Kardiolog dziecięcy to specjalista zajmujący się zapobieganiem, rozpoznawaniem i leczeniem chorób układu sercowo-naczyniowego u pacjentów do 18. roku życia. W jego kompetencji znajdują się choroby serca i naczyń krwionośnych, takie jak m.in. ubytek przegrody międzykomorowej lub międzyprzedsionkowej, przerost prawej komory, zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca, wady zastawki tętnicy płucnej i aorty. Kardiolog dziecięcy pomoże też przy problemach z układem krążenia, które wynikają z nadmiernej masy ciała, nieprawidłowej diety i braku aktywności fizycznej.
Znaczna część chorób układu krążenia diagnozowana jest w okresie płodowym lub zaraz po urodzeniu (choroby wrodzone). Zdarzają się jednak przypadki, że choroba daje o sobie znać dopiero z czasem lub dziecko nabywa ją z wiekiem. Wśród sygnałów, które powinny skłonić do konsultacji u kardiologa dziecięcego, wymienia się m.in. dolegliwości bólowe w obrębie klatki piersiowej, częste duszności, szybkie męczenie się np. w trakcie karmienia, zabawy, brak możliwości złapania tchu po wykonywaniu codziennych czynności, bladość skóry z okresowym zasinieniem.
W czasie konsultacji kardiolog dziecięcy przeprowadzi wywiad z dzieckiem i jego opiekunem, badanie przedmiotowe (obejrzenie i osłuchanie) oraz podstawowe badania kardiologiczne, takie jak EKG, pomiar ciśnienia, echo serca. W razie potrzeby zleci dodatkowe testy.