Dlaczego warto leczyć zęby mleczne? Konsekwencje zaniedbań

21.05.2024

Po co leczyć zęby, skoro i tak wypadną, prawda? To jest pytanie, które często zadają rodzice. Oczywiście, że zęby wypadną. Ale trzeba pamiętać, że pod mlecznymi zębami rozwijają się zawiązki stałych zębów. Dlatego każdy proces zapalny w mlecznym zębie negatywnie wpływa na zęby stałe. Sprawdź, dlaczego należy leczyć zęby mleczne, jak o nie dbać, kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa.

Leczenie zębów mlecznych.jpeg

Spis treści

Konsekwencje próchnicy zębów mlecznych
Dlaczego trzeba leczyć zęby mleczne?
Najczęstsze problemy stomatologiczne u dzieci. Jak leczyć próchnicę u dzieci?      
Profilaktyka próchnicy u dzieci
Porady dotyczące utrzymania w zdrowiu zębów mlecznych
Wprowadzenie dobrych nawyków higieny jamy ustnej u dzieci
Kiedy odwiedzić stomatologa dziecięcego?

Konsekwencje próchnicy zębów mlecznych

Zęby mleczne pełnią kluczową funkcję w rozwoju jamy ustnej dziecka. Prawidłowe rozmieszczenie i zdrowie zębów mlecznych wpływa na rozwój mowy, żucie jedzenia i ogólny rozwój dziecka. Pełnią one też ważną rolę w przygotowaniu przestrzeni dla przyszłych zębów stałych.

Stomatologia dziecięca

Próchnica w mleczakach może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju stałych zębów. Jeśli nie wyleczy się jej w odpowiednim czasie, trzeba zdecydować się na usuwanie zębów mlecznych u dzieci, co może prowadzić do problemów ortodontycznych. Z tej przyczyny próchnica mleczaków może pośrednio wpływać na wady zgryzu.

Część rodziców nie zdaje sobie sprawy, że próchnica w mlecznych zębach nie tylko negatywnie wpływa miejscowo na zdrowie jamy ustnej, ale również na cały organizm. Dlatego konieczne jest jej leczenie w celu wyeliminowania stanu zapalnego z organizmu. Bakterie towarzyszące stanom zapalnym przenikać do krwi i osłabiać organizm. Wieloletnie obserwacje pediatrów dowodzą, że dzieci z nieleczoną próchnica i jej powikłaniami są bardziej podatne na choroby i mają niższą odporność na infekcje.

Dlaczego trzeba leczyć zęby mleczne?

Czy zęby mleczne trzeba leczyć? Zdecydowanie tak.

Pomimo że zęby mleczne są słabiej zmineralizowane i właśnie dlatego bardziej podatne na próchnicę, to ich rola w prawidłowym rozwoju zgryzu dziecka jest nieoceniona. Trzeba zatem zrozumieć, jak istotna jest pielęgnacja zębów mlecznych u dzieci. Często zaniedbywane lub traktowane jako tymczasowe, zęby mleczne odgrywają kluczową rolę w rozwoju jamy ustnej i mogą mieć wpływ na zdrowie jamy ustnej dziecka na przestrzeni całego życia.

Warto mieć świadomość, jaki jest stan uzębienia dzieci w Polsce. Zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w Europie. Według danych Ogólnopolskiego Monitoringu Zdrowia Jamy Ustnej aż 85% 6-latków i 95% dzieci do 18 roku życia ma próchnicą. Sytuacja przedstawia się podobnie w przypadku trzylatków – dotyka co drugie dziecko. Są nawet maluchy, które musiały przejść leczenie kanałowe mleczaków.

Podsumowując, wszyscy dentyści są zgodni: należy leczyć próchnicę. Chorujące mleczaki stanowią słabe podstawy dla przyszłych zębów stałych i zwiększają ryzyko wystąpienia poważnych chorób.

Najczęstsze problemy stomatologiczne u dzieci. Jak leczyć próchnicę u dzieci?      

Wiele dzieci doświadcza problemów stomatologicznych. Jednym z najczęstszych jest próchnica. Może się także rozwinąć choroba dziąseł. Inne problemy stomatologiczne u dzieci obejmują wady zgryzu i urazy zębów. Właściwa opieka i higiena jamy ustnej mogą pomóc w zapobieganiu im.

