Rezonans magnetyczny głowy i przysadki mózgowej to zaawansowana metoda obrazowania, która dostarcza szczegółowych informacji na temat stanu mózgu i przysadki mózgowej. Poznaj wskazania do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego głowy i przysadki mózgowej
Jakie choroby może wykryć rezonans magnetyczny głowy i przysadki mózgowej?
Rezonans magnetyczny głowy i przysadki mózgowej dostarcza cennych informacji, które mogą być decydujące dla dalszej diagnostyki, opracowania planu leczenia czy monitorowania jego efektów. Lista wskazań do wykonania tego badania jest długa.
Wskazania do rezonansu magnetycznego głowy i przysadki mózgowej
- Podejrzenie choroby neurodegeneracyjnej takiej jak choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, stwardnienie zanikowe boczne i inne.
- Zaburzenia naczyniowe, w tym udary mózgu, zawały mózgu, malformacje naczyniowe (np. tętniaki) oraz inne stany związane z zaburzeniami krążenia mózgowego.
- Zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowych oraz zapalenie rdzenia kręgowego.
- Wady wrodzone i zaburzenia rozwojowe mózgu, takie jak agenezja ciała modzelowatego.
- Infekcje mózgu, w tym ropnie.
- Nowotwory mózgu (zarówno pierwotne, jak i przerzutowe), guzy przysadki mózgowej, w tym mikro- i makroadenomy, które mogą wpływać na produkcję hormonów.
- Konsekwencje urazów głowy, w tym krwiaki, uszkodzenia tkanki nerwowej, uszkodzenia czaszki.
- Ostry, przewlekły, nietypowy ból głowy.
- Podejrzenie zaburzeń hormonalnych, które mogą wynikać z nieprawidłowej funkcji przysadki mózgowej.
- Kontrola chorych po leczeniu operacyjnym guzów siodła tureckiego.
- Poszukiwanie przyczyn przedwczesnego dojrzewania płciowego.
- Planowane leczenie hormonem wzrostu.
- Zaburzenia wzroku – przysadka mózgowa zlokalizowana jest niedaleko skrzyżowania nerwów wzrokowych, a patologiczne zmiany w tej okolicy mogą mieć negatywny wpływ na struktury wzrokowe i prowadzić do deficytów pola widzenia.
- Niewyjaśnione zmiany w poziomie hormonów, np. ACTH (hormon adrenokortykotropowy), PRL (prolaktyna), GH (hormon wzrostu), które mogą sugerować schorzenia takie jak choroba Cushinga, akromegalia czy prolaktynoma.
Zobacz także: Guz mózgu
Rezonans magnetyczny głowy i przysadki mózgowej przeprowadza się u osób, u których wyniki badań laboratoryjnych mogą sugerować niedoczynność lub nadczynność układu podwzgórzowo-przysadkowego, a doświadczane przez nich objawy mogą świadczyć o występowaniu guzów czy gruczolaków tej okolicy.
Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego głowy i przysadki mózgowej?
- W dniu badania pacjent powinien przyjąć stale zażywane leki (chyba że lekarz uzna inaczej).
- Pacjent powinien pamiętać, by nie nakładać na badaną okolicę żadnych produktów kosmetycznych, ponieważ ich skład może przyczyniać się do powstawania artefaktów.
- Przed wejściem do pomieszczenia, w którym wykonuje się badanie, pacjent musi zostawić w przebieralni wszystkie metalowe i elektroniczne przedmioty, takie jak m.in. aparaty słuchowe, protezy, okulary, klucze, wsuwki do włosów, telefon komórkowy, biżuteria, karty kredytowe.
- Na badanie należy przyjść w wygodnym, pozbawionym metalowych elementów ubraniu.
- Na MR należy zabrać ze sobą wyniki wcześniej przeprowadzonych badań obrazowych głowy i przysadki mózgowej.
Dowiedz się też więcej na temat tomografii komputerowej głowy
Jak wygląda badanie rezonansu magnetycznego głowy i przysadki mózgowej?
Po odpowiednim przygotowaniu pacjent proszony jest do pomieszczenia ze skanerem magnetycznym. Otrzymuje tam stopery do uszu chroniące słuch przed hałasem występującym w trakcie badania. Badany zajmuje pozycję leżącą na automatycznym stole, na którym wjeżdża do skanera. Na czas badania personel medyczny daje mu też przycisk, którego może użyć, aby przerwać badanie, jeśli np. źle się poczuje. Przez cały rezonans nie powinien się poruszać. W trakcie MR pacjent pozostaje pod stałą kontrolą i w kontakcie z personelem medycznym.
Jak długo trwa rezonans magnetyczny głowy i przysadki mózgowej?
Rezonans magnetyczny głowy i przysadki mózgowej to bezinwazyjne, bezpieczne badanie, które trwa około kilkudziesięciu minut. Podczas jego trwania pacjent nie może się poruszać, powinien też się stosować do poleceń osoby wykonującej badanie. Ruch i brak współpracy wpływają nie tylko na czas badania, lecz także na jego jakość. Wiążą się z ryzykiem powstania tzw. artefaktów, czyli nieprawidłowości na obrazie.
Czy rezonans głowy i przysadki mózgowej bez kontrastu ma sens?
Badania takie jak rezonans magnetyczny oczodołów, rezonans magnetyczny twarzoczaszki lub głowy i przysadki mózgowej mogą być przeprowadzane bez wykorzystania kontrastu. Środki cieniujące są podawane, jeśli lekarz kierujący na badanie lub przeprowadzająca je osoba uzna, że pozwoli to na uzyskanie bardziej wiarygodnego i rzetelnego obrazu. Podanie kontrastu wiąże się z koniecznością bycia na czczo i dostarczenia aktualnych wyników badania kreatyniny we krwi. Kontrast jest bowiem usuwany z organizmu razem z moczem, który produkowany jest przez nerki. Poziom kreatyniny pozwala ocenić pracę tego narządu, a więc także skuteczność eliminacji kontrastu z organizmu.
Przed podaniem środka cieniującego badanej osobie zakładany jest wenflon, przeprowadza się też rozszerzony wywiad medyczny, aby wykluczyć przeciwwskazania do zastosowania kontrastu. Po badaniu pacjentowi usuwa się wkłucie i zaleca wzmożone spożywanie płynów.