W szpitalu
null

Korekcja wad wzroku za pomocą soczewek fakijnych polega na wszczepieniu, poprzez niewielkie nacięcie w przestrzeń między tęczówką a soczewką własną, sztucznej cienkiej soczewki, korygującej wady wzroku (bez usuwania i naruszania naturalnej soczewki). Zabieg jest w pełni odwracalny.

Szczegóły

Korekcja wad wzroku za pomocą soczewek fakijnych polega na wszczepieniu, poprzez niewielkie nacięcie w przestrzeń między tęczówką a soczewką własną, sztucznej cienkiej soczewki, korygującej wady wzroku (bez usuwania i naruszania naturalnej soczewki). Zabieg jest w pełni odwracalny.

Czym są soczewki fakijne? Opinie o soczewkach

Soczewki fakijne, nazywane też soczewkami wewnątrzgałkowymi, są alternatywą dla osób, które nie chcą lub nie mogą zdecydować się na laserową korekcję wzroku. Tego typu soczewki korygujące wzrok są wykonywane pod indywidualne potrzeby konkretnego pacjenta z mieszanki biokompatybilnego collameru oraz kolagenu. Można stosować je do korekcji bliskowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu. W zabiegach wykorzystuje się soczewki przedniokomorowe, wszczepiane przed tęczówką, bądź tylnokomorowe, które wprowadza się między tęczówkę a naturalną soczewkę. Charakteryzują się one dużą trwałością i mogą służyć nawet do 50 lat, jeśli wada wzroku nie zmieni się w tym czasie. Pacjenci chwalą sobie bezpieczeństwo i trwałość zabiegu oraz wygodę, jaką zapewniają soczewki korygujące wady wzroku na stałe. 

Jak wygląda zabieg wszczepiania soczewek fakijnych?

Zabieg trwa ok. 20 min. i jest wykonany w znieczuleniu miejscowym, za pomocą kropli do oczu.

Zabieg polega na delikatnym nacięciu rogówki, aby umieścić soczewkę fakijną w gałce ocznej. Jeśli lekarz korzysta z soczewek zwijalnych, nacięcie to jest bardzo niewielkie i nie ma potrzeby zakładać szwów, dlatego czas rekonwalescencji po wszczepieniu jest bardzo krótki. Po zabiegu lekarz zakłada opatrunek, który należy nosić w dniu wszczepienia oraz pierwszej nocy po nim. Poprawę widzenia można zauważyć już dzień po zabiegu, a po kilku dniach pacjent może już swobodnie wrócić zwykłych aktywności. Pełna stabilizacja następuje po kilku tygodniach od wszczepienia. 

Dla kogo są soczewki fakijne?

Soczewki korygujące wady wzroku fakijne przeznaczone są dla osób dorosłych, u których wzrost gałki ocznej już się zakończył. Zabieg ich wszczepienia można wykonywać wyłącznie u pacjentów z ustabilizowaną wadą wzroku, aby raz wszczepiona soczewka nie wymagała szybkiej wymiany. To rozwiązanie jest dobrym wyborem dla tych, którzy nie chcą nosić na co dzień okularów czy soczewek kontaktowych, a nie kwalifikują się na zabieg laserowej korekcji wzroku. 

Do zabiegu kwalifikowani są pacjenci:

  • między 20 a 60 r.ż.
  • ze stabilną wadą wzroku od co najmniej roku
  • pacjenci zdyskwalifikowani z laserowej korekcji wzroku ze względu na: suche oko, zbyt cienką rogówkę, stożek rogówki.

Ostateczną decyzję o wykonaniu zabiegu podejmiemy jednak dopiero po przeprowadzeniu dokładnego kompleksowego badania Twoich oczu.

Zakres korygowanych wad: krótkowzroczność od -0,5 D do -20 D, nadwzroczność od +0,5 D do +10 D, astygmatyzm do 6 D.

Podczas kwalifikacji do wszczepienia soczewek fakijnych pacjent poddawany jest następującym badaniom:

  • Komputerowe badanie wady wzroku autorefraktometrem
  • Badanie ciśnienia śródgałkowego metodą bezdotykową
  • Ocena ostrości wzroku do dali i bliży (bez korekcji i z korekcją)
  • Topografia rogówki
  • Pentacam – ocena przedniego i tylnego odcinka rogówki
  • IOL Master – wykonanie biometrii optycznej
  • Badanie komórek śródbłonka
  • Badanie dna oka w lampie szczelinowej po rozszerzeniu źrenic
  • WtW – pomiar średnicy rogówki
  • Wyliczenie indywidualnej mocy soczewki fakijnej.

Soczewki fakijne na NFZ

Soczewki fakijne to niezwykle komfortowe rozwiązanie dla osób z wadami refrakcji. Jego mankamentem jest dość wysoka cena. Niestety, jak dotąd zabieg implantacji soczewek fakijnych nie został wliczony w poczet gwarantowanych świadczeń z zakresu leczenia szpitalnego, co oznacza, że nie można wykonać go na NFZ. Biorąc jednak pod uwagę koszty korekcji okularowej (lub soczewkami kontaktowymi), jakie pacjent ponosi przez całe życie, soczewki fakijne mogą okazać się tańszym sposobem na poprawę jakości widzenia.

Lekarze wykonujący usługę

Lekarze wykonujący usługę

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie ul. Podleśna 61, Warszawa

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat okulistyki i problemów ze wzrokiem

Jaskra.jpg
Szpital MavitOkulistykaZdrowie na co dzień

Jaskra – jak się objawia? Jak ją diagnozować i leczyć?

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jaskra to choroba oczu, która może dotyczyć ok. 80 mln na całym świecie, a najczęściej zmagają się z nią osoby w wieku 40–80 lat. Choroba stopniowo niszczy nerw wzrokowy, prowadząc do pogorszenia widzenia. Jej wczesne wykrycie jest kluczowe, aby zapobiec utracie wzroku w przyszłości. Sprawdź, jakie są przyczyny i objaw jaskry oraz jak wygląda jej leczenie.

Okulista a optometrysta.jpg
Zdrowie na co dzieńOkulistyka

Kiedy należy udać się do okulisty, a kiedy do optometrysty?

Wady wzroku to problem, z którym zmaga się większość ludzi. Specjalistami od zdrowia oczu są optometrysta i okulista. Zawody te nierzadko są ze sobą mylone lub utożsamiane. Sprawdź, czym się różnią.

Leczenie zaćmy – jak przebiega? Kiedy warto operować?
Zdrowie na co dzieńOkulistyka

Czym jest zaćma? Jak ją leczyć?

Leczenie zaćmy ma wyłącznie charakter zabiegowy. Operacja polega na usunięciu naturalnej zmętniałej soczewki i wszczepieniu w jej miejsce sztucznej soczewki. Obecnie przyjmuje się, że zaćmę należy usunąć, gdy zaczyna przeszkadzać pacjentowi w dobrym widzeniu i zmniejsza jego komfort funkcjonowania.