Jak wygląda usunięcie zaćmy? Informacje dla Pacjenta

03.06.2024

Zaćma jest jednym z najczęściej występujących obecnie schorzeń oczu. Wśród jej objawów wymienia się przede wszystkim utratę ostrości widzenia, pogorszenie wzroku w porze nocnej czy widzenie podwójne. Na zabieg usunięcia zaćmy warto zdecydować się jeszcze w początkowej fazie jej rozwoju, aby uchronić się przed całkowitą ślepotą. Jak przebiega procedura i czy trzeba się do niej specjalnie przygotować? Wyjaśniamy. 

Mavit101370336-1.jpg

Spis treści

Wizyta kwalifikacyjna do operacji zaćmy 
Przygotowanie Pacjenta w dniu zabiegu usunięcia zaćmy
Jak działają krople przed operacją zaćmy?
Zalecenia dla pacjenta po zabiegu

Wizyta kwalifikacyjna do operacji zaćmy 

W trakcie kwalifikacji do operacji zaćmy wykonywanych jest szereg badań, które pozwalają ocenić aktualny stan zdrowia pacjenta i maksymalnie zadbać o jego bezpieczeństwo. Wiele osób, słysząc diagnozę, obawia się zabiegu. Niesłusznie. Obecnie Pacjentom podaje się krople znieczulające przed operacją usunięcia zaćmy krople przed operacją zaćmy. Redukują one dyskomfort podczas zabiegu. Zanim jednak to nastąpi, przeprowadzane są następujące konsultacje:

  • diagnoza choroby,
  • podstawowe badania okulistyczne (komputerowe badanie wzroku, pomiar ciśnienia metodą bezkontaktową, pachymetria, badanie ostrości wzroku)
  • biometria (wyliczenie mocy sztucznej soczewki na podstawie długości gałki ocznej i głębokości komory oka),
  • konsultacja okulistyczna oraz anestezjologiczna

Po przeprowadzonej kwalifikacji do zabiegu usunięcia zaćmy u Koordynatora Opieki Szpitalnej ustalany jest termin konsultacji anestezjologicznej oraz data operacji. W tym przypadku również należy wykonać niezbędne badania. Można je przeprowadzić zarówno w LUX MED Szpital MAVIT w Warszawie, jak i w Katowicach. 

Pacjent zakwalifikowany do operacji zaćmy powinien wykonać: 

  • badania krwi (morfologia, poziom glukozy, jonogram – sód i potas, APTT)
  • EKG

Dodatkowo Pacjent  powinien zabrać ze sobą wypełnioną Listę Przyjmowanych Przez Pacjenta Leków oraz karty informacyjne z leczenia szpitalnego.

Przygotowanie Pacjenta w dniu zabiegu usunięcia zaćmy

Zabieg usunięcia zaćmy nie wymaga specjalnych przygotowań. Warto jednak stosować się do zaleceń lekarza, aby procedura przebiegła pomyślnie i sprawnie. Najważniejsze jest wykonanie wszystkich kompleksowych badań, które zostały wymienione powyżej. 

Operacja zaćmy jest przeprowadzana jednego dnia, co oznacza, że pacjent może wrócić do domu po kilku godzinach, jeśli tylko pozwala na to jego stan po zabiegu. W ramach usuwania zaćmy nie jest zatem potrzebna hospitalizacja. 

O czym zatem pamiętać, aby procedura była jak najbardziej komfortowa? Pacjent zakwalifikowany do operacji zaćmy w jej dniu powinien:

Umów się na zabieg usunięcia zaćmy w CM Mavit

  • przyjąć leki ogólne, według zaleceń anestezjologa,
  • zjeść lekki posiłek – do godziny wyznaczonej przez lekarza anestezjologa,
  • nie pić alkoholu, kawy ani innych napojów z kofeiną,
  • wziąć ciepły prysznic/kąpiel. Umyć włosy, ponieważ po zabiegu nie można narażać zoperowanego oka na kontakt z wodą i detergentami,
  • nie stosować makijażu, nie zakładać biżuterii,
  • założyć wygodne ubranie,
  • zabrać ze sobą piżamę lub dres i kapcie,
  • wziąć ze sobą coś do jedzenia (kanapkę, owoc) – planowo pobyt w LUX MED Szpital MAVIT potrwa od 3 do 4 godzin,
  • zaplanować bezpieczny powrót do domu – w obecności osoby towarzyszącej.

