Przetoka odbytu to schorzenie proktologiczne, które może negatywnie wpływać na jakość życia pacjenta. Objawia się bólem, wyciekiem treści ropnej z przetoki i problemami z wypróżnianiem się. W większości przypadków wymaga leczenia operacyjnego. W LUX MED można skorzystać z komfortowych i nowoczesnych zabiegów wykonywanych przez specjalistów, które pomogą pozbyć się problemu.
Czym jest przetoka odbytu?
Przetoka odbytu (przetoka okołoodbytnicza) to schorzenie, które polega na nieprawidłowym (patologicznym) połączeniu między kanałem odbytu a skórą wokół niego. Jak powstaje przetoka odbytu? Najczęściej w wyniku stanu zapalnego gruczołów okołoodbytowych bądź infekcji. Początkowo pojawia się ropień, który po pęknięciu może spowodować powstanie przetoki. Przypadłość może tworzyć się także w wyniku urazów okolicy odbytu, chorób zapalnych jelit (np. choroba Leśniowskiego-Crohna), szczelin odbytu, zakrzepowo zmienionych guzków krwawniczych odbytu, bardzo rzadko – nowotworu.
Diagnostyka przetoki odbytu często wymaga kompleksowego podejścia i współpracy takich specjalistów jak: proktolog ( chirurg specjalizujący się w leczeniu chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego) czy gastroenterolog (specjalista o nieco szerszym spektrum chorób niż proktolog, gdyż obejmującym cały przewód pokarmowy, nie tylko jelito grube). Lekarz może dodatkowo zlecić badania obrazowe, takie jak USG transrektalne (przezodbytnicze), aby precyzyjnie określić przebieg przetoki.
Dlaczego operacja przetoki odbytu jest konieczna?
Operacja przetoki odbytu jest konieczna w przypadku przewlekłych lub nawracających przetok, które mogą prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak zakażenia lub niewydolność odbytu. Usunięcie przetoki odbytu jest niezbędne, aby zapobiec dalszym problemom zdrowotnym i poprawić jakość życia pacjenta.
W LUX MED dostępne są nowoczesne metody leczenia operacyjnego przetok odbytu. Zabiegi z zakresu chirurgii ogólnej wykonują doświadczeni specjaliści, co zapewnia wysoką skuteczność i, przede wszystkim, bezpieczeństwo pacjentów.
Operacja przetoki odbytu – wskazania
Wskazania do operacji przetoki odbytu to:
- utrzymujące się objawy przetoki takie jak: ból i dyskomfort, podrażnienie i świąd odbytu, wyciek krwi lub ropy z odbytu, trudności z siedzeniem lub wypróżnianiem się;
- przetoka odbytu, która upośledza prawidłowe funkcjonowanie zwieraczy odbytu;
- przetoka z wieloma ujściami zewnętrznymi;
- przetoka z podejrzeniem zmian nowotworowych;
- przetoka z towarzyszącym ropniem okołoodbytniczym;
Zobacz także: Ropień odbytu
Przeciwwskazania do wykonania operacji przetoki odbytu
Operacja przetoki odbytu to zabieg chirurgiczny, na drodze, do którego mogą pojawić się przeciwwskazania. Najczęściej są to:
- aktywne zakażenie wirusowe,
- ciężkie choroby ogólnoustrojowe, np. choroba niedokrwienna serca,
- niedawno przebyty zawał serca,
- niewydolność krążenia bądź oddychania,
- zaburzenia rytmu serca,
- niewyrównane nadciśnienie tętnicze,
- niewykonanie zleconych badań koniecznych do podjęcia decyzji o przeprowadzeniu operacji.
Jak przygotować się do operacji przetoki odbytu?
