Ogólnopolskie projekty na rzecz zdrowych miast
Wyzwanie Healthy Cities
W ramach wyzwania Healthy Cities pokazujemy, że każdy może działać. To my jesteśmy odpowiedzialni za nasze zdrowie i za to, w jakim stanie pozostawimy planetę przyszłym pokoleniom.
Wyzwanie Healthy Cities wywodzi się z założeń WHO. Uczestnicy powinni pokonywać minimum 6000 kroków dziennie. To dawka ruchu, która pozwoli zachować zdrowie, dobre samopoczucie i utrzymać prawidłową wagę. Każdy spacer to także obniżenie stresu i poprawienie koncentracji.
Zasada jest prosta – aby wziąć udział w wyzwaniu wystarczy pobrać darmową aplikację Healthy Cities i przez cały miesiąc liczyć w niej kroki. Za wszystkich zaangażowanych uczestników sadzimy drzewa. Zwycięskie firmy otrzymują patronaty nad rewitalizacją torfowisk, które przeprowadzamy wspólnie z UNEP/GRID-Warszawa, w ramach projektu RE:Generacja. Zwycięskie miasta otrzymują Zielone Budżety, o łącznej wartości 60 tys. zł, na wybrane przez siebie eco-inicjatywy, służące mieszkańcom.
Pokazujemy, że w tym projekcie każdy może zyskać podwójnie – po pierwsze, dzięki regularnej aktywności fizycznej, poprawić swoje zdrowie i samopoczucie, a po drugie przyczynić się do zmiany swojej okolicy.
W 2024 roku pobiliśmy rekord w liczbie uczestników, zrzeszając 15 tys. osób! W sumie pokonaliśmy ponad 1,9 mld kroków.
Łącznie w ramach czterech edycji Healthy Cities w wyzwaniu wzięło udział prawie 40 tys. uczestników, którzy wspólnie wykonali 5,5 mld kroków. Posadziliśmy w ich imieniu ponad 460 tys. drzew. Przeprowadziliśmy rewitalizację 3 torfowisk, a kolejne 3 rewitalizacje są już zaplanowane – łącznie to obszar 42 ha. Przeznaczyliśmy 180 tys. zł na zielone budżety dla zwycięskich miast.
To wymierne efekty pozytywnego wpływu na środowisko, które wynikają z akcji Healthy Cities.
Dowiedz się więcej o Wyzwaniu Healthy Cities
Indeks Zdrowych Miast
Na nasze zdrowie patrzymy szerzej niż tylko przez pryzmat opieki zdrowotnej, dlatego zainicjowaliśmy projekt, w którym podkreślamy znaczenie tworzenia zdrowych i przyjaznych do życia przestrzeni miejskich.
Indeks Zdrowych Miast powstał w 2022 r. we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie oraz Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej. Tworzenie odpowiedniej jakości życia dla mieszkańców jest jednym z ważniejszych zadań samorządów. Indeks Zdrowych Miast pozwala na syntetyczne ujęcie tego, jak otoczenie społeczne, środowiskowe, gospodarcze wpływają na zdrowie mieszkańców. Zawiera on kompleksową analizę 66 miast w Polsce pod kątem blisko 70 wskaźników, wpływających na to jak zdrowa jest przestrzeń, w której żyjemy.
Łącznie na całościowy obraz miasta i jego zdrowia wpływa 8 obszarów: zdrowie, ludność, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura i przestrzeń. Wyniki Indeksu Zdrowych Miast mają na celu inspirowanie władz miast do wdrażania rozwiązań sprzyjających poprawie zdrowia i jakości życia, poprzez dbanie o każdy z wymienionych obszarów.