Zabieg usunięcia zaćmy wykonywany jest na bloku operacyjnym z zastosowaniem znieczulenia miejscowego – kropelkowego – wspomaganego lekami przeciwbólowymi i uspokajającymi. Procedura trwa około 10–15 minut.

Jak działają krople przed operacją zaćmy?

Operacja zaćmy opiera się na metodzie fakoemulsyfikacji. Jej przebieg i rezultaty w dużej mierze są uzależnione już od samego przygotowania. Aby zmniejszyć u pacjenta dyskomfort związany z zabiegiem, podaje się krople przed operacją zaćmy. To środek znieczulający miejscowo, który często jest wspomagany lepkim płynem pogłębiającym ich działanie. W niektórych przypadkach (np. gdy pacjent z różnych przyczyn ma trudności z dłuższym przebywaniem w fotelu zabiegowym) lekarz może zalecić pełną narkozę, jednak nie są to częste praktyki. 

Po zaaplikowaniu kropli przed operacją zaćmy skóra wokół oka jest precyzyjnie oczyszczana i odkażana. W tym celu stosuje się odpowiedni środek antyseptyczny. Obszar operacyjny zostaje także zabezpieczony poprzez zasłonięcie rzęs i przytrzymanie powiek za pomocą rozwórki. Kolejnym krokiem jest przystąpienie do zabiegu usunięcia zaćmy. 

Zalecenia dla pacjenta po zabiegu

Rekonwalescencja po operacji zaćmy polega przede wszystkim na regeneracji i gojeniu się rogówki, a także na stopniowej poprawie ostrości widzenia. Pierwsze godziny są kluczowe w powrocie do zdrowia i pozwala zminimalizować ryzyko powikłań. Po usunięciu zaćmy Pacjent pozostaje zatem w Centrum do momentu podjęcia przez lekarza decyzji, że może bezpiecznie opuścić szpital. W pierwszych 24 godzinach po zabiegu konieczne jest przeprowadzenie badania kontrolnego. Lekarz podaje także listę zaleceń, terminy wizyt u okulisty oraz instrukcje stosowania przepisanych kropli do oczu. Specjalista założy także specjalny opatrunek na oko i powie, kiedy można go zdjąć. Osoba operowana może samodzielnie chodzić, wykonywać podstawowe czynności już po upływie kilku godzin od zabiegu usunięcia zaćmy. Kilka dni po operacji możliwy jest powrót do wcześniejszego trybu życia, z ograniczeniem dużego wysiłku fizycznego, schylania się i pływania.

Przeczytaj także: Zaburzenia widzenia – o czym mogą świadczyć?

Zobacz także

laser_baner.jpg
OkulistykaSzpital Mavit

Nowoczesny laser mikropulsowy w LUX MED Szpital MAVIT w Warszawie

W LUX MED Szpital MAVIT na warszawskich bielanach przy ul. Podleśnej 61 pojawił się nowoczesny laser mikropulsowy służący do fotokoagulacji siatkówki.

Mavit313533314-1.jpg
Szpital MavitZdrowie na co dzieńOkulistyka

Leczenie wysiękowej postaci AMD

Najlepsze wyniki leczenia uzyskuje się, stosując dogałkowe iniekcje leków hamujących rozwój AMD.

Na-czym-polega-usuwanie-metow-z-oka.jpg
OkulistykaSzpital Mavit

Na czym polega usuwanie mętów z oka?

Usuwanie mętów z ciała szklistego oka to zabieg znacznie poprawiający komfort życia pacjentów z tym problemem okulistycznym. Są to zwykle osoby, które uskarżają się na trwałe, ruchome cienie obecne w polu ich widzenia. Nieinwazyjne i bezbolesne leczenie witreolizą laserową przynosi trwałe efekty i jest realizowane w pełni profesjonalnie w specjalistycznych placówkach.