Eko – projekty o charakterze ekologicznym
Healthy Cities
Pokazujemy, że każdy może działać. To my jesteśmy odpowiedzialni za nasze zdrowie i za to, w jakim stanie pozostawimy planetę przyszłym pokoleniom.
Wyzwanie Healthy Cities wywodzi się z założeń WHO. Przez cały czerwiec uczestnicy powinni pokonywać minimum 6000 kroków dziennie. To dawka ruchu, która pozwoli zachować zdrowie, dobre samopoczucie i utrzymać wagę. Każdy spacer to także obniżenie stresu i poprawienie koncentracji.
Zasada jest prosta – uczestnicy pobierają aplikację mobilną i spacerują. Pokazujemy, że w tym projekcie każdy może zyskać podwójnie – po pierwsze, dzięki regularnej aktywności fizycznej, poprawić swoje zdrowie i samopoczucie, a po drugie przyczynić się do zmiany swojej okolicy.
W pierwszej edycji akcji, w 2021 roku jako Grupa LUX MED posadziliśmy 50 ha lasów, czyli 375 tys. drzew w całej Polsce.
W tym roku rywalizacja rozgrywa się pomiędzy firmami, które zgłosiły się do wyzwania (ponad 100 firm z całej Polski), jak też pomiędzy mieszkańcami 66 miast powiatowych w Polsce. Zwycięskie firmy w ramach nagrody będą mogły posadzić swój własny las. Z kolei mieszkańcy miast, dzięki swojej mobilizacji i aktywności będą mogli przyczynić się do stworzenia wyjątkowego miejsca, które powstanie z zielonego budżetu obywatelskiego, ufundowanego przez Grupę LUX MED.
Dowiedz się więcej o Wyzwaniu Healthy Cities
Indeks Zdrowych Miast
To autorskie długofalowe przedsięwzięcie będące częścią inicjatywy Healthy Cities, które oceni warunki życia w miastach.
Ponad 50 proc. światowej populacji (dane World Economic Forum, VI 2021), w tym 60 proc. ludności Polski (dane GUS, X 2021) mieszka w miastach. Mimo licznych korzyści, jakie swoim mieszkańcom oferują obszary zurbanizowane, to właśnie w miastach znacznie szybciej rośnie odsetek osób chorujących przewlekle.
Wszystkie polskie miasta na prawach powiatu zostały poddane analizie m.in.: demografii, zdrowia, edukacji, mieszkalnictwa, warunków społeczno-ekonomicznych, kultury, środowiska oraz programów publicznych. Partnerzy projektu - Eksperci SGH i Fundacji GAP wskazali co i w jaki sposób wpływa na jakość życia i zdrowie mieszkańców 66 miast na prawach powiatu.
Dowiedz się więcej o Indeksie Zdrowych Miast
EkoGrupa
Projekt uruchomiony w 2021 roku, którego członkowie będą wdrażać w życie praktyki z obszarów proekologicznych.
Chcemy wykorzystać potencjał oddolnych inicjatyw prośrodowiskowych, dlatego utworzyliśmy grupę składającą się z kilkudziesięciu przedstawicieli różnych obszarów organizacji. Podczas cyklicznych spotkań członkowie grupy zastanawiają się, jak przemodelować realizowane obecnie działania, aby były przyjaźniejsze środowisku oraz jakie nowe działania ekologiczne moglibyśmy wdrożyć. Podczas wspólnego planowania działań społecznych i środowiskowych Pracownicy mają okazję wyjść poza podstawowe zakresy obowiązków i podyskutować o ważnych dla nich aspektach życia codziennego. Możliwość zgłoszenia pomysłów, a potem realizacji oddolnych inicjatyw wzmacnia także przywiązanie do firmy.
Hybrydy
Troska o środowisko to także świadome wybory dotyczące pojazdów, jakimi poruszamy się na co dzień.
W trosce o środowisko zdecydowaliśmy się wymienić całą flotę samochodową na pojazdy z napędem hybrydowym. W skład nowej floty wejdą modele Yaris, Corolla, Camry, RAV4 i Toyota C-HR. Szersza obecność pojazdów hybrydowych na drogach, oprócz ograniczenia szkodliwych emisji, pozwala także ograniczyć hałas samochodowy. Jazda z wykorzystaniem napędu hybrydowego, głównie na ulicach miast, korzystnie wpływa na klimat akustyczny otoczenia.
Podkłady z makulatury
Ponowne wykorzystanie surowców to ukłon w stronę naszej planety, dlatego stosujemy to rozwiązanie w codziennej pracy.
