Skuteczną alternatywą dla stałego aparatu ortodontycznego są zdejmowane nakładki na zęby. Poznaj szczegóły tego sposobu leczenia wad zgryzu. Sprawdź, w jakich sytuacjach można je stosować oraz jakie są przeciwwskazania do leczenia ortodontycznego nakładkowego.
Czym jest leczenie ortodontyczne nakładkowe?
Ortodoncja dysponuje wieloma metodami leczenia wad zgryzu. Jedną z nowocześniejszych są zdejmowane nakładki na zęby, czyli tzw. alignery, wykonane z przezroczystego materiału. Dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie? Nakładki ortodontyczne mają wiele zalet, m.in:
- Estetyka – nakładki są dyskretne i praktycznie niewidoczne.
- Wygoda – nakładki można zdjąć w dowolnym momencie (np. na ważne spotkanie, do posiłku, uprawiania sportu).
- Minimalizowanie dyskomfortu – dzięki stopniowemu oddziaływaniu na zęby nakładki nie stanowią źródła bólu i Pacjent może odczuwać pewien dyskomfort w pierwszych dniach użytkowania, który dość szybko mija.
- Łatwość w utrzymaniu higieny jamy ustnej – nakładki zdejmuje się do mycia zębów i jedzenia.
Wskazania do leczenia ortodontycznego nakładkowego
Leczenie ortodontyczne nakładkowe może być przeprowadzone w przypadku wad zgryzu, takich jak m.in.:
- zgryz krzyżowy (nieprawidłowe, odwrotne nachodzenie na siebie zębów, tj. dolnych na górne.);
- zęby stłoczone (zęby nachodzą na siebie lub wyrastają pod złym kątem czy w nieprawidłowych miejscach z powodu braku miejsca w łuku zębowym);
- szparowatość (zęby są zbyt małe w stosunku do łuków zębowych, przez co tworzą się szpary pomiędzy sąsiadującymi zębami);
- diastema (przerwa między zębami) – dotyczy zębów siecznych przyśrodkowych górnych;
- zgryz głęboki (zęby górne zasłaniają zęby przednie łuku dolnego na całej ich wysokości).
Nakładki są wskazane również przy leczeniu nawrotów wad zgryzu po przeprowadzonym w przeszłości leczeniu ortodontycznym.
Przeciwwskazania do leczenia ortodontycznego nakładkowego
Przeciwwskazaniem do leczenia nakładkowego mogą być skomplikowane wady zgryzu, wady anatomiczne, choroby stawu skroniowo-żuchwowego, bruksizm, próchnica, choroby przyzębia, niewłaściwa higiena jamy ustnej, ekstruzja (proces wysuwania zębów z dziąsła), intruzja (proces wsuwania zęba do dziąsła). Na podstawie szczegółowo przeprowadzonego wywiadu medycznego, badania przedmiotowego i obrazowego lekarz może dokładnie określić ewentualne przeciwwskazania i zaproponować najlepsze rozwiązania dla każdego pacjenta.
Przygotowanie do leczenia ortodontycznego nakładkowego
Leczenie ortodontyczne nakładkowe wymaga pewnego przygotowania. Konieczne jest usunięcie kamienia nad- i poddziąsłowego, czyli wykonanie skalingu. Zanim rozpocznie się noszenie nakładek, wymagane jest leczenie ewentualnych chorób przyzębia, w czym pomoże periodontologia. Wszystkie problematyczne zęby i stany patologiczne w obrębie jamy ustnej powinny zostać poddane leczeniu.
Pacjent zostaje także poinstruowany, w jaki sposób należy dbać o higienę jamy ustnej.
Przebieg leczenia ortodontycznego nakładkowego
Leczenie ortodontyczne nakładkowe rozpoczyna się od szczegółowej diagnozy przygotowania planu leczenia. Kluczowym jej elementem jest cyfrowy skan jamy ustnej. Na podstawie tego precyzyjnego badania projektuje się nakładki indywidualnie dopasowane dla pacjenta. Dzięki temu ortodonta ma pełną kontrolę nad przebiegiem leczenia. Cyfrowe rozwiązania pozwalają nie tylko na zaplanowanie całej terapii i zaprojektowanie nakładek, lecz także na wizualizację spodziewanych efektów.
Zestaw nakładek powinien być noszony przez 22-23 godziny w ciągu dnia i zmieniany zgodnie z harmonogramem zwykle co 1-2 tygodnie, aby zęby pacjenta ustawiały się stopniowo we właściwe miejsca.
W trakcie leczenia odbywają się wizyty kontrolne. Aby nie doszło do nawrotu wady, po zakończeniu leczenia nakładkami wskazane jest leczenie retencyjne, które utrwala osiągnięty rezultat. Do retencji pacjent otrzymuje retainery także w formie nakładek.
Miejsca, w których zrealizujesz usługę
Placówki
Infolinia stomatologiczna