Komu może pomóc lekarz protetyk?

Wielu osobom wydaje się, że leczenie protetyczne jest przeznaczone wyłącznie dla seniorów. Słowa protetyk i proteza kojarzą wyłącznie ze sztuczną szczęką zanurzoną w wodzie w szklance stojącej na szafce nocnej, odstraszając ludzi w sile wieku. Tymczasem leczenie protetyczne ma różne oblicza i może okazać się potrzebne niezależnie od naszego numeru PESEL. Niejednokrotnie leczenie zachowawcze musi być połączone z leczeniem protetycznym.

Protetyka stomatologiczna

Spis treści

Protezy stałe
Protezy ruchome
Pomoc implantologa

Protezy stałe

Rozróżniamy dwa typy protez: stałe i ruchome. Proteza stała to między innymi koronka – czyli korona protetyczna, która może być zamocowana na wkładzie koronowo-korzeniowym bądź bezpośrednio na oszlifowanym własnym zębie. Protezą stałą może być również mostek – czyli most protetyczny, który tak jak prawdziwy most ma filary i przęsło. Stosujemy takiego typu uzupełnienie, gdy mamy pojedyncze braki zębowe.

Leczenie protetyczne budzi wśród Pacjentów emocje, ale nie ma powodów do obaw. Uzupełnienia są estetyczne i co najważniejsze, pozwalają nam na prawidłowe funkcjonowanie. Nie tylko przywracają estetykę uśmiechu, ale również właściwą pracę narządu żucia.

Protetyka

Ważne! Braki zębowe powinny być uzupełniane jak najszybciej. Każdy ząb jest bardzo ważny dla ochrony pozostałych, aby zapobiec ich przesunięciom i nadmiernym przeciążeniom. Przy braku większej liczby zębów pozostałe muszą przejąć ich funkcję. Cierpi na tym także układ pokarmowy – pożywienie jest niedokładnie gryzione, co nadmiernie obciąża żołądek.

Protezy ruchome

Kolejnym rozwiązaniem są protezy ruchome, niestety już nie tak estetyczne i komfortowe. Wykonane mogą być z akrylu imitującego błonę śluzową dziąsła. Z tego samego materiału nadbudowane są zęby dobrane w odpowiednim odcieniu do własnych. Protezy mają klamry utrzymujące je w miejscu.

W przypadku gdy dobieramy protezę dla osoby, która nie ma już własnych zębów (do tego może dojść na skutek braku odpowiedniej higieny, zaniechania wizyt u stomatologa i leczenia zębów oraz chorób przyzębia – paradontozy), zadanie protetyka jest mocno utrudnione, a przebieg leczenia zależy od warunków w jamie ustnej. Podczas wykonywania pracy protetycznej lekarz bierze pod uwagę przede wszystkim warunki anatomiczne (wyrostki zębodołowe), które w sposób bezpośredni wpłyną na to, jak proteza będzie się trzymała.

Ważne! Im później udamy się do protetyka, tym trudniejsze będzie miał on zadanie, by sprostać naszym oczekiwaniom.

Pomoc implantologa

Implantologia

Możliwości w uzupełnieniu krępujących braków zębowych nie kończą się jednak jedynie na drzwiach gabinetu protetyka. Implantologia umożliwia uzupełnienie braków zębowych przy pomocy implantu, który zastępuje nasz własny ząb. Po wszczepieniu i po odpowiednim czasie gojenia możemy na takim implancie umieścić. W bardziej złożonych przypadkach możemy stworzyć kilka filarów z implantów pod dużą odbudowę protetyczną – zamieniamy protezę ruchomą na solidne uzupełnienie protetyczne bez ryzyka krępującej wpadki.

Nowoczesne technologie pozwalają na odtworzenie naszego narządu żucia na tyle dokładnie, że często możemy się cieszyć piękniejszym uśmiechem niż przed zabiegami. Co więcej, piękny uśmiech jest na każdą kieszeń. Wielość dostępnych materiałów i technologii pozwala nam na wybór najlepszego rozwiązania.

 

Autor: lek. stom. Anna Klukowska

Zobacz także

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.