Zużywamy rocznie ponad 70 tysięcy 100 metrowych rolek prześcieradeł medycznych. Standardowy surowiec, z którego produkowane są prześcieradła, to celuloza – materiał pochodzący najczęściej z drzew iglastych. Chcąc ograniczyć zużycie surowców naturalnych, postanowiliśmy przetestować podkłady medyczne produkowane z mieszanki makulaturowo-celulozowej. Po testach nowego produktu w ambulatoriach i szpitalach LUX MED okazało się, że od dotychczasowego różni się on jedynie odcieniem bieli.
Liczenie śladu węglowego
Chcemy, żeby zrównoważony rozwój stał się centralnym doświadczeniem naszych Pacjentów i Pracowników, i dążymy do tego, żeby ten czynnik odgrywał dominująca rolę w podejmowaniu decyzji biznesowych.
Rozpoczęliśmy liczenie śladu węglowego naszej organizacji i zastanawiamy się jak możemy go zredukować. Zdecydowaliśmy, że podejmiemy wszelkie działania, żeby dojść do zeroemisyjności do 2040 r. To ogromne wyzwanie, ale biorąc pod uwagę podejmowane i planowane działania oraz przede wszystkim naszą misję, wydaje się być to jasną i oczywistą drogą dalszego rozwoju. Cel ten postawiła grupa Bupa, nasz właściciel, i cel ten został oficjalnie zatwierdzony przez Science Based Targets Initiative. Sektor ochrony zdrowia odpowiada za ok. 4,5% globalnej emisji CO2 – to tyle ile rocznej emituje 514 elektrowni węglowych. Gdyby sektor opieki zdrowotnej był krajem, zajmowałby 5 miejsce pod względem produkcji zanieczyszczeń. Ponad połowa emisji w sektorze wiąże się ze zużyciem energii i od tego obszaru powinniśmy zacząć chcąc minimalizować ten negatywny wpływ. Pamiętamy także o tym, że zmiany klimatu to również więcej zagrożeń epidemicznych dla naszego zdrowia i tutaj bardzo ważna jest profilaktyka zdrowotna, w którą chętnie się angażujemy. W przypadku LUX MED, zagadnienia ESG są wpisane w naszą misję – pomaganie ludziom w dłuższym, zdrowszym i szczęśliwszym życiu oraz czynienie świata lepszym.
Energia z OZE
Połowa energii, którą nabywamy pochodzi z odnawialnych źródeł energii.
Grupa LUX MED nabywa energię elektryczną pozyskiwaną w 100% z odnawialnych źródeł w ramach oferty PGE NATURALNIE, ŻE ENERGIA. Dodatkowo motywujemy właścicieli powierzchni biurowych i placówek, których jesteśmy najemcami do zapewnienia energii z OZE. Sektor ochrony zdrowia odpowiada za ok 4,5% globalnej emisji CO2, a ponad połowa emisji w sektorze wiąże się ze zużyciem energii. Chcąc minimalizować swój ślad węglowy, a tym samym negatywny wpływ na środowisko, LUX MED zaczął właśnie od nabywania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.
Społeczne - projekty z zakresu zaangażowania społecznego
Umiem pomóc
Ogólnopolski projekt stworzony przez Akademię Ratownictwa Medycznego LUX MED. Prowadzony jest od 2011 roku.
Dbamy o to, żeby edukacja dotycząca pierwszej pomocy była w naszym kraju na najwyższym poziomie. W trakcie warsztatów lekarze i ratownicy medyczni z wieloletnim doświadczeniem ćwiczą z uczniami zasady przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, uczą obsługi defibrylatora AED oraz pokazują prawidłowy schemat postępowania w sytuacji zagrożenia czyjegoś zdrowia lub życia. W zajęciach biorą udział uczniowie 7 i 8 klas szkół podstawowych. Pod okiem doświadczonych specjalistów, dzieci zdobywają umiejętności zgodne z aktualnymi wytycznymi postępowania Polskiej oraz Europejskiej Rady Resuscytacji. Do tej pory przeszkoliliśmy prawie 6 tys. uczniów. Naszą misją jest dzielenie się wiedzą medyczną. Dzięki kampanii „Umiem pomóc” firma wyposaża uczniów w umiejętności, które mogą w przyszłości uratować życie osobom w ich otoczeniu. Podczas szkoleń uczniowie zdobywają wiedzę i oswajają się z udzielaniem pierwszej pomocy, dzięki czemu mają więcej odwagi i mogą prawidłowo udzielić pomocy, co znacznie zwiększa rokowania poszkodowanego, jeszcze przed dotarciem na miejsce zdarzenia ekipy ratunkowej. Po zrealizowaniu szkoleń, szkoły biorące udział w kampanii otrzymują plakaty z zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu, a uczniowie – praktyczne karty z numerami alarmowymi i zasadami postępowania w nagłych przypadkach.Grupa LUX MED od lat angażuje się w edukację z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Dzięki inicjatywnie Akademii Ratownictwa LUX MED, już od 2011 r. prowadzimy akcję „Umiem Pomóc" i uświadamiamy młodzież jak ważna jest pierwsza pomoc.
Szkolenia, prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów Akademii Ratownictwa LUX MED, mają pokazać uczniom jak należy udzielać pierwszej pomocy i jak ważna jest ona w codziennym życiu. Kampania „Umiem Pomóc" powstała z myślą o młodych ludziach, dla których największym problemem w sytuacji zagrożenia jest strach przed podjęciem działania, wynikający przede wszystkim z braku odpowiedniej wiedzy. Dlatego, odpowiadając na ich potrzeby, wykwalifikowani i doświadczeni instruktorzy, co roku prowadzą cykl bezpłatnych warsztatów edukacyjnych.
„Pracując w zespołach ratownictwa medycznego wielokrotnie spotykałem się z sytuacjami, w których człowiek nie umarłby, gdyby tylko ktoś odważył się udzielić pierwszej pomocy. Niestety, Polacy w dalszym ciągu nie wiedzą, jak pomóc w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Strach i niewiedza blokują ludzi przed podjęciem działania. Ten problem dotyczy również młodych ludzi, którzy nawet w swoim środowisku szkolnym nie potrafią udzielić podstawowej pomocy koledze czy koleżance. A pamiętajmy, że liczy się każda minuta" - zaznacza lek. Mariusz Pacałowski, Dyrektor Merytoryczny Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED, jeden z inicjatorów kampanii.
„Szkolenia uczą nas właśnie tego wszystkiego, jak mamy się zachować, żebyśmy się nie bali, bo tak naprawdę pomagamy tej osobie, a nie robimy jej krzywdę" - uczennica liceum w Gdańsku.
W ramach przeprowadzonych bezpłatnych warsztatów, blisko 6 000 młodych ludzi zdobyło wiedzę w zakresie pierwszej pomocy. Wszystkie szkoły biorące udział w projekcie otrzymują certyfikaty poświadczające udział w zajęciach oraz materiały edukacyjne. Uczniowie natomiast uzyskują potwierdzenia w postaci praktycznych kart zawierających podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy.
Pomoc Ukrainie
W czasie wojny stworzyliśmy pakiet wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Niesiemy bezpłatną pomoc dla uchodźców, a także dla rodzin naszych pracowników z Ukrainy. Wsparcie jest realizowane we wszystkich naszych placówkach i 14 szpitalach Grupy LUX MED w ramach programu wsparcia medycznego i zawodowego, który oparty jest o trzy filary:
- Pomoc doraźną
- Leczenie szpitalne
- Wsparcie zawodowe
Od 24.02.2022 r. do końca maja 2022 r. z pakietu bezpłatnych usług skorzystało blisko 80 tys. osób i zrealizowaliśmy przeszło 140 tys. świadczeń oraz zatrudniamy ponad 120 osób z Ukrainy.
W ramach pomocy doraźnej:
- Świadczymy bezpłatne usługi medyczne w naszych placówkach ambulatoryjnych i szpitalach oraz w specjalnych centrach i punktach dla uchodźców.
- W Ptak Warsaw Expo, przy Wołoskiej 7 oraz przy Dworcu Centralnym w Warszawie koordynujemy punkty medyczne zapewniające natychmiastową opiekę osobom przybywającym z Ukrainy.
- Łącznie jesteśmy lub byliśmy obecni dotychczas w 20 tego typu miejscach na terenie całego kraju - w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Gliwicach, Elblągu, Wrocławiu, Łodzi i Trójmieście.
- Otworzyliśmy Centrum Medyczne dla uchodźców w Warszawie, w którym udostępniliśmy m.in. gabinety pediatrii, internistyczne, ginekologiczne, zabiegowe czy opieki psychologicznej.
W ramach leczenia szpitalnego:
- Uchodźcy mogą kontynuować np. leczenie onkologiczne i skorzystać ze specjalistycznej pomocy okulistycznej czy ortopedycznej.
