Invisalign to nowoczesne i dyskretne nakładki ortodontyczne, które służą do korekty wad zgryzu. Zdejmowany system Invisalign jest alternatywą dla tradycyjnych stałych, metalowych aparatów. Dzięki niewidocznym nakładkom pacjent czuje się komfortowo przez cały okres leczenia.
W LUX MED Stomatologia oferujemy pakiet usług, dzięki któremu dowiesz się, czy leczenie nakładkami Invisalign jest odpowiednie dla Ciebie. W ramach pakietu ustalony zostaje też wstępny plan leczenia.
Co zawiera pakiet Kwalifikacja do leczenia Invisalign?
W skład kwalifikacji do leczenia wad zgryzu systemem niewidocznych nakładek Invisalign wchodzi:
- Wykonanie skanu uzębienia – służy to ocenie możliwości zastosowania nakładek w leczeniu pacjenta oraz przygotowywaniu wstępnej wizualizacji uzębienia po leczeniu.
- Przygotowanie wstępnego indywidualnego planu leczenia – obejmuje m.in. przygotowanie wstępnej informacji o rodzaju i liczbie nakładek niezbędnych do przeprowadzenia leczenia, dobranych do indywidualnych wskazań oraz uwarunkowań medycznych pacjenta.
Kto może skorzystać z pakietu?
Z pakietu Kwalifikacja do leczenia Invisalign mogą skorzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Do kwalifikacji mogą przystąpić dzieci od około 10 roku życia (każdy przypadek lekarz ocenia indywidualnie).
Jak skorzystać z pakietu Kwalifikacja do leczenia Invisalign?
Ważność pakietu: 3 miesiące
Jak wygląda realizacja usług w ramach pakietu?
Kwalifikację do leczenia wad zgryzu systemem niewidocznych nakładek Invisalign przeprowadza lekarz stomatolog, który ma stosowny certyfikat. Podczas kwalifikacji specjalista może zalecić wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych lub przeprowadzenie leczenia. Zlecone w trakcie kwalifikacji dodatkowe zabiegi i badania nie wchodzą w zakres usługi.
W ramach wizyty lekarz:
- wykonuje skan uzębienia (cyfrowy skan jamy ustnej),
- wykonuje wstępną wizualizację efektu (projektuje nakładki indywidualnie dopasowane do pacjenta),
- przygotowuje indywidualny plan leczenia.
Cały proces kwalifikacji to jednorazowy koszt 150 zł. Osoby, które są zdecydowane na przeprowadzenie leczenia nakładkowego, muszą pamiętać, że od zakończenia kwalifikacji do rozpoczęcia leczenia tą metodą nie może upłynąć więcej niż 3 miesiące. W przeciwnym razie proces kwalifikacji należy powtórzyć.
Gdzie możesz wykonać usługi z pakietu?
Usługę wykonujemy w placówkach LUX MED Stomatologia w następujących miastach: Gdańsk, Katowice, Kraków, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław. Aktualną listę placówek, w których można wykonać usługi z pakietu, znajdziesz na Portalu Pacjenta. Niezbędne informacje uzyskasz, dzwoniąc na 22 460 07 00 lub w recepcji dowolnej placówki LUX MED Stomatologia.
Czym jest Invisalign?
Invisalign to nowoczesna metoda korekcji wad zgryzu, w której wykorzystuje się przezroczyste, zdejmowane nakładki na zęby, zwane alignerami. W przeciwieństwie do stałego aparatu ortodontycznego można je zdjąć w dowolnym momencie, co znacznie zwiększa komfort pacjenta podczas codziennych czynności, takich jak jedzenie czy mycie zębów. Alignery, stopniowo przemieszczając zęby, pozwalają na skuteczną korektę różnego rodzaju wad zgryzu.
Wskazania do leczenia nakładkami Invisalign – jakie wady zgryzu można skorygować?
