Rodzaje protez zębowych – czym się różnią?
Bardzo często zdarza się, że osoby, które muszą wykonać protezę zębów, stoją przed dylematem – którą wybrać? Istnieje wiele typów protez zębowych, dlatego wybór nie jest prosty. Różnią się one zarówno formą mocowania, jak i materiałem wykonania. Mogą mieć także różne zastosowanie: od protez tymczasowych po protezy wykonane jako stała odbudowa protetyczna. Sprawdź, jakie są rodzaje protez zębowych i czym kierować się przy ich wyborze.

Spis treści
Czym są protezy zębowe?
Protezy zębowe to jedno z rozwiązań protetycznych wykonywanych w celu odbudowania utraconych zębów. Służą zarówno do odbudowy pojedynczych braków, jak i przy całkowitym bezzębiu. Ich zadaniem jest odtworzenie brakujących zębów oraz funkcji zgryzowych. To nie tylko poprawa estetyki uśmiechu, ale przede wszystkim poprawa funkcjonalności, ponieważ brak nawet pojedynczego zęba ma wpływ na funkcjonowanie aparatu żucia jak i całego organizmu.
W zależności od tego, jakie ma być ich zastosowanie, protetyk może zaproponować kilka dostępnych rozwiązań dostosowanych do potrzeb i preferencji pacjenta. Mogą z nich korzystać osoby w każdym wieku, dlatego istnieje tak wiele rodzajów protez zębowych. Nie muszą już kojarzyć się ze sztuczną szczęką umieszczoną w szklance przy łóżku. Współczesna stomatologia oferuje pacjentom dużo bardziej zaawansowane rozwiązania, które mogą również posłużyć jako stała odbudowa protetyczna.
Jakie są rodzaje protez zębowych?
Rozróżniamy dwa główne typy protez zębowych: stałe i ruchome. Protezy stałe i protezy ruchome różnią się nie tylko systemem mocowania w jamie ustnej, ale również materiałem, z którego są wykonane. Decyzję co do wyboru protezy najlepiej jest podjąć po konsultacji z protetykiem i chirurgiem, którzy ocenią warunki panujące w jamie ustnej i pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb.
Protezy stałe
Protezy zębowe stałe, jak sama nazwa wskazuje, mocowane są w jamie ustnej na stałe. Oznacza to, że pacjent nie może wyjąć ich wyjąć samodzielnie w domu. Jedyną możliwością ich wyjęcia jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Protezy zębowe mocowane na stałe nie muszą też oznaczać konieczności uzupełniania wszystkich braków zębowych. Mogą to być również pojedyncze brakujące zęby lub odbudowa zniszczonych zębów.
Proteza stała to między innymi koronka – czyli korona protetyczna, która może być zamocowana na wkładzie koronowo-korzeniowym bądź bezpośrednio na oszlifowanym własnym zębie. Jest to rozwiązanie dla osób, które mają własny korzeń zęba, jednak jego pozostała część jest na tyle zniszczona, że nie można jej odbudować za pomocą kompozytu. Wówczas stomatolog może zaproponować stałą protezę zębową – koronę wykonaną z akrylu, porcelany lub tlenku cyrkonu.
Protezą stałą może być również mostek – czyli most protetyczny, który tak jak prawdziwy most ma filary i przęsło. Stosujemy takiego typu uzupełnienie, gdy mamy pojedyncze braki zębowe. Most protetyczny osadzany jest na stałe na dwóch sąsiadujących ze sobą zębach ( filarach) tworząc protezę zębową stałą tak aby uzupełnić braki ( przęsło ) . Minusem tego rozwiązania jest konieczność oszlifowania często zdrowych zębów, na których ma się konstrukcja opierać. Jest to jednak zdecydowanie szybsze i tańsze rozwiązanie niż np. wszczepienie implantu w miejscu brakującego zęba.
Protezy ruchome
Kolejnym rodzajem protez zębowych są protezy ruchome, niestety już nie tak estetyczne i komfortowe jak te stałe. Wykonane mogą być z akrylu imitującego błonę śluzową dziąsła czy metalu. Do podstawy protezy nadbudowane są zęby dobrane w odpowiednim kolorze do własnych. W przypadku protez częściowych mają dodatkowo zamocowane klamry utrzymujące je w miejscu.
Ruchome protezy zębowe mogą być wykonane jako praca tymczasowa lub ostateczna odbudowa protetyczna. Sprawdzają się zarówno w przypadku pojedynczych braków zębowych, jak i przy całkowitym bezzębiu. W przypadku gdy dobieramy protezę dla osoby, która nie ma już własnych zębów (do tego może dojść na skutek braku odpowiedniej higieny, zaniechania wizyt u stomatologa i leczenia zębów oraz chorób przyzębia – paradontozy), zadanie protetyka jest mocno utrudnione, a przebieg leczenia zależy od warunków w jamie ustnej. Podczas wykonywania pracy protetycznej lekarz bierze pod uwagę przede wszystkim warunki anatomiczne (wyrostki zębodołowe), które w sposób bezpośredni wpłyną na to, jak proteza będzie się trzymała.
