Licówki – sposób na piękny uśmiech

04.12.2022

Licówki porcelanowe czy bonding? To pytanie, które na pewno będą sobie (lub swojemu protetykowi) zadawać osoby zainteresowane poprawą estetyki uśmiechu dzięki licówkom. Przygotowaliśmy krótki przewodnik po obu metodach.

fluoryzacja.jpg

Spis treści

Bonding, czyli licówki kompozytowe
Licówki porcelanowe
Porównanie metod

Bonding, czyli licówki kompozytowe

Jest to najszybsza i najtańsza metoda metamorfozy uśmiechu. Zazwyczaj wykonuje się je na jednej wizycie w gabinecie. Dentysta nakłada na każdy ząb materiał kompozytowy w wybranym kolorze – pokrywa w ten sposób wszystkie przebarwienia i formuje nowy kształt zębów. 

Licówki porcelanowe

To metoda nieco bardziej czasochłonna, wymaga co najmniej dwóch wizyt. Na pierwszej wizycie dentysta delikatnie szlifuje zęby – bez obaw, zazwyczaj szlif pod licówki jest bardzo delikatny, bez dużej utraty tkanki zębów. Następnie wykonywany jest wycisk, który wysyłamy do laboratorium, a zęby zostają zabezpieczone licówkami tymczasowymi.
Po tygodniu bądź dwóch, gotowe licówki trafiają do gabinetu i możemy umówić się z Pacjentem na ich zacementowanie. Przyklejamy je specjalnym światłoutwardzalnym klejem i gotowe – można cieszyć się nowym, pięknym uśmiechem.

Porównanie metod

Jak wybrać metodę odpowiedzią dla siebie? Podstawowe różnice między dwiema metodami podsumowaliśmy poniżej:

Protetyka

Licówki porcelanowe

  • Dłuższy czas przygotowania
  • Wyższy koszt
  • Odporne na przebarwienia i matowienie
  • Trwałość na dłużej: 10-15 lat 

Bonding

  • Szybsza procedura
  • Niższy koszt
  • Szybciej się przebarwiają i matowią
  • Częstsza konieczność wymiany, naprawy i polerowania 

Autor: Daria Rowecka, lek. dentysta, protetyk, LUX MED Stomatologia Katowice

Zobacz także

invisalign.jpg
Stomatologia

Leczenie Invisalign vs tradycyjny aparat – czy leczenie różni się ceną

Leczenie wad zgryzu za pomocą zdejmowanych nakładek ortodontycznych staje się coraz popularniejsze. Nic dziwnego – dla Pacjenta oznacza brak ograniczeń w codziennym życiu, a utrzymanie higieny jest o wiele prostsze. Często można jednak usłyszeć opinię, że leczenie jest o wiele droższe od tradycyjnego aparatu – sprawdzamy czy to prawda.

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.