Czym są fobie, jakie są ich rodzaje i metody leczenia?

13.07.2023

Statystyki wykazują, że od 7 do 9 proc. społeczeństwa w Polsce cierpi na różnego rodzaju fobie, a jeszcze więcej na zaburzenia nerwicowe. Jakie są przyczyny i objawy fobii? W jaki sposób sobie z nimi poradzić? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.

czym-sa-fobie-jakie-sa-ich-rodzaje-i-metody-leczenia.jpg

Spis treści

Czym jest fobia?
Jakie mogą być fobie? Najpopularniejsze rodzaje
Jaka jest najczęstsza fobia u ludzi?
Z czego bierze się fobia? Przyczyny
Objawy fobii
Leczenie fobii

Czym jest fobia?

Fobia jest definiowana najczęściej jako reakcja lękowa, pojawiająca się w kontakcie z konkretnymi bodźcami lub sytuacjami. Lęk, występujący u danej osoby, jest niewspółmierny do zagrożenia, a dodatkowo powoduje wiele specyficznych reakcji fizjologicznych i wywołuje nadmierne poczucie strachu.

Dobrze wiedzieć o tym, że fobie dotyczą przeróżnych obiektów, a więc zarówno zwierząt, jak i zjawisk, a także miejsc, ludzi i sytuacji. U niektórych osób występuje więcej niż jedna fobia. Teoretycznie lęk może być związany z każdym obiektem, jednak pewne rodzaje fobii są bardziej popularne niż inne.

Zobacz też: Jak radzić sobie z lękiem?

Jakie mogą być fobie? Najpopularniejsze rodzaje

Można wyróżnić trzy główne typy fobii:

  • społeczne, dotyczące relacji z innymi ludźmi, kontaktów z nimi;
  • specyficzne, które odnoszą się do konkretnych obiektów;
  • sytuacyjne, które dotyczą sytuacji czy też miejsc, takich jak środki transportu, windy, zamknięte pomieszczenia itp.

Każdy z tych trzech typów fobii mieści w sobie szeroki zbiór różnych rodzajów lęków, odnoszących się do konkretnych zdarzeń, obiektów czy sytuacji.

Jaka jest najczęstsza fobia u ludzi?

Bardzo trudno jednoznacznie stwierdzić, która fobia występuje najczęściej u ludzi, ponieważ nie ma dokładnych statystyk. Dodatkowo bardzo duża część społeczeństwa cierpi na fobie, ale nigdzie się z nimi nie zgłasza i nie próbuje leczyć swojego lęku.

Fobia społeczna jest jedną z najczęściej występujących we współczesnym świecie. Cechuje się nadmiernym lękiem i nieśmiałością, a także napięciem w kontaktach społecznych. Może odnosić się do lęku przed obcymi ludźmi, tłumami, wystąpieniami publicznymi, a nawet wychodzeniem z domu. Osoby cierpiące na fobię społeczną mogą mieć nadmiernie utrudnione funkcjonowanie, ponieważ obawiają się spotkań towarzyskich, opuszczania domu. Jednym z rodzajów fobii społecznej jest lęk przed szkołą, który dotyczy dzieci i nastolatków. W takim przypadku powrót do szkoły, na przykład po wakacjach lub chorobie, może wywoływać nadmierny lęk i niepokój, a także wiele reakcji somatycznych organizmu.

Do innych popularnych rodzajów fobii należą:

  • klaustrofobia – lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami;
  • arachnofobia – obawa przed pająkami;
  • karcinofobia – lęk przed rakiem;
  • mysofobia – obawa, że można się zabrudzić;
  • akrofobia – lęk wysokości;
  • kynofobia – lęk przed psami.

Istnieje wiele innych rodzajów fobii, ponieważ zjawisko to może odnosić się praktycznie do każdego obiektu, miejsca czy sytuacji.

Sprawdź także w naszym artykule, czym jest kompulsywne objadanie się.

Z czego bierze się fobia? Przyczyny

Fobia może być spowodowana wieloma różnymi czynnikami, a do najpopularniejszych przyczyn można zakwalifikować:

Psychoterapia indywidualna

  • nieprawidłowe funkcjonowanie niektórych obszarów mózgu, a więc tych odpowiadających za reakcje lękowe;
  • czynniki genetyczne, a więc dziedziczenie skłonności do fobii lub też szerzej pojętego lęku;
  • czynniki sytuacyjne, związane z uczeniem się i doświadczeniami.

To właśnie ten ostatni element, a więc uczenie się pewnych sytuacji i zdobywanie doświadczeń (w tym kontekście negatywnych) jest bardzo częstą przyczyną fobii. Świetnym przykładem jest tutaj sytuacja, w której dziecko zostało pogryzione przez psa. Niestety doświadczenie to było na tyle trudne i nieprzyjemne, że dziecko zaczęło obawiać się nie tylko tego jednego psa, lecz także innych. Konsekwencją jest kynofobia w życiu dorosłym, a więc unikanie psów, przechodzenie na drugą stronę ulicy, gdy się je zobaczy, a nawet ucieczka przed psami. Z lękiem tym można oczywiście walczyć i go leczyć. W tym wypadku nie wystarczy samo pozytywne myślenie, ponieważ kluczowe jest przyzwyczajenie swojego organizmu do danego bodźca i wyeliminowanie silnego lęku.