Protezy ruchome wykonywane są z różnych materiałów, aby jak najlepiej odwzorować własne zęby i przywrócić estetykę uśmiechu. Wyróżniamy m.in. następujące rodzaje protez zębowych ruchomych:
- protezy ruchome akrylowe – jedno z najpopularniejszych rozwiązań, aby odbudować zęby i poprawić proporcje twarzy, która zmienia się w wyniku utraty zębów. Ma wygląd zbliżony do własnych zębów i dziąseł, delikatnie wypełnia również przestrzenie między kością a błoną śluzową policzków; przy dłuższym użytkowaniu może powodować zanik kości,
- protezy ruchome akronowe – w porównaniu z protezą akrylową jest dużo lżejsza i cieńsza. Nie można jej stosować przy bezzębiu – pacjent musi posiadać kilka własnych zębów ze względu na to, że konieczne jest wykonanie klamry; przy dłuższym użytkowaniu może prowadzić do zaniku wyrostka zębodołowego, więc istnieje ryzyko częstej wymiany protezy na nową,
- protezy ruchome acetalowe – wykonane są z półelastycznego materiału, nie uciskają śluzówki i są dobrym rozwiązaniem dla pacjentów z alergią na metal. Nie powodują również zaników kości; minusem jest konieczność posiadania przynajmniej dwóch własnych zębów w szczęce lub żuchwie, stanowiące filary, na których mocowane są klamry w kolorze zęba,
- protezy ruchome szkieletowe – wykonane są z metalowej podbudowy, na której osadzone są elementy akrylowe. Plusem jest bardzo mała płyta na podniebieniu, co jest szczególnie istotne dla pacjentów z dużym odruchem wymiotnym; niestety można ją wykonać jedynie u osób, które posiadają chociaż kilka własnych zębów.
Ważne! Im później udamy się do protetyka, tym trudniejsze będzie miał on zadanie, by sprostać naszym oczekiwaniom.
Jaki typ protezy zębowej wybrać?
Dobór protezy zębowej i jej rodzaju zależny jest od wielu czynników. Na szczęście współczesna stomatologia oferuje wiele różnych rozwiązań dostosowanych do potrzeb i preferencji pacjenta. Należy pamiętać, że estetyka to nie wszystko i warto wziąć pod uwagę również inne aspekty, takie jak:
- stan uzębienia: liczba brakujących zębów, stan zębów filarowych, stan kości i dziąseł,
- stan zdrowia ogólnego: alergie, choroby ogólnoustrojowe itp.,
- styl życia: aktywność fizyczna, nawyki żywieniowe,
- preferencje estetyczne: kolor, kształt zębów,
- budżet: protezy różnią się ceną w zależności od rodzaju i materiałów.
Najlepiej skonsultować się ze stomatologiem, który po badaniu i analizie indywidualnych potrzeb doradzi najlepsze rozwiązanie. Warto omówić wszystkie dostępne opcje, zapytać o wady i zalety każdego rozwiązania oraz o koszty leczenia.
Zadbaj o piękny i zdrowy uśmiech z Pakietem Protetycznym LUX MED.
Pomoc implantologa
Możliwości w uzupełnieniu krępujących braków zębowych nie kończą się jednak jedynie na drzwiach gabinetu protetyka. Implantologia umożliwia uzupełnienie braków zębowych przy pomocy implantu, który zastępuje nasz własny ząb. Po wszczepieniu i po odpowiednim czasie gojenia możemy na takim implancie umieścić koronę protetyczną . W bardziej złożonych przypadkach możemy stworzyć kilka filarów z implantów pod dużą odbudowę protetyczną – zamieniamy protezę ruchomą na solidne uzupełnienie protetyczne bez ryzyka krępującej wpadki.
Nowoczesne technologie pozwalają na odtworzenie naszego narządu żucia na tyle dokładnie, że często możemy się cieszyć piękniejszym uśmiechem niż przed zabiegami. Co więcej, estetyczny uśmiech jest na każdą kieszeń. Wielość dostępnych materiałów i technologii pozwala nam na wybór najlepszego rozwiązania.
Ważne! Braki zębowe powinny być uzupełniane jak najszybciej. Każdy ząb jest bardzo ważny dla ochrony pozostałych, aby zapobiec ich przesunięciom i nadmiernym przeciążeniom. Przy braku większej liczby zębów pozostałe muszą przejąć ich funkcję. Cierpi na tym także układ pokarmowy – pożywienie jest niedokładnie gryzione, co nadmiernie obciąża żołądek.