Wysoką jakość treści zapewnia LUX MED Stomatologia.

LX Stomatologia.png
26.03.2025

Leczenie ortodontyczne przywraca układowi stomatognatycznemu pełną funkcjonalność i ułatwia dbanie o ich zdrowie. Bardzo istotny jest również aspekt estetyczny – jak się okazuje, aparat ortodontyczny może nie tylko poprawić wygląd uśmiechu, ale również zmienić – na korzyść – rysy twarzy. Są to stopniowe zmiany, które widać przy porównywaniu zdjęć Pacjenta przed leczeniem i po.

rysy twarzy aparat.jpeg

Spis treści

Jak wady zgryzu wpływają na rysy twarzy?
Czy aparat ortodontyczny zmienia rysy twarzy?
Jak rysy twarzy zmieniają się podczas noszenia aparatu ortodontycznego? Wygląd przed leczeniem i po
Jak wspomóc działanie aparatu ortodontycznego w poprawie rysów twarzy?

Jak wady zgryzu wpływają na rysy twarzy?

Wady zgryzu to nieprawidłowe ustawienie zębów, budowy szczęki i żuchwy, a także ich wzajemnego położenia względem siebie, które może utrudniać jedzenie, mówienie, a nawet oddychanie. Nieprawidłowy zgryz ma duży wpływ na to, jak wyglądamy, np.:

  • tyłozgryz – gdy dolny łuk zębowy lub żuchwa są cofnięte w stosunku do szczęki i/lub górnego łuku zębowego;
  • przodozgryz – gdy dolny łuk zębowy lub żuchwa są nadmiernie wysunięte do przodu;
  • zgryz otwarty – kiedy między górnymi i dolnymi zębami jest widoczna przerwa;
  • zgryz głęboki – gdy górne zęby znacznie zachodzą na dolne, dolna część twarzy może wydawać się skrócona;
  • zgryz krzyżowy – gdy zęby górne i dolne nie stykają się ze sobą prawidłowo, twarz staje się asymetryczna.


Zobacz także: Aparat ortodontyczny dla dorosłych.

Czy aparat ortodontyczny zmienia rysy twarzy?

Celem leczenia ortodontycznego jest ustawienie zębów w taki sposób, by przywrócić szczęce i żuchwie pełną funkcjonalność i estetyczny wygląd. Pierwsze efekty widoczne są już w trakcie leczenia, a wielu Pacjentów – oprócz pięknego uśmiechu – dostrzega pewne zmiany w rysach swojej twarzy. Dzieje się tak dlatego, że aparat ortodontyczny leczy wady zgryzu, które zaburzają proporcje twarzy; zmienia położenie żuchwy, co korzystnie wpływa na profil, a także poprawia symetrię.

Aparat ortodontyczny może zmienić rysy twarzy i w zdecydowanej większości przypadków są to zmiany na korzyść Pacjenta. Procesy te zachodzą jednak stopniowo, więc na efekt trzeba cierpliwie poczekać.

Dowiedz się więcej na temat diagnostyki w ortodoncji.

Jak rysy twarzy zmieniają się podczas noszenia aparatu ortodontycznego? Wygląd przed leczeniem i po

Wydłużona twarz, wysunięta broda, surowy wygląd czy znacznie zaburzone proporcje twarzy – to problemy, z jakimi Pacjenci często zgłaszają się do ortodonty. Później te same osoby – gdy porównują swój wygląd „przed i po” – doświadczają pozytywnej zmiany, która korzystnie wpływa na ich samoocenę oraz komfort codziennego życia.

W wyglądzie twarzy po leczeniu ortodontycznym można zaobserwować zmiany. Twarz odzyskuje symetrię, a znacznej poprawie ulega też profil, gdy nadmiernie wysunięta broda cofa się. Przywrócenie prawidłowych proporcji zapewnia też łagodniejszy lub bardziej zdecydowany wygląd. Czasem obserwuje się również zmiany w okolicach ust – po leczeniu ortodontycznym wargi układają się bardziej naturalnie i harmonijnie.

Wielu Pacjentów stwierdza, że po zakończeniu leczenia ortodontycznego ich twarz wygląda młodziej – dzieje się tak dlatego, że prawidłowo ustawione zęby stanowią lepsze podparcie dla tkanek miękkich. Oprócz tego może zmniejszyć się widoczność bruzd nosowo-wargowych.

Jak wspomóc działanie aparatu ortodontycznego w poprawie rysów twarzy?

Wykorzystanie możliwości, jakie daje aparat ortodontyczny, wymaga przestrzegania kilku ważnych zasad. Przede wszystkim nie można zniechęcać się, jeśli efekty nie są widoczne od razu – leczenie ortodontyczne to długotrwały proces, a zmiany rysów twarzy są najlepiej widoczne po jego zakończeniu.

Uzyskanie optymalnego efektu jest możliwe dzięki przestrzeganiu wszystkich zaleceń ortodonty – należy zachować regularność wizyt kontrolnych i ze szczególną troską dbać o higienę jamy ustnej, ponieważ zdrowe zęby i dziąsła to podstawa estetyki uśmiechu.

Przeczytaj również: Leczenie Invisalign vs tradycyjny aparat – czy leczenie różni się ceną?

Źródła
  1. F. Wolf, Kluczowe zasady leczenia ortodontycznego, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2023.
  2. W. Profit i in., Ortodoncja współczesna, t.1, Wydawnictwo Edra Urban&Partner, Wrocław 2015.
  3. I. Karłowska, Zarys współczesnej ortodoncji, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019.
  4. M.T. Cobourne i in., Ortodoncja, Wydawnictwo Edra Urban&Partner, Wrocław 2021.

Zobacz także

jak czyścić aparat.jpeg
Stomatologia

Jak zachować prawidłową higienę jamy ustnej podczas leczenia aparatem ortodontycznym? Wskazówki

Leczenie ortodontyczne może trwać nawet kilka lat. To okres, w którym zęby przyjmują prawidłowe położenie, ale także – szczególnie w przypadku aparatów stałych – są bardziej narażone na rozwój próchnicy przez obecność elementów aparatu stałego, które mogą utrudniać dostęp dla szczoteczki i innych środków do higieny jamy ustnej. Bakterie gromadzące się w tkankach twardych zębów mogą powodować ubytki, choroby dziąseł czy nieprzyjemny zapach z ust. Sprawdź, jak utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej w trakcie leczenia stałym aparatem ortodontycznym, aby uniknąć tych problemów!

palenie po wyrwaniu zęba.jpeg
Stomatologia

Palenie po wyrwaniu zęba – dlaczego jest szkodliwe?

Po ekstrakcji zęba Pacjent otrzymuje szereg zaleceń, które mają wspierać proces gojenia rany. Wśród nich jest m.in. zakaz palenia papierosów. Ten szkodliwy nałóg może niepotrzebnie wydłużyć czas rekonwalescencji, a dodatkowo zwiększyć ryzyko powstania tzw. suchego zębodołu oraz infekcji. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być konsekwencje palenia po usunięciu zęba i przekonaj się, że naprawdę nie warto tego robić.

wpływ palenia.jpeg
Stomatologia

Jak palenie papierosów wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Palenie tytoniu to powszechny nawyk. Jak wynika z raportu Palenie tytoniu – najważniejszy czynnik zdrowotny, problem dotyczy aż ponad 30% mężczyzn i 27% kobiet w Polsce [5]. Tytoń nie tylko uzależnia i powoduje choroby płuc, ale także ma wpływ na zdrowie i estetykę zębów. Sprawdź, z jakimi problemami stomatologicznymi najczęściej zmagają się palacze.

Wszystkie artykuły i poradniki