Blue Monday a zaburzenia depresyjne

24.05.2023

W pierwszej definicji Cliffa Arnalla, brytyjskiego psychologa, pracownika Cardiff University miało to być określenie dla najbardziej depresyjnego dnia w roku, przypadającego w trzeci poniedziałek stycznia. Daty depresyjnych poniedziałków każdego roku były inne.

blue-monday-a-zaburzenia-depresyjne.jpg

Dzisiaj już mniej poważnie traktujemy ten termin, wprowadzony w 2004 roku. Skąd taki pomysł, by to styczniowy poniedziałek stał się najbardziej depresyjnym, smutnym dniem?

Daty Blue Monday wyznaczano za pomocą wzoru matematycznego uwzględniającego:

  • czynniki meteorologiczne, takie jak np. czas trwania dnia i poziom nasłonecznienia,
  • psychologiczne takie jak np. ocena postępów postanowień noworocznych, motywacja, problemy zawodowe, prywatne
  • ekonomiczne – zakładając, że po okresie świątecznych wydatków część z nas może mieć zadłużenie, kredyty, spadek płynności finansowej. 

Z biegiem lat pojęcie najbardziej depresyjnego poniedziałku roku zaczęło być uznawane za pseudonaukę. Pojawiły się informacje podważające zasadność i wiarygodność stwierdzenia Cliffa Arnalla. Samo Cardiff University odcina się od tezy o smutnym poniedziałku. Neurobiolodzy pracujący na wydziale psychologii Cardiff University, ocenili wzór określający Blue Monday negatywnie, jako zawierający bezsensowne pomiary.

Dlaczego wymyślono Blue Monday?

Twórca tego pojęcia sam po pewnym czasie ujawnił prawdę o Blue Monday i wyznał, że wszystkie zmienne wymyślił na potrzeby działań marketingowych. Zrobił to na polecenie konkretnego biura podróży po to, by wyliczyć najlepszy dzień na zachęcenie do rezerwacji wycieczek. Świadomość nadchodzącego depresyjnego dnia miała zachęcić ludzi do zmiany otoczenia i rezerwowania podróży. Założono, że ludzie chętniej wyjadą, zmienią otoczenie na bardziej słoneczne i atrakcyjne, by uchronić się przed zapowiadanym spadkiem nastroju.

Konsultacja psychiatry

Podsumowując fakty i obalając mity możemy jasno stwierdzić, że Blue Monday nie istnieje. Sam pomysłodawca tej nazwy wziął niedawno udział w kampanii informacyjnej #stopbluemonday. Nie ma narzędzi, danych ani wzorów, które mogłyby warunkować konkretne daty, dni, tygodnie z jakimkolwiek zaburzeniem psychicznym. Pomysł ten można nazwać chwytem marketingowym, oszustwem, nadinterpretacją, ale z historii o Blue Monday można także wyciągnąć pozytywne wnioski.

Wykupienie wycieczki może być atrakcyjne, ale chwilowe. Nie jest to strategia, która uchroni nas przed problemami natury psychicznej. To, czy dany dzień będzie smutny czy wesoły, nie zależy jedynie od daty. Czynniki, które mogą mieć z tym związek to np. zewnętrzne umiejscowienie kontroli, autosugestia, selektywna uwaga, wpływ autorytetów. Zdecydowanie więcej korzyści osiągniemy troszcząc się o swoje zdrowie psychiczne na co dzień, niż podczas jednorazowej wycieczki.

Depresja czy zaburzenia depresyjne nie występują tylko w poniedziałki. Są niezależne od dnia, pory roku, wieku i płci. Zaburzenia depresyjne objawiają się głównie:

  • obniżeniem nastroju )smutkiem, przygnębieniem, niską samooceną, małą wiarą w swoje możliwości),
  • poczuciem winy, pesymizmem, u części pacjentów myślami samobójczymi, rezygnacyjnymi,
  • niezdolnością do przeżywania przyjemności (anhedonią),
  • spowolnieniem psychoruchowym
  •  zaburzeniem rytmu dobowego (bezsennością lub nadmierną sennością),
  • zmniejszeniem apetytu (lub rzadziej – jego wzmożeniem). 

Jeśli obserwujemy u siebie lub u kogoś ze swojego otoczenia powyższe objawy, utrzymujące się dłużej niż 14 dni, skontaktujmy się z psychologiem lub psychiatrą.

Autor: Natalia Fuchs-Dzierżyc

Źródła

1. ICD-10 – Klasyfikacja zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania


Zdjęcie: Image by Freepik

Zobacz także

Czym jest trauma pokoleniowa? Jaki jest jej wpływ na zachowanie i podejmowanie decyzji?
Psychologia

Czym jest trauma pokoleniowa? Jaki jest jej wpływ na zachowanie i podejmowanie decyzji?

„Trauma pokoleniowa” to określenie odnoszące się do pewnych doświadczeń lub przekonań przekazywanych z jednej generacji na drugą, wiążących się z negatywnymi konsekwencjami. W psychologii pojęcie to nazywane jest również traumą transgeneracyjną i ma związek z długotrwałym procesem, a nie z jednorazowymi sytuacjami. Czym dokładnie charakteryzuje się trauma pokoleniowa i jak wpływa na kolejne generacje? Dowiedz się więcej na ten temat.

DDA a związek – jak przeszłość dorosłych dzieci alkoholików wpływa na relacje?
Psychologia

DDA a związek – jak przeszłość dorosłych dzieci alkoholików wpływa na relacje?

Dorosłe dzieci alkoholików, w skrócie DDA, to osoby, które w swoim życiu mogą napotkać wiele różnego rodzaju trudności i problemów, skorelowanych z dzieciństwem oraz z doświadczeniami ze środowiska, w którym wyrastały. Jednym z poważnych problemów jest sposób nawiązywania głębszych relacji, w tym również związków romantycznych oraz przyjaźni. Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda budowanie związku z osobami DDA.

Czym jest epizod maniakalny? Jakie są jego objawy i przyczyny?
Psychologia

Czym jest epizod maniakalny? Jakie są jego objawy i przyczyny?

Choć mogłoby się wydawać, że depresja i epizod maniakalny nie mają ze sobą nic wspólnego, to jednak oba te przypadki należą do zaburzeń nastroju. Tak jak epizod depresyjny, epizod maniakalny jest pewnego rodzaju stanem psychologicznym i fizjologicznym, w którym znajduje się pacjent. Co więcej, w większości przypadków występują łącznie – przeplatają się, głównie w ramach choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD), której rozpowszechnienie w skali światowej wynosi 2–5% i występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Przebieg ChAD charakteryzujący się wyłącznie nawrotami manii jest niezwykle rzadki. Większość pacjentów w całościowym przebiegu choroby, niezależnie od jej podtypu, doświadcza więcej epizodów depresyjnych.