We wrześniu 2024 r., podczas uroczystej Gali, będącej częścią Kongresu Zdrowe Miasta, ogłosiliśmy wyniki trzeciej edycji Indeksu Zdrowych Miast. Nowością, wprowadzoną do zestawienia w tym roku, jest podział w kategorii głównej na miasta poniżej 300 tys. mieszkańców i te powyżej tej liczby. Wśród miast poniżej 300 tys. mieszkańców laur zwycięzcy przypadł miastu Sopot. Na drugim miejscu uplasowała się trójmiejska Gdynia, a na trzecim podkarpacki Rzeszów. Wśród wielkich aglomeracji to Poznań jest miastem, w którym żyje się najlepiej. Na podium obok stolicy Wielkopolski, uplasowała się Warszawa, która rok temu stała na pierwszym miejscu podium. Na trzecim miejscu znalazł się Gdańsk. W każdej z ośmiu kategorii sektorowych, wzorem lat poprzednich, również wyłoniono liderów (Zdrowie – Rybnik, Ludność i pokolenia – Rzeszów, Usługi komunalne i społeczne – Przemyśl, Edukacja – Kraków, Mieszkalnictwo i Środowisko – Sopot, Infrastruktura – Ostrołęka, Przestrzeń – Chorzów).
Wierzymy, że ta inicjatywa w dłuższej perspektywie przyczyni się do poprawy jakości życia w naszych miastach, a co za tym idzie także zdrowia mieszkańców. Obecnie bowiem ponad 60% ludności Polski mieszka w miastach. Wpływając więc na stan naszych miast, działamy w imieniu i na rzecz poprawy jakości życia większości naszego społeczeństwa.
Dowiedz się więcej o Indeksie Zdrowych Miast
Kongres Zdrowe Miasta
Kongres jest naturalnym rozwinięciem Indeksu Zdrowych Miast. Pierwsza edycja Kongresu Zdrowe Miasta miała miejsce 23 i 24 września 2024 roku w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Wydarzenie zgromadziło blisko 1300 uczestników – zarówno stacjonarnie, jak i online – oraz ponad 100 prelegentów. Spotkaniu towarzyszyła premiera 3. edycji Indeksu Zdrowych Miast. Podczas wieczornej gali, w której uczestniczyło ponad 200 osób, nagrodzone zostały najzdrowsze polskie miasta. Na uroczystości pojawiło się 15 przedstawicieli samorządów, którzy ze sceny dziękowali za ten ranking i cenne wskazówki, w jaki sposób mogą pracować w swoich miastach nad poprawą jakości życia mieszkańców.
Kongres stał się więc miejscem debaty, platformą do rzetelnej dyskusji, wymiany poglądów, ale też cennych doświadczeń. W wydarzeniu udział wzięli ministrowie, samorządowcy, przedstawiciele biznesu, nauki oraz aktywiści, którym bliski jest zrównoważony rozwój polskich miast.
Program Kongresu obejmował osiem bloków, odpowiadających badanym w Indeksie obszarom: Środowisko, Zdrowie, Ludność i pokolenia, Usługi Miejskie, Mieszkalnictwo, Przestrzeń, Infrastruktura oraz Edukacja. Dyskusje skupiały się zarówno na wyzwaniach, jak i szansach stojących przed polskimi miastami w kontekście ich rozwoju.
Wydarzenie objęte zostało 6 Patronatami Honorowymi Ministerstw, w tym Ministra Zdrowia, Ministra Edukacji, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Przemysłu oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Kongres uzyskał także Patronat Honorowy Ambasady Brytyjskiej i Ambasady Królestwa Danii, a także Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, a Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras, Ministra Edukacja Barbara Nowacka oraz Prezydent Rafał Trzaskowski osobiście wzięli udział w wydarzeniu.
Wydarzeniu patronowały także liczne organizacje branżowe, a patronat medialny nad wydarzeniem objęły następujące redakcje: Dziennik Gazeta Prawna, Business Insider Polska, Forbes, Medonet, TVN24, Radio 357, Rynek Zdrowia, Portal Samorządowy, Press, Architektura& Biznes, Polityka Zdrowotna i ESG.pl.
Więcej informacji na stronie: www.zdrowemiasta.pl
Zdrowie naszej planety – działania na rzecz środowiska
Hybrydy
Podróże służbowe to nieodłączny element pracy wielu naszych pracowników, a troska o środowisko to także świadome wybory dotyczące pojazdów, jakimi poruszamy się na co dzień. Dlatego, na koniec 2023 roku 75% samochodów w LUX MED posiadało napęd hybrydowy. Rozpoczęliśmy także zakup aut w 100% elektrycznych.
Szersza obecność pojazdów hybrydowych i elektrycznych na drogach, oprócz ograniczenia szkodliwych emisji, pozwala także ograniczyć hałas samochodowy. Jazda z wykorzystaniem napędu hybrydowego i elektrycznego korzystnie wpływa na nasz klimat.
Segregacja i gospodarowanie odpadami
Wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, korzystamy z najlepszych praktyk w dziedzinie recyklingu i utylizacji odpadów. Dodatkowo mamy ustanowiony cel strategiczny, który zakłada wdrożenie co najmniej jednego rocznie, skalowalnego rozwiązania cyrkularnego. W 2023 roku przeprowadziliśmy wewnętrzny audyt segregacji odpadów medycznych w jednej z placówek. Dzięki niemu i wdrożonym działaniom zredukowaliśmy ilość odpadów medycznych o 45% w pierwszym miesiącu. Korzystne efekty przeprowadzonego audytu utwierdziły nas w przekonaniu o konieczności rozszerzenia działań w tym zakresie o wszystkie placówki ambulatoryjne na terenie całej Polski.
Analiza pozwoliła dostosować rozmiar koszy do specyfiki poszczególnych gabinetów, co stanowiło istotny krok w kierunku efektywnej segregacji. Ważne było także odpowiednie oznakowanie miejsc, w których powinny znajdować się kosze oraz zaopatrzenie gabinetów w instrukcje dotyczące segregacji odpadów. Prowadzimy akcje informacyjne wśród obecnych i nowych pracowników. Opracowaliśmy specjalne ulotki, które w jasny sposób przedstawiają sposób segregacji odpadów.
Wyzwaniem, które stoi przed placówkami medycznymi jest wysoki procent zużycia podkładów medycznych, które są produkowane głównie z celulozy (pozyskiwanej z drzew iglastych). Żeby ograniczyć wykorzystywanie zasobów naturalnych zdecydowaliśmy się na zastosowanie podkładów medycznych wykonanych z mieszanki makulatury i celulozy. Ich jakość pozostaje taka sama, różnica jest widoczna jedynie w ich kolorze.
Redukcja śladu węglowego
Jako Grupa planujemy osiągnięcie zerowej emisji CO2 w zakresie 1 i 2 do 2030 roku, a we wszystkich trzech zakresach do 2040 roku. Cel ten został oficjalnie zatwierdzony przez Science Based Targets Initiative.
- Na koniec 2023 roku 66% całkowitego zużycia energii elektrycznej pochodziło z zielonych źródeł.
- Całkowite emisje z zakresu 1 i 2 (market-based) wyniosły w 2023 roku 17 854,2 t CO2e, co oznacza spadek o 14% w stosunku do ubiegłego roku oraz o 19% względem roku bazowego (2019).
Wszystkie podjęte działania pozwoliły nam na redukcję emisji CO2 o 4 294 t w stosunku do roku bazowego (2019).
Energia z OZE
Jako organizacja świadoma swojego wpływu na środowisko naturalne, dążymy do realizacji ambitnych celów, do jakich zobowiązaliśmy się w naszej strategii zrównoważonego rozwoju, dlatego w lipcu 2024 r. podpisaliśmy umowę na zakup zielonej energii elektrycznej (vPPA). W jej ramach firma R.Power S.A. dostarczy rocznie do sieci ok. 36 GWh energii, pochodzącej z farm fotowoltaicznych.
Współpraca zagwarantuje, łącznie ponad 300 placówkom własnym naszej Grupy – w tym szpitalom, ambulatoriom, centrom diagnostycznym oraz centrali firmy, zeroemisyjność w ujęciu zużycia prądu. Umowa zawarta została na 10 lat. To jedna z kilkudziesięciu takich umów w Polsce. Według szacunków, przejście na energię elektryczną pochodzącą z fotowoltaiki pozwoli nam zredukować ponad 8,6 tys. ton CO2e.
Certyfikacja ISO 14001
LUX MED. Sp. z o.o. wdrożył i utrzymuje System Zarządzania Środowiskowego, który stanowi jeden z filarów Zintegrowanego Systemu Zarządzania. Nasza polityka określa cele środowiskowe jakimi są: ochrona środowiska naturalnego, w tym zapobieganie zanieczyszczeniom, poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych, odpowiedzialne wykorzystanie surowców i zasobów (takich jak: woda, energia elektryczna i cieplna, paliwa), prawidłowe i zgodne z prawem gospodarowanie odpadami medycznymi i niemedycznymi.