- Przy Szpitalu LUX MED Onkologia w Warszawie przy ul. Szamockiej uruchomiliśmy wiodący Oddział Pomocy Doraźnej obsługujący uchodźców.
W ramach wsparcia zawodowego:
- Zatrudniamy, wspieramy i edukujemy medyków z Ukrainy, prowadzimy nauczanie języka polskiego i pomagamy z formalnościami wiążącymi się z podjęciem pracy w zawodach medycznych w naszym kraju;
Dodatkowo podjęliśmy działania:
- Zapewniamy wsparcie przy relokacji rodzin pracowników z terenu Ukrainy do Polski – oferujemy pomoc prawną, logistyczną, a także finansową;
- Uruchomiliśmy bezpłatną, trzyjęzyczną infolinię (w językach: polskim, ukraińskim, angielskim);
- Wspieramy szpitale w Ukrainie dostarczając sprzęt i zaopatrzenie;
- Stworzyliśmy serię webinarów, czyli cyklicznych spotkań z psychologami i prawnikami, zarówno w języku ukraińskim, jak i polskim;
- Uruchomiliśmy cykl podcastów „Medycy-Medykom”, czyli samouczek najważniejszych zwrotów ukraińskich w relacji z pacjentem;
- Współpracujemy z PAH oraz z SOS Wioski Dziecięce w programie „SOS Ukrainian Children”.
- Prowadzimy skoordynowane wewnętrzne działania korporacyjne zachęcające pracowników do pomocy uchodźcom i usprawniające ten proces (np. specjalny adres e-mail, platforma pomocowa).
Kartki świąteczne
Zrezygnowaliśmy z tradycyjnych koszy prezentowych i składamy życzenia swoim partnerom biznesowym w bardziej wyjątkowy i zrównoważony sposób.
Łącząc ze sobą zaangażowanie w rozwój lokalnych społeczności oraz troskę o środowisko, przekazaliśmy środki zaplanowane z myślą o prezentach świątecznych dla klientów, na wsparcie 5 organizacji charytatywnych z różnych części Polski. Ograniczyliśmy w ten sposób świąteczny konsumpcjonizm i wsparliśmy w tym szczególnym okresie organizacje, których skala działalności jest często zależna od środków zewnętrznych.
Zdrowa perspektywa
Pierwszy projekt we współpracy z SGH. To odpowiedź na wyzwania, które postawił przed nami rok. We współpracy ze Szkołą Główną Handlową stworzyliśmy projekt „Zdrowa Perspektywa”, którego celem było zebranie inspiracji i innowacyjnych rozwiązań, które pozwoliły przetrwać trudny okres - rok 2020, ale także wykorzystać go do przeprowadzenia zmian. Zaprosiliśmy do udziału w projekcie najlepszych menadżerów i specjalistów na rynku, którzy opracowywali rekomendacje dobrych praktyk.
Zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy 25 spotkań grup eksperckich, w których uczestniczyło ponad 50 przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych, ludzi nauki oraz reprezentantów mediów.
Wszystkie zespoły po zakończeniu serii spotkań przygotowały po kilka rekomendacji, najlepszych praktyk i know-how, które pomogły poradzić sobie w czasie pandemii COVID-19.
Dodatkowo przeprowadziliśmy 16 wywiadów z przedstawicielami wszystkich grup tematycznych oraz Rady Programowej projektu, które publikowane były w mediach społecznościowych.
Zdrowa Perspektywa to zebranie wiedzy i doświadczeń z różnych środowisk oraz obszarów życia społeczno-gospodarczego płynących z ostatnich miesięcy. Projekt ma pomóc praktykom w podejmowaniu trafnych decyzji.
PKOl i PKPar
Opiekujemy się sportowcami oraz wspieramy cele statutowe PKOl i PKPar, w tym dotyczące szerzenia ducha sportu.
Aktywność fizyczna jest bardzo ważnym elementem w utrzymaniu organizmu w zdrowiu, dlatego wspieramy różne inicjatywy sportowe. Jesteśmy Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Stale rozwijamy medycynę sportową i jesteśmy w stanie otoczyć opieką sportowców przygotowujących się do startu na każdym etapie ich działań.
ONKONAWIGATOR
To nowatorski projekt zainaugurowany w 2013 roku. Przygotowaliśmy kampanię edukacyjną na rzecz czujności onkologicznej lekarzy i pielęgniarek.
