Konsultacja telefoniczna
W placówce
null

Diabetolog jest specjalistą zajmującym się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką powikłań cukrzycy i innych zaburzeń metabolizmu cukrów. Kontroluje on również rozwój możliwych powikłań w przebiegu cukrzycy. Cukrzyca, zaliczana do chorób cywilizacyjnych XXI wieku, niesie ze sobą groźne powikłania zdrowotne, dlatego wymaga skutecznego leczenia oraz regularnej i stałej kontroli lekarza. Ze względu na złożony mechanizm powstawania problemu diabetolog w procesie diagnozowania i leczenia współpracuje z innymi specjalistami, w tym np. z dietetykiem, kardiologiem lub nefrologiem. Konsultacje diabetologiczne mogą dotyczyć wszystkich typów cukrzycy, najczęściej cukrzycy typu I i II. Z usług diabetologa mogą również korzystać ciężarne chorujące na cukrzycę przed ciążą lub u których cukrzyca  wystąpiła w okresie ciąży (tzw. cukrzyca ciężarnych).

Przebieg konsultacji diabetologicznej uwarunkowany jest potrzebami pacjenta – np. kontrolą wcześniej rozpoznanej cukrzycy lub diagnostyką nowych zaburzeń poziomów cukru we krwi. Na podstawie wyników badań specjalista ustala program leczenia lub kontroluje postępy leczenia. Może zlecić wykonanie dodatkowych testów, skierować pacjenta na konsultację u okulisty czy  u pielęgniarki w celu profilaktytki stopy cukrzycowej, a także przedłużyć zalecone leki lub wystawić receptę na nowe.


Ponadto konsultacje obejmują edukację dotyczącą zasad żywienia i stylu życia, w tym podejmowania aktywności ruchowej oraz higieny snu, pracy i wypoczynku. Lekarz może  także ocenić umiejętności pacjenta w zakresie samodzielnego przeprowadzania badania pomiaru glukozy we krwi za pomocą glukometru oraz wykonywanie iniekcji z insuliny, jeśli jest ona stosowana w leczeniu pacjenta. Warto pamiętać, że jeśli pacjent prowadzi domowe pomiary cukru i ciśnienia tętniczego, powinien je wziąć ze sobą na wizytę do diabetologa.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

Dietetyk
Dietetyk
Liposukcja brzucha
Bariatra

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi