Ból gardła z jednej strony – o czym może świadczyć?

01.04.2025

Każdy chociaż raz w życiu skarżył się na ból gardła, zwłaszcza podczas przeziębienia w okresie jesienno-zimowym. Najczęściej odczuwamy ból całego gardła, jednak zdarza się, że dolegliwość występuje tylko po jednej stronie. Taki jednostronny ból gardła może mieć wiele przyczyn – od banalnych infekcji po bardziej poważne problemy zdrowotne. Warto przyjrzeć się temu objawowi, aby odpowiednio zareagować i uniknąć poważniejszych komplikacji. W artykule omówimy przyczyny, objawy oraz możliwe metody leczenia bólu gardła, który pojawia się tylko po jednej stronie.

ból gardła z jednej strony.jpg

Spis treści

Ból gardła po jednej stronie – przyczyny
Jednostronny ból gardła – jakie objawy mogą mu towarzyszyć?
Kłujący ból po jednej stronie gardła – co robić?
Długotrwały ból gardła po jednej stronie – jak leczyć?
Ból gardła z jednej strony – podsumowanie

Ból gardła po jednej stronie – przyczyny

Ból gardła z jednej strony może być wynikiem różnych schorzeń od infekcji, przez choroby układu pokarmowego, do rozwijających ropni czy nowotworów okolicy gardła. Do najczęściej rozpoznawanych przyczyn bólu po jednej stronie gardła zaliczamy:

  • zapalenie migdałków i gardła – może objawiać się bólem gardła z jednej strony przy przełykaniu, stanem podgorączkowym lub gorączką. W przypadku anginy paciorkowcowej lub mononukleozy obserwuje się biały bądź ropny nalot na migdałkach, powiększenie węzłów chłonnych oraz wysoką gorączkę,
  • ropień okołomigdałkowy – powstaje na skutek infekcji bakteryjnej i utworzenia się zbiornika z ropą, co prowadzi do bolesnego obrzęku po jednej stronie gardła. Ból jest silny i może utrudniać przełykanie, otwieranie ust, a w cięższych przypadkach nawet powodować szczękościsk,
  • zapalenie krtani – choć zazwyczaj dotyczy całej krtani, czasem ból jest bardziej wyraźny z jednej strony,
  • choroba refluksowa przełyku (GERD) – chociaż GERD zazwyczaj powoduje ból po obu stronach gardła, podrażnienie w wyniku refluksu może prowadzić do silniejszego bólu po jednej stronie,
  • alergeny i podrażnienia – reakcja na alergeny czy dym papierosowy również może prowadzić do bardziej nasilonego bólu gardła po prawej lub lewej stronie,
  • nowotwory – ból z jednej strony gardła może być symptomem nowotworu w obrębie jamy ustnej, gardła lub krtani. Pomimo tego, że jest to rzadka przyczyna bólu, należy o niej pamiętać, gdyż późne rozpoznanie choroby prowadzi do złego rokowania,
  • choroby zębów i dziąseł – infekcje zębów lub ropnie przyzębia mogą wywołać ból promieniujący na okolice gardła, powodując ból jednostronny.

Zidentyfikowanie przyczyny jednostronnego bólu gardła jest kluczowe, ponieważ różne schorzenia wymagają różnych metod diagnostyki i leczenia.

Jednostronny ból gardła – jakie objawy mogą mu towarzyszyć?

Ból gardła z jednej strony często nie występuje w izolacji, lecz towarzyszą mu inne objawy, które mogą pomóc w rozpoznaniu przyczyny dolegliwości. Oto najczęstsze z nich:

  • katar i kaszel – towarzyszą infekcjom wirusowym, takim jak przeziębienie czy grypa,
  • gorączka – pojawia się przy zakażeniach wirusowych (takich jak przeziębienie, grypa, mononukleoza zakaźna) czy bakteryjnych (takich jak zapalenie migdałków czy ropień okołomigdałkowy),
  • ból ucha – szczególnie w przypadku zapalenia migdałków, ból może promieniować do ucha,
  • chrypka i zmiana barwy głosu – występują przy podrażnieniu krtani w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych lub refluksu żołądkowo-przełykowego,
  • trudności w przełykaniu – mogą towarzyszyć zapaleniu gardła, zapaleniu migdałków, ropniowi okołomigdałkowemu, chorobie refluksowej przełyku czy nowotworom.

Każdy z tych objawów daje wskazówki co do możliwej przyczyny jednostronnego bólu gardła. Właściwa diagnoza jest kluczowa dla skutecznego leczenia.

Ból gardła z jednej strony bez gorączki

Nie każdy ból gardła z jednej strony wiąże się z gorączką. Istnieją sytuacje, w których ból może występować bez tego objawu, na przykład:

  • infekcja wirusowa o lekkim przebiegu –  np. przeziębienie może powodować ból gardła, który pojawia się po jednej stronie, ale bez gorączki,
  • ropień okołomigdałkowy – choć często towarzyszy mu gorączka, w niektórych przypadkach ból może być obecny bez wzrostu temperatury,
  • nowotwory okolicy gardła,
  • choroba refluksowa przełyku,
  • podrażnienie przez czynniki zewnętrzne – dym papierosowy, alergeny, zanieczyszczenie powietrza itp.

W takich przypadkach warto monitorować inne objawy, aby szybko zidentyfikować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie.

Kłujący ból po jednej stronie gardła – co robić?

Kiedy ból gardła z jednej strony staje się intensywny lub utrzymuje się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, internistą. W niektórych przypadkach, takich jak nieustępująca gorączka, trudności z oddychaniem czy obrzęk języka, może to wskazywać na poważniejszy stan wymagający szybkiej interwencji.

Ból gardła – przyczyny, rodzaje i leczenie

Diagnostyka w przypadku jednostronnego bólu gardła obejmuje:

  • badanie fizykalne  – przeprowadzone przez lekarza może wyjaśnić przyczynę dolegliwości. Lekarz pierwszego kontaktu w razie wątpliwości może zlecić dodatkowe badania w celu poszerzenia diagnostyki lub skierować pacjenta do innego specjalisty np. laryngologa czy gastroenterologa,
  • wymaz z gardła – przy niecharakterystycznych objawach może być wskazany wymaz z gardła i migdałków. W razie podejrzenia anginy przeprowadza się szybki test na obecność paciorkowca. Jest możliwość hodowli drobnoustrojów z wymazu. W takim przypadku w ciągu kilku dni laboratorium określa, jaki patogen zaatakował organizm i na jakie leki jest wrażliwy,
  • testy obrazowe – w przypadku podejrzenia ropnia, guzów lub innych problemów strukturalnych, lekarz może zlecić badania obrazowe, takie jak USG, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny,
  • endoskopia/videofiberoskopia – jest to badanie polegające na wprowadzeniu cienkiej rurki z kamerą w celu zbadania przełyku, gardła i krtani pod kątem chorób takich jak choroba refluksowa przełyku czy nowotwory.

Długotrwały ból gardła po jednej stronie – jak leczyć?

Leczenie jednostronnego bólu gardła zależy od przyczyny dolegliwości. Terapia infekcji wirusowych polega na stosowaniu leków przeciwbólowych, takich jak ibuprofen (posiadający dodatkowo działanie przeciwzapalne) czy paracetamol, które zmniejszają ból.

Warto również stosować nawilżające płukanki gardła, aerozole z substancjami antyseptycznymi i łagodzącymi ból, unikać czynników drażniących i odpoczywać. W przypadku infekcji bakteryjnych, takich jak zapalenie migdałków czy ropień okołomigdałkowy konieczna jest antybiotykoterapia.

Jeśli ból jest wynikiem refluksu żołądkowego, zaleca się leki zobojętniające kwas żołądkowy  takie jak inhibitory pompy protonowej, które zmniejszają wydzielanie kwasu żołądkowego i łagodzą objawy choroby.

Ból jednej strony gardła – jak sobie pomóc w naturalny sposób?

W przypadku lekkiego bólu gardła z jednej strony warto wypróbować domowe sposoby łagodzenia dolegliwości. Można stosować napary ziołowe, takie jak rumianek czy szałwia, które mają działanie kojące. Płukanki z soli czy miodu mogą również pomóc w nawilżeniu gardła i złagodzeniu bólu. Odpoczynek, picie dużej ilości płynów i unikanie drażniących substancji także wspierają proces leczenia.

Przeczytaj także: Domowe sposoby na ból gardła

Ból gardła z jednej strony – podsumowanie

Ból z jednej strony gardła może mieć wiele przyczyn, od infekcji wirusowych czy bakteryjnych, chorobę refluksową przełyku i choroby zębów, aż po poważniejsze schorzenia. Kluczowe jest szybkie zidentyfikowanie przyczyny dolegliwości, aby móc skutecznie wprowadzić leczenie. W przypadku długotrwałego, silnego bólu lub dodatkowych objawów, takich jak trudności w oddychaniu, warto skonsultować się z lekarzem. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie pomogą uniknąć poważniejszych problemów zdrowotnych.

Źródła
  • Rekomendacja diagnostyki i leczenia zakażeń układu oddechowego. Narodowy Program Ochrony Antybiotyków 2010 – Ostre zapalenie migdałków i gardła.
  • McIsaac W.J., Goel V., To T., Low D.E.: The validity of a sore throat score in family practice. CMAJ 2000; 163: 811‑815.
  • Jeżewska E., Kukwa W., Ścińska A., Kukwa A.: Stany zapalne błony śluzowej nosa i gardła u dzieci i dorosłych – strategia leczenia. Przew. Lek. 2006; 2: 12‑25.
  • Szczeklik A., Interna Szczeklika, wyd. Medycyna Praktyczna, 2023

Zobacz także

kobieta odczuwająca ostry ból gardła
Porady w razie choroby

Ostry ból gardła – co może oznaczać silny ból gardła?

Ostry ból gardła to dolegliwość, która potrafi skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Najczęściej powoduje go infekcja i rozwijający się stan zapalny w gardle, jednak zdarza się, że jest symptomem poważniejszej choroby. Warto więc poznać przyczyny tego schorzenia oraz sposoby leczenia, które pozwolą złagodzić dolegliwości bólowe. W artykule opowiemy, co oznacza bardzo silny ból gardła, jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu oraz jak sobie z nim radzić.

wizyta lekarska w celu diagnozy przewlekłego bólu gardła
Porady w razie choroby

Przewlekły ból gardła lub nawracające objawy

Przewlekłe i nawracające bóle gardła to problemy, które dotykają wielu osób, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Takie dolegliwości mają różne przyczyny – od drażnienia śluzówki przez substancje w powietrzu, przez infekcje, aż po choroby przewlekłe. Kiedy ból nie ustępuje przez dłuższy czas lub nawraca, warto przyjrzeć się temu problemowi bliżej. Czy częste bóle gardła mogą świadczyć o poważniejszych chorobach? Jakie czynniki mogą go wywoływać i jak sobie z nim radzić? W tym artykule przedstawimy najczęstsze przyczyny długotrwałego bólu gardła oraz sposoby na złagodzenie tej dolegliwości.

wodnisty katar.jpg
Porady w razie chorobyPierwsze objawy

Wodnisty katar – najczęstsze przyczyny i sposoby pozbycia się problemu

Wodnisty katar to powszechny problem, który dotyka wielu osób, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Pomimo tego, że najczęściej nie jest groźnym objawem to potrafi znacznie obniżyć jakość życia. Przezroczysta wydzielina z nosa w zależności od przyczyny może świadczyć o infekcji, alergii czy podrażnieniu śluzówki jamy nosowej. W artykule przedstawiamy najczęstsze przyczyny takiego kataru, wskazujemy, co może mu towarzyszyć oraz proponujemy sposoby na poradzenie sobie z tym problemem.

Wszystkie artykuły i poradniki