Licówki to sposób na metamorfozę uśmiechu. Pozwalają uzyskać jaśniejszy odcień zębów, wydłużyć je czy nadać im odpowiedni kształt. Proces ich zakładania jest kilkuetapowy i składa się nie tylko z konsultacji stomatologicznej, ale również wykonywania odcisków czy zdjęć panoramicznych zębów. Co jeszcze warto wiedzieć o licówkach?
Co to są licówki?
Licówki to pojedyncze cienkie nakładki przyklejane na przednią część zębów. Mocuje się je za pomocą cementu stomatologicznego, dzięki czemu są trwałe i bezpieczne. To, na ile zębów je założyć, zależy od decyzji stomatologa, jednak najczęściej licówki są mocowane do przedniego uzębienia, widocznego podczas mówienia czy uśmiechu.
Wskazania do założenia licówek
Warto pomyśleć o tym rozwiązaniu, jeśli celem jest:
- wyeliminowanie diastemy,
- poprawa kształtu zęba,
- pozbycie się przebarwień na zębach, których nie da się usunąć w trakcie higienizacji,
- korekta ukruszonych, ułamanych lub pękniętych zębów,
- zastąpienie nieestetycznych wypełnień,
- wydłużenie zbyt krótkich zębów,
- korekta nieprawidłowo położonego zęba,
- chęć poprawy estetyki uśmiechu.
Stosując licówki, można poprawić kształt zębów lub ich kolor. Jednak pamiętaj, że o możliwości ich założenia decyduje stomatolog.
Przeciwwskazania do wykonania licówek
Licówki na zęby nie mogą być zastosowane u każdego. Do przeciwwskazań należą:
- bruksizm,
- zły stan jamy ustnej,
- zaawansowane wady zgryzu,
- zbyt krótkie korony, które uniemożliwiają zamocowanie licówek,
- stany zapalne dziąseł,
- zaawansowana próchnica zębów,
- nawykowe obgryzanie paznokci,
- niektóre zaburzenia okluzyjne, np. ból szczęki.
Bardzo ważne jest wykluczenie przeciwwskazań, dlatego każdy Pacjent musi odbyć konsultację u stomatologa. Założenie ich u Pacjenta z nawracającymi stanami zapalnymi jest zazwyczaj niemożliwe, ponieważ znacząco pogorszy stan jamy ustnej, a także w skrajnych przypadkach może doprowadzić do utraty zębów.
Jak przebiega zabieg założenia licówek?
Stomatologia estetyczna jest dziedziną, która dynamicznie się rozwija i pozwala na szybkie uzyskanie estetycznego uśmiechu. Cały proces zamocowania licówek porcelanowych wymaga kilku wizyt stomatologicznych. Stomatolog przeprowadza wywiad z Pacjentem, aby ustalić jego oczekiwania wobec nowego uśmiechu. Podczas spotkania konieczne jest również wykluczenie przeciwwskazań do wykonania licówek oraz omówienie całego zabiegu.
Przed założeniem licówek należy odpowiednio przygotować zęby. Zaleca się wyleczenie wszelkich ubytków, a także wykonanie pełnej higienizacji wraz ze skalingiem i piaskowaniem. Przygotowanie do zabiegu może wiązać się z minimalnym szlifowaniem zębów, aby lepiej dopasować nakładki. Proces ten nie jest inwazyjny, a ingerencja w szkliwo jest minimalna. Wymagane jest zastosowanie znieczulenia. Następnie pobierany jest wycisk protetyczny, na podstawie którego powstaje licówka, dopasowana do jamy ustnej Pacjenta. Wykonywane jest również zdjęcie panoramiczne.
W czasie oczekiwania na ostateczną licówkę, na oszlifowane zęby nakładane są licówki tymczasowe. Mają one chronić przed uszkodzeniem zęba, które może negatywnie wpłynąć na dopasowanie licówki. Dobrze dopasowane nakładki są niewidoczne i trwałe. Mogą one służyć nawet przez kilkanaście lat.
Zobacz także: Protetyka stomatologiczna
Rodzaje licówek
Istnieje kilka rodzajów licówek, wykonanych z różnych materiałów, a także mających inną trwałość i cenę. Wyróżniamy:
- licówki akrylowe – wykonane są z masy akrylowej. Zazwyczaj są one zakładane tymczasowo, aż do wykonania docelowych nakładek. Istnieją trwalsze komponenty niż akryl, dlatego nie są one wykonywane na stałe;
- licówki kompozytowe – najczęściej wykonane z różnych komponentów, których właściwości wzajemnie się uzupełniają. Są tańsze niż licówki wykonane z ceramiki lub porcelany, jednak wymagają wymiany po kilku latach od założenia;
- licówki ceramiczne – wykonane z krzemionki, kaolinu i kwarcu oraz barwników, które pozwalają na dopasowanie do koloru zęba. Ich zaletą jest wysoka trwałość i twardość. Mają wygląd zbliżony do naturalnych zębów, a ich zaletą jest niska podatność na osadzanie się kamienia nazębnego;
- licówki porcelanowe – wykonane z masy porcelanowej, trwałe, twarde i elastyczne. Są najcieńsze z wszystkich rodzajów licówek, a także odporne na przebarwienia nazębne i powstawanie kamienia.
Zalecenia po założeniu licówek
Trwałość licówki zależy od jej rodzaju, a także od późniejszej higieny jamy ustnej. Pacjent powinien przestrzegać zaleceń stomatologa. Przez kilkanaście, a u niektórych nawet kilkadziesiąt godzin, nie wolno gryźć twardych pokarmów. Może to doprowadzić do odklejenia się licówki. Przez pierwsze dni należy również zrezygnować z barwiących pokarmów, które mogą doprowadzić do wystąpienia przebarwień. Zalecana jest biała dieta.
Higiena jamy ustnej z licówkami nie odbiega jednak od higieny pozostałych zębów. Należy szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie odpowiednią szczoteczką i pastą z fluorem. Nie należy również zapominać o codziennym stosowaniu nici dentystycznej czy szczoteczek do przestrzeni międzyzębowych. Obowiązkowe są regularne wizyty u stomatologa, a także wykonywanie higienizacji.