Zdrowie naszego społeczeństwa – działania społeczne
Umiem pomóc
W Grupie LUX MED angażujemy się nie tylko w świadczenie usług medycznych, lecz także w pozytywny wpływ na życie społeczności, której służymy. Z tego właśnie powodu bierzemy czynny udział w różnego rodzaju kampaniach i programach edukacyjnych. Przykładem tego typu działania jest program Umiem Pomóc, realizowany wspólnie z Akademią Ratownictwa LUX MED od 2011 roku.
Dbamy o to, żeby edukacja dotycząca pierwszej pomocy była w naszym kraju na najwyższym poziomie. W trakcie warsztatów lekarze i ratownicy medyczni z wieloletnim doświadczeniem ćwiczą z uczniami zasady przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, uczą obsługi defibrylatora AED oraz pokazują prawidłowy schemat postępowania w sytuacji zagrożenia czyjegoś zdrowia lub życia. W zajęciach biorą udział uczniowie 7 i 8 klas szkół podstawowych. Pod okiem doświadczonych specjalistów, dzieci zdobywają umiejętności zgodne z aktualnymi wytycznymi postępowania Polskiej oraz Europejskiej Rady Resuscytacji.
W ostatnim kwartale 2024 roku Grupa LUX MED przeprowadziła 12. już edycję akcji Umiem Pomóc. Wzięło w niej udział blisko 500 uczniów ze szkół podstawowych w Jaworznie. Szkolenie z pierwszej pomocy było wyróżnieniem dla miasta, które wygrało w wyzwaniu Healthy Cities. Podczas wszystkich dotychczasowych edycji kampanii wspólnie z wykwalifikowanymi ratownikami z Akademii Ratownictwa LUX MED przeszkoliliśmy 7500 uczniów z całej Polski – Warszawy, Piaseczna, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Trójmiasta, Poznania, Torunia, Rzeszowa, Olsztyna, Szczecina, Świętochłowic, Białegostoku i Jaworzna.
Pomoc Ukrainie
Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, byliśmy i nadal jesteśmy solidarni z narodem ukraińskim. Czuliśmy odpowiedzialność za tysiące uchodźców, którzy każdego dnia od przekraczali polsko–ukraińską granicę i wymagali medycznego wsparcia. W zaledwie 24 h od rozpoczęcia wojny uruchomiliśmy pakiet wsparcia dla uchodźców z Ukrainy, niosąc bezpłatną pomoc dla uchodźców, a także dla rodzin naszych pracowników z Ukrainy. Pokazaliśmy, jak znaczącą rolę we wsparciu działań pomocowych w trakcie wojny i kryzysu humanitarnego odgrywa prywatny sektor medyczny.
Działania pomocowe realizowane były głównie przez Fundację LUX MED im. dr Joanny Perkowicz, za sprawą wsparcia finansowego Bupa.
Dziękujemy wszystkim naszym pracownikom, którzy nie pozostali obojętni i angażowali się w pomoc dla walczącego narodu ukraińskiego.
Kartki świąteczne
Zrezygnowaliśmy z tradycyjnych koszy prezentowych i składamy życzenia swoim partnerom biznesowym w bardziej wyjątkowy i zrównoważony sposób.
Łącząc ze sobą zaangażowanie w rozwój lokalnych społeczności oraz troskę o środowisko, przekazaliśmy środki zaplanowane z myślą o prezentach świątecznych dla klientów, na wsparcie organizacji charytatywnych z różnych części Polski. Ograniczyliśmy w ten sposób świąteczny konsumpcjonizm i wsparliśmy w tym szczególnym okresie organizacje, których skala działalności jest często zależna od środków zewnętrznych.