Inspiracją stały się dane epidemiologiczne, które pokazują wzrastające zagrożenie chorobami nowotworowymi. We współpracy z Polskim Komitetem Zwalczania Raka oraz Fundacją Wygrajmy Zdrowie rozpoczęliśmy działania edukacyjne na rzecz czujności onkologicznej personelu medycznego. Naszym celem jest udoskonalenie systemu rozpoznawania, diagnozowania, a także jakości opieki nad pacjentem po leczeniu onkologicznym.
Ład korporacyjny - uczciwe praktyki operacyjne, praktyki z zakresu pracy
Smile
Troska o samopoczucie i kondycję zarówno fizyczną jak i psychiczną naszych pracowników jest dla nas priorytetem. Zatrudniamy ponad 19000 osób, w tym około 8000 lekarzy i 5000 wspierającego personelu medycznego. Z myślą o pracownikach powstał program wellbeingowy SMILE, który opiera się na 4 filarach:
- zdrowe ciało,
- zdrowy umysł,
- zdrowe relacje,
- zdrowe miejsce pracy.
Wśród zrealizowanych inicjatyw w 2021 roku znalazły się m.in. spotkanie z mistrzynią olimpijską Marią Andrejczyk, która motywowała pracowników do działania czy szkolenie dotyczące radzenia sobie ze stresem.
Webinary dla pracodawców
Jak się odnaleźć w nowej pandemicznej sytuacji? To pytanie, które zadaje sobie każdy pracodawca. Postanowiliśmy znaleźć odpowiedź.
Przeprowadziliśmy serię webinarów dla Pracodawców, których tematem był bezpieczny powrót do biura w czasie pandemii oraz dobre praktyki związane z organizacją pracy hybrydowej w trosce o zdrowie pracowników. W prowadzenie webinarów zaangażowani byli pracownicy LUX MED – eksperci medyczni. W uzupełnieniu warsztatów eksperci przygotowali także bezpłatne publikacje dla pracodawców z praktycznymi opisami najlepszych praktyk.
UN Global Compact
Dołączyliśmy do inicjatywy UNGC, bo mocno wierzymy, że współpraca z podmiotami, które mają podobne podejście do prowadzenia działalności, pozwoli nam jeszcze prężniej działać na rzecz lepszego jutra.
Grupa LUX MED dołączyła do United Nations Global Compact, największej na świecie inicjatywy skupiającej zrównoważony biznes. Dołączając do UN Global Compact firmy zobowiązują się do przestrzegania dziesięciu zasad dotyczących praw człowieka, standardów pracy, ochrony środowiska i przeciwdziałania korupcji.
Jednocześnie jest to zobowiązanie do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ustanowionych przez ONZ w ramach Agendy 2030.
Inicjatywa UN Global Compact powstała po to, by wspierać firmy w implementacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Jako organizacja członkowska w tym roku będziemy przygotowywać raport z realizacji 10 celów UN, a także Raport Zrównoważonego Rozwoju.
Climate Positive
W 2022 r. dołączyliśmy do programu „Climate Positive” UN Global Compact Network Poland, w ramach którego będziemy realizować Cele Zrównoważonego Rozwoju i m.in.:
- Dostarczaliśmy dane do Raportu Zielone Szpitale, którego celem jest analiza trendów i podejmowanych działań w kierunku zaimplementowania idei zielonych szpitali do sektora opieki zdrowotnej. Projekt obrazuje i analizuje najważniejsze wyzwania, które są kluczowe dla transformacji placówek medycznych i ich otoczenia.
- Anna Rulkiewicz Prezes Grupy LUX MED uczestniczyła w roli prelegenta w 2022 UN Global Compact Leaders Summit - najważniejszego szczytu ONZ dla przedstawicieli odpowiedzialnego biznesu. Jako ekspertka w panelu „Businesses’ Humanitarian Response to the War in Ukraine” opowiedziała o doświadczeniach i zaangażowaniu LUX MED w pomoc uchodźcom z Ukrainy, jak również podkreśliła rolę sektora prywatnej opieki medycznej w działaniach na rzecz pomocy humanitarnej.
- Grupa LUX MED będzie uczestnikiem 11 edycji World Urban Forum „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości” - flagowego wydarzeniem Agendy Programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (UN-Habitat) oraz jednego z najbardziej rozpoznawalnych międzynarodowych spotkań poświęconych wymianie poglądów i doświadczeń dotyczących wyzwań współczesnych miast, polityki miejskiej i zrównoważonej urbanizacji.