Torbiel pilonidalna – zwana także włosową – to bolesny stan zapalny skóry, który występuje w okolicy kości ogonowej. Schorzenie powoduje dyskomfort, ból i nierzadko prowadzi do infekcji, dlatego chirurgiczne usunięcie torbieli pilonidalnej jest niezbędne, aby poprawić komfort codziennego funkcjonowania i zapobiec nawrotom tej kłopotliwej przypadłości. Sprawdź, na czym polega kwalifikacja i przygotowanie do zabiegu oraz jak wygląda procedura.
Czym jest torbiel pilonidalna?
Torbiel pilonidalna (włosowa) to stan zapalny skóry, który rozwija się w okolicy kości ogonowej. Najczęściej występuje u młodych dorosłych, a do jego powstania przyczyniają się takie czynniki jak cera trądzikowa czy nadmierne owłosienie w tej okolicy. Objawy torbieli pilonidalnej obejmują ból, zaczerwienienie, obrzęk oraz obecność ropnego zbiornika pod skórą. Sama zmiana oraz towarzyszące jej symptomy przypominają ropień odbytu.
Główną przyczyną powstawania torbieli pilonidalnej jest wrastanie włosów w skórę, co prowadzi do stanu zapalnego. Inne czynniki ryzyka to:
- nadwaga i otyłość,
- siedzący tryb życia,
- płeć męska,
- gęste owłosienie w okolicy kości ogonowej,
- niewystarczająca higiena.
Dolegliwość ta może znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie poprzez uporczywy ból i wyciek treści ropnej o nieprzyjemnym zapachu, dlatego wskazane jest jej usunięcie, po uprzedniej konsultacji z proktologiem.
Przygotowanie do usunięcia torbieli pilonidalnej
Przed zabiegiem usunięcia torbieli pilonidalnej pacjent musi przejść kwalifikację, a więc poddać się różnym badaniom diagnostycznym i przygotowawczym (np. usg). Na około tydzień przed operacją należy wykonać badania krwi (pełna morfologia, elektrolity, układ krzepnięcia, grupa krwi, poziom glukozy, kreatyniny, antygen HBs oraz przeciwciała anty-HCV).
Jeśli pacjent cierpi na inne schorzenia, konieczne może być skonsultowanie się z lekarzami prowadzącymi i uzyskanie zaświadczenia o aktualnym stanie zdrowia. Względne przeciwwskazania do zabiegu stanowią przede wszystkim: aktywny stan zapalny torbieli, ciężkie schorzenia ogólnoustrojowe (np. niewydolność serca, niewyrównana cukrzyca), niedawny zabieg w okolicy krzyżowej (należy poczekać do wygojenia się ran), ciąża. Do bezwzględnych przeciwwskazań należą: zakażenie krwi (sepsa), niektóre choroby nowotworowe czy niestabilność hemodynamiczna (tj. zaburzenia ciśnienia krwi i tętna).
Przed zabiegiem pacjent powinien odstawić leki rozrzedzające krew lub – zgodnie ze wskazaniem lekarza – zamienić je na inne. W dniu zabiegu należy być na czczo, czyli od ostatniego posiłku powinno upłynąć ok. 8 godzin.
Jak przebiega usunięcie torbieli pilonidalnej?
Zabieg usunięcia torbieli pilonidalnej przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, w zależności od preferencji pacjenta i zaleceń lekarza. Chirurg ma do wyboru kilka metod, a wśród nich:
- usunięcie torbieli i przetok laserem
- wycięcie zmiany i zaszycie rany w linii pośrodkowej
- nacięcie jeśli powstał ropień
- przesunięcie płata skórnego (technika Limberga)
Zależnie od wybranej metody zabieg trwa zwykle od 15 do 90 minut.
Jak przebiega rekonwalescencja po usunięciu torbieli pilonidalnej?
Po zabiegu usunięcia torbieli pilonidalnej pacjent może wrócić do codziennych aktywności w zależności od metody w ciągu 1-3 tygodni. Przez pierwsze 3-4 dni należy ograniczać lub unikać siedzenia. Przez ok. 2 tygodnie po operacji powinno się ograniczyć wysiłek fizyczny. Codziennie należy przemywać ranę preparatem odkażającym i zgłosić się na usunięcie szwów, zwykle w 14. dobie po zabiegu. Nie dotyczy to metody laserowej. Jeśli w trakcie zabiegu pobrana była próbka do badania histopatologicznego, wynik dostępny jest po ok. 5 tygodniach
Częstotliwość nawrotów torbieli pilonidalnej waha się w zależności od zastosowanej metody leczenia, jednak wynosi zazwyczaj od 10-20 procent.
Zobacz także: Leczenie hemoroidów.
Korzyści z usunięcia torbieli pilonidalnej
Usunięcie torbieli pilonidalnej jest korzystne dla pacjenta, ponieważ:
- eliminuje dolegliwość – podczas zabiegu usuwane jest źródło bólu, dyskomfortu i infekcji
- poprawia samopoczucie – pacjenci nie odczuwają już dyskomfortu.
Usunięcie torbieli pilonidalnej – możliwe powikłania
Usunięcie torbieli włosowej – podobnie jak inne zabiegi chirurgiczne – niesie ze sobą ryzyko powikłań takich jak krwawienie, ropienie rany lub problemy z gojeniem się rany. Jednak dzięki stosowaniu odpowiednich środków ostrożności i postępowaniu zgodnie z zaleceniami lekarza, ryzyko to jest zazwyczaj niewielkie, a korzyści z usunięcia torbieli pilonidalnej przeważają nad potencjalnymi powikłaniami.