PKOl i PKPar
Grupa LUX MED jest głównym partnerem medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Paralimpijskiego. Naszą misją jest wspieranie celów statutowych PKOl i PKPar, z naciskiem na propagowanie idei olimpijskiej i paralimpijskiej. Od lat otaczamy opieką polskich olimpijczyków i paralimpijczyków, oferując biało-czerwonym szeroki zakres świadczeń medycznych, w tym konsultacje z najlepszymi specjalistami, badania diagnostyczne, zabiegi operacyjne oraz rehabilitację. Tylko w 2023 roku reprezentanci Polski skorzystali z usług Grupy LUX MED około 2650 razy, a w ciągu 10 lat współpracy firma wykonała około 25 tys. procedur, obejmując opieką ponad 2000 osób.
Ponieważ zdajemy sobie sprawę, jak duży i pozytywny wpływ na nasze zdrowie ma aktywność fizyczna, szerzymy ducha sportu w społeczeństwie, będąc obecnymi na wydarzeniach organizowanych przez wspomniane komitety.
ONKONAWIGATOR
Onkonawigator jest inicjatywą służącą niesieniu pomocy pacjentom onkologicznym. Trzon projektu stanowi aspekt edukacyjny, a pacjentów wspierają doradcy onkologiczni. Pełnią oni kluczową rolę, zapewniając szybką i skuteczną pomoc oraz budując świadomość pacjenta w pierwszym kroku procesu diagnozowania i leczenia. Dodatkowo projekt wspiera edukację lekarzy w budowaniu czujności onkologicznej. W trudnym momencie podejrzenia choroby onkologicznej pacjenci nie zostają sami ze swoimi wątpliwościami. Zespół Onkonawigatora kontaktuje się z nimi i przekazuje przydatne informacje na temat organizacji dalszej diagnostyki.
Doradztwo prowadzone jest przez zespół koordynatorów, obejmujący osobną opieką i dodatkową konsultacją pozamedyczną wszystkich tych pacjentów, u których podejrzewana jest choroba onkologiczna. Zespół ekspertów wskazuje, jak uzyskać kartę DiLO (karta diagnostyki i leczenia onkologicznego) oraz gdzie najbliżej miejsca zamieszkania wykonać diagnostykę i specjalistyczne leczenie. Pomagają również uzyskać bezpłatną poradę psychoonkologiczną. Ważną częścią działalności doradcy jest także edukacja pacjenta na temat procedur i terminologii związanych z leczeniem onkologicznym, co przyczynia się do zwiększenia jego poczucia bezpieczeństwa i kontroli nad sytuacją. W 2023 roku dotarliśmy do ponad 7 tys. takich pacjentów, a liczba ta z roku na rok wzrasta.
Zdrowie naszej organizacji – ład korporacyjny
Kodeks Postępowania
Kodeks Postępowania stanowi drogowskaz w trosce o dobro naszych pacjentów, pracowników, bezpieczeństwo danych, naszą reputację i pozytywne relacje z partnerami biznesowymi i podmiotami publicznymi. Określa również minimalne standardy, których oczekujemy od naszych partnerów. Wskazuje, jak postępować w przypadku naruszenia jego zasad oraz w jaki sposób zgłaszać nieodpowiednie zachowanie. Kodeks obowiązuje wszystkich pracowników, współpracowników, kadrę kierowniczą i dyrektorów, a nowo zatrudnione osoby zobowiązane są do zapoznania się z jego zasadami i zaakceptowania ich.
Pełna treść Kodeksu Postępowania dostępna jest online pod adresem: PowerPoint Presentation
Kodeks dla dostawców LUX MED
Grupa LUX MED angażuje swoich dostawców i współpracowników do realizacji redukcji emisji z zakresu 3. Zachęcamy do zapoznania się i przestrzegania Zasad Zrównoważonego Łańcucha Dostaw dla Dostawców Grupy LUX MED. Zasady te dotyczą przestrzegania prawa i prowadzenia działalności w odpowiedzialny sposób, poszanowania praw człowieka, traktowania pracowników z godnością i szacunkiem, dbania o ich zdrowie i dobre samopoczucie, realizacji celów redukcji emisji CO2 oraz innych celów pro środowiskowych.