Profilaktyka stomatologiczna i higienizacja

Na wczesnym etapie, czyli w sytuacji, gdy na zębach pojawiają się białe plamki próchnicze (próchnica przedubytkowa), skutecznym zabiegiem jest fluoryzacja, która pomaga zahamować dalszy rozwój próchnicy. Fluoryzacja to krótki zabieg, który polega na zaaplikowaniu na zęby specjalnego preparatu bogatego we fluor.                        

Zobacz także: Wizyta adaptacyjna (stomatologia dziecięca)

Profilaktyka próchnicy u dzieci

W przypadku zębów mlecznych istnieją metody profilaktyki, które może zalecić  stomatolog. Jedną z najczęstszych jest lakowanie zębów. Polega ono na nałożeniu cienkiej warstwy specjalnego laku w zagłębienia (bruzdy) na powierzchni żującej zęba, który zapobiega próchnicy. Inną metodą jest stosowanie fluoryzacji, która wzmacnia szkliwo zębów. Ważne jest, aby skonsultować się ze stomatologiem, który zaproponuje optymalne rozwiązanie.

Porady dotyczące utrzymania w zdrowiu zębów mlecznych

Aby zęby mleczne były zdrowe, należy podjąć kilka ważnych kroków. Po pierwsze, niezbędne jest regularne szczotkowanie. Powinno się powtarzać tę czynność co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, przez co najmniej dwie minuty. Ważne jest również stosowanie pasty do zębów zawierającej fluor. Ponadto niezbędne jest nitkowanie zębów, które zaleca się wykonywać po ukończeniu przez dziecko 5. roku życia. Dla utrzymania zdrowia zębów mlecznych istotne są ponadto regularne wizyty u stomatologa. Ocenia on stan zębów, wcześnie wykrywa problemy i zaleca odpowiednie leczenie mleczaków.

Wprowadzenie dobrych nawyków higieny jamy ustnej u dzieci

Dobre nawyki higieny jamy ustnej można wprowadzić u dzieci już od najmłodszych lat. Jednym ze sposobów jest pokazywanie dobrego przykładu i szczotkowanie zębów razem z dzieckiem. Można również używać specjalnych szczoteczek do zębów dla dzieci, które mają zabawne kształty i kolory, aby zachęcić do regularnego szczotkowania.

Inne dobre nawyki to regularne płukanie jamy ustnej po posiłkach. Ważne jest również edukowanie dziecka w kontekście higieny jamy ustnej i tłumaczenie, dlaczego jest to ważne.

Odpowiednia dieta dla zdrowia zębów mlecznych

Dieta odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowych zębów. Warto ograniczyć spożycie napojów i pokarmów bogatych w cukier, jest on bowiem jednym z głównych czynników powodujących próchnicę zębów mlecznych. Należy przy tym spożywać pokarmy bogate w wapń, takie jak mleko, sery i jogurty, które pomagają w budowaniu mocnych zębów. Na zdrowie zębów wpływ mają również owoce i warzywa, bogate w witaminy i minerały.

Kiedy odwiedzić stomatologa dziecięcego?

Regularne wizyty u stomatologa są niezwykle ważne dla zdrowia zębów mlecznych. Zaleca się, aby pierwsza wizyta u stomatologa miała miejsce około pierwszych urodzin dziecka lub w momencie, gdy pojawiają się pierwsze zęby mleczne. Taka wizyta to wizyta adaptacyjna, kiedy dziecko poznaje lekarza stomatologa oraz gabinet stomatologiczny. Wizyty kontrolne powinny się odbywać co 6 miesięcy.

Zobacz także: Kiedy wybrać się z dzieckiem na pierwszą wizytę u ortodonty?                 

Zobacz także

invisalign.jpg
Stomatologia

Leczenie Invisalign vs tradycyjny aparat – czy leczenie różni się ceną

Leczenie wad zgryzu za pomocą zdejmowanych nakładek ortodontycznych staje się coraz popularniejsze. Nic dziwnego – dla Pacjenta oznacza brak ograniczeń w codziennym życiu, a utrzymanie higieny jest o wiele prostsze. Często można jednak usłyszeć opinię, że leczenie jest o wiele droższe od tradycyjnego aparatu – sprawdzamy czy to prawda.

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.