Ból gardła – przyczyny, rodzaje i leczenie

01.04.2025

Ból gardła to jedna z najczęstszych dolegliwości, które dotykają zarówno dzieci, jak i dorosłych. Choć zazwyczaj jest objawem łagodnej infekcji, może również wskazywać na inne, czasem poważniejsze problemy zdrowotne. Zrozumienie przyczyn bólu gardła oraz sposobów jego leczenia jest kluczowe, aby poradzić sobie z tą dolegliwością. W artykule przedstawimy czym jest ból gardła, jego najczęstsze przyczyny, a także metody leczenia, które pomogą złagodzić objawy i poprawić komfort życia.

ból gardła.jpg

Spis treści

Ból gardła – czym jest i co go charakteryzuje?
Rodzaje bólu gardła
Ból gardła – inne przyczyny
Bolące gardło – jakie objawy mogą mu towarzyszyć?
Chore gardło – kiedy iść do lekarza?
Ból gardła – co zrobić?
Ból gardła – jak leczyć?
Jak ograniczyć ból gardła? Profilaktyka
Podsumowanie

Ból gardła – czym jest i co go charakteryzuje?

Ból gardła to objaw, który towarzyszy wielu infekcjom wirusowym, bakteryjnym i grzybiczym, ale może mieć również inne rzadsze przyczyny. Cechuje się dyskomfortem w obrębie gardła, często połączonym z trudnościami w przełykaniu, drapaniem czy pieczeniem. W zależności od przyczyny ból gardła może mieć różne nasilenie – od łagodnego, ustępującego po kilku dniach, do silnego, przewlekłego bólu utrudniającego codzienne funkcjonowanie.

W wyniku infekcji wirusowych i bakteryjnych dochodzi do stanu zapalnego błony śluzowej gardła, które objawia się jego zaczerwienieniem i obrzękiem, trudnościami w przełykaniu, ciągłym odchrząkiwaniem. W niektórych przypadkach, jak przy anginie paciorkowcowej lub mononukleozie zakaźnej, na migdałkach mogą pojawić się białe naloty i/lub ropne naloty i czopy. Ból gardła często towarzyszy również innym objawom, takim jak gorączka, katar, kaszel czy zapalenie spojówek. Bolące gardło występuje również z przyczyn niezwiązane bezpośrednio z infekcją, jak np. alergie, choroba refluksowa, choroby serca czy urazy.

Ból gardła u dziecka może być wyjątkowo uciążliwym objawem i powodować niechęć do picia i jedzenia, co szczególnie niepokoi rodziców.

Zobacz także: Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?

Rodzaje bólu gardła

Rodzaj bólu w gardle zależy bezpośrednio od przyczyny, która powoduje stan zapalny. Może trwać od kilku godzin do nawet tygodni, jeżeli nie zostanie wprowadzone odpowiednie leczenie. W większości przypadków ustępuje samoistnie z czasem. W zależności od przyczyny może wystąpić ból gardła w nocy lub w ciągu dnia. Najczęściej spotykane rodzaje bólu gardła to:

Ból gardła w infekcji wirusowej

Zakażenia wirusowe są najczęstszą przyczyną infekcji górnych dróg oddechowych. Infekcje wirusowe powodują przeziębienie, grypę czy zapalenia migdałków i prowadzą do stanu zapalnego błony śluzowej gardła. Najpowszechniejszymi wirusami odpowiedzialnymi za zachorowania są adenowirusy, rhinowirusy, enterowirusy, wirus opryszczki, wirus grypy i paragrypy. Ból jest zwykle łagodniejszy niż w przypadku infekcji bakteryjnych. Towarzyszą mu objawy ogólne, takie jak katar, kaszel, łagodna gorączka. W badaniu fizykalnym gardło jest zaczerwienione, przekrwione i obrzęknięte. Pacjenci często skarżą się na ból gardła „u góry”, który często jest spowodowany spływającą wydzieliną z jamy nosowej po jego tylnej ścianie.