Objawy fobii

Symptomy fobii są dosyć charakterystyczne i występują zwykle w kontakcie z daną sytuacją, bodźcem, miejscem czy obiektem. Do najważniejszych objawów fobii można zakwalifikować:

  • uczucie silnego napięcia i lęku;
  • symptomy somatyczne jako reakcja organizmu na stres, a więc pocenie się, wzrost tętna, suchość w ustach, skurcze brzucha, drżenie nóg, wrażenie gorąca, duszności i wiele innych;
  • nerwowość w momencie potencjalnego kontaktu z obiektem lęku;
  • chęć ucieczki, udania się w inne miejsce;
  • zaburzenia snu;
  • myśli katastroficzne;
  • uczucie paniki.

Leczenie fobii

Proces leczenia fobii najczęściej opiera się na terapii poznawczo-behawioralnej, której skuteczność została empirycznie udowodniona. Zdarza się, że dodatkowo wymagane jest leczenie farmakologiczne, a więc na przykład podawanie leków przeciwdepresyjnych lub zmniejszających lęk. Największe znaczenie mają jednak działania w obrębie psychoterapii.

Jedną z popularnych metod jest systematyczna desensytyzacja, a więc wystawianie pacjenta na bodźce powodujące lęk. Przykładowo najpierw może być to zdjęcie lub film, następnie obiekty ukazane z daleka, a dopiero na sam koniec konkretny kontakt z danym bodźcem. Pacjent przyzwyczaja się do obiektu i w pewnym momencie pojawia się odporność psychiczna, a lęk znacznie się zmniejsza. Proces leczenia fobii może zająć trochę czasu, zwłaszcza jeśli dana osoba przejawia wyraźne uczucie paniki w konkretnej sytuacji. Wyleczenie fobii i zmniejszenie lęku są jednak jak najbardziej możliwe, warto zatem podjąć leczenie, aby poprawić jakość i komfort swojego życia.

Źródła

K. Adamczyk, D. Adamczyk, R. Wójcik, U. Fałkowska, E. Soroka, Rzadkie fobie specyficzne – rodzaje i leczenie, „Varia Medica”, 2018, nr 2.

B. Konopka, Fobia społeczna, hikikomori, kokonizm – o potrzebie odosobnienia w społeczeństwie informacyjnym, „Media-Kultura-Komunikacja Społeczna”, 2020, nr 3.

P. Ziółkowski, Fobia u dzieci w wieku szkolnym, „Nauka i Społeczeństwo. Przegląd nauk społecznych, technicznych, medycznych i pedagogicznych”, 2020, nr 1.


Zdjęcie: Image by Freepik

Zobacz także

Czym jest trauma pokoleniowa? Jaki jest jej wpływ na zachowanie i podejmowanie decyzji?
Psychologia

Czym jest trauma pokoleniowa? Jaki jest jej wpływ na zachowanie i podejmowanie decyzji?

„Trauma pokoleniowa” to określenie odnoszące się do pewnych doświadczeń lub przekonań przekazywanych z jednej generacji na drugą, wiążących się z negatywnymi konsekwencjami. W psychologii pojęcie to nazywane jest również traumą transgeneracyjną i ma związek z długotrwałym procesem, a nie z jednorazowymi sytuacjami. Czym dokładnie charakteryzuje się trauma pokoleniowa i jak wpływa na kolejne generacje? Dowiedz się więcej na ten temat.

DDA a związek – jak przeszłość dorosłych dzieci alkoholików wpływa na relacje?
Psychologia

DDA a związek – jak przeszłość dorosłych dzieci alkoholików wpływa na relacje?

Dorosłe dzieci alkoholików, w skrócie DDA, to osoby, które w swoim życiu mogą napotkać wiele różnego rodzaju trudności i problemów, skorelowanych z dzieciństwem oraz z doświadczeniami ze środowiska, w którym wyrastały. Jednym z poważnych problemów jest sposób nawiązywania głębszych relacji, w tym również związków romantycznych oraz przyjaźni. Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda budowanie związku z osobami DDA.

Czym jest epizod maniakalny? Jakie są jego objawy i przyczyny?
Psychologia

Czym jest epizod maniakalny? Jakie są jego objawy i przyczyny?

Choć mogłoby się wydawać, że depresja i epizod maniakalny nie mają ze sobą nic wspólnego, to jednak oba te przypadki należą do zaburzeń nastroju. Tak jak epizod depresyjny, epizod maniakalny jest pewnego rodzaju stanem psychologicznym i fizjologicznym, w którym znajduje się pacjent. Co więcej, w większości przypadków występują łącznie – przeplatają się, głównie w ramach choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD), której rozpowszechnienie w skali światowej wynosi 2–5% i występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Przebieg ChAD charakteryzujący się wyłącznie nawrotami manii jest niezwykle rzadki. Większość pacjentów w całościowym przebiegu choroby, niezależnie od jej podtypu, doświadcza więcej epizodów depresyjnych.