Pełna treść kodeksu dostawców dostępna jest tutaj: Zasady zrównoważonego łańcucha dostaw dla dostawców Grupy LUX MED
Polityka Otwartości Speak Up
W Grupie LUX MED funkcjonuje lokalna implementacja Polityki Otwartości Speak Up, która nosi nazwę Procedura zgłaszania naruszeń prawa i podejmowania działań następczych. Wszyscy pracownicy i współpracownicy zobowiązani są do obowiązkowego zapoznania się z nią w ramach szkolenia dostępnego na platformie e-learningowej. Zgodnie z tą procedurą pracownicy, współpracownicy oraz inne upoważnione osoby mogą dokonywać zgłoszeń naruszeń prawa, wewnętrznych procedur lub zachowań nieetycznych i sprzecznych z Kodeksem Postępowania.
Partnerstwa na rzecz realizacji celów zrównoważonego rozwoju
UN Global Compact
Grupa LUX MED przynależy do United Nations Global Compact, czyli największego na świecie projektu promującego zrównoważony biznes, co stanowi wyraz poparcia dla Dziesięciu Zasad tej inicjatywy dotyczącej praw człowieka, pracy, środowiska i walki z korupcją. Zasady te znajdują odzwierciedlenie w kulturze organizacyjnej, strategii biznesowej i codziennych działaniach Grupy LUX MED. Przynależność do UN Global Compact oznacza zobowiązanie firmy do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ustanowionych przez ONZ w ramach Agendy 2030.
Climate Positive
Grupa LUX MED dołączyła do Programu Partnerstwa, głównego programu Forum Odpowiedzialnego Biznesu (FOB), największej i najdłużej działającej w Polsce organizacji zajmującej się tematyką ESG, zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności biznesu w kompleksowy sposób. Program skupia liderów swoich branż, którzy dzięki udziałowi w inicjatywie podnoszą swoje kompetencje w zakresie ESG i podejmują wspólne działania wspierające zrównoważoną transformację biznesu.
Alarm Smogowy
W 2023 roku zostaliśmy partnerem Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) – inicjatywy zrzeszającej ruchy obywatelskie zatroskane złą jakością powietrza w Polsce. Celem PAS jest doprowadzenie jakości powietrza do stanu niezagrażającego zdrowiu i życiu osób mieszkających w Polsce oraz osiągnięcie jakości powietrza spełniającej normy obowiązujące w naszym kraju. Polski Alarm Smogowy to organizacja ponadpartyjna, współpracująca z samorządami, organizacjami pozarządowymi i środowiskami naukowymi oraz z każdym, komu leży na sercu czyste, nieskażone zanieczyszczeniami powietrze, jak również zdrowie polskich obywateli.
UNEP/GRID-Warszawa
Grupa LUX MED jest partnerem Programu Re:Generacja, realizowanego przez UNEP/GRID-Warszawa. Program ten pozwała na włączenia się w globalne działania poprzez wspierania lokalnych ekosystemów. Dzięki tej współpracy, od 2023 roku wspólnie z UNEP/GRID-Warszawa rewitalizujemy torfowiska, nad którymi patronat obejmują firmy, zwyciężające w wyzwaniu Healthy Cities. Do tej pory rewitalizacji poddane zostały torfowiska o powierzchni 42 ha.
Zaczytani.org
Grupa LUX MED w ramach 4. edycji wyzwania Healthy Cities wspólnie z Fundacją Zaczytani.org stworzyła bajkę edukacyjną „Na zdrowie!”, przeznaczoną dla dzieci w wieku 7-9 lat. Celem twórców bajki jest zachęcenie najmłodszych do podejmowania aktywności fizycznej oraz pokazanie im, jak duży wpływ mają na swoją kondycję.
Bajka zachęca najmłodszych do prowadzenia zdrowego trybu życia oraz edukuje w zakresie identyfikowania i nazywania podstawowych emocji. Oprócz samej bajki publikacja zawiera również treści merytoryczne, które ułatwiają rodzicom i nauczycielom pracę z tekstem oraz podpowiadają im, jak rozmawiać z dzieckiem o tym, czym jest zdrowie i dlaczego warto o nie dbać między innymi poprzez aktywność fizyczną.
Bajka dostępna jest jako pdf i w formie audiobooka. Swoich głosów do bajki użyczyli wolontariusze – pracownicy Grupy LUX MED!
Dostępna tutaj: Na zdrowie! | Bajkoterapia Fundacji Zaczytani.org i Grupę LUX MED oraz wyzwania Healthy Cities