Leczenie nakładkami Invisalign może być przeprowadzone w przypadku wad zgryzu, takich jak m.in.:
- zgryz krzyżowy (nieprawidłowe, odwrotne nachodzenie na siebie zębów, tj. dolnych na górne.);
- zęby stłoczone (zęby nachodzą na siebie lub wyrastają pod złym kątem czy w nieprawidłowych miejscach z powodu braku miejsca w łuku zębowym);
- szparowatość (zęby są zbyt małe w stosunku do łuków zębowych, przez co tworzą się szpary pomiędzy sąsiadującymi zębami);
- diastema (przerwa między zębami) – dotyczy zębów siecznych przyśrodkowych górnych;
- zgryz głęboki (zęby górne zasłaniają zęby przednie łuku dolnego na całej ich wysokości).
Nakładki Invisalign są wskazane również przy leczeniu nawrotów wad zgryzu po przeprowadzonym w przeszłości leczeniu ortodontycznym.
Należy pamiętać o tym, że ostateczną decyzję o kwalifikacji do leczenia systemem Invisalign podejmuje lekarz, na podstawie indywidualnej oceny stanu pacjenta. W niektórych przypadkach, konieczne będzie także podjęcie leczenia chirurgicznego (np. usunięcie ósemek) lub implantologicznego.
Przeciwwskazania do założenia aparatu Invisalign
Przeciwwskazaniem do założenia aparatu Invisalign mogą być skomplikowane wady zgryzu, wady anatomiczne, choroby stawu skroniowo-żuchwowego, bruksizm, próchnica, choroby przyzębia, niewłaściwa higiena jamy ustnej, ekstruzja (proces wysuwania zębów z dziąsła), intruzja (proces wsuwania zęba do dziąsła).
Na podstawie szczegółowo przeprowadzonego wywiadu medycznego, badania przedmiotowego i obrazowego lekarz może dokładnie określić ewentualne przeciwwskazania i zaproponować najlepsze rozwiązania dla każdego pacjenta.
Przygotowanie do leczenia
Przed założeniem aparatu Invisalign konieczne jest usunięcie kamienia nad- i poddziąsłowego, czyli wykonanie skalingu. Zanim rozpocznie się noszenie nakładek, wymagane jest leczenie ewentualnych chorób przyzębia, w czym pomoże periodontologia. Wszystkie problematyczne zęby i stany patologiczne w obrębie jamy ustnej powinny zostać poddane leczeniu.
Obowiązkowe jest leczenie próchnicy. W razie potrzeby, lekarz, który przeprowadza kwalifikację do leczenia ortodontycznego może skierować pacjenta do właściwego specjalisty na leczenie przygotowawcze: implantologiczne, protetyczne czy endodontyczne.
Jak przebiega leczenie aparatem Invisalign?
Zestaw nakładek Invisalign powinien być noszony przez 22-23 godziny w ciągu dnia i zmieniany zgodnie z harmonogramem zwykle co 1-2 tygodnie, aby zęby pacjenta przesuwały się zgodnie z planem we właściwe miejsca.
W trakcie leczenia odbywają się wizyty kontrolne. Aby nie doszło do nawrotu wady, po zakończeniu leczenia nakładkami wskazane jest leczenie retencyjne, które utrwala osiągnięty rezultat. Do retencji pacjent otrzymuje retainery w formie nakładek lub metalowego aparatu retencyjnego.
Dlaczego warto zdecydować się na Invisalign?
Leczenie wad zgryzu systemem niewidocznych nakładek Invisalign oferuje wiele korzyści dla pacjentów:
- dyskretny wygląd – przezroczyste alignery są praktycznie niewidoczne;
- wysoki komfort – nakładki można zdjąć na czas jedzenia, mycia zębów czy trening sportowy;
- mniejszy dyskomfort – nakładki Invisalign są pozbawione odstających, metalowych elementów, dzięki czemu nie uwierają i nie ranią dziąseł i wnętrza jamy ustnej;
- łatwość utrzymania higieny – zdejmowane nakładki ułatwiają codzienną pielęgnację jamy ustnej. Wystarczy zdjąć nakładki i umyć zęby tak, jak zazwyczaj.
Infolinia stomatologiczna