Przygotowanie pacjenta do operacji przetoki odbytu nie jest skomplikowane. Na około tydzień przed zabiegiem należy wykonać niezbędne badania krwi, takie jak: morfologia, poziom glukozy, elektrolity, kreatynina, badanie układu krzepnięcia oraz oznaczenie grupy krwi. Przed planowanym zabiegiem pacjent konsultuje z lekarzem wszelkie przyjmowane leki, gdyż może pojawić się konieczność zmniejszenia dawki czy zaprzestania ich przyjmowania odpowiednio wcześniej. Istotne, aby pacjent przyszedł na zabieg do placówki na czczo oraz wykonał wlewki doodbytnicze zgodnie z instrukcją.
Jak wygląda operacja przetoki odbytu?
Wybór metody zależy głównie od lokalizacji przetoki. W przypadku przetok położonych bliżej powierzchni skóry najczęściej stosuje się technikę fistulotomii, która polega na nacięciu kanału przetoki i pozostawieniu jej do samodzielnego zagojenia. Alternatywnie można wykonać fistulektomię, czyli całkowite wycięcie przetoki.
Dla przetok umiejscowionych wyżej dostępnych jest kilka różnych opcji zabiegowych. Jedna z nich to nacięcie przetoki połączone z odtworzeniem struktury zwieraczy odbytu. Inne metody obejmują wprowadzenie specjalnego kleju fibrynowego do kanału przetoki, wszczepienie specjalnego stożka lub zastosowanie techniki setonu (nici chirurgicznej). Ta ostatnia polega na przeprowadzeniu przez kanał przetoki nici chirurgicznej, która ułatwia naturalne odprowadzanie wydzieliny. Po odpowiednim zdrenowaniu przetoki możliwe jest stopniowe zaciskanie pętli setonu, co prowadzi do powolnego przecięcia zwieraczy, umożliwiając im jednoczesne gojenie się w obszarach nieobjętych uciskiem. Czasem leczenie musi być dwuetapowe.
Ostateczny wybór techniki operacyjnej zależy od indywidualnego przebiegu kanału przetoki u pacjenta. Chirurg, po dokładnej analizie przypadku, podejmuje decyzję o najbardziej odpowiedniej metodzie leczenia, biorąc pod uwagę skuteczność zabiegu przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka powikłań.
Zobacz także: Co to są hemoroidy?
Ile trwa operacja przetoki odbytu?
Operacja przetoki odbytu trwa krótko. Zwykle zabieg wykonywany jest od 30 minut do godziny.
Możliwe powikłania po operacji przetoki odbytu
Operacja przetoki odbytu, jak każda ingerencja chirurgiczna, niesie za sobą ryzyko powikłań, pomimo zastosowania wszelkich niezbędnych zasad sztuki medycznej. W przypadku operacji przetoki odbytu może, choć nie musi, dojść do:
- zakażenia rany po operacji,
- krwawienia pooperacyjnego,
- uszkodzenia mięśni zwieraczy,
- obrzęku,
- zaparć,
- uszkodzenia nerwów skórnych,
- reakcji alergicznej na leki podane podczas zabiegu,
- pojawienia się blizn prowadzących do zniekształcenia okolicy odbytu.
Jakie są zalecenia po operacji przetoki odbytu?
Rekonwalescencja po operacji przetoki odbytu polega głównie na ograniczeniu aktywności fizycznej na kilka tygodni. Stosowanie się do zaleceń lekarza po zabiegu jest niezbędne, aby powrócić do pełni zdrowia. Rana po operacji przetoki odbytu goi się zazwyczaj około trzech tygodni. W tym okresie kluczowe jest, aby pacjent przykładał szczególną wagę do utrzymania czystości okolicy odbytu oraz dbał o regularne i prawidłowe wypróżnienia. Ból po operacji przetoki odbytu może towarzyszyć pacjentowi kilka dni do kilku tygodniu, jednak jeśli będzie stosować się do zaleceń, każdej kolejnej doby powinien być coraz mniej odczuwalny.
Korzyści operacji przetoki odbytu
Usunięcie przetoki odbytu może znacząco poprawić komfort życia pacjenta i zapobiec poważnym komplikacjom zdrowotnym. Po operacji pacjent może odczuwać ulgę w bólu, zmniejszenie ryzyka infekcji i poprawę funkcji odbytu.