Konsultacja telefoniczna
W placówce
null

Diabetolog jest specjalistą zajmującym się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką powikłań cukrzycy i innych zaburzeń metabolizmu cukrów. Kontroluje on również rozwój możliwych powikłań w przebiegu cukrzycy. Cukrzyca, zaliczana do chorób cywilizacyjnych XXI wieku, niesie ze sobą groźne powikłania zdrowotne, dlatego wymaga skutecznego leczenia oraz regularnej i stałej kontroli lekarza. Ze względu na złożony mechanizm powstawania problemu diabetolog w procesie diagnozowania i leczenia współpracuje z innymi specjalistami, w tym np. z dietetykiem, kardiologiem lub nefrologiem. Konsultacje diabetologiczne mogą dotyczyć wszystkich typów cukrzycy, najczęściej cukrzycy typu I i II. Z usług diabetologa mogą również korzystać ciężarne chorujące na cukrzycę przed ciążą lub u których cukrzyca  wystąpiła w okresie ciąży (tzw. cukrzyca ciężarnych).

Szczegóły

Przebieg konsultacji diabetologicznej uwarunkowany jest potrzebami pacjenta – np. kontrolą wcześniej rozpoznanej cukrzycy lub diagnostyką nowych zaburzeń poziomów cukru we krwi. Na podstawie wyników badań specjalista ustala program leczenia lub kontroluje postępy leczenia. Może zlecić wykonanie dodatkowych testów, skierować pacjenta na konsultację u okulisty czy  u pielęgniarki w celu profilaktytki stopy cukrzycowej, a także przedłużyć zalecone leki lub wystawić receptę na nowe.


Ponadto konsultacje obejmują edukację dotyczącą zasad żywienia i stylu życia, w tym podejmowania aktywności ruchowej oraz higieny snu, pracy i wypoczynku. Lekarz może  także ocenić umiejętności pacjenta w zakresie samodzielnego przeprowadzania badania pomiaru glukozy we krwi za pomocą glukometru oraz wykonywanie iniekcji z insuliny, jeśli jest ona stosowana w leczeniu pacjenta. Warto pamiętać, że jeśli pacjent prowadzi domowe pomiary cukru i ciśnienia tętniczego, powinien je wziąć ze sobą na wizytę do diabetologa.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

Dietetyk
Dietetyk
Liposukcja brzucha
Bariatra

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Krwiomocz – czym jest? Kiedy zgłosić się do lekarza?
DiagnostykaUrologia

Krwiomocz – czym jest? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Krew w moczu – krwiomocz lub hematuria – to objaw, który może sygnalizować różnorodne schorzenia: od niegroźnych do poważnych. Dlatego każdy przypadek, niezależnie od nasilenia, wymaga konsultacji lekarskiej, aby ustalić źródło problemu i wdrożyć właściwe leczenie. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny obecności krwi w moczu i dowiedz się, jak przebiega diagnostyka.

Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi.
Zdrowie na co dzieńOnkologiaDiagnostyka

Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi.

Październik oznacza nie tylko kalendarzową jesień, lecz także miesiąc świadomości dotyczącej raka piersi – stąd często spotykana nazwa „Różowy Październik” lub „Pink October”. To czas licznych inicjatyw mających na celu zwiększenie wiedzy na temat profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia nowotworów piersi. Symbolem kampanii jest różowa wstążka, czyli wyraz solidarności z kobietami dotkniętymi tą chorobą. Sprawdź, jakie badania warto wykonać z tej okazji!

Czym jest zespół policystycznych jajników? Objawy, leczenie
GinekologiaEndokrynologia

Czym jest zespół policystycznych jajników? Objawy, leczenie

Zespół policystycznych jajników (PCOS) to zaburzenie endokrynologiczne, które dotyka kobiet w wieku rozrodczym. Chociaż nazwa sugeruje problem z jajnikami, PCOS jest złożonym problemem, który może mieć poważne konsekwencje dla funkcjonowania  całego organizmu. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy tego schorzenia i w jaki sposób należy je leczyć.