Atak nerwicy. Jakie są objawy nerwicy?

15.06.2023

Nerwica jest poważnym zaburzeniem psychicznym, które oddziałuje także na naszą fizjologię. Podłożem nerwicy mogą być trudne wydarzenia życiowe. O przyczynach nerwicy oraz sposobach jej zwalczania przeczytasz w naszym innym artykule dotyczącym tej choroby.

atak-nerwicy-jakie-sa-objawy-nerwicy.jpg

Spis treści

Nerwica a zaburzenia emocjonalne i poznawcze
Objawy ataku nerwicy
Ile trwa atak nerwicy?
Leczenie nerwicy sposobem na opanowanie ataków

Zaburzenia nerwicowe mogą manifestować się na wiele sposobów. Nerwica może objawiać się zaburzeniami pochodzącymi z różnych układów organizmu. Lista najczęstszych objawów ataku nerwicy jest tak długa, że potrzeba badań lekarskich, by określić, czy to rzeczywiście nerwica czy choroba somatyczna. Nerwica może przejawiać się w postaci fobii, np. silnym lękiem przed pająkami. Ból brzucha, wymioty czy nudności jeżeli nie są spowodowane przez chorobę fizyczną, zwykle świadczą o nerwicy żołądka.

Kołatanie serca czy ból w okolicy mostka mogą sygnalizować nerwicę serca. Osoby ciągle obawiające się o swój lub swoich bliskich stan zdrowia, zwykle cierpią na nerwicę hipochondryczną. Konieczność obsesyjnego sprawdzania, czy żelazko albo kuchenka gazowa zostały wyłączone to objaw nerwicy natręctw. Nieuzasadniony lęk może oznaczać nerwicę uogólnioną. Inne zaburzenia nerwicowe charakteryzują się derealizacją oraz depersonalizacją.

Nocne zrywy kończyn, problemy z widzeniem, przewlekłe bóle głowy, nieprzyjemne uczucia w jamie ustnej, tzw. gula w gardle czy drętwienie rąk, nóg oraz języka mogą również wskazywać, że to nerwica.

Nerwica a zaburzenia emocjonalne i poznawcze

Nerwica objawia się również poprzez różne zaburzenia emocjonalne oraz poznawcze. W tej pierwszej grupie dotyczącej zaburzeń emocjonalnych znajdują się:

  • drażliwość,
  • labilność emocjonalna,
  • poczucie zagrożenia,
  • umartwianie się,
  • apatia.

Natomiast najczęstsze zaburzenia poznawcze towarzyszące nerwicy to m.in.:

  • problemy z pamięcią,
  • depersonalizacja oraz derealizacja,
  • zmęczenie,
  • niemożność skupienia się.

Zaburzenia emocjonalne i poznawcze występujące w przebiegu nerwicy w znacznym stopniu utrudniają codzienne funkcjonowanie chorym. 

Objawy ataku nerwicy

Atak nerwicy charakteryzuje się pojawieniem silnego lęku, który przekłada się na trudności z oddychaniem, drżeniem rąk, przyspieszonym biciem serca czy suchością w ustach. Ogarniająca człowieka panika może powodować zwiększoną wrażliwość na bodźce dotykowe czy dezorientacja, wywołana ograniczonym dopływem krwi do mózgu. Człowiek może mieć niespecyficzne, dziwne uczucia, płynące z jego ciała. Atakowi nerwicy mogą towarzyszyć takie objawy jak pocenie się rąk, piszczenie w uszach.

Psychoterapia indywidualna

Przyczyny ataku mogą wynikać z różnorodnych problemów życia codziennego, z jakimi mierzy się osoba cierpiąca na nerwicę. Atak paniki może być reakcją na silny stres związany ze szczególnie traumatyczną sytuacją, ale również odnosić się do z pozoru mniej obciążających przeżyć. Ważne wystąpienie, rozmowa o pracę czy dotknięcie brudnego stołu i niemożność umycia rąk w przypadku osób, które mają zaburzenia nerwicowe związane z przesadną higieną, może doprowadzić do takiej reakcji. Czasem nie musi być również żadnego konkretnego, zewnętrznego powodu, dla którego choroba daje o sobie znać w postaci ataku.

Ważne, by zidentyfikować przyczynę pojawiania się ataków i o ile można odnaleźć ją w czynnikach zewnętrznych, warto postarać się je zniwelować. 

Ile trwa atak nerwicy?

Atak nerwicy może trwać bardzo krótko, np. kilka minut, jak i o wiele dłużej. Niezależnie jednak od czasu jego trwania, zawsze jest to wydarzenie trudne dla osoby borykającej się z nerwicą. Nawet krótki epizod ataku nerwicy dla osoby go doświadczającej może trwać całe wieki, dlatego tak istotne jest okazanie zrozumienia człowiekowi cierpiącemu na nerwicę. Co więcej, nerwica jako choroba przewlekła lubi o sobie przypominać, dlatego osoba, która doświadczyła pierwszego ataku nerwicy powinna mieć świadomość, że takie doświadczenie może się powtórzyć. Dlatego warto wypracować sobie metody radzenia w takich sytuacjach. Samodzielnie nie jest to możliwe, dlatego trzeba udać się do lekarza, który podpowie, co należy zrobić. 

Leczenie nerwicy sposobem na opanowanie ataków

Wyjście z nerwicy może trwać lata. Specjalista podczas terapii uczy sposobów radzenia sobie w momencie, gdy pojawia się atak nerwicy. Zwalczenie ataku nerwicy i jej opanowanie nie jest proste. Człowiek zwykle sam nie jest w stanie sobie poradzić. Silna nerwica wymaga stosowania leków, które mogą sprawić, że ataki ustąpią lub będą mniej dotkliwe dla osoby, która ich doświadcza. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, ponieważ nieleczona nerwica może doprowadzić do uzależnienia lub próby samobójczej.

Wolność od nerwicy jest marzeniem wielu chorych. Tylko dokładne stosowanie się do wytycznych lekarskich oraz realna współpraca z psychiatrą i psychoterapeutą, mogą sprawić, że uwolnisz się od nerwicy. Być może to ogromne wyzwanie, ale jego realizacja jest jak najbardziej możliwa.

Źródła
  1. K. Małyszczak, Napady paniki – jak przerwać błędne koło, [w:] Psychiatria Po Dyplomie. Medical Tribune, Grudzień 2013, https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/016/001/original/¬30-35.pdf?1472560110
  2. J. Gierus, A. Misiołek, A. Szulc, Nie tylko „nerwica”. Poziom patologicznego zamartwiania i objawy lęku uogólnionego w populacji a skala zgłoszeń do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Które zjawisko wyjaśnia więcej?, tom 15, nr 1, 1–6.
  3. http://www.psychiatriapolska.pl/uploads/images/PP_4_2019/825Krzyszkowiak_PsychiatrPol2019¬v53i4.pdf

Zdjęcie: Image by Freepik

Zobacz także

Czym jest trauma pokoleniowa? Jaki jest jej wpływ na zachowanie i podejmowanie decyzji?
Psychologia

Czym jest trauma pokoleniowa? Jaki jest jej wpływ na zachowanie i podejmowanie decyzji?

„Trauma pokoleniowa” to określenie odnoszące się do pewnych doświadczeń lub przekonań przekazywanych z jednej generacji na drugą, wiążących się z negatywnymi konsekwencjami. W psychologii pojęcie to nazywane jest również traumą transgeneracyjną i ma związek z długotrwałym procesem, a nie z jednorazowymi sytuacjami. Czym dokładnie charakteryzuje się trauma pokoleniowa i jak wpływa na kolejne generacje? Dowiedz się więcej na ten temat.

DDA a związek – jak przeszłość dorosłych dzieci alkoholików wpływa na relacje?
Psychologia

DDA a związek – jak przeszłość dorosłych dzieci alkoholików wpływa na relacje?

Dorosłe dzieci alkoholików, w skrócie DDA, to osoby, które w swoim życiu mogą napotkać wiele różnego rodzaju trudności i problemów, skorelowanych z dzieciństwem oraz z doświadczeniami ze środowiska, w którym wyrastały. Jednym z poważnych problemów jest sposób nawiązywania głębszych relacji, w tym również związków romantycznych oraz przyjaźni. Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda budowanie związku z osobami DDA.

Czym jest epizod maniakalny? Jakie są jego objawy i przyczyny?
Psychologia

Czym jest epizod maniakalny? Jakie są jego objawy i przyczyny?

Choć mogłoby się wydawać, że depresja i epizod maniakalny nie mają ze sobą nic wspólnego, to jednak oba te przypadki należą do zaburzeń nastroju. Tak jak epizod depresyjny, epizod maniakalny jest pewnego rodzaju stanem psychologicznym i fizjologicznym, w którym znajduje się pacjent. Co więcej, w większości przypadków występują łącznie – przeplatają się, głównie w ramach choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD), której rozpowszechnienie w skali światowej wynosi 2–5% i występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Przebieg ChAD charakteryzujący się wyłącznie nawrotami manii jest niezwykle rzadki. Większość pacjentów w całościowym przebiegu choroby, niezależnie od jej podtypu, doświadcza więcej epizodów depresyjnych.