W placówce
null

Bonding zębów to nowoczesny zabieg z zakresu stomatologii estetycznej. Pozwala na ukrycie takich niedoskonałości jak pęknięcia czy przebarwienia. Służy też niewielkiej korekcie kształtu zębów, np. zamknięciu diastemy, czyli przerwy między siekaczami. Bonding jest zabiegiem mało inwazyjnym i przynosi natychmiastowe rezultaty. Sprawdź, na czym polega, jakie są wskazania do jego wykonania, jak przebiega i jak postępować po zabiegu.

Czym jest bonding?

Bonding to estetyczna odbudowa naturalnych zębów z wykorzystaniem żywic kompozytowych, czyli tych samych materiałów, które służą do uzupełniania ubytków próchnicowych. Zabieg bondingu polega na nałożeniu cienkiej warstwy kompozytu na ząb. Opiera się na zjawisku adhezji (czyli przylegania), za sprawą którego materiał kompozytowy szczelnie łączy się ze szkliwem. Taką odbudowę estetyczną można więc wykonać bez jakiejkolwiek ingerencji w tkanki zęba.

Bonding a licówki kompozytowe i konturing

Popularną metodą korekty estetycznej uzębienia są licówki, czyli nakładki (np. porcelanowe) mocowane do licowej (przedniej) części zębów. Licówki dają trwalszy i bardziej wyrazisty efekt niż bonding. Ich wykonanie jest jednak droższe i bardziej inwazyjne – wymaga oszlifowania zębów. Bonding wiąże się z minimalną ingerencją w tkankę zęba i jest całkowicie odwracalny. W każdej chwili możesz powrócić do naturalnego wyglądu swojego uzębienia.

Metoda bondingu bywa mylona z konturingiem. Obie procedury służą korekcie kształtu zębów – ich długości, szerokości, ewentualnych nierówności spowodowanych np. ukruszeniem szkliwa. Bonding i konturing zęba są jednak przeciwieństwami – ten drugi polega na zeszlifowaniu szkliwa, a pierwszy na jego nadbudowie. Konturing można wykonać na etapie przygotowania do bondingu, np. wyrównać brzeg zęba przed jego przedłużeniem.

Sprawdź: Stomatologia estetyczna

Jakie są wskazania do wykonania bondingu?

Bonding służy korekcie estetycznej drobnych niedoskonałości uzębienia. Polecany jest w szczególności wówczas, gdy dotyczą one pojedynczych zębów. 

Można go wykonać z takich powodów jak:

  • niekorzystny kształt zębów (np. zęby zbyt krótkie, spiczaste),
  • zęby nierówno ustawione w łuku (bonding krzywych zębów można wykonać w przypadku niewielkich nieprawidłowości, których lekarz nie zakwalifikuje do leczenia ortodontycznego),
  • szczeliny między zębami,
  • starcie lub uszczerbienia brzegów siecznych zębów,
  • niewielkie złamanie korony zęba,
  • naturalne lub nabyte wady na powierzchni szkliwa (przebarwienia, plamy, pęknięcia),
  • niesatysfakcjonujący kolor uzębienia (po nieefektywnych zabiegach wybielania).

Rozważ korektę estetyczną zębów metodą bondingu, jeśli zależy Ci na szybkim efekcie. Dzięki temu zabiegowi można osiągnąć go już po jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym.

Czy istnieją przeciwwskazania do bondingu?

Nakładanie kompozytu na zęby jest procedurą całkowicie bezpieczną i nie ma wielu przeciwwskazań do jej wykonania. Jeśli Twoje uzębienie wymaga leczenia, musisz przeprowadzić je przed bondingiem. Nie robi się go na zębach objętych zmianami próchnicowymi lub przy chorobach przyzębia.

Nie zaleca się wykonywania bondingu u osób z bruksizmem, ponieważ mimowolne zgrzytanie zębami może spowodować uszkodzenie kompozytu. Pamiętaj także, że bonding nie jest metodą funkcjonalnej odbudowy zębów – przy znacznych ubytkach w koronie lub całkowitej utracie zęba skorzystaj z innych sposobów leczenia.

Jak wygląda zabieg bondingu zębów?

Bonding zębów musi zostać poprzedzony ich higienizacją, czyli oczyszczeniem z osadów lub płytki nazębnej. Niekiedy w przygotowaniu do zabiegu ząb może wymagać lekkiego opracowania – konturingu albo nieznacznego zmniejszenia powierzchni.

Przed przystąpieniem do zabiegu stomatolog dobiera kolor kompozytu. W przypadku zamykania diastemy będzie on identyczny z barwą opracowywanego zęba. Jeśli bonding służy wybieleniu zębów, możesz zdecydować o ich odcieniu. Następnie specjalista przygotowuje szkliwo, lekko wytrawiając je kwasem (nie ma to wpływu na strukturę zęba i nie osłabia go). Powstają w nim mikroskopijne wgłębienia, które zapewniają długotrwały efekt adhezji, czyli przylegania kompozytu do zęba.

Kolejnym etapem zabiegu jest nałożenie kilku warstw kompozytu i wymodelowanie go zgodnie z zaplanowanym efektem. Następnie kompozyt utwardzany jest światłem stomatologicznej lampy polimeryzacyjnej. Ostatnią fazą bondingu jest szlifowanie i polerowanie kompozytowego nakładu. Cały zabieg trwa 30–60 minut. Jest komfortowy i bezbolesny (nie wymaga znieczulenia).

Jak postępować po zabiegu bondingu? Zalecenia

Z efektów bondingu cieszyć się będziesz natychmiast po zakończeniu zabiegu. Skorygowane zęby wyglądają tak jak naturalne i możesz postępować z nimi tak samo jak z naturalnymi. Bonding nie sprawia żadnych problemów przy gryzieniu, nie utrudnia szczotkowania czy nitkowania, nie zmienia koloru z biegiem czasu. Aby jak najdłużej cieszyć się uzyskanym rezultatem, starannie dbaj o higienę jamy ustnej i co najmniej dwa razy do roku wybierz się do stomatologa na badanie kontrolne stanu uzębienia. Trwałość bondingu szacowana jest na około 5 lat, ale przy odpowiedniej pielęgnacji może utrzymać się dłużej.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

Chirurg
Chirurg

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat stomatologii

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.