpeg
Stomatologia

Jak zachować prawidłową higienę jamy ustnej podczas leczenia aparatem ortodontycznym? Wskazówki

Leczenie ortodontyczne może trwać nawet kilka lat. To okres, w którym zęby przyjmują prawidłowe położenie, ale także – szczególnie w przypadku aparatów stałych – są bardziej narażone na rozwój próchnicy przez obecność elementów aparatu stałego, które mogą utrudniać dostęp dla szczoteczki i innych środków do higieny jamy ustnej. Bakterie gromadzące się w tkankach twardych zębów mogą powodować ubytki, choroby dziąseł czy nieprzyjemny zapach z ust. Sprawdź, jak utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej w trakcie leczenia stałym aparatem ortodontycznym, aby uniknąć tych problemów!

palenie po wyrwaniu zęba.jpeg
Stomatologia

Palenie po wyrwaniu zęba – dlaczego jest szkodliwe?

Po ekstrakcji zęba Pacjent otrzymuje szereg zaleceń, które mają wspierać proces gojenia rany. Wśród nich jest m.in. zakaz palenia papierosów. Ten szkodliwy nałóg może niepotrzebnie wydłużyć czas rekonwalescencji, a dodatkowo zwiększyć ryzyko powstania tzw. suchego zębodołu oraz infekcji. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być konsekwencje palenia po usunięciu zęba i przekonaj się, że naprawdę nie warto tego robić.

wpływ palenia.jpeg
Stomatologia

Jak palenie papierosów wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Palenie tytoniu to powszechny nawyk. Jak wynika z raportu Palenie tytoniu – najważniejszy czynnik zdrowotny, problem dotyczy aż ponad 30% mężczyzn i 27% kobiet w Polsce [5]. Tytoń nie tylko uzależnia i powoduje choroby płuc, ale także ma wpływ na zdrowie i estetykę zębów. Sprawdź, z jakimi problemami stomatologicznymi najczęściej zmagają się palacze.

Wszystkie artykuły i poradniki