W szpitalu
null

Cukrzycowy obrzęk plamki jest jedną z najczęstszych przyczyn trwałego, poważnego upośledzenia wzroku u osób w wieku 20-64 lata – młodych i aktywnych zawodowo.

Leczenie cukrzycowego obrzęku - metody

W celu zatrzymania lub w znacznym stopniu spowolnienia progresji DME w LUX MED Szpital MAVIT proponujemy Pacjentom następujące metody leczenia:

  • leczenie farmakologiczne – iniekcje doszklistkowe
  • laseroterapia – fotokoagulacja laserowa siatkówki
  • zabieg chirurgiczny – witrektomia.

Leczenie farmakologiczne – iniekcje doszklistkowe

Nową i niejako przełomową metodą leczenia jest terapia opierająca się na preparatach anty-VEGF, podawanych w postaci iniekcji (zastrzyków) doszklistkowych do komory ciała szklistego. Preparaty anty-VEGF to leki z grupy blokerów białka VEGF. Liczne badania kliniczne wykazały, że w porównaniu z innymi stosowanymi metodami jest to terapia skuteczniejsza, powoduje też mniej powikłań.

Iniekcje początkowo podawane są co miesiąc – w tym czasie mają one za zadanie wycofać obrzęk. W kolejnym etapie leczenia zastrzyki podawane są rzadziej i mają na celu zapobieganie ponownemu rozwojowi DME. W pierwszym roku liczba iniekcji jest największa, w następnych znacząco się obniża, a u niektórych Pacjentów leczenie może zostać wstrzymane z powodu uzyskania zadowalającej jakości widzenia. O potrzebie podania decyduje lekarz, po analizie wyników badań.

Najlepsze wyniki uzyskuje się we wczesnych postaciach DME. W tych przypadkach powrót do pełnej ostrości wzroku następuje często już po pierwszych iniekcjach.

Iniekcje doszklistkowe nie tylko hamują rozwój choroby, lecz także mogą wycofać zmiany degeneracyjne spowodowane DME.

W Centrum Medycznym MAVIT iniekcje doszklistkowe przy cukrzycowym obrzęku plamki wykonuje się preparatem aflibercept.

Laseroterapia – fotogoagulacja laserowa siatkówki

Przed pojawieniem się iniekcji anty VEGF laseroterapia traktowana była jako podstawowy sposób leczenia DME. Mechanizm działania lasera przy tej terapii polega na poprawie dotlenienia wewnętrznych warstw siatkówki i zmniejszeniu obrzęku. Dochodzi również do ograniczenia produkcji VEGF.

Podstawową zaletą tej terapii jest to, że fotokoagulacja nie musi być wykonywana tak często, jak iniekcje doszklistkowe. Jednak laser niszczy fotoreceptory, powodując powstanie blizn oraz lokalnych ubytków w polu widzenia.

Dlatego też metoda ta powinna być wykonywana w sposób bardzo precyzyjny, na podstawie szczegółowych badań okulistycznych.

Leczenie chirurgiczne – witrektomia

W przypadku, gdy zastosowane wcześniejsze metody nie dają satysfakcjonujących rezultatów zaleca się przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego – witrektomii. Operacja polega na usunięciu ciała szklistego wraz ze zmianami chorobowymi. Witrektomia może przynieść długotrwały i stabilny efekt w postaci poprawy ostrości widzenia.

Niezależnie od metody leczenia DME, jaką zaproponuje Ci lekarz w LUX MED Szpital MAVIT, zawsze na pierwszym miejscu stawia efekt końcowy w postaci poprawy ostrości wzroku, lepszego funkcjonowania, a co za tym idzie poprawy jakości życia.

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

LUX MED Szpital MAVIT w Warszawie ul. Podleśna 61, Warszawa

LUX MED Szpital MAVIT Centrum Okulistyczne ul. Migdałowa 4, Warszawa

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat okulistyki i problemów ze wzrokiem

Jaskra.jpg
Szpital MavitOkulistykaZdrowie na co dzień

Jaskra – jak się objawia? Jak ją diagnozować i leczyć?

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jaskra to choroba oczu, która może dotyczyć ok. 80 mln na całym świecie, a najczęściej zmagają się z nią osoby w wieku 40–80 lat. Choroba stopniowo niszczy nerw wzrokowy, prowadząc do pogorszenia widzenia. Jej wczesne wykrycie jest kluczowe, aby zapobiec utracie wzroku w przyszłości. Sprawdź, jakie są przyczyny i objaw jaskry oraz jak wygląda jej leczenie.

Okulista a optometrysta.jpg
Zdrowie na co dzieńOkulistyka

Kiedy należy udać się do okulisty, a kiedy do optometrysty?

Wady wzroku to problem, z którym zmaga się większość ludzi. Specjalistami od zdrowia oczu są optometrysta i okulista. Zawody te nierzadko są ze sobą mylone lub utożsamiane. Sprawdź, czym się różnią.

Leczenie zaćmy – jak przebiega? Kiedy warto operować?
Zdrowie na co dzieńOkulistyka

Czym jest zaćma? Jak ją leczyć?

Leczenie zaćmy ma wyłącznie charakter zabiegowy. Operacja polega na usunięciu naturalnej zmętniałej soczewki i wszczepieniu w jej miejsce sztucznej soczewki. Obecnie przyjmuje się, że zaćmę należy usunąć, gdy zaczyna przeszkadzać pacjentowi w dobrym widzeniu i zmniejsza jego komfort funkcjonowania.