Ból gardła w infekcji bakteryjnej

Ból gardła wywołany przez zakażenie bakteryjne jest zazwyczaj silniejszy i bardziej intensywny, często z towarzyszącymi ogólnymi objawami grypopodobnymi. Najczęstszym sprawcą jest paciorkowiec, który powoduje anginę ropną. Objawia się ona ostrym bólem gardła, trudnościami w połykaniu oraz obecnością białych lub żółtych nalotów na migdałkach. Towarzyszy jej często gorączka, powiększenie węzłów chłonnych oraz ogólne osłabienie. W leczeniu bakteryjnego zapalenia gardła stosuje się antybiotyki. W przypadku podejrzenia infekcji bakteryjnej niezbędna jest konsultacja lekarska.

Ból gardła w infekcji grzybiczej

Grzybicze zapalenie gardła jest stosunkowo rzadkie, ale może wystąpić u osób z obniżoną odpornością lub po długotrwałej antybiotykoterapii, zwłaszcza doustnej. W takim przypadku może wystąpić ból gardła bez gorączki. Najczęstszym patogenem odpowiedzialnym za tę infekcję jest grzyb z rodzaju Candida albicans. Objawy grzybiczego zapalenia gardła to ból, uczucie suchości w gardle, kaszel z odkrztuszaniem galaretowatej, szarobrązowej wydzieliny oraz białawe naloty na błonie śluzowej jamy ustnej. Leczenie polega na stosowaniu doustnych leków przeciwgrzybiczych.

Rzadsze infekcyjne przyczyny bólu gardła:

  • mononukleoza zakaźna – wywoływana przez wirus Epsteina-Barr, charakteryzuje się bólem gardła, gorączką i powiększeniem węzłów chłonnych,
  • błonica – choroba zakaźna, atakująca głównie nos i gardło, powodująca silny ból gardła i trudności w połykaniu. Z uwagi na obowiązkowe szczepienia ochronne w Polsce praktycznie nie obserwuje się nowych przypadków choroby,
  • odra – wirusowa choroba zakaźna, objawiająca się wysypką i zapaleniem błon śluzowych dróg oddechowych, w tym gardła,
  • ospa wietrzna – choroba wywoływana przez wirus ospy wietrznej, często wiążąca się z bólem gardła i charakterystyczną polimorficzną wysypką całego ciała, również owłosionej skóry głowy.

Ból gardła – inne przyczyny

Ból gardła nie zawsze jest wynikiem infekcji bakteryjnych, wirusowych czy grzybiczych. Może mieć również inne przyczyny, w tym:

  • alergie – alergeny mogą prowadzić do podrażnienia gardła i uczucia bólu,
  • palenie papierosów – dym tytoniowy podrażnia błonę śluzową gardła, prowadząc do kaszlu i rozwoju stanu zapalnego,
  • suche powietrze – szczególnie zimą, kiedy powietrze jest mniej wilgotne, może powodować podrażnienia i ból gardła bez innych objawów,
  • urazy gardła – mechaniczne i termiczne uszkodzenia, np. podczas połykania ostrych przedmiotów lub picia zbyt gorących napojów,
  • nowotwory gardła – chociaż rzadko, to nowotwory mogą prowadzić do przewlekłego bólu gardła,
  • choroba refluksowa przełyku – w tym przypadku treść pokarmowa z żołądka cofa się w górę przełyku, powodując podrażnienie i stan zapalny górnej części układu pokarmowego, w tym gardła i przełyku,
  • choroby serca – wśród licznych dolegliwości związanych z chorobami układu sercowo-naczyniowego może wystąpić ból w okolicy gardła, np. podczas zawału czy niewydolności serca,
  • niewydolność nerek.

Bolące gardło – jakie objawy mogą mu towarzyszyć?

Ból gardła często towarzyszy innym objawom ogólnym, zwłaszcza w trakcie infekcji. Do pozostałych dolegliwości zgłaszanych równocześnie z bólem gardła należą:

  • chrypka – zmiana w tonie głosu, która występuje w wyniku podrażnienia strun głosowych,
  • uczucie suchości lub drapania w gardle – podczas infekcji i gorączki organizm traci więcej płynów, co skutkuje powyższymi objawami,
  • kaszel – wywołany przez odruch kaszlowy, pobudzany przez stan zapalny oraz spływającą wydzielinę po gardle i zalegającą w oskrzelach. W zależności od tego, czy chory odkrztusza wydzielinę, dzielimy go na suchy lub mokry,
  • trudności i ból przy przełykaniu – szczególnie w przypadku nasilonych stanów zapalnych gardła,
  • gorączka – zwykle związana z infekcjami, wskazująca na stan zapalny w organizmie,
  • katar i zapalenie spojówek – objawy, które zwykle towarzyszą infekcji wirusowej, np. przeziębieniu.

Zobacz także: Ból gardła z jednej strony – o czym może świadczyć?

Chore gardło – kiedy iść do lekarza?

W większości przypadków lekki ból gardła jest wynikiem infekcji wirusowej, która ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni. Jednak istnieją sytuacje, w których należy skonsultować się z lekarzem:

  • ból gardła trwa dłużej niż tydzień,
  • towarzyszy mu trudność w oddychaniu lub przełykaniu,
  • występuje gorączka powyżej 38°C, która słabo lub wcale nie reaguje na leki przeciwgorączkowe,
  • pojawiają się objawy takie jak ból ucha, bolesność w okolicy szyi, krew w ślinie lub flegmie,
  • zauważalne są trudności w otwieraniu ust do szczękościsku włącznie,
  • ból gardła towarzyszy obrzękowi węzłów chłonnych lub bólom stawów.

W takiej sytuacji warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który jest w stanie na podstawie wywiadu i badania fizykalnego znaleźć przyczynę dolegliwości lub zlecić dodatkowe badania. W razie trudności z diagnostyką internista bądź lekarz rodzinny może skierować pacjenta do laryngologa lub innego specjalisty (np. alergologa przy alergicznym bólu gardła), jeśli objawy świadczą o innym problemie zdrowotnym.

Ból gardła – przyczyny, rodzaje i leczenie

Ból gardła – co zrobić?

Można samodzielnie podjąć działania na ból gardła, które pomogą złagodzić objawy. Warto zacząć od:

  • nawilżania powietrza – stosowanie nawilżaczy powietrza w pomieszczeniach łagodzą uczucie suchości,
  • płukanek i inhalacji – roztwory soli fizjologicznej czy napary ziołowe, np. z rumianku, pomagają w łagodzeniu stanu zapalnego,
  • spożywania ciepłych napojów – herbaty z miodem, cytryną lub imbirem działają kojąco na gardło,
  • stosowanie leków objawowych – dostępne bez recepty pastylki, aerozole lub leki przeciwzapalne i przeciwbólowe czasowo łagodzą ból gardła.

Takie naturalne metody dobrze sprawdzą się także na ból gardła w ciąży. Jeśli ból gardła nie ustępuje po kilku dniach lub nasila się, warto udać się do lekarza.

Zobacz także: Domowe sposoby na ból gardła

Ból gardła – jak leczyć?

Leczenie bólu gardła zależy od jego przyczyny. W przypadku infekcji wirusowych leczenie jest głównie objawowe i polega na łagodzeniu bólu oraz wspieraniu organizmu w walce z wirusem. W przypadku infekcji bakteryjnych lekarz może zalecić antybiotykoterapię. Często wykonuje się również testy na obecność paciorkowców, aby prawidłowo dobrać leczenie. W przypadku bólu spowodowanego powikłaniami chorób przewlekłych w pierwszej kolejności należy zadbać o ich odpowiednie leczenie.

Ważne jest, aby stosować się do zaleceń lekarza oraz wykonać ewentualne dodatkowe badania, szczególnie w przypadku podejrzenia innej rzadszej przyczyny dolegliwości.

Jak ograniczyć ból gardła? Profilaktyka

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia bólu gardła, warto wdrożyć kilka zdrowych nawyków:

  • rzuć palenie – papierosy drażnią i wysuszają gardło, co zwiększa podatność na infekcje,
  • wzmacniaj odporność – zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna i odpowiednia ilość snu pomogą utrzymać układ odpornościowy w dobrej formie,
  • unikaj kontaktu z czynnikami drażniącymi – takimi jak dym papierosowy czy spacery przy złej jakości powietrza,
  • dbaj o higienę – mycie rąk i unikanie kontaktu z osobami chorymi to podstawowe zasady zapobiegające infekcjom,
  • odpoczywaj – w trakcie infekcji niezwykle istotne są odpowiednia ilość snu, relaks i odpoczynek, aby organizm był w stanie się prawidłowo zregenerować.

Ból gardła to dolegliwość, którą każdy z nas czasem doświadcza. Dzięki odpowiednim środkom zapobiegawczym oraz szybkiemu leczeniu można skutecznie zmniejszyć ryzyko powikłań i skrócić czas choroby.

Podsumowanie

Ból gardła to objaw, który może być wynikiem wielu różnych przyczyn – od infekcji wirusowych, przez bakteryjne, aż po czynniki środowiskowe i rzadsze choroby, również przewlekłe spoza układu oddechowego. Ważne jest, by odpowiednio zareagować na jego pojawienie się – w większości przypadków ból ustępuje samoistnie, ale jeśli towarzyszą mu inne niepokojące objawy, warto skonsultować się z lekarzem. Pamiętaj również o profilaktyce, która pomoże zminimalizować ryzyko wystąpienia tego problemu w przyszłości i utrzymać zdrowe gardło nawet w okresie infekcyjnym.

Źródła
  1. Rekomendacja diagnostyki i leczenia zakażeń układu oddechowego. Narodowy Program Ochrony Antybiotyków 2010 – Ostre zapalenie migdałków i gardła.
  2. McIsaac W.J., Goel V., To T., Low D.E.: The validity of a sore throat score in family practice. CMAJ 2000; 163: 811‑815.
  3. Jeżewska E., Kukwa W., Ścińska A., Kukwa A.: Stany zapalne błony śluzowej nosa i gardła u dzieci i dorosłych – strategia leczenia. Przew. Lek. 2006; 2: 12‑25.

Zobacz także

kobieta odczuwająca ostry ból gardła
Porady w razie choroby

Ostry ból gardła – co może oznaczać silny ból gardła?

Ostry ból gardła to dolegliwość, która potrafi skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Najczęściej powoduje go infekcja i rozwijający się stan zapalny w gardle, jednak zdarza się, że jest symptomem poważniejszej choroby. Warto więc poznać przyczyny tego schorzenia oraz sposoby leczenia, które pozwolą złagodzić dolegliwości bólowe. W artykule opowiemy, co oznacza bardzo silny ból gardła, jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu oraz jak sobie z nim radzić.

wizyta lekarska w celu diagnozy przewlekłego bólu gardła
Porady w razie choroby

Przewlekły ból gardła lub nawracające objawy

Przewlekłe i nawracające bóle gardła to problemy, które dotykają wielu osób, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Takie dolegliwości mają różne przyczyny – od drażnienia śluzówki przez substancje w powietrzu, przez infekcje, aż po choroby przewlekłe. Kiedy ból nie ustępuje przez dłuższy czas lub nawraca, warto przyjrzeć się temu problemowi bliżej. Czy częste bóle gardła mogą świadczyć o poważniejszych chorobach? Jakie czynniki mogą go wywoływać i jak sobie z nim radzić? W tym artykule przedstawimy najczęstsze przyczyny długotrwałego bólu gardła oraz sposoby na złagodzenie tej dolegliwości.

wodnisty katar.jpg
Porady w razie chorobyPierwsze objawy

Wodnisty katar – najczęstsze przyczyny i sposoby pozbycia się problemu

Wodnisty katar to powszechny problem, który dotyka wielu osób, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Pomimo tego, że najczęściej nie jest groźnym objawem to potrafi znacznie obniżyć jakość życia. Przezroczysta wydzielina z nosa w zależności od przyczyny może świadczyć o infekcji, alergii czy podrażnieniu śluzówki jamy nosowej. W artykule przedstawiamy najczęstsze przyczyny takiego kataru, wskazujemy, co może mu towarzyszyć oraz proponujemy sposoby na poradzenie sobie z tym problemem.

Wszystkie artykuły i poradniki