Fluoryzacja – co to za zabieg? Wskazania i przebieg

18.03.2024

Fluoryzacja jest jednym z głównych zabiegów higienizacyjnych. Polega na aplikowaniu na oczyszczoną powierzchnię zęba preparatów z fluorem. W skutek tego dochodzi do wzmocnienia szkliwa i uodpornienia zębów na próchnicę. Dowiedz się więcej na ten temat.

Uśmiechnięta higienistka stomatologiczna podczas leczenia pacjenta

Spis treści

Fluoryzacja zębów – co to za zabieg?
Wskazania do zabiegu fluoryzacji
Czy warto wykonywać fluoryzację zębów?
Jak często przeprowadzać zabieg fluoryzacji?
Zalecenia po zabiegu fluoryzacji

Fluoryzacja zębów – co to za zabieg?

Fluoryzacja to zabieg, do którego wykonania wykorzystuje się preparaty zawierające związki fluoru. Wstępem do fluoryzacji jest dokładne oczyszczanie zębów. Zależnie od potrzeb może to być intensywne szczotkowanie, ale najczęciej są to skaling i piaskowanie. Następnie specjalista nakłada preparaty zawierające fluor. Mogą to być żele, lakiery i pianki. W przypadku żelu i lakieru aplikuje cienką warstwę, która utrzymuje się na zębach przez kilka godzin. W tym czasie uwalnia jony fluorkowe do szkliwa. Pianki nakłada się na zęby na kilka minut przy użyciu specjalnych łyżek. Pozostałości pianki należy dokładnie wypłukać. Te tzw. egzogenne, czyli miejscowe / zewnętrzne, metody fluoryzacji są najlepiej udokumentowanym naukowo profilaktycznym działaniem przeciw chorobie próchnicowej zębów.

Profilaktyka stomatologiczna i higienizacja

Fluor dostarczasz na co dzień do organizmu razem z pożywieniem i wodą. Do produktów szczególnie bogatych w ten pierwiastek należą: ryż, wątróbka, rośliny strączkowe, cielęcina. To tzw. endogenna fluoryzacja. W niektórych przypadkach może być konieczne stosowanie doustnych kropel czy tabletek. Są one zalecane:

  • u dzieci z astmą oskrzelową w przypadku istnienia przeciwwskazań do aplikacji miejscowej środków z fluorem,
  • u dzieci po 3. roku życia z wysokim ryzykiem wystąpienia próchnicy przy zawartości fluoru w wodzie pitnej poniżej 0,3 mg/l,
  • u dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.

Wskazania do zabiegu fluoryzacji

Głównym wskazaniem do fluoryzacji zębów jest profilaktyka próchnicy. Zabieg ten pomaga również w walce z początkowym stadium choroby próchnicowej. Doskonale sprawdza się w przypadku tzw. białych plam na zębach, które świadczą o działaniu chorobotwórczych bakterii. Fluoryzacja z uwagi na zdolności remineralizacji szkliwa, czyli odtwarzania niewielkich jego uszkodzeń, polecana jest przy mikroubytkach. Powinna być wykonana zawsze po zabiegach higienizacyjnych – piaskowaniu i skalingu.

Czy warto wykonywać fluoryzację zębów?

Fluoryzacja zębów to zabieg, który przynosi wiele korzyści. Wpływa nie tylko na zdrowie jamy ustnej, ale i na poprawę wyglądu uzębienia. Fluor wzmacnia szkliwo, a tym samym podnosi jego odporność na powstanie zmian próchnicowych. Zmniejsza też populację bakterii odpowiedzialnych za próchnicę i odkładanie się płytki bakteryjnej na powierzchni zębów.

Stomatolog

Fluoryzacja, poprawia stan szkliwa. Poza tym zmniejsza nadwrażliwość pozabiegową po piaskowaniu i skalingu. Zabieg ten przyczynia się do hamowania procesu demineralizacji (utraty minerałów – pierwszego etapu powstawania ubytku próchnicowego) oraz wspomaga remineralizację (naturalną naprawę szkliwa). Fluoryzacja normalizuje też pH w jamie ustnej, łagodzi nadwrażliwość szyjek zębowych – ból spowodowany odsłanianiem dolnych partii zębów.

Przeczytaj również: Piaskowanie (higienizacja zębów)

Jak często przeprowadzać zabieg fluoryzacji?

Częstotliwość wykonywania zabiegu powinna być dostosowana do stanu zębów. Nie sposób zatem jednoznacznie odpowiedzieć, co jaki czas powinno się go przeprowadzać. To kwestia indywidualna. Standardowo u osób dorosłych stomatolog zaleca fluoryzację 2 razy do roku. U dzieci powinna być ona przeprowadzana średnio co 4 miesiące. Czas to może się zmieniać w zależności od stanu zębów. W niektórych przypadkach jest to ustalane indywidualnie.

Możesz uzupełniać specjalistyczną profilaktykę domowymi sposobami, wykorzystując do tego dostępne w sprzedaży m.in.: pasty do zębów z fluorem, płukanki, żele, nici dentystyczne. Skonsultuj ich użycie ze specjalistą, który pomoże Ci wybrać produkt najbardziej odpowiedni dla Ciebie. Pamiętaj, że poszczególne preparaty mają różny poziom fluoru, który powinien być dostosowany do wieku i poziomu ryzyka próchnicy.

Dowiedz się, czym jest stomatologia zachowawcza i jakie zabieg przeprowadzane są w jej ramach.

Zalecenia po zabiegu fluoryzacji

Jeśli przeprowadzono u Ciebie fluoryzację, to przez 1 godzinę po zabiegu nie jedz i nie pij. Do końca dnia unikaj produktów kwaśnych, o lepkiej konsystencji, ostrych, słonych, mocno schłodzonych oraz nie pij alkoholu. Przez 12–24 godziny nie pal papierosów i nie żuj gumy. Pamiętaj, że możesz myć zęby normalnie po jedzeniu, o ile nałożono Ci lakier fluorowy. W przypadku pianki lub żelu powstrzymaj się z myciem zębów po fluoryzacji do wieczora. Jeśli zabieg przeprowadzany był późnym popołudniem, to lepiej wstrzymać się ze szczotkowaniem zębów na noc. Przestrzegając zaleceń, zapewnisz zębom odpowiednio długie wchłanianie fluoru, a tym samym jego efektywność.

Źródła
  1. U. Kaczmarek, T. Jackowska, M. Mielnik-Błaszczak i wsp., Indywidualna profilaktyka fluorkowa u dzieci i młodzieży – rekomendacje polskich ekspertów, „Nowa Stomatologia” 2019, nr 2, s. 70–85.
  2. A. Kopeć, I. Brukwicka, B. Błaszczak i wsp., Profilaktyka domowa i specjalistyczna jamy ustnej, „Journal of Clinical Healthcare” 2017, nr 1, s. 10–14.

Zobacz także

invisalign.jpg
Stomatologia

Leczenie Invisalign vs tradycyjny aparat – czy leczenie różni się ceną

Leczenie wad zgryzu za pomocą zdejmowanych nakładek ortodontycznych staje się coraz popularniejsze. Nic dziwnego – dla Pacjenta oznacza brak ograniczeń w codziennym życiu, a utrzymanie higieny jest o wiele prostsze. Często można jednak usłyszeć opinię, że leczenie jest o wiele droższe od tradycyjnego aparatu – sprawdzamy czy